הם שיפצו את הבית הישן בעצמם ועכשיו ביקשו להלביש את החדרים, למצוא פתרונות אחסון לצעצועי הילדים ולתת פינה ראויה לספרים הרבים שלהם. גם המרתף היה טעון טיפול. לבית שבמודיעין יש ארבעה מפלסים, שישה חדרים בסך הכל. חיים בו זוג הורים וארבעה ילדיהם (בני 2, 4, 10, 12). בעיני רוחם הם ראו בית בעיצוב סקנדינבי, עם תמהיל של רהיטי וינטג' ורהיטים חדשים, צבעוניות מתונה, בסיסית, של שחור ולבן ומעט נגיעות צבע. כמו כן, לדיירת היה חשוב להכניס צמחייה ירוקה לבית.

"כל הבית עבר מהפך של סטיילינג", מספרת המעצבת לימור לריאה, "מפאת התקציב הלחוץ, רוב קניית הרהיטים והפריטים היקרים יותר התמקדה בחדר המגורים. בחדרי השינה השתמשנו במרבית הריהוט הישן בתוספת אביזרי נוי, אמנות וטקסטיל. למזלי, לא הייתי צריכה להתפשר כלל וכלל על העיצוב, ברגע שיצרתי עבור הלקוחות את הסקיצות ולוחות ההשראה הם אהבו בדיוק את מה שראו. לבני הזוג ולי יש אסתטיקה עיצובית דומה, ואנחנו אוהבים ומתחברים לאותו סגנון".

לימור לריאה, עבודה (27) (צילום: קרן בן-ציון)
הסלון. שולחן עגול שירכך את הזוויתיות של שאר הבית | צילום: קרן בן-ציון
לימור לריאה, ג, שידה (16) (צילום: קרן בן-ציון)
צילום: קרן בן-ציון
לימור לריאה, ג, שידה (15) (צילום: קרן בן-ציון)
מבואת הכניסה. שידה צרה במיוחד | צילום: קרן בן-ציון
לימור לריאה, ג, מדף (40) (צילום: קרן בן-ציון)
צילום: קרן בן-ציון
לימור לריאה, ג, שולחן (7) (צילום: קרן בן-ציון)
צילום: קרן בן-ציון

שחור נגד לכלוך

במבואה הקטנה שבכניסה לבית ניצבת קונסולה מעץ שנרכשה בשוק הפשפשים. "היה חשוב למצוא קונסולה צרה, עם מידות מדויקות, ולאחר חיפושים רבים מצאנו את האחת. מעל לקונסולה תלויות צלחות אוכל שנרכשו ברשת מוכרת לכלי בית והוסבו לצלחות נוי", מתארת לריאה. "השטיח נקנה מאתר בחו"ל והוא משמש נקודת צבע ועניין במבואה. באותה מבואה, בפינה הימנית הנסתרת, נמצאת נישה לנעליים, למעילים ולתיקים. מתקן נעליים מעץ כבר היה שם, הוספנו וויי תלייה עגולים בצבעי פסטל ליצירת צבעוניות לניצול המקום באופן מקסימלי. את חצי הקיר צבענו בצבע לוח גיר שחור, לאחר שהתבקשתי למצוא פתרון לבעיית הלכלוך השחור שנוצר מנעלי הילדים".

מהמבואה עולים במדרגות ומגיעים לחדר המגורים שבו הסלון, פינת האוכל והמטבח. הסלון משלב ריהוט חדש וישן בצבעוניות של שחור ולבן, עץ ונגיעות של פודרה וכחול אפור. ספה חדשה רופדה בבד תכלכל-אפרפר, השטיח הגרפי המוכר של איקאה משמש כבסיס ועוגן לצבעוניות הנעימה וכן יוצר נקודת עניין בחלל. המזנון נקנה בשוק הפשפשים, שופץ ונצבע בפוליטורה על פי דרישתנו. בנוסף הוא משמש פתרון לאחסון הדיסקים הרבים וגם לצעצועי הילדים.

"לסלון בחרנו שולחן עגול שקוטרו לא גדול וזאת מכמה סיבות", מסבירה לריאה, "כדי שיהיה קל להזיז אותו כשהילדים ירצו לשחק על השטיח, וגם כדי ליצור אווירה קלילה. הצורה העגולה שוברת את הקווים והצורות המרובעות והישרות שיש בחלל וזה יוצר עניין".

לאחסון נוסף, הוצבה בפינת הסלון סלסילה בשחור ולבן, ומהתקרה שמעליה נתלו עציצים מנחושת שנקנו בחו"ל ומוסיפים ירוק בעין. הקיר הצדדי נצבע בגוון כחול-אפור ועליו נתלו תמונות שאותם שציירה בעלת הבית.

לימור לריאה, ג, עציצים (6) (צילום: קרן בן-ציון)
צילום: קרן בן-ציון
לימור לריאה, ג, אחסון נעליים (18) (צילום: קרן בן-ציון)
צילום: קרן בן-ציון
לימור לריאה, ג, דלת (12) (צילום: קרן בן-ציון)
צילום: קרן בן-ציון
לימור לריאה, שינה (34) (צילום: קרן בן-ציון)
צילום: קרן בן-ציון

תסמונת טונט

בפינת האוכל ממשיך הקו השחור-לבן-נגיעות פודרה. "את השולחן ייצרו עבורנו בשוק הפשפשים ('יניב פשפשים'), מנורות נתלו מעל מרכז השולחן ואת יצירות האמנות ציירה הדיירת והן מוסיפות לסגנון הסקנדינבי הרגוע. לנישה הותאמו מדפים מנגר, נתלתה נורה חשופה עם חוט שחור, ונוצרה פינת קריאה חביבה שלה נוספה כורסא מקש שחור. גם פה תלויות תמונות שציירה בעלת הבית".

"מאוד רצינו כיסאות טונט לפינת האוכל", מספרת לריאה, "ומפאת התקציב המוגבל, חיפשנו אותם קודם בשוק הפשפשים אבל מצאנו רק שניים. בעל החנות הבטיח לנו שבשבוע הבא מגיעה מכולה של כיסאות כאלו מבלגיה, ולאחר שניסינו ליצור איתו קשר שוב ושוב הבנו שהכיסאות לא יגיעו ושנחפש במקום אחר. בסוף הדיירת מצאה את ארבעת הכיסאות החדשים בחנות חדשה".

במטבח נתלה מוט לכלי מטבח בקיר הריק שמעל לשיש, ידיות הנירוסטה הוחלפו לידיות שחורות, נפרש שטיח עם דוגמה גרפית בשחור ולבן ופוזרו פריטי נוי למטבח כמו כפות וקרשי חיתוך מעץ.

לימור לריאה, סלון (2) (צילום: קרן בן-ציון)
צילום: קרן בן-ציון
לימור לריאה, אוכל (צילום: קרן בן-ציון)
צילום: קרן בן-ציון
לימור לריאה, אוכל (צילום: קרן בן-ציון)
צילום: קרן בן-ציון
לימור לריאה, שטיח כניסה (13) (צילום: קרן בן-ציון)
צילום: קרן בן-ציון
לימור לריאה, ג, כיסא (10) (צילום: קרן בן-ציון)
צילום: קרן בן-ציון
לימור לריאה, ג, מטבח (20) (צילום: קרן בן-ציון)
צילום: קרן בן-ציון

חדרי חדרים

לחדרו של הבן הבכור נבחרה על צבעוניות של שחור ולבן. בקיר שמסביב למיטה הודבק וואשי טייפ שחור שיוצר סילואט של עיר, ועל המיטה נפרשו מצעים שחור-לבן של NORD. עוד בחדר כוננית לבנה לאחסון ספרי לימוד וכיסא וינטג' משוק הפשפשים צורף לשולחן כתיבה פשוט. מעל שולחן הכתיבה מדף שחור ומסביב נתלו פוסטרים בשחור ולבן.

לחדרו של בן ה-10 נבחרה צבעוניות של כחול, כתום ולבן, בהשראת ממפת עולם. "בשיטוט בשוק הפשפשים, מצאתי שתי מזוודות ישנות שנצבעו בכחול ובכתום והן תוספת מדליקה לאחסון ולשידות לצד המיטה", מוסיפה לריאה. הקירות בחדר נצבעו בחציים, ליצירת עניין. שני ארגזים נתלו ליצירת מקומות אחסון לספרים ופריטי נוי.

החדר המשותף של הילדים הצעירים (2, 4): עוצב בצבעוניות של אדום, כחול וירוק ובסגנון וינטג'י עם טקסטיל נעים, אמנות צבעונית וילדותית ופריטי נוי משעשעים ומדליקים. "הזמנו מחו"ל שטיח עגול מכדורי צמר צבעוניים, דפים מתוך ספר צולמו ומוסגרו במסגרות אדומות מעל למיטת הבת, ומעל למיטת הבן נתלו מדפים לבנים של איקאה, שעליהם הנחתי ספרי ילדים שייתנו עוד זריקת צבע. כדורים צבעוניים נתלו על הווילון ומעל למיטת הבן".

לימור לריאה (צילום: קרן בן-ציון)
חדר הבן הגדול. ציור בוואשי טייפ | צילום: קרן בן-ציון
לימור לריאה, ג, עבודה (26) (צילום: קרן בן-ציון)
צילום: קרן בן-ציון
לימור לריאה (צילום: קרן בן-ציון)
צילום: קרן בן-ציון
לימור לריאה, ג, ילדים (21) (צילום: קרן בן-ציון)
צילום: קרן בן-ציון
לימור לריאה, מזוודות (22) (צילום: קרן בן-ציון)
צילום: קרן בן-ציון
לימור לריאה, תמונות (33) (צילום: קרן בן-ציון)
צילום: קרן בן-ציון
 
לימור לריאה, ג, מדפים (31) (צילום: קרן בן-ציון)
צילום: קרן בן-ציון
לימור לריאה, ילדים (30) (צילום: קרן בן-ציון)
צילום: קרן בן-ציון
לימור לריאה, שולחן (5) (צילום: קרן בן-ציון)
צילום: קרן בן-ציון

לחדר השינה של ההורים לא נקנה ריהוט רב אלא הושם דגש על פריטי נוי בצבעוניות של כחולים וסגנון בוהמי-חופי ונעים. "רכשנו כריות נוי בצבעי כחול וטורקיז, תמונה שצילמה הדיירת מוסגרה במסגרת מעץ בהיר ונתלתה מעל למיטה, ובקיר הצדדי, שהיה ריק עד כה, תלינו ווי תלייה עגולים שמשמשים גם לתלייה וגם לקומפוזיציה מעניינת על הקיר. השידה הכחולה היא שידה פשוטה מאיקאה שנצבעה והוספו לה ידיות". על הקיר הריק במסדרון, בין חדר השינה של ההורים לחדר השינה של הילדים הקטנים, נתלו תמונות של כל בני המשפחה ומוסגרו בוואשי טייפ.

לימור לריאה, תמונות (33) (צילום: קרן בן-ציון)
צילום: קרן בן-ציון
לימור לריאה, ג, שידה (36) (צילום: קרן בן-ציון)
שידה בחדר ההורים. נקנתה מאיקאה ונצבעה | צילום: קרן בן-ציון

בארץ הקטנטנים

ממקום מבולגן הפך המרתף לחדר משחקים צבעוני, מלא עניין, שכיף לשחק וליצור בו. שני שטיחים של איקאה הוצמדו זה לזה ופופים שהיו בבית רופדו מחדש. בקיר הימני, שני בתים מלוחות גיר בצבע שחור, מוסיפים שובבות ועניין ומאפשרים ליצירתיות של הילדים להתבטא בכיף על הקיר. אוהל שבנתה הדיירת מוקם בצד שמאל של החדר ובו הוספו כריות צבעוניות ושטיחון צמר.

את קיר הטלוויזיה מעטרות מדבקות משולשים שחורים ודגלונים צבעוניים נתלו מעל לטלוויזיה ליצירת צבעוניות. בפינת החדר שממול הוצבו שולחן יצירה עם שני כיסאות. מדף מאיקאה שנצבע בצהוב משמש לאחסון טושים ליצירה ובצדי שולחן היצירה חוט עם אטבים לתליית יצירות הילדים.

לימור לריאה, ילדים (38) (צילום: קרן בן-ציון)
המרתף. הפך לגן עדן לילדים | צילום: קרן בן-ציון
לימור לריאה, ילדים (39) (צילום: קרן בן-ציון)
לימ | צילום: קרן בן-ציון
לימור לריאה, ילדים (41) (צילום: קרן בן-ציון)
צילום: קרן בן-ציון
לימור לריאה, ג, לוח גיר (1) (צילום: קרן בן-ציון)
צילום: קרן בן-ציון
לימור לריאה (צילום: קרן בן-ציון)
צילום: קרן בן-ציון
לימור לריאה, ג, טיפי (37) (צילום: קרן בן-ציון)
צילום: קרן בן-ציון

"בעלת הבית ואנוכי היינו בקשר כמעט יומיומי לגבי תהליך העיצוב, מהתוכנית הכוללת עד לליווי בחירה וליקוט של כל פריט ופריט בבית, שנרכשו בארץ או בחו"ל. העובדה שבעלת הבית היא אמנית (ציירת וצלמת) אפשרה לנו גם להביא אותה לידי ביטוי בביתה שלה וגם לחסוך בתקציב. תהליך העיצוב היה תהליך מדהים של שיתוף פעולה ביני לבין בני הבית. הם הגיעו אליי בראש פתוח, גמישים ולא מקובעים, פתוחים לרעיונות חדשים וסמכו עליי ממש בעיניים עצומות. הם אפשרו לי להוביל את התהליך ולכן הדרך הייתה נעימה והתוצאה - בית התפור ומולבש בהתאם מדויק לרצונם".

לימור לריאה, לפני השיפוץ (צילום: צילום ביתי)
לפני השיפוץ | צילום: צילום ביתי
לימור לריאה, הסלון לפני השיפוץ (צילום: צילום ביתי)
הסלון לפני השיפוץ | צילום: צילום ביתי
לימור לריאה, ג, חדר הבן לפני השיפוץ (צילום: צילום ביתי)
חדר הבן לפני השיפוץ | צילום: צילום ביתי

לימור לריאה, מעצבת הום סטיילינג

>> הבית עם חדרי הילדים הכי יפים