עיצוב הבית
עיצוב הבית

תל אביב: דירה שהיא בועה לבנה מול הים

הדירה בקומה הרביעית משמשת את בעלת הבית למגורים ולעבודתה כפסיכולוגית, ולכן היא ביקשה חלל מרגיע ונקי, שיהווה מפלט מהחיים האינטנסיביים. זו התוצאה

לימור קלר, LIVING | LIVING | פורסם 17/08/21 07:00 
דירה בתל אביב, עיצוב אירית אקסלרוד - 1
הפסל "את ואני" של האמן ערן שקין|צילום: עמית גירון
דירה בתל אביב, עיצוב אירית אקסלרוד - 13
הדירה עוצבה בלבן עם משחקי השתקפויות|צילום: עמית גירון

על רקע הים, במרפסת הקומה הרביעית בבניין חדש באזור הגוש הגדול בצפון תל אביב, מוצב הפסל "את ואני" של האמן ערן שקין. הפסל, העשוי פלדה צבועה, מבטא בקו פשוט וישיר את הצורך הבסיסי בחברות, מגע ואהבה. עבודת האמנות הזו, בשפתה המינימליסטית והנקייה ובמיקום שבו הוצבה, יוצרת מוקד על רקע הים, נוכחת בעוצמתה, אך גם נותנת לנוף החול והמים לעבור דרכה ולמלא אותה, כמו הדירה עצמה.

הדירה, שגודלה כ-120 מ"ר, עוצבה בלבן עם משחקי השתקפויות. בעלת הבית, פסיכולוגית ומטפלת זוגית שעובדת מביתה, ביקשה מהאדריכלית אירית אקסלרוד ליצור בשבילה מרחב למגורים וטיפול בדירה מרגיעה ושלווה, שתהווה מפלט מהחיים האינטנסיביים שבחוץ, והגדירה אותה בסוף התהליך כ"בית שהוא ערסול לחיים באשר הם".

>> לכל הכתבות בערוץ living 

 

דירה בתל אביב, עיצוב אירית אקסלרוד - 14
צילום: עמית גירון
דירה בתל אביב, עיצוב אירית אקסלרוד - 4
מימין לדלת קיר מחופה זכוכית לבנה הנמשך מעבר לפינה עד לחדר השינה|צילום: עמית גירון
דירה בתל אביב, עיצוב אירית אקסלרוד - 16
צילום: עמית גירון
דירה בתל אביב, עיצוב אירית אקסלרוד - 12
ספרייה מברזל שחור וקוביות עץ, ולידה שולחן אוכל וסביבו כיסאות ברזל שחורים ודקים|צילום: עמית גירון
דירה בתל אביב, עיצוב אירית אקסלרוד, ג - 4
צילום: עמית גירון
דירה בתל אביב, עיצוב אירית אקסלרוד, ג - 8
צילום: עמית גירון
דירה בתל אביב, עיצוב אירית אקסלרוד - 31
צילום: עמית גירון
דירה בתל אביב, עיצוב אירית אקסלרוד - 7
צילום: עמית גירון

האדריכלית בחרה לעצב את הדירה כ"בועה לבנה" - חלל לבן ונקי שמשקיט את רעשי העיר ומדגיש את המבט החזיתי לים הפתוח. "ראיתי אתגר במציאת הדרך להתערב בעדינות בחלל בלי ליצור עומס עיצובי ויזואלי בדירה שמבקשת להיות מקום של מפלט ומרגוע", אומרת האדריכלית. "היה לי ברור שאני צריכה לתת לים ולנוף המשתקף את המקום המרכזי בעיצוב הדירה, ולתכנן את המרחב ואת פלטת החומרים על בסיס עיקרון זה". "המרפסת תפסה את המקום המרכזי בתכנון, היות שהיא נוכחת במידה מסוימת בדירה כולה. פינת האוכל, הסלון ואזור העבודה במטבח פונים אליה, והיא משתקפת בציר המרכזי של הדירה", מסבירה אקסלרוד.

תהליך העיצוב נסוב סביב הניסיון לייצר חוויה מקסימלית בכלים מינימליסטיים. כך, הכניסה לבית מתחילה בדלת שחורה ולימינה קיר מחופה זכוכית לבנה הנמשך מעבר לפינה עד לחדר השינה בקצה הדירה ומסתיר מאחוריו חדר עבודה, חדר רחצה וארונות. פרקט לבן נוסף למעטפת הלבנה היוצרת מראה אחיד, חלק ושקט.

הזכוכית הלבנה היא אלמנט מרכזי בדירה. היא משקפת את מראה הים, מכפילה אותו ומכניסה את מראהו עד לעומק הדירה. בסופו של הציר ממוקמת מראה, וההליכה בציר זה, כשהיא מלווה בקיר הזכוכית, נחווית כמשחק של השתקפויות והכפלות של הנוף עם התנועה בפנים. גם התאורה תוכננה כך שתחזק את הציר המרכזי בחלל, כשהיא ממשיכה בקו אחד ישיר. היא מתחילה מפינת האוכל והסלון, ממשיכה דרך המטבח ומגיעה עד לחדר השינה – שם היא משתקפת במראה ויוצרת תחושה של קו אינסופי.

משמאל לדלת ניצבת ספרייה מברזל שחור וקוביות עץ, ולידה שולחן אוכל וסביבו כיסאות ברזל שחורים ודקים - כולם מ"הביטאט". בסלון סודרו הרהיטים - ספה וכורסאות קלילות (Living divani, הביטאט) - כך שלא ייגעו בקירות ויאפשרו מבט חופשי אל הנוף והים הנשקף מהמרפסת הקדמית ומהחלונות הצדדיים.

דירה בתל אביב, עיצוב אירית אקסלרוד - 6
צילום: עמית גירון
דירה בתל אביב, עיצוב אירית אקסלרוד - 30
צילום: עמית גירון
דירה בתל אביב, עיצוב אירית אקסלרוד - 9
האי מחופה משטח עבודה, ופונה אל הנוף|צילום: עמית גירון
דירה בתל אביב, עיצוב אירית אקסלרוד, ג - 5
צילום: עמית גירון
דירה בתל אביב, עיצוב אירית אקסלרוד - 18
רהיטי הסלון מרוחקים מהקיר|צילום: עמית גירון
דירה בתל אביב, עיצוב אירית אקסלרוד, ג - 24
צילום: עמית גירון
דירה בתל אביב, עיצוב אירית אקסלרוד, ג - 3
צילום: עמית גירון
דירה בתל אביב, עיצוב אירית אקסלרוד - 11
מאחורי קיר המיטה נמצא חדר הרחצה|צילום: עמית גירון
דירה בתל אביב, עיצוב אירית אקסלרוד - 10
צילום: עמית גירון
דירה בתל אביב, עיצוב אירית אקסלרוד - 15
צילום: עמית גירון

גם המטבח תוכנן כך שיאפשר מבט לנוף הפתוח. משטח העבודה מחפה את האי השחור (boffi), שצף בחלל הלבן, וכך אפשר לראות את הים גם בזמן העבודה במטבח. באי קבועים מדפים פתוחים הפונים לסלון. הארונות הגבוהים (מטבחי סמל) עשויים עץ ומשתלבים במעטפת הלבנה של החלל.

דלת פיבוט מובילה לחדר השינה, הכולל גם חדר רחצה באותו חלל. קיר עץ, פתוח משני הצדדים (בביצוע של מטבחי דומני), משמש כלוח הראש של המיטה וכולל גם ארונות ומדף פתוח מעל המיטה. קיר זכוכית חלבית תוחם את השירותים והמקלחון. נקודת הצבע היחידה בחלל הבהיר והמרגיע היא הכורסה הוורודה ליד הסלון.

>> רוצים עוד? עשו לייק ל-living בפייסבוק

>> הירשמו לניוזלטר של living

  

אדריכלות: אירית אקסלרוד

הנדסאית אדריכלות: אורית צברי

מעצבת פנים: נגה שגב 

תגובות סגור
...טוען
מקרא: = תגובה ללא תוכן   = תגובה עם תוכן