האם דירה בגודל של 24 מ"ר יכולה להספיק לאדם אחד? כריסטיאן שאלרט מאמין שכן. שאלרט, שמתגורר בדירה הקטנטונת שנמצאת ברובע ה'בורן' האופנתי של ברצלונה, קיבל השראה מתמונות של סירות ומהדרכים שבהן מסדרים מעצבי החללים הימיים הקטנים את כל צרכיהם הבסיסיים בצורה יצירתית למדי, ועיצב לעצמו דירה המתבססת על השיטות האלו.

איך נכנסים 40 אורחים לחלל כזה קטן?

הדירה של שארלט ממוקמת במעלה 100 מדרגות של בניין ספרדי עתיק, ולמרות הגודל, הוא לא ויתר על מטבח מלא ומתפקד, ויש לו, מלבד תנור אפיה, גז, מיקרוגל וכיור, אפילו מדיח כלים קטן ומקרר בגודל סביר. המיטה נשלפת מתחת למרפסת, וכדי לא להקטין את הדירה עוד יותר, המקלחת היא בעצם קוביית זכוכית. החלל המוסתר היחידי בדירה הוא חדר השירותים, שנראה יותר כמו ארון קטן, ובתוכו אפשר למצוא מדפים ועליהם מגזינים מסוגים שונים. המודולריות והטריקים של הדירה דורשים לא מעט מאמץ גופני, ושאלרט שמח על כך. "אנשים שואלים אותי איך אני אוכל כל כך הרבה ולעולם לא משמין. אני פשוט מסביר להם שאני חי בדירת אקשן שבה צריך להזיז כל הזמן דברים ממקום למקום".

כל עוד שאלרט אינו מבשל, ישן או אוכל בדירתו המצומצמת, היא פשוט נראית כמו קוביה ריקה. ברגע שהוא מעוניין לבצע אחת מהפעולות הנ"ל – הכיף מתחיל. כמו במשחק לגו פותח שאלרט מגירות וארונות קסומים, מתוכם יוצאים מיטה, כיריים, ארון וכיור. שאלרט עצמו היה זה שבנה את כל הארונות והטריקים המגניבים הללו, והוא בעצמו מודה שכאשר הוריו ראו את הדירה לראשונה, כשרכש אותה ולפני שהסב אותה למצבה הנוכחי, הם היו מזועזעים.

בסרטון אפשר לראות פתרונות יצירתיים נוספים, ואף לראות כיצד מארח שאלרט חברים בדירתו הצנועה, ואף מכין להם ארוחה. "ארחתי פה פעם 40 אנשים בו זמנית: בדירה, במרפסת ובאיזור המדרגות. זה אפשרי", הוא אומר. "נעים לחיות בדירה הזאת. כאשר אני לא מעוניין להביט יותר בכלים המלוכלכים למשל, אני פשוט סוגר את הדלת על המטבח, הוא נעלם, ואני יכול לעשות מה שאני רוצה בחלל שלי. החלל הקטן מכריח אותך להיות מסודר ולא מבולגן".

>> למכירה: בית שנשלף מסרט מדע בדיוני