כשנכנסים לדירה של בני הזוג פיציו קרול ולינדזי קלאו בברוקלין שבניו יורק, נדמה שכך הייתה תמיד - חלל בהיר ושטוף אור המעוצב באלגנטיות מרשימה. קורות העץ החשופות, התקרה הגבוהה והאח המרכזית הגדושה בעיטורים מזכירות עיצוב פנים מראשית המאה ה-19 ומשכיחות מלב המבקר את העובדה כי מדובר בבית חדש לגמרי. "אנחנו נוהגים להתבונן בתמונות של אינספור בתים מהמאה ה-18 וה-19 ומגלים מדוע אלמנטים שעוצבו בתקופה ההיא נראים כה טוב ולעולם לא יצאו מהאופנה", מספרים בני הזוג.

פינת אוכל (צילום: Emily Gilbert)
הגאווה: פינת אוכל עם שולחן מגולף בעיצוב אפריקאי | צילום: Emily Gilbert

מדפים בקיר (צילום: Emily Gilbert)
על הקיר: ספריה מרשימה וצבעונית | צילום: Emily Gilbert

קרול הוא נגר, אומן ופסל, וקלאו מעצבת תכשיטים. בני הזוג חיו תקופה בעיר הולדתם ניו המפשייר, והמעבר לעיר גדולה היה לא פשוט עבורם. הם חיפשו בית נעים שישמש להם מקום מפלט, בית שאותו יעצבו בהשראה עיר מולדתם הכפרית.

רשימת הדרישות מהבית החדש הייתה ארוכה, בלתי מתפשרת וכמעט בלתי אפשרית במקום כמו ניו יורק, במיוחד לאור העובדה שהם גם התעקשו על בית מסוג אבן חומה (Brown Stone). טיפולוגיית בנייה זו הייתה נפוצה בארצות הברית של ראשית המאה ה-19, והיא מאופיינת בחזיתות מאבן חול בעלת צבע חום-אדמדם. מבנים אלו היו פופולריים מאוד באותה עת ולמעשה עד היום יש להם ערך רב ברחבי ניו יורק. החיפוש הממושך השתלם, והם מצאו דופלקס בקומת הקרקע של בניין, שלו חלון גדול הפונה לגן. חללי הבית מוארים באור טבעי וכוללים מטבח, סלון, שני חדרי שינה, שני חדרי אמבטיה ומחסן.

סלון (צילום: Emily Gilbert)
לבן מחזיר אור. ספת הריש נבנתה מקורות עץ ממוחזרות | צילום: Emily Gilbert

ספה חומה (צילום: Emily Gilbert)
עיצוב בהשראת הסגנון הסקנדינבי | צילום: Emily Gilbert

אח, זה לכל החיים

מטרתו של הבית החדש הייתה לשמש לקרול מקום תצוגה הולם לכל הרהיטים שאותם הוא יוצר במו ידיו. השימוש המרובה בצבע הלבן בגוני הרצפה וברהיטים מהווה רקע לעבודות העץ הממלאות את הבית. קרול מעצב כיסאות, ספות ופסלי עץ ומשפץ רהיטים ישנים. הוא ואשתו עובדים יחד על עיצוב דירות משופצות לחברה שנוסדה על ידי קרוב משפחה - Brooklyn Home Company, ודרך פרויקטים אלה הם מבטאים את הסגנון הייחודי להם המושפע רבות מהעיירה שבה גדלו.

האלמנט שמשך את תשומת לבם בדירה הנוכחית היה האח הלבנה הקלאסית, והיא גם הפריט היחיד שאותו השאירו לפני שעיצבו את הבית מחדש. לדבריהם, האח נבנתה בתחילת המאה ה-19 ונמצאו עליה סימנים המעידים על כך שנרכשה מחברת הייבוא הקנדית סירס. סביב האח בנה קרול ספרייה קבועה מעץ, הממלאת את הקיר כולו וכוללת מדפים רבים, ומעל האח מסגר חלל ייעודי להצגת פסל אמנותי מעץ, מעשה ידיו.

הם מספרים כי תהליך העיצוב היה סוג של "חפש את המטמון", שהתנהל באתרי קניות, בשוקי פשפשים ובחוות בכפרים שמצפון לעיר. האלמנט המועדף עליהם מכל אלה שרכשו הוא כיור המטבח, שקלאו מצאה באתר הקניות .eBay הם נסעו במשך יום שלם כדי להגיע לבית שהעמיד אותו למכירה. הכיור עשוי מברזל יצוק והוא מותקן בתוך משטח אבן משנת 1920. הם גם גאים להציג את דלת הכניסה לשירותים, שהייתה דלת הכניסה לאסם הכבשים בחווה שבה גדל קרול בניו המפשייר. הדלת מוקמה על הקיר באמצעות מסילה עליונה, וכעת היא מתפקדת כדלת הזזה לכל דבר.

מטבח (צילום: Emily Gilbert)
אי כמשטח עבודה וקרשי חיתוך תלויים מצדיו | צילום: Emily Gilbert

דלת מעץ בחדר רחצה (צילום: Emily Gilbert)
רצפת העץ נצבעה במספר שכבות | צילום: Emily Gilbert

מוטיבים חוזרים: צבע לבן ועץ

חדר המגורים מיועד לאירוח חברים ומכרים. הספה שמעוצבת בצורת רי"ש נבנתה מקורות עץ ממוחזרות, והמזרנים שעליה רופדו בבדים לבנים. הפינה כולה מאירה את החלל, ובני הזוג מסבירים כי "ההשראה לעיצובה הגיעה מהאהבה לפשטות הסקנדינבית הקלאסית ולבתי קיט ישנים".

המטבח כולו נצבע בלבן ובמרכזו ניצב אי המשמש כמשטח עבודה. שני צדיו הותאמו לתליית קרשי חיתוך, ועוצב בו חריץ המיועד לאחסון מערכת סכינים - רעיון שקיבלו בני הזוג ממגזין עיצוב. לכל אורך הקיר תלויים מדפי עץ על תומכי מדפים מברזל, שנמצאו בטחנת רוח מצפון לניו יורק ושמציגים את אוסף הכלים ההולך וגדל של בעלי הבית. את כיסאות הבר העשויים מעץ גושני בנה קרול בעצמו.

למרות היותו חובב מושבע של פריטי ריהוט בעבודת יד ורהיטי וינטג', הוא מודה כי יש בביתו גם פריטים מאיקאה. המזנון הממוקם בסמוך למטבח נרכש באיקאה, ולצדו ממוקמת ספה שנמצאה בחנות לפריטי עיצוב מהודו.

מתוך כל החפצים שיצרו בני הזוג בעצמם, הם הכי גאים בשולחן פינת האוכל, שהיה עבורם פרויקט גדול. השולחן גולף כולו מגזעי עץ ועוצב בהשראת פיסול אפריקאי, ובני הזוג רכשו עבורו כיסאות ישיבה חדשים לבנים. קרול בנה גם את המיטה בחדר השינה בקומה השנייה, מעץ בוק שנפל בצפון מדינת ניו יורק.

מיטה (צילום: Emily Gilbert)
עוד פרי עצובו ועמלו של בעל הבית. המיטה בחדר השינה | צילום: Emily Gilbert
חדר שינה לבן (צילום: Emily Gilbert)
חדר השינה הלא פורמלי של בני הזוג. יחידת אירוח אהובה מעל המטבח | צילום: Emily Gilbert

שני כיורים לבניםלבנים (צילום: Emily Gilbert)
שלא יהיה על מה להתווכח על הבוקר. שני כיורים בחדר הרחצה | צילום: Emily Gilbert

גופי תאורה מאיקאה ותחתונים בחדר האמבטיה

התאורה בבית מגוונת. לצד גופי תאורה מאיקאה נרכשו גופי תאורה מהמעצב ג'ונתן אדלר. שימוש מעניין בתאורה אפשר לראות בחדר האמבטיה שבקומה השנייה - מעל הכיור והמראה הותקנו גופי תאורה המיועדים להאיר ציורים. הצורה הגיאומטרית הישרה שלהם נשאה חן בעיני בני הזוג ותלייתם מעל הכיורים מעניקה לחלל חלוקה סימטרית ומראה נוסטלגי.

כשגרים בניו יורק קשה להימנע מביקורים תכופים של אורחים, ולכן תוכננה יחידת שינה נוספת מעל אזור המטבח הצופה אל אזור חדר המגורים. הגישה אליה היא באמצעות סולם מעץ. לדבריהם, ההשראה לתכנונה הגיעה מתמונות של מגורי ספנים בספינות. למעשה, עד היום זהו מקום הלינה החביב עליהם ועל כל מכריהם.

כל הבית מרוצף ברצפת עץ שנצבעה בשכבות רבות של צבע לבן מסוג Benjamin Moore Super White. הבחירה בלבן אינה מקרית. "אנחנו תמיד רוצים ליצור כמה שיותר החזרות אור בכל פינה של הפרויקט, גם באמצעות לוחות זכוכית וגם באמצעות כמה שיותר משטחים לבנים", הם אומרים.

ברחבי הבית תלויות יצירות אמנות רבות, בהן ציורים של האמנים אליוט פאקט וגרייס סליק התלויות בחדר השינה, יצירה בשם "תחתונים" של האמן הוגו גינס התלויה בחדר האמבטיה ועוד עבודות של בני משפחה וחברים. נוסף על כך, קרול בנה מסגרות עץ ומסגר אתן מפות ישנות. השטיחים בבית נרכשו מחברת  Crate and Barrelו-Sisal Rugs ואת הווילונות תפרו בני הזוג בעצמם ותלו על מתלי ברזל.

כניסה לדירה (צילום: Emily Gilbert)
עכשיו זה שלכת. מבט מבחוץ | צילום: Emily Gilbert

 אם כבר ניו יורק: קבלו לופט עם מגלשת ענק באמצע הבית
ואת הבית הצבעוני של זוג ישראלים בהארלם

הכתבה התפרסמה בגיליון נישה, ספטמבר 2012. לכתבות נוספות באתר