בעקבות הימים הארוכים שנאלצנו לבלות בבית בתקופות הסגר וההגבלות שביניהן, למדנו להעריך את חלקי הבית שהם גם בחוץ. בבתים פרטיים, בבנייני דירות וגם במבני עסק נמתחו גבולות הבית עד הקצה - החצר, המרפסת והגג. כדי ליהנות מהשטחים האלה כמה שיותר, אנשים פרטיים שדרגו את המרפסת או החצר, שכנים בבניינים משותפים החלו לבלות על הגג, וגם בתי עסק עם גגות מתאימים ורישיון לפעול בהם הרחיבו את הפעילות בשטח כדי להתמיד בשגרה, להיות עסוקים ובעיקר לנשום. עכשיו, אחרי הסגר השני וכשסגר שלישי הוא כבר לא בגדר רעיון מטורף, אספנו כמה דוגמאות מוצלחות במיוחד. 

עוד בערוץ עיצוב הבית: 

>> לכל הכתבות בערוץ living 

>> גווינת' פלאטרו העלתה תמונה מהבית - הגולשים הבחינו בפרט מוזר

>> זה אחד הבתים המיוחדים שראינו בארץ 

 

שדרוג גגות - 4 (צילום: לימור קלר)
התושבים גילו את הגג. גגות תל אביב | צילום: לימור קלר
שדרוג גגות, גינה קסומה - 1 (צילום: ליאור טייטלר)
תכנון גינה קסומה | צילום: ליאור טייטלר

פינת ספורט ואירוח לילדים

משפחת ירחי מקיבוץ כברי הפכה בתקופת הסגר את מרפסת הגג למקום פעילות לתאומים בני ה-13, עם פינת ישיבה לאירוח חברים ובה מקרר משקאות, שמשייה מאיקאה וסל. הם גם הקימו מגרש כדורעף בגינה.

כמה עלה השדרוג בטוטאל: כ-1,500 שקל 

שדרוג גגות (צילום: אמיר ירחי)
אימוני כדורסל | צילום: אמיר ירחי

יוגה וקינוחים לשכנים

בבניין מגורים ברחוב אבן גבירול בתל אביב השכנים ארגנו על הגג ארוחות משותפות וערבי קריוקי. "יש שכנים שדאגו לגג עוד קודם לכן, שמו בו דשא סינתטי וצילייה, ובקבוצת הווטסאפ של השכנים התחלנו להעביר הודעות על פעילויות משותפות", מספרת עדי ברק, קונדיטורית המתמחה בעוגות לחתונות ואירועים, המתגוררת בבניין. "די.ג'יי שחר תמיר דאג לנו להגברה לערב קריוקי, מאמנת היוגה אפרת וכטל העבירה שיעורי יוגה לשכנים, ואני דאגתי שהשכנים ייהנו מתוצרי הסדנאות שלי והבאתי לכולם קינוחים. אלה התארגנויות ספונטניות, כשכל אחד מביא משהו, וכולם נהנים. יש לגג מעקה, כולנו מבוגרים ויודעים לשמור על בטיחות ובחורף אנחנו מתכננים סגירת חורף".

כמה עלה השדרוג בטוטאל: 0 שקלים

שדרוג גגוות, ארוחות (צילום: עדי ברק)
ארוחות משותפות | צילום: עדי ברק
שדרוג גגות, פילאטיס (צילום: עדי ברק)
שיעורי פילאטיס | צילום: עדי ברק

בני הזוג מגדלים צמחים וצופים בסרטים

לדירתה של אדריכלית איה אורבך בבניין בשכונת הדר בחיפה נכנסים דרך הגג הפתוח, מה שיוצר תחושה של וילה בגובה. הגג, השייך לדירה, מחולק לשטח פתוח ושטח מקורה שבו היא ובן זוגה מארחים וגם עובדים. "אני עובדת מהבית עוד מלפני הקורונה, כך שהבית היה מותאם לשהיות ארוכות ולעבודה גמישה, וגם הגג הוא מותאם מראש לאירוח ורביצה. בקורונה שנינו מצאנו זמן ורווחה נפשית בטיפוח הגינה, קנינו צמחים, עציצים אדמה ועוד. את הרוב אלתרנו, מצאנו או החלפנו עם חברים. גינת הגג היא אי של שפיות וחופש בתוך המציאות הלא קלה שמסביב, וזולת הגג הזו אכן מצילה לנו את תקופת הקורונה", מספרת אורבך. מלבד טיפול בצמחים, בני הזוג גם נחים על הערסל, קוראים ורואים סרטים על הגג.

כמה עלה השדרוג בטוטאל: כ-2,000 שקל

שדרוג גגות, אדריכלית איה אורבך (צילום: גל דרן)
טיפול בצמחים | צילום: גל דרן

מצלם סרט ועושה כושר

לאחר שפוטר מעבודתו, מור דיעי חנני החל לצלם על גג הבניין שבו הוא גר בתל אביב סדרת רשת בשם "מטושקה פנדמיק" ולהתאמן שם עם אופני כושר. "צילמתי את כל הסדרה בזמן הסגר", הוא מספר. "אני גר בתל אביב ברחוב הר ציון פינת קיבוץ גלויות, כך שחוויתי אקלים ירושלמי על הגג וכבשן בתוך הבית. בסגר הראשון היה נעים, אז יכולתי לצלם גם על הגג, בסגר שני הייתי בעיקר שקוע בעריכות, ואז עברתי לחיות על הגג בלילות וחיפשתי עבודה. בניתי שולחן בר מערימת קרשים ויצרתי סט תלבושות וחפצים עם מה שהיה לי בבית. עשיתי את זה למען השפיות ורכשתי לעצמי כמה מיומנויות שיעזרו לי בשוק התעסוקה בעתיד". השכנים, הוא מספר, לא התנגדו. 

כמה עלה השדרוג בטוטאל: 0 שקלים

שדרוג גגות - 2 (צילום: מור דיעי חנני)
צילום סדרת רשת | צילום: מור דיעי חנני
שדרוג גגות - 1 (צילום: מור דיעי חנני)
מור דיעי חנני | צילום: מור דיעי חנני

פעילויות עם חיות לילדים

אחרי הסגר הראשון, כשעדי קין שמיר הבינה שלא תוכל להמשיך עם פעילות החיות הקבועה שעשתה בגני ילדים במסגרת העסק שלה "עדי בטבע", יזמו היא ובן זוגה פעילות לילדיהם הפרטיים על הגג בבניין מגוריהם בחולון: שיחקו קליעה למטרה, הוסיפו כלובים לחיות ותכננו לבנות בית עץ. הם צילמו סרטונים כדי לשמור על קשר עם ילדי הגנים של ילדיהם הגננות התלהבו, ההורים הצטרפו, וכך נולדה לאחר הסגר פעילות לילדים בקפסולה קבועה. "בנינו צילייה, קנינו דשא סינתטי, הוספנו תאורה, מתקן מים ובית עץ, הכנו פלקט חיות ובנינו תחנות", מספרת עדי. "בעלי עידן הצטרף אליי ותמך בצד הטכני עם הרשמה, מדידת חום והצהרות בריאות. כל שבוע אני מביאה חיה אחרת ומכינה פעילות. הילדים, מגיל 6 חודשים עד 6, מגיעים לגג, חוקרים, משחקים ומכירים את עולם החי. ההורים מצטרפים לילדים למען השפיות וכדי לברוח מהמציאות ולהעביר את הזמן".

השכנים בבניין, היא מספרת, מגלים הבנה. "כולם מבינים שאנחנו נאלצים להפעיל את הגג בשביל לשרוד את התקופה. הפעילות לא גורמת לתנועה רבה בבניין, כי בדרך כךך מגיעים הורה וילד. אנחנו דואגים תמיד להבהיר למשתתפים לא להתקהל בכניסה ולצאת ולהיכנס בצורה מדורגת, וגם בודקים אחרי הפעילות ששטח הבניין נקי ויש מינימום הפרעה לדיירים".

כמה עלה השדרוג בטוטאל: כ-4,000 שקל  

שדרוג גגות - 3 (צילום: עדי קין שמיר)
פעילויות לילדים | צילום: עדי קין שמיר
שדרוג גגות - 2 (צילום: עדי קין שמיר)
צילום: עדי קין שמיר
שדרוג גגות - 1 (צילום: עדי קין שמיר)
צילום: עדי קין שמיר

הוסיפו הצללה - "והחיים עברו למרפסת"

מעצבת הפנים נטלי אלל מתגוררת עם משפחתה בדירה בבניין משותף ביבנה. בתקופת הקורונה היא החליטה להוסיף למרפסת הקטנה בביתה רשת הצללה כדי שבני המשפחה יוכלו ליהנות מפרטיות וצל. "אנחנו גרים בבית הזה שבע שנים, ולא באמת יצא לנו לשבת במרפסת. כשהבנו שאנחנו הולכים לסגר נוסף לתקופה ארוכה, החלטנו להשקיע בה יותר וחיפשנו משהו שייתן לנו תחושה אינטימית, שיהיה אפשר לרבוץ בה גם בערבים ולשבת בכיף גם בימים בהם השמש חזקה", היא אומרת. "חיפשנו פתרון להצללה שלא יהיה אטום מאוד, כי כל הכיף זה להרגיש בחוץ ולראות מה קורה. מצאנו סוכך חשמלי שיורד ועולה לגובה הרצוי, שנכנס דרכו אוויר ונותן תחושה של פרטיות. הוספנו דשא סינתטי כדי שיהיה לנו קצת ירוק בעיניים וצמחים אמיתיים, שולחנות ראטן ומאוורר תקרה יפהפה לרוח נעימה. צירפנו אותם לפינת רביצה שבעלי בנה עוד קודם ולערסל כיפי לילדים, והחיים עברו למרפסת. פשוט תענוג".

כמה עלה השדרוג בטוטאל: כ-14,500 שקל 

שדרוג גגות, עיצוב נטלי אלל (צילום: נטלי אלל)
סוכך חשמלי שאפשר להתאים את הגובה שלו | צילום: נטלי אלל
שדרוג גגות, עיצוב נטלי אלל, ג (צילום: נטלי אלל)
צילום: נטלי אלל

משמיעים מוזיקה ורוקדים

מעצבת הפנים איילת אפגין המתגוררת בבית פרטי במושב חרב לאת, מספרת שבזמן הסגר החלו בני המשפחה לשמוע מוזיקה ולרקוד במרפסת. "מוזיקה שימחה אותנו בזמן הסגר ושיפרה את מצב הרוח שלנו. מצאנו את עצמנו רוקדים ומתנועעים, שרים ומפזזים לצלילי המוזיקה", היא מספרת.

כמה עלה השדרוג בטוטאל: 0 שקלים

שדרוג גגות, עיצוב איילת אפגין (צילום: מאיה חבקין)
לשמוע מוזיקה ולרקוד | צילום: מאיה חבקין
שדרוג גגות, עיצוב איילת אפגין, ג (צילום: מאיה חבקין)
צילום: מאיה חבקין

פינת ישיבה במקום חניה

אושרת גורן, בעלת סטודיו "פשוט עיצוב", המתגוררת במושב בעמק חפר, הפכה את החניה שליד הבית לפינת זולה משפחתית ובה שולחן וספסלים ממשטחי עץ וצמיגים, ומעמד מקושת עם מנורות. "הרגשנו צורך למתוח את גבולות המרחב הביתי בימים שבהם נדרשים לשהות בבית", היא אומרת. "מבחינתי, כל חלל חיצוני שניתן לשהות בו באוויר הפתוח, תחת קרני השמש או לראות ממנו את השקיעה - שווה שדרוג כפינה נוספת לפרטיות". את האוטו בני המשפחה הזיזו מעט מהבית. 

כמה עלה השדרוג בטוטאל: 900 שקל למזרנים וכריות + 2,800 שקל לספסלים ומעמד מקושת

שדרוג גגות, ג - 2 (צילום: גל דרן)
צילום: גל דרן
שדרוג גגות, ג - 1 (צילום: גל דרן)
צילום: גל דרן
שדרוג גגות, ג (צילום: גל דרן)
צילום: גל דרן
 

חיים אורבניים וחברתיים

מוסללה, קהילת אמנים יוצרים, אנשי חינוך וסביבה, פועלים כבר עשור מגג פורח וירוק במרכז כלל בירושלים, שם הם עוסקים ביצירת תרבות אלטרנטיבית, המאפשרת חיים אורבניים ירוקים וחברתיים. "יש לנו על הגג עצים ופרחים, כוורת דבורים, מרחב הופעות וסדנאות, משום שמבחינתנו גגות הם האדמה החדשה של העיר המצטופפת", מספר מנהל המרפסת דני קינרייך. "חוץ ממנה יש לנו גם מרכז חדש במזרח העיר בשם סינסילה שנמצא על גג הספרייה העירונית בשייח' ג'ראח - מרכז שהתחיל מתוך גרעין של נשים פלסטיניות שהעברנו להן קורס בגידול דבורים, ועכשיו לכל אחת יש כוורת על הגג כדי לייצר חיים הרמוניים עם בעלי חיים יחד עם אפיק פרנסה".

בסגר הראשון פתחו במוסללה קורס לחקלאות עירונית חינמי ומקוון, כדי שכולם יוכלו לקבל ידע נדרש ולהפוך את המרחב שלהם לירוק ומניב, והיו באמצע בנייה של מתחם שינה מיוחד, אייר בי.אנ.בי על הגג, כדי לייצר הכנסות נוספות ולבנות מודל שיעזור לאנשים לפתח את הגגות שלהם. בקיץ האחרון השמישו מרחב נוסף על הגג ויצרו פסטיבל אבטיחים, "עם הרבה אבטיחים, מוזיקה ואמנות, והפכנו עוד מרחב לירוק ויפה, עם ציור רצפה גדול. כל תקציב שאנחנו מצליחים להשיג מופנה לטובת הקהילה ומוסללה", מסביר קינרייך. "פתחנו ברגע שיכולנו כדי להתניע מחדש. ראינו כבר סימני התאוששות, אבל הסגר השני לא מאפשר לנו לפעול. אנחנו בבעיה ולכן יצאנו לקמפיין מימון המונים עם תשורות שקשורות ישירות לעולם הקיימות (עץ במתנה לנטיעה בבית, קורס רוקחות טבעית ועוד).

כמה עלה השדרוג בטוטאל: "אנחנו בחוסר של 200,000 שקל, ולכן יצאנו בקמפיין מימון המונים".

שדרוג גגות מוסללה (צילום: גיתאי סילבר)
צילום: גיתאי סילבר
שדרוג גגות, מוסללה (צילום: מתן ישראלי)
צילום: מתן ישראלי

>> רוצים עוד? עשו לייק ל-living בפייסבוק

שיעורי ריקוד בקפסולה

על הגג התל אביבי של חברת ההפקה "פאזה" מתנהלים מאפריל האחרון שיעורי ריקוד שמעבירה יפעת גלינסקי,  מורה לריקוד שהיא גם מבעלות החברה. "כשנכנסנו לסגר חשבנו כמה שכנים בבניין מה אפשר לעשות בגג היפה שלנו ברחוב אלפסי, שבשגרה אנחנו שותים בו קפה. כבעלים משותפים ב'פאזה' וכמורה לשיטת הריקוד ניה, יזמתי על הגג סדרת שיעורים בקפסולות של 10 בנות רוקדות, מפגש שעה לפני שקיעה עם כוס יין, חברותא ומוזיקה טובה, כשמסביבנו יצירות האמנות והצמחייה בגג. היה חשוב לנו לשמור על תנועה באוויר הפתוח, לחוות גג עם נוף אורבני ולשמור על רצף חוויית הריקוד".

כמה עלה השדרוג בטוטאל: 0 שקלים