כשפרטיות היא הקו המנחה בעיצוב הבית, קורים דברים מוזרים. הכירו את בית התעתועים שבאי טינוס שביוון. הסטודיו היווני מאתונה Kois Associated Architects נרתם למשימה שהציבו לו הלקוחות החוששים לפרטיותם, ופתר את העניין על ידי בריכת אינסוף שתשמש גג לבית שעוצב כ"מדבר שקוף", המספק נופים פנורמיים של הרים ושל הים האגאי.

עוד באתר לעיצוב הבית:

הצוות החליט לקבור חלק מהבניין בתוך הנוף ואז ליצור סלון גדול ומאוורר בחזית הבית. כל אלה יונחו תחת בריכת גג שתשמש כמראה ענקית המטמיעה את הבניין בסביבתו. "חלק מהדאגות המרכזיות של הלקוחות שלנו היו נראות ופרטיות", סיפר האדריכל הראשי של הפרויקט Nikos Patsiaouras ל-Dezeen. "בהתחלה חשבנו על הקונספט של נראות. שאלנו את עצמנו 'כיצד אפשר לגרום לבניין הזה להיעלם?'. התשובה שלנו היתה לחקות אלמנטים מהנוף. האפקט הוויזואלי של השתקפות הבריכה בשילוב עם הקונספט של נראות גרם לנו לחשוב על התופעה החזותית של התעתוע (מיראז'), שעל שמו נקרא הפרויקט".

בית המיראז' ביוון (צילום: koisarchitecture.com)
המדבר השקוף | צילום: koisarchitecture.com

בית המיראז' ביוון (צילום: koisarchitecture.com)
המטרה: להשתלב בנוף | צילום: koisarchitecture.com

אפקט ויזואלי של מים 

קירות אבן יבשים יקיפו חלקים של הפנים וגם ימסגרו את הכניסה לבניין. אלה עוצבו בהתייחסות לקירות המסורתיים השכיחים מאוד בנוף של האי. Patsiaouras מסביר, "האלמנטים שנתנו לנו השראה יותר מכל היו מבנים ליניאריים של קירות הגבס אשר מבטאים את הנוף ואת מי מאגרי הבטון הרדודים שבהם משתמשים למטרות חקלאיות". כמו כן, הבריכה המשמשת כגג מספקת בידוד והגנה מפני קרינת שמש והעברת חום.

הצוות גם תכנן להוסיף קירות מאדמה נגוחה מסביב לחלק האחורי של הבניין עם שכבות של גידולים חקלאיים שיסייעו ליצור סביבה פנימית נעימה יותר. הבית, שגודלו 198 מ"ר, ימוקם ברמה טבעית ויתפרש על פני קומה אחת נרחבת שתכלול שלושה חדרי שינה, מטבח נפרד וסלון חיצוני. "המטרה שלנו היתה לשלב את הבניין עם הנוף שמסביבו כאילו היה חלק ממנו", כותבים האדריכלים באתר שלהם על הפרויקט. "אזור המגורים מכוסה בבריכה ללא מסגרת שמפיקה אפקט ויזואלי של מים שנמשכים לאורך הנוף, נעלמים ומשתלבים בתוכו. ממרחק ובקרקע גבוהה יותר הבית נראה כמו משטח של בריכה. המים במהלך היום משקפים את השטח שסביבם ובלילה את השמים זרועי הכוכבים".

בית המיראז' ביוון (צילום: koisarchitecture.com)
ממרחק רואים רק בריכה | צילום: koisarchitecture.com
בית המיראז' ביוון (צילום: koisarchitecture.com)
קומה אחת נרחבת שתכלול שלושה חדרי שינה, מטבח נפרד וסלון חיצוני | צילום: koisarchitecture.com
בית המיראז' ביוון (צילום: koisarchitecture.com)
נוף פנורמי של הרים וים | צילום: koisarchitecture.com

בית המיראז' ביוון (צילום: koisarchitecture.com)
ביום המים משקפים את השטח, בלילה את השמים זרועי הכוכבים | צילום: koisarchitecture.com