LIVING
LIVING

"עיצבתי את הדירה לפני כ-6 שנים. לפני כחצי שנה חזרתי אליה אחרי שריפה"

ב-20 דקות הדירה בתל אביב נשרפה כליל בגלל תקלה במזגן החדש. בני הזוג נעזרו במעצבת שתכננה את השיפוץ הקודם ובנו את הדירה מחדש עם חלל ציבורי גדול יותר, רצפת עץ ואפילו כמה מזכרות מהשריפה

מערכת living | living | פורסם 09/12/19 12:48 
דירה בתל אביב, עיצוב מיכל צרפתי - 11
הסלון והמרפסת|צילום: שי אדם

דירה בתל אביב, עיצוב מיכל צרפתי - 2
המטבח ופינת האוכל|צילום: שי אדם

"השריפה פרצה עקב פיצוץ במזגן שנקנה כשנה וחצי לפני כן (עדיין עם אחריות)", מספרת בעלת הדירה בצפון תל אביב. "חוקר השריפות קבע שזהו כשל בכרטיס האלקטרוני של המזגן - לא משהו שהיינו מוכנים אליו או שיערנו בחלומות הכי גרועים שיכול לקרות. לקח כ-20 דקות מהרגע שהאש פרצה ועד שהיא כילתה את כל מה שהיה בבית, מחקה את כל מה שהיה לנו. חייה של הילדה, שהייתה בבית וירדה לשכנים רבע שעה לפני שפרצה השריפה, ניצלו בנס. הכלבה האהובה שלנו הלכה לעולמה בעקבות שאיפת העשן הכבד".

השריפה פרצה כשש שנים אחרי שבני הזוג שיפצו את הדירה שבה הם מתגוררים עם שלושת ילדיהם (בן בצבא, בת בתיכון ובת בבית ספר יסודי). כדי לשפץ אחרי השריפה הקשה הם פנו למיכל צרפתי, שעשתה את השיפוץ הקודם בדירה. "עיצבתי את הדירה לפני כשש שנים ולפני כחצי שנה חזרתי אליה אחרי שריפה שכילתה אותה כליל", מספרת צרפתי.

"זה השיפוץ השלישי שאני עושה עם בני הזוג, כך שהניסיון המשותף שלנו איפשר להם לתת לי חופש יצירתי ומקצועי. גם הנסיבות גרמו לכך שההובלה הדומיננטית שלי את הפרויקט הייתה מתבקשת ונחוצה. מסע השיקום היה מורכב ומלווה בהרבה עצב, כאב, קושי וכעס. הוא חרג משיקום פיזי ואסתטי בלבד, אלא התרחב למחוזות עמוקים ומורכבים יותר. אני מקווה שהבית החדש יצמיח עוד הרבה סיפורים וזיכרונות", אומרת המעצבת, ובעלת הבית מוסיפה לקח חשוב: "כשמבטחים את הדירה מומלץ לשים דגש על ביטוח התכולה (ולא רק את המבנה) ויש לעשות לצורך כך רשימה מוקפדת מאוד של התכולה כולה. כך תמנעו מאבקים מיותרים וכואבים עם חברות הביטוח".

>> לכל הכתבות בערוץ living 

הדירה נמצאת בקומה השלישית והאחרונה בבניין רכבת שנבנה בשנות ה-60-50. שטחה 120 מ"ר ואמנם יש לה שני כיווני אוויר בלבד, אבל משני צדי הבניין יש מדשאות ועצים גבוהים. בשיפוץ הקודם חולקה הדירה לסלון, מטבח רחב ופתוח, פינת פסנתר, מרפסת קטנה, שלושה חדרי שינה לילדים, חדר רחצה ויחידת הורים הכוללת חדר שינה וחדר רחצה. בשיפוץ החדש נשמר מערך החדרים אבל החלל הציבורי הורחב. עם זאת, בגלל השריפה, היה צורך להרוס את הקירות הפנימיים ולפרק את יחידות העץ, הכלים הסניטריים, הריצופים והחיפויים ועוד. השיפוץ נמשך שלושה חודשים.

 

דירה בתל אביב, עיצוב מיכל צרפתי - 4
שטחי עבודה ארוכים מקוריאן חצי שקוף|צילום: שי אדם
דירה בתל אביב, ג, עיצוב מיכל צרפתי - 13
צילום: שי אדם
דירה בתל אביב, עיצוב מיכל צרפתי - 3
צילום: שי אדם
דירה בתל אביב, ג, עיצוב מיכל צרפתי - 11
כוננית מאיקאה הפכה לארון להצגת כלי הגשה|צילום: שי אדם
דירה בתל אביב, עיצוב מיכל צרפתי - 6
צילום: שי אדם

הכניסה לבית ממוקמת כמעט במרכז, ומחלקת באופן טבעי את הדירה לשני אגפים. "כדי ליצור קשר בין שני האגפים, ובעיקר כדי 'לשבור' את הפרופורציות הארוכות של המרחב, החלל הממשיך מדלת הכניסה הוא החלל העמוק ביותר בבית", מסבירה המעצבת. כך המבואה ממשיכה למטבח, ומצדדיה נמצאים פינת הפסנתר והסלון. הרצפה בדירה כולה, מלבד החדרים הרטובים, מחופה פרקט.

החלל הציבורי: המטבח הלבן בנוי בצורת רי"ש בתוספת אי. מעל הארונות הנמוכים ועל האי יש משטחי עבודה ארוכים מקוריאן חצי שקוף. ליד האי יש גם מקומות ישיבה. בהמשך למטבח ניצב שולחן אוכל מעץ ולידו כוננית רשת מאיקאה. "הכוננית נקנתה במחיר נמוך מאוד ובמקור הייתה בצבע כסוף", מספרת צרפתי. "צבעתי אותה בתרסיס שחור שנקנה בטמבור, ומכוננית רשת תעשייתית חסרת חן היא הפכה לארון להצגת כלי הגשה. הצבע השחור של הרשת עובד נהדר עם כלי החרס הלבנים".

הסלון שבקצהו קיר זכוכית המוביל למרפסת, מרוהט בספה אפורה גדולה שאורכה 3.30 מטרים, כיסא נדנדה מעץ עם משענת קלועה וכורסאות קולעות נוספות. על הרצפה פרוש שטיח עם דוגמת מעויינים בשחור-לבן.

דירה בתל אביב, עיצוב מיכל צרפתי - 7
צילום: שי אדם
דירה בתל אביב, ג, עיצוב מיכל צרפתי - 14
צילום: שי אדם
דירה בתל אביב, ג, עיצוב מיכל צרפתי - 10
על דלת החדר של הבן נתלו מחדש תקליט ותמונה שהיו תלויים עליה לפני השריפה ונמצאו אחריה מפויחים|צילום: שי אדם
דירה בתל אביב, עיצוב מיכל צרפתי - 1
חדרו של הבן הבכור|צילום: שי אדם

חדרי השינה: בחלק הדרומי של הדירה נמצאים שלושת חדרי השינה של הילדים וחדר הרחצה. יחידת ההורים נמצאת בחלק הצפוני.

חדר הבן: על דלת החדר נתלו מחדש תקליט ותמונה שהיו תלויים עליה לפני השריפה ונמצאו אחריה מפויחים. החדר מרוהט ברהיטי עץ בצבע טבעי.

חדרה של הבת האמצעית: גם חדר זה מרוהט ברהיטי עץ – המיטה הזוגית, השידות והמתלה. על החלונות תלויים וילונות לבנים אווריריים.

חדר של הבת הקטנה: לבקשתה של הילדה הותקנה בחדר מיטת גלריה כך שהיא יכולה לנצל את כל המרחב.

חדר הרחצה: הרצפה מחופה פסיפס שחור בדוגמת פישבון והקירות חופה באריחי קרמיקה לבנה 15x15 ס"מ וחלק קיר האמבטיה חופה בלוח פורצלן מדוקק דמוי בטון. ארון הכיור עשוי עץ אלון טבעי וצבוע בתנור.

 

דירה בתל אביב, עיצוב מיכל צרפתי - 12
חדרה של הבת האמצעית|צילום: שי אדם
דירה בתל אביב, ג, עיצוב מיכל צרפתי - 5
חדרה של הבת הקטנה. ביקשה מיטת גלריה|צילום: שי אדם
דירה בתל אביב, ג, עיצוב מיכל צרפתי - 12
חדר הרחצה|צילום: שי אדם
דירה בתל אביב, עיצוב מיכל צרפתי - 3
הדירה לאחר השריפה|צילום: צילום פרטי
דירה בתל אביב, ג, עיצוב מיכל צרפתי - 1
הדירה לאחר השריפה|צילום: צילום פרטי
דירה בתל אביב, ג, עיצוב מיכל צרפתי - 2
הדירה לאחר השריפה|צילום: צילום פרטי

רשימת מכולת

כיסא נדנדה – 4,290 שקל, כיסא נדנדה

שולחן כתיבה בחדר הבן – 1,658 שקל, רהיטי טבע

ספה – 8,000 שקל, טולמנ'ס דוט

פסל של גלגל מחוטי ברזל – 300 שקל, סטודיו לולה

>> רוצים עוד? עשו לייק ל-living בפייסבוק

עיצוב פנים: מיכל צרפתי

מנורות: ויקי עוזר –ST-or

חלון בלגי: ארז שליטין

תגובות סגור
...טוען
מקרא: = תגובה ללא תוכן   = תגובה עם תוכן