דנה פוינט היא עיירה יפהפייה מדרום ללוס אנג'לס בדרך לסן דייגו, היא יעד פופולרי לגלישה ואפילו מארחת כבר 40 שנה מדי מרץ פסטיבל לווייתנים, שכן עוברים בה אז כ-50-40 לווייתנים לאורך החורף. שלא לדבר על דולפינים, שבכלל מתגודדים שם בכיף.

אבל בשבוע שעבר היה קצת פחות שמח בעיירה הקליפורנית, כשגשמים עזים גרמו למפולת, וכתוצאה מכך נשבר חלק ממצוק אל החוף שמתחתיו. וכך מצאו עצמם שלושה בתים בסכנת נפילה, לאחר שצד הצוק שעליו הם בנויים התפורר - אחוזה בשווי 16 מיליון דולר ושני בתים נוספים, בשווי 12.8 מיליון דולר ו-14 מיליון דולר.

 

>> לכל הכתבות בערוץ living 

>> גאוני: הטיפ לזיהוי הצד הארוך בסדין גומי הזוגי

>> שיש מטפס: האלמנט המשגע במטבח בגני תקווה

תמונות ששותפו ברשתות החברתיות מציגות בית על צלע הצוק כשהוא תלוי חלקית באוויר, בעוד שניים אחרים נראים קרובים בצורה מסוכנת לקצה הצוק. מטרים ספורים מתחת לבתים, רואים את האדמה שנפלה מלמעלה.

לדברי ראש העירייה מייק קילברו, המבנים אינם בסכנה כרגע, ולתושבים לא נאמר עדיין להתפנות, רק להיות ערניים כיוון שסערה עתידית יכולה בהחלט לגרום להם לצנוח אל האוקיינוס.

ואם זה לא מספיק, בשטחה של קהילת מחוז אורנג' הורגשה בשבוע שעבר, 9 בפברואר, גם רעידת אדמה, ורשות הכבאות של המחוז הזהירה את התושבים מפני רעידות משנה אפשריות. הסופות הכבדות האחרונות בקליפורניה פגעו בבעלי בתים רבים, ולרובם אין כיסוי ביטוחי לנזקים, שכן הוא אינו כולל מפולות.

כך זה נראה לפני:

ומה אצלנו?

גם אצלנו ישנו תהליך טבעי התמוטטות של המצוק לאורך החופים. זהו תהליך טבעי המתחזק בגלל התקרבות הגלים לחוף עם השנים. וכבר חווינו לא מעט התמוטטויות של קטעי מצוק – בפלמחים, בבית ינאי ובאפולוניה, ועל פי הדוחות, הומלץ על חיזוק באשקלון, בהרצליה, בנתניה ובמועצה האזורית עמק חפר. ב-2013 הוקמה חברה ממשלתית להגנות מצוקי חוף הים התיכון, שנמצאת בעיצומם של כמה פרויקטים גדולים בכל רחבי הארץ.

_OBJ