לא פחות מ-190 פעילויות ממתינות השנה לחובבי האדריכלות והעיצוב ולמי שנהנה מהצצה לבתים ולמבנים במהלך "בתים מבפנים" 2023 בתל אביב. אירוע האדריכלות והארכיטקטורה השנתי, שמחבר אותנו למרחבים ולמה שקורה בתוכם, מתקיים זו הפעם ה-16 במהלך סוף שבוע בחודש מאי (בין 18-20/5) בשיתוף עיריית תל אביב-יפו.

>> לכל הכתבות בערוץ living 

>> הכיור שלכם מסריח? זו הפעולה צריך לעשות פעם בשבוע

>> באר יעקב: הבית האלגנטי והשמח של משה וירדן פרץ

 

השנה יאיר הזרקור על תפקידה של העיר והמרחב הציבורי בחברה דמוקרטית, על מרחבי התנועה המחודשים בעיר - הממחישים את היקפה של מהפכת התחבורה והניידות שעוברת העיר, על פרויקט היער העירוני ותועלותיו לקירור העיר, להצללה ולשיפור האקלים והסביבה, וכמובן על בתים ומבנים עם רזי תכנון מעמיקים. מתוך ההיצע העשיר בחרנו שני בתים מסקרנים ומלון אחד שהעיף לנו את הסכך. 

מיסגור היסטורי: הבית ברחוב ציונה תג'ר

בית המשפחה ביפו הוא מבנה לשימור בן יותר ממאה שנה, המתאפיין באדריכלות ערבית של בתי הפאר של המקום מהתקופה העותומאנית: שלישיית חלונות קשת מחודדים הפונים למרפסת, ליוואן (חלל מרכזי) המופרד מהמרפסת באמצעות קיר תיאום ובו שלוש קשתות, עמודים משיש קררה, שטיחים מאריחי בטון מאוירים ותקרות עץ בעלות פיתוחים. הבית עובר מדור לדור במשפחה ערבית נוצרית, וכעת מתגוררים בו בני זוג וילדיהם. "משפחה שמחוברת לשורשי הבית, מעורבת חברתית בקהילה, חמה ואוהבת, שבבוקר יוצאים לעבודה ובערב חוזרים לארמון", אומרת אדריכלית מיטל מיורצ'יק שריד.

בתים מבפנים 2023, הבית בציונה תגר - 2 (צילום: שי אפשטיין)
צילום: שי אפשטיין
בתים מבפנים 2023, ג, הבית בציונה תגר - 1 (צילום: שי אפשטיין)
צילום: שי אפשטיין
בתים מבפנים 2023, ג, הבית בציונה תגר - 5 (צילום: שי אפשטיין)
צילום: שי אפשטיין
בתים מבפנים 2023, ג, הבית בציונה תגר - 4 (צילום: שי אפשטיין)
צילום: שי אפשטיין
בתים מבפנים 2023, ג, הבית בציונה תגר - 6 (צילום: שי אפשטיין)
צילום: שי אפשטיין
 

במסגרת שיפוץ קומת המגורים של הבית פורקו תוספות שונות שנבנו במהלך השנים ונעשו בו התערבויות עדינות כדי להתאימו לחיי משפחה כיום, תוך שימור ערכיו המקוריים ומסגור ההיסטוריה. "הבית היה מרשים אך מסורתי וכבד. רצינו להתאים את הבית המפואר והגדול לחיים הפשוטים והכנסנו חומרים קלילים כמו מדפי מתכת לבנים דקים שנותנים קונטרה לישן, ועליהם הנחנו כדים וכלים ישנים מהבית, או שני גופי מתכת תלויים שצבעם לבן". כדי לגלות את הקרביים של הבית קולף קיר שחופה עץ וקרניזים ונחשף קיר כורכר מקורי. בסלון תכננה האדריכלית ספסל בנוי לרביצה, וכדי לא להסתיר את הרצפה המצוירת בוצעה בו נסיגה עם צוקל. הוא חופה בטיח מרוקאי טדלקט שמשתלב עם החומרים הקיימים. שאר פריטי הריהוט והאמנות הם של אמנים ויוצרים מקומיים כדי להישאר נאמנים לאזור. השיפוץ כלל את הסלון הקטן, הליוואן וחדר הרחצה וכן הלבשה של חדר השינה, וימשיך גם בעתיד.

רחוב ציונה תג'ר 13, יפו. עיצוב פנים: אדריכלית מיטל מיורצ'יק שריד, סטודיו Ma'S. 2022.

שבת, 20.5, 10:00־15:00. בית פתוח, אין צורך ברישום מוקדם.

בתים מבפנים 2023, ג, הבית בציונה תגר - 7 (צילום: שי אפשטיין)
צילום: שי אפשטיין
בתים מבפנים 2023, ג, הבית בציונה תגר - 8 (צילום: שי אפשטיין)
צילום: שי אפשטיין
בתים מבפנים 2023, ג, הבית בציונה תגר - 9 (צילום: שי אפשטיין)
צילום: שי אפשטיין
בתים מבפנים 2023, ג, הבית בציונה תגר - 10 (צילום: שי אפשטיין)
צילום: שי אפשטיין

  

שפע אור ונוף אורבני בניחוח וינטג': דירה בכיכר רבין

דירה משפחתית שמשקיפה על כיכר רבין מחזית אחת ועל שדרות חן מחזיתה השנייה, נהנית מנוף תל אביבי אייקוני של בניין העירייה והרחבה שלמרגלותיו, עצי פיקוס ותיקים ושפע של אור. הוויטרינה המרכזית במרכז הדירה מדגישה את התקרות הגבוהות, ולאורך הסלון נבנתה מרפסת צרפתית צרה וארוכה המייצרת הפרדה מהחוץ. בדירה מתגוררת משפחתו הצעירה של המעצב, שהתגורר בעבר בדירת שותפים בבניין זה בדיוק, שנבנה בשנות ה-50. הדיירים הקודמים בדירה היו זוג ניצולי שואה שהותירו את חותמם על המשפחה ועל הקהילה, והאישה הקדישה חייה להנצחת יהדות קורפו. קיר הנגרות המקורי ששימש להם כחדר מוזיקה ותוכנן במקור על ידי מעצב הפנים אריה גרינברג, השתמר תוך הרחבת הנישה הפנימית והחלפת המדפים למדפי ברזל, וכן נשמר הפטיפון של בני הזוג. "הכרנו אותם דרך הפריטים והחיים שהיו מקופלים בבית", מספר מעצב הפנים יהודה בן ישי. "כחובבי וינטג', אמנות ואספני רהיטים, הכול התחבר לנו יחד".

בתים מבפנים 2023, דירה בכיכר רבין - 8 (צילום: שירן כרמל)
צילום: שירן כרמל
בתים מבפנים 2023, דירה בכיכר רבין - 7 (צילום: שירן כרמל)
צילום: שירן כרמל
בתים מבפנים 2023, דירה בכיכר רבין - 9 (צילום: שירן כרמל)
צילום: שירן כרמל
בתים מבפנים 2023, דירה בכיכר רבין - 5 (צילום: שירן כרמל)
צילום: שירן כרמל
בתים מבפנים 2023, דירה בכיכר רבין - 10 (צילום: שירן כרמל)
צילום: שירן כרמל
 

מבנה הדירה השתנה לחלוטין כדי להתאים אותו לצרכי המשפחה, עם שלושה חדרי שינה ומרפסות ענקיות. מיקומה בליבה של העיר התוססת תורם לקסמה: "אנחנו חיים במקום שמאחד את העם, מקום אייקוני שמרגש אותנו להיות חלק ממנו. כל מי שנכנס לדירה מופתע מכמויות האור וממקום שכמו פותח את הנשמה. משולבת כאן אנרגיה של אנשים שחיו פה קודם וטבועה בין הקירות. יחד עם החפצים שאספנו במהלך השנים, הבית הופך להמשך סיפור החיים שלנו".

רחוב פרישמן 90, קומה 2, דירה 3. תכנון ועיצוב פנים: יהודה בן ישי מעצב פנים, 2022.

שבת, 20.5, 11:00־17:00. בית פתוח, אין צורך ברישום מוקדם.

בתים מבפנים 2023, דירה בכיכר רבין - 12 (צילום: שירן כרמל)
צילום: שירן כרמל
בתים מבפנים 2023, דירה בכיכר רבין - 11 (צילום: שירן כרמל)
צילום: שירן כרמל
בתים מבפנים 2023, דירה בכיכר רבין - 13 (צילום: שירן כרמל)
צילום: שירן כרמל
בתים מבפנים 2023, דירה בכיכר רבין - 14 (צילום: שירן כרמל)
צילום: שירן כרמל

 

אירוח במאוזן: מלון קפסולות O-POD

מלון הקפסולות הראשון בתל אביב תוכנן בבית הטקסטיל האייקוני המשקיף לים, בחלל ששימש עד לאחרונה כמשרדים וכאולם אירועים. במלון 130 קפסולות בגדלים שונים ושטחים ציבוריים נרחבים סביבן. הוא הוקם כדי לתת מענה לתיירים צעירים שמגיעים לעיר ונהנים ממנה אך לא מוצאים מקומות אכסנה בתקציב נמוך (החל מ-220 שקלים ללילה). "התא נסגר ואתה בעולם משלך", מספר האדריכל אסף סלומון על התאים, שגודלם, שימו לב, מתחיל ב-90 ס"מ רוחב, 200 ס"מ אורך ו-120 ס"מ גובה, כלומר מדובר באירוח שנעשה במאוזן בלבד. יש גם קפסולות ברוחב 120 ס"מ, ויש אחרות שגובהן 220 ס"מ, כך שאפשר לעמוד בהן. הקפסולות לזוג בגודל 250X250 ס"מ והן משמשות כמיני חדר עם שולחן, חלקן עם מרפסת שצופה לים. כולן בנויות בשיטת הבנייה Pre-Fab ותוכננו כמבנה מודולרי שיוצר בחו"ל והובא לארץ במכולות כדי להיות מורכב כאן.

בתים מבפנים 2023, מלון קפסולות - 6 (צילום: אסף פינצ'וק)
צילום: אסף פינצ'וק
בתים מבפנים 2023, מלון קפסולות - 9 (צילום: אסף פינצ'וק)
צילום: אסף פינצ'וק
בתים מבפנים 2023, מלון קפסולות - 10 (צילום: אסף פינצ'וק)
צילום: אסף פינצ'וק
בתים מבפנים 2023, מלון קפסולות - 7 (צילום: אסף פינצ'וק)
צילום: אסף פינצ'וק
 

"האורחים לא נכנסים לקפסולות וסוגרים את הדלת, אלא יוצאים ושוהים יחד בשטחים הציבוריים – לובי גדול עם ויטרינה של 6 מטרים לכל רוחב החלל ומרפסת שצופים לים וחווים אותו במלוא העוצמה", מסביר סלומון. "אווירה של חבר'ה מכל העולם שיושבים יחד על הספות עם כוס בירה או קונים קפה וכריכים מהמכונות האוטומטיות ויושבים על הבר מול הים". המלון עוצב באווירת מלון בוטיק ובתחושה של מקום איכותי ומרכזי שבו נהנים מאחד הנופים היפים בעיר וכל זאת תמורת מעט מאוד כסף.

נקודת המפגש בלובי המלון בבית הטקסטיל, רחוב פרופסור יחזקאל קויפמן 2, קומה 4 (ביציאה מהמעלית). אדריכלות, תכנון ועיצוב פנים: אסף סלומון אדריכלות ועיצוב, 2022.

5 סיורים ל־20 משתתפים, ברישום מוקדם בלבד.

מלון קפסולות (צילום: אסף פינצ'וק)
מלון קפסולות | צילום: אסף פינצ'וק
מלון קפסולות (צילום: אסף פינצ'וק)
מלון קפסולות | צילום: אסף פינצ'וק
מלון קפסולות (צילום: אסף פינצ'וק)
מלון קפסולות | צילום: אסף פינצ'וק

מידע על כלל הפעילויות של אירוע "בתים מבפנים" 2023 נמצא באתר