בשכונת תל ברוך הישנה מתגוררים זוג צעיר עם שני ילדים קטנים בחצי בית דו-משפחתי. לבית, המתפרש על 450 מ"ר וממוקם במגרש של 600 מ"ר, שלושה מפלסים הכוללים שמונה חדרי שינה, ארבעה חדרי רחצה ובריכת שחייה.

את הבית תכנן ועיצב האדריכל ומעצב הפנים סרג' בן דוד במשך שנה וחודשיים. לטענתו, לבני הזוג היה חזון ליצור "בית מודרני ופונקציונלי, פרקטי ומעוצב. הם שמו דגשים על נושא הפיתוח והגינה, בריכת השחייה, מקום לילדים לשחק, מקום לארח וחדר משפחה בצמוד למטבח שיהווה אזור יום של המשפחה, שם תוכל להתאסף לאכול, לצפות בטלוויזיה ולקרוא לפני השינה". בית מודרני, חם ומשפחתי.

וילה בתל אביב, עיצוב סרג בן דוד, בריכה גובה (צילום: הגר דופלט)
צילום: הגר דופלט

עוד באתר לעיצוב הבית:

כולם יכולים למצוא את מבוקשם

אחד המאפיינים הבולטים של הבית - אזורים נפרדים לילדים ולמבוגרים  - נבע גם מקושי לוגיסטי. "החלוקה לשני אגפים בכל אחת הקומות מאפשרת לכולם למצוא את מבוקשם ואת מקומם ואת החללים שבהם הם מבלים בלי לתת עדיפות למישהו", מסביר בן דוד. "המגרש, כמו רוב המגרשים בארץ, צר וארוך, וכך גם הבית. זה הוביל אותנו לתכנן כניסה בצד הבית, והכניסה הובילה אותנו לחלוקת הבית לשני אגפים, אגף קדמי שפונה לרחוב ואגף שני פנימי שקט יותר, שהוא הסלון וחדר האוכל הרשמי. החלוקה באה לידי ביטוי גם בקומה העליונה, עם אגף אחד של חדרי הילדים ואגף שני שקט יותר של ההורים".

וילה בתל אביב, עיצוב סרג בן דוד (צילום: הגר דופלט)
שיי גריי מלוטשת בעלת מראה של בטון יצוק | צילום: הגר דופלט

וילה בתל אביב, עיצוב סרג בן דוד (צילום: הגר דופלט)
בדים, צורות וטקסטורות בסלון | צילום: הגר דופלט

בקומת הקרקע נעשה שימוש באבן טבעית שיי גריי, אבן אפורה שעברה ליטוש במקום עם לוחות גדולים בגודל 80X80 ס"מ. מדובר באבן אחידה שאחרי שהיא עוברת ליטוש מתקבל מראה של בטון יצוק. בקומה העליונה ובמרתף נעשה שימוש בפרקט אלון, תוך שילוב בלוק תרמי כדי לחסוך באנרגיה. כמו כן, חלונות הבית עוצבו עם זכוכית כפולה כדי לתת בידוד תרמי ובידוד אקוסטי משופר.

לטענת בן דוד, חוויית התכנון היתה נעימה במיוחד משום שהוא הסתדר מצוין עם בעלי הבית. האישה עוסקת בתחום תכנון ועיצוב בעצמה, וגם בן הזוג עוסק במערכות חכמות לבתים, כך שמדובר באנשים שמבינים בבנייה ומבינים תוכניות, ומהבחינה הזו היתה תקשורת מאוד מקצועית וטובה. הדיירים רצו בית מודרני ולבן שהמראה שלו מבחוץ יהיה עכשווי עם פתרונות טכנולוגיים מתקדמים, מתאורה ועד אזעקות וסאונד, וכמובן בעל הבית תרם מהחברה שלו את כל מה שדרוש בנושא הזה של מערכות חכמות.

וילה בתל אביב, עיצוב סרג בן דוד, פינת אוכל (צילום: הגר דופלט)
ידיות סמויות בצבע מבריק ולבן עם משטח אבן קיסר לבן | צילום: הגר דופלט
וילה בתל אביב, עיצוב סרג בן דוד, אוכל גובה (צילום: הגר דופלט)
פורניר עץ אלון | צילום: הגר דופלט
וילה בתל אביב, עיצוב סרג בן דוד, פינת אוכל (צילום: הגר דופלט)
פטיו עם קירות זכוכית שמחדיר אור טבעי למרכז הבית | צילום: הגר דופלט

וילה בתל אביב, עיצוב סרג בן דוד, שולחן גובה (צילום: הגר דופלט)
אלמנט עיצובי שרואים מכל מקום | צילום: הגר דופלט

חדר משחק לילדים וחדר משחק למבוגרים

מול הכניסה יש מדרגות עץ עם מעקה זכוכית, ומאחורי המדרגות פטיו עם קירות זכוכית שמחדיר אור טבעי למרכז הבית, והוא גם אלמנט עיצובי שאפשר לראות מכל מקום בבית. מעל לכניסה חלל דו קומתי מאפשר תקשורת וקשר עין בין שתי הקומות. בקומת קרקע מבנה החניה, וממנו כניסה למזווה, מטבח וחדר משפחה שהם מקשה אחת. מתוך חדר המשפחה נכנסים לפינת עבודה, ובמרכז הבית הכניסה, המדרגות והפטיו הפתוח. וכמובן שירותי אורחים.

במטבח המודרני ידיות סמויות בצבע מבריק ולבן עם משטח אבן קיסר לבן. האי מתפקד גם כאזור לעבודה וגם לאוכל עם שישה מקומות ישיבה והוא עשוי כולו מפורניר עץ אלון. התאורה היא סמויה של פס לד שקוע בתקרה וגופי תאורה תלויים מעל לאי. האגף השני בקומת הכניסה הוא אגף האירוח - הסלון וחדר האוכל הרשמיים הנפתחים לחצר האחורית, הגינה והבריכה בגודל 3X12 מטרים.

וילה בתל אביב, עיצוב סרג בן דוד, מסדרון גובה (צילום: הגר דופלט)
חלל דו קומתי מאפשר תקשורת וקשר עין בין שתי הקומות | צילום: הגר דופלט
וילה בתל אביב, עיצוב סרג בן דוד, חדר שינה (צילום: הגר דופלט)
חדר השינה. מרפסת אחורית שפונה לגינה ולבריכה | צילום: הגר דופלט
וילה בתל אביב, עיצוב סרג בן דוד, טלוויזיה (צילום: הגר דופלט)
צילום: הגר דופלט

וילה בתל אביב, עיצוב סרג בן דוד, אמבטיה (צילום: הגר דופלט)
חדר הרחצה. מחיצת זכוכית ללא דלת וללא צירים | צילום: הגר דופלט

בקומה העליונה חלל כפול מעל לכניסה, פטיו ופרוזדור המשמש גשר בין אגף ההורים לאגף הילדים. בקומה זו שני חדרי רחצה - אחד צמוד לחדר ההורים והשני משותף לשני הילדים ועוד חדר שירותים נפרד. באגף ההורים מרפסת אחורית שפונה לגינה ולבריכה. בחדר הרחצה של ההורים המקלחת והאמבטיה נמצאות באזור רטוב המופרד באמצעות מחיצת זכוכית ללא דלת וללא צירים. כך חלקו השני של חדר האמבטיה נשאר יבש.

בקומת המרתף חדר קולנוע משפחתי עם ספה וכורסאות, וממ"ד שמשמש חדר שינה לאורחים עם חדר רחצה. במרכז החדר נמצא חדר המשחקים של הילדים. באגף השני משרד עם שתי עמדות עבודה לשני ההורים וספרייה עשירה שבה מוצגים גם אוספים של מכוניות ומטוסים. באגף הזה יש "חדר משחקים למבוגרים" שכולל בר ושולחן ביליארד.

וילה בתל אביב, עיצוב סרג בן דוד, טלוויזיה (צילום: הגר דופלט)
חוויית התכנון היתה נעימה במיוחד | צילום: הגר דופלט

וילה בתל אביב, עיצוב סרג בן דוד, מדפים גובה (צילום: הגר דופלט)
צילום: הגר דופלט

פסיפס עיצובי שמשרה חום

"חדר הקולנוע מעוצב בגוונים כהים שמתאימים לריכוז והתמקדות במסך עצמו", מספר בן דוד, "בחרנו כורסה מבד קטיפה סגול, ואני אישית מאוד אוהב את הכורסה הזאת. קנינו אותה באלמנטו ביפו. כל פרטי הריהוט, השטיחים והאלמנטים הדקורטיביים נבחרו כך שיתאימו לבית מודרני אבל יכניסו גם צבע וחומר וישמשו פסיפס עיצובי שמשרה חום. אני חושב שרואים את זה בסלון ובחדר השינה של ההורים, שיש בהם בדים, צורות וטקסטורות. לא כל בית מודרני צריך להיות מינימליסטי ומנוכר מבחינה עיצובית, הוא יכול להיות גם נעים".

וילה בתל אביב, עיצוב סרג בן דוד, מדרגות גובה (צילום: הגר דופלט)
מדרגות עץ עם מעקה זכוכית | צילום: הגר דופלט
וילה בתל אביב, עיצוב סרג בן דוד, ביליארד (צילום: הגר דופלט)
שולחן ביליארד. משחקים למבוגרים | צילום: הגר דופלט
וילה בתל אביב, עיצוב סרג בן דוד (צילום: הגר דופלט)
האי מתפקד גם כאזור לעבודה וגם לאוכל עם שישה מקומות ישיבה | צילום: הגר דופלט
וילה בתל אביב, עיצוב סרג בן דוד, גובה (צילום: הגר דופלט)
אוסף המטוסים של בעל הבית | צילום: הגר דופלט

וילה בתל אביב, עיצוב סרג בן דוד (צילום: הגר דופלט)
חדר הקולנוע מעוצב בגוונים כהים שמתאימים לריכוז והתמקדות במסך | צילום: הגר דופלט

בן דוד מציע לכם לבחור את האדריכל הנכון, כזה שיהיה גם מנוסה וגם קשוב ללקוחות שלו ושיידע להוציא פרויקט לביצוע, שיוכל להתאים את השפה האדריכלית לטעם ולעולם הערכים של הלקוח. "הצלחתי לתכנן בית פונקציונלי שגם מבחינת השפה האדריכלית עונה על הטעם של בעלי הבית", הוא מסכם, "וההצלחה של הפרויקט היא שביעות הרצון של הלקוח".

וילה בתל אביב, עיצוב סרג בן דוד, בריכה (צילום: הגר דופלט)
מראה עכשווי מבחוץ | צילום: הגר דופלט
וילה בתל אביב, עיצוב סרג בן דוד, חוץ גובה (צילום: הגר דופלט)
צילום: הגר דופלט
וילה בתל אביב, עיצוב סרג בן דוד, חוץ גובה (צילום: הגר דופלט)
צילום: הגר דופלט

וילה בתל אביב, עיצוב סרג בן דוד, חוץ, גובה (צילום: הגר דופלט)
הדיירים רצו בית מודרני ולבן | צילום: הגר דופלט

אדריכלות ועיצוב פנים, סרג' בן דוד, שעוסק בימים אלו בתכנון מתחם MY VILLA בשכונה החדשה בקדימה צורן