מחירי הדיור בשמיים, המודעות לסביבה בשיאה ועולם האדריכלות מחפש חלופות לבנייה. נדמה שיש משהו באוויר שמאותת לנו שדברים חייבים להשתנות. האמן הבריטי רוג'ר דין החליט ליצור אבטיפוס שלדעתו מספק פלטפורמה למהפכה שתתחולל בעולם האדריכלות. קבלו את התכנית לבית שמתיימר להיות הכי ירוק, זול ומהיר להכנה.

בית ירוק, פנים חלונות
קימורים, קימורים. חדרי "בית לחיים" | צילום: rogerdean.com

משתלב בסביבה, זול יותר לבנייה

"בית לחיים" הוא שמו של הפרויקט השאפתני של דין. מדובר בקונספט לדיור חדשני, אמנותי וידידותי לסביבה. הבית בנוי בסגנון עתידני שבדרך כלל לא נראה באדריכלותבצורה אורגנית ובצבעוניות שמשתלבות עם מראה הטבע . דין, שעיקר עיסוקו בציורי נוף קסומים על גבול הפנטזיה, מלא תשוקה לגבי המבנה שעיצב ומאמין שהוא מסוגל לספק שינוי בתפיסת ביתנו בעתיד.

בנייה ירוקה היא המונח הכי פופולרי היום בשוק הנדל"ן העולמי, אדריכלים קוראים לבניינים שלהם ידידותיים לסביבה, אבל לפי דין, אין דבר כזה בנייה ירוקה, כי עצם הבנייה פוגעת בסביבה. לכן החליט האמן הבריטי ליצור אבטיפוס שנראה מבפנים כמו בית לכל דבר, אך מבחוץ הוא משתלב עם הסביבה מבלי לפגוע בה.

"בית לחיים" מאפשר להגדיר מחדש את חומרי הבנייה שמשמשים לבנייה. תבניות פיברגלס, גבס ובטון מרוסס מסוגלים בתאוריה להרכיב בית מגורים עם ארבעה חדרי שינה. המבנה נתמך על ידי מוטות פלדה וחומר מבודד וניתן להרכבה בתוך שש שעות בלבד. לדברי האמן, התהליך חוסך עשרה עד 20 אחוזים של חומרי עבודה ועד 50 אחוזים בעלויות העבודה. כל זה נכון, אם יהיו תבניות קיימות שעליהן יצקו את המרכיבים. עלות היצור של תבניות כאלה מעורכות על ידי דין במיליון פאונד והחיסכון ימדד כשיהיה אפשר לקיים ייצור המוני.

בית ירוק, פנים
בחוץ ירוק, בפנים לבן | צילום: rogerdean.com

עד ש"בית לחיים" יהפוך לבית אמיתי, הוא נודד בינתיים בין תערוכות ברחבי בריטניה. הפרויקט אמנם תיאורטי אך נדמה שבתעשיית האדריכלות, שמחפשת תדיר חלופות לבנייה המסורתית, יש סיכוי שיקום הקבלן או היזם שיחליט לבנות בית לדוגמה.

בנייה ירוקה: לגור בכיף בקונטיינר
וגם: בית ירוק בסייגון