עיצוב הבית
עיצוב הבית

מעצבת האופנה רימה רומנו פותחת את הבית, את הלב ודף חדש

אחרי הפרידה מבת זוגה ואם ילדיה וביום שקמה מהשבעה על אמה, החלה רימה רומנו לשפץ את הבית ששכרה בצפון תל אביב. "בדיעבד אני מבינה שאם לא המצב הטראומטי שהייתי בו, כנראה שהשיפוץ לא היה קורה", היא אומרת. בריאיון גלוי לב היא מספרת על השנה הקשה, הילדים ועל הרצון למצוא בן זוג

מורן זלמה | living | פורסם 26/09/19 15:00 
רימה רומנו - 28
צילום: עופר חן
רימה רומנו והילדים
רומנו והילדים רומאו וג'וליאן ג'ייקוב|צילום: אלון חן

זו הייתה השנה הקשה ביותר בחייה של רימה רומנו. מעצבת האופנה הייתה בעיצומה של פרידה מבת זוגה ציפי רומנו, אחרי שש שנים יחד ושני ילדים משותפים (רומאו, 5, וג'וליאן ג'ייקוב, שנתיים וחצי), כשאמה נפטרה במפתיע. "כאבה לה מאוד הבטן והיא הלכה לבית חולים", מספרת רומנו בכאב. "הכניסו אותה לניתוח והיא לא התעוררה ממנו".

בשלב הזה רומנו חיפשה דירה כחודשיים ועדיין לא מצאה מקום לקרוא לו בית. "כשיצאנו מההלוויה התקשר אליי סוכן הנדל"ן ואמר לי שהוא מצא לי בית. הוא כמובן לא ידע שאמא שלי נפטרה והיה בשוק. הוא פגש אותה כמה פעמים כשהיא באה איתי לחפש בתים. במהלך השבעה קפצתי לראות את הבית וביום שקמנו התחלתי בשיפוצים".

עוד מעט שנה למותה של אמך. איך את?
"זה הזוי. היא חסרה לי מאוד אבל מצד שני, טוב שזה מאחוריי. מוות לא פוסח על אף אחד. זה גלגל החיים ואני מתנחמת בכך שהיא לא סבלה. מהרגע שהיא לא הרגישה טוב, עברו 24 שעות שבמהלכן הרדימו אותה והיא נפטרה מתוך שינה".   

אלה שתי פרידות משמעותיות שקרו יחד.
"לחלוטין. אלה שני יסודות הכי חשובים בחיים. לאבד אמא וגם לסיים זוגיות באותו זמן זה מטורף. יש פה גם פרידה נוספת, מהילדים. פתאום אני לא עם הילדים חצי מהזמן. לא עשיתי הורות משותפת, התחתנתי והקמתי משפחה כדי להיות יחד. שנה הזויה, שנה מטורפת".

היכן התגוררת עד המעבר לבית החדש?
"יחד עם ציפי. גם הפרידה קרתה בהפתעה מבחינתי. זה בא מציפי וזה הפתיע אותי, אבל אני לא אוהבת לדבר על זה בפומבי. זה מאוד אישי".

היו מחשבות לחזור בעקבות מותה של אמך?
"ממש לא. אני לא בן אדם שמסתכל אחורה. אני לא בן אדם שנאחז בעבר ואין לי חרטות על כלום. היה מה שהיה וכל דבר קורה מסיבה. אני מרגישה שעכשיו יש לי יותר שליטה והשליטה מעצימה ומקדמת אותי. הלבד עשה לי טוב. אני אוהבת שיש לי שליטה על הכל, שאני לא צריכה להתפשר ולהתאים את עצמי לאף אחד".

רימה רומנו - 13
"אני משקיעה המון בגינה. מטפחת, גוזמת, שותלת. הכל אני עושה לבד"|צילום: עופר חן

רימה רומנו - 18
"בכל פינה בחצר יש זולה"|צילום: עופר חן
רימה רומנו - 17
"בחרתי בצמחייה שמתאימה לשמש"|צילום: עופר חן
רימה רומנו - 16
צילום: עופר חן
רימה רומנו,  ג - 14
"לילדים כיף שיש בית עם חצר"|צילום: עופר חן
רימה רומנו - 12
צילום: עופר חן
רימה רומנו - 39
צילום: עופר חן
רימה רומנו - 11
צילום: עופר חן
רימה רומנו - 15
צילום: עופר חן

רימה רומנו, לפני שיפוץ, ג - 1
הגינה לפני השיפוץ|צילום: רימה רומנו

>> לכל הכתבות בערוץ living 

"לא נשאר כלום מהבית הקודם"

רימה רומנו, במקור קוגן, 35, עלתה לארץ בגיל 7 מקזחסטן. כילדה עבדה בניקיון כדי לעזור בפרנסת המשפחה, שהתגוררה באתר קרוואנים באשקלון. בשנות ה-20 לחייה, כשעבדה כדיילת אוויר במטוסים פרטיים, פגשה את ציפי רומנו – בעלת משרד יח"צ מצליח הנושא את שמה. השתיים התאהבו, הקימו משפחה וגם את מותג האופנה "רימה רומנו" שבו שימשה רימה – שמעולם לא למדה אופנה – מעצבת ראשית. את הזוגיות שלהן תיעדו רימה וציפי בסדרה "מחוברים פלוס" ב-2016. ואז הגיעו הפרידה, האבל על אמה ובתוך כל זה גם שיפוץ ומעבר בית.

"השיפוץ הציל אותי", אומרת רומנו. "פעלתי על אוטומט, כמו מכונה. הייתי בטריפ, בלי רגש. כל מה שעניין אותי זה לעבוד על הבית. זה היה כמו אקט טיפולי בשבילי. אני ממש מרגישה שהבית הציל אותי מדברים קשים יותר, מליפול ברגעים האלה. המטפלת שלי אמרה לי שלא באמת משנה כמה עלה השיפוץ של הבית, כי שום פתרון אחר לא היה עוזר. אי אפשר לקחת כדור לכזאת התמודדות".

הבית הפרטי ששכרה נמצא בשכונת צהלה בצפון תל אביב. "הייתי צריכה להישאר באזור כדי שיהיה נוח לילדים", היא אומרת. "הבית שייך לאישה בת 60 ומשהו שלא מתגוררת בארץ. היא נולדה וגדלה בבית ולמרות שהיא לא כאן כבר המון שנים, היא לא רוצה למכור את הבית".

אחרי שיחות רבות הצליחה רומנו לשכנע את בעלת בעלת הבית להסכים לשיפוצים. "הבית היה במצב סביר אבל מאוד ישן. בנייה ישנה, מרצפות של פעם, ארונות קיר, בוידם, דלת בכניסה למטבח", היא מתארת. עד כה היא השקיעה בשיפוץ הבית, ששטחו 100 מ"ר, 120 אלף שקל. "הורדתי קירות בבית ואת הכל הייתי חייבת לעשות עם אישור מהנדס. זה לא סיפור קל בכלל, אבל בסוף הבאתי את הבית לאן שרציתי. בדיעבד אני מבינה שאם לא המצב הטראומטי שהייתי בו, כנראה שהשיפוץ לא היה קורה. את לא נכנסת לדירה שכורה ומשקיעה סכום כזה. מצד שני, אני חיה את ההווה. וכרגע נוח ונעים לי. הילדים מאוד אוהבים והתרגלו אליו מהר. הכי כיף בית עם חצר שאפשר להיכנס ולצאת וכל הזמן יש מה לעשות. הבית עכשיו הוא אותנטי, מלא בנשמה ואדמה. אני מקווה שגם בעלת הבית תאהב את השינוי כי לא נשאר כלום מהבית הקודם".

ההחלטה שזה יהיה הבית שהיא תגור בו התקבלה בזכות הגינה – 60 מ"ר המקיפים את הנכס. רומנו מעידה על עצמה שהיא בנאדם של אדמה. "אני יכולה לבקר ארבע-חמש שעות במשתלה ולא להרגיש את הזמן. אני משקיעה המון בגינה. מטפחת, גוזמת, שותלת. הכל אני עושה לבד. יש המון צמחייה ובכל פינה בחצר יש זולה. יש גם גזיבו עם צמחים מטפסים, יש גינה קדמית ואחורית ושתי מרפסות מקורות שאני טיפלתי בהן והוספתי להן דקים לבנים. בחרתי בצמחייה שמתאימה לשמש, הרבה מטפסים ונופלים".  

רימה רומנו ובת זוגה לשעבר "כל דבר קורה מסיבה". עם האקסית ציפי רומנו

רימה רומנו, לפני שיפוץ - 3
המטבח לפני השיפוץ|צילום: רימה רומנו
רימה רומנו - 24
את המטבח תוחם שולחן צר שנבנה במיוחד |צילום: עופר חן
רימה רומנו - 25
ארונות ברזל לבנים עם דלתות רשת|צילום: עופר חן
רימה רומנו - 38
צילום: עופר חן
רימה רומנו - 46
"זה הדבר הראשון שאני פוגשת כל בוקר"|צילום: עופר חן
רימה רומנו,  ג - 41
קיר המחופה כולו במראה|צילום: עופר חן
רימה רומנו - 1
פרקט אלון ושטיח פרסי|צילום: עופר חן
רימה רומנו,  ג - 33
צילום: עופר חן
רימה רומנו, לפני שיפוץ - 4
הסלון לפני השיפוץ|צילום: רימה רומנו

רימה רומנו - 2
תחת הטלוויזיה עומדת קונסולה שבנה מסגר |צילום: עופר חן

"אני לא אוהבת שמש"

בכניסה לבית המטבח נמצא מימין והסלון משמאל. "החלטתי לפתוח את המטבח שהיה פעם חדר והשארתי קיר כמעט חשוף, נשארה רק מסגרת התמיכה", היא מתארת. חזיתות הארונות הנמוכים מחופות בלכה שחורה מבריקה ומשטח העבודה עשוי דקטון לבן דמוי שיש קררה. הארונות הגבוהים הם ארונות ברזל לבנים עם דלתות רשת. את המטבח תוחם שולחן צר שנבנה במיוחד מברזל צבוע שחור בתנור. ליד מתקן המים מונחת תמונה מודפסת על עץ. "בתמונה נראות שלוש כפות ידיים שמונחות על הילד שלי - של אמא שלי, של אבא שלי ושלי. זה הדבר הראשון שאני פוגשת כל בוקר כשאני קמה ושותה כוס מים", אומרת רומנו. "אם אמא שלי לא הייתה עולה למעלה זה לא היה קורה באופן כזה מדויק, זה נתן לי דרייב".

הקיר שמול דלת הכניסה מחופה כולו במראה ולצדו עומדת שידה יפהפייה. הסלון מרוהט בספה עם ריפוד פשתן אפור שנבנתה במיוחד, שני הדומים מעור בצבע חום חמרה ושני שולחנות, אחד ארוך ואחד עגול. מתחת לטלוויזיה עומדת קונסולה שבנה מסגר ובצד עומד עציץ המגיע עד התקרה. הרצפה בבית כולו חופתה בפרקט עץ ופזורים בו ציורים ואיורים שרומנו קיבלה מחבר שהוא אספן אמנות.

כדי ליצור חדר ילדים גדול חיברה רומנו בין אחד מחדרי השינה וחדר שירותים. החדר מרוהט במיטת קומתיים מעץ שנבנתה במיוחד ויש בו גם ספה נפתחת – בשביל אורח או בשביל רומנו עצמה כשאחד הילדים לא נרדם. בחדר יש ארון קיר גדול לבדים ואילו המשחקים מסודרים על מדפים פתוחים. "אני אוהבת שהכל פתוח ובחוץ, כדי לגרות את הדמיון של הילדים ולגרום להם לשחק", היא מסבירה. "גם בחדר השינה שלי וגם בחדר השינה של הילדים יש אווירה של סלון קלאסי. הכל מסודר ואין בלגן בעיניים".

חדר השינה שלה חשוך יחסית לשאר הבית. "אני לא אוהבת שמש", היא אומרת. "אני אפילו מתאפרת בחושך". בחדר הותקנו ארונות קיר עם דלתות מחופות במראה ובהם הרבה מקום לתליית בגדים וכמה מדפים קטנים. "בעיניי בגדים צריכים להיות תלויים ולא מקופלים", אומרת רומנו. המיטה שלה עשויה ברזל דק עם מסגרת גבוהה. את תמונת הסוסים על הקיר צייר אורי ליפשיץ. בחדר הרחצה היא החליפה את הריצוף צבעה את הקירות בלבן והתקינה ארון כיור. "בדרך כלל חדר הרחצה מלא צעצועים. זה זמן האיכות שלי עם הילדים לפני השינה", היא אומרת.  

רימה רומנו - 3
צילום: עופר חן

רימה רומנו - 36
צילום: עופר חן
רימה רומנו - 31
צילום: עופר חן
רימה רומנו - 34
צילום: עופר חן
רימה רומנו - 32
יצירות אמנות פזורות בבית|צילום: עופר חן
רימה רומנו,  ג - 29
צילום: עופר חן
רימה רומנו - 30
צילום: עופר חן
רימה רומנו - 23
צילום: עופר חן
רימה רומנו - 4
"אני אוהבת שהכל פתוח ובחוץ". חדר הילדים|צילום: עופר חן
רימה רומנו - 22
צילום: עופר חן

רימה רומנו - 7
צילום: עופר חן

איזה סוג של אמא את?
"גם משחררת וגם מגוננת ובעיקר מתבוננת מהצד. אני נותנת לילדים לבטא את עצמם אבל תמיד שם להשגיח".

מה את עושה בימים אלו?
"אני ממשיכה בכל הכוח כמעצבת אופנה מקבלת לקוחות בבית בתיאום מראש. יש לי כמה דגמים שתלויים בארון ויוצרות הזמנות בהתאם ללקוחות. אין לי מלאי, זה מאוד אישי. אני מאוד אוהבת לארח בבית, גם חברים וגם לקוחות. בנוסף, כחלק מבחירה של פרזנטורית במסגרת שיתופי פעולה בינלאומיים, דיור בחרו בי לשיתוף פעולה ייחודי שבו אני הולכת לעצב קולקציה בהשראת המותג, של פריטים אייקוניים שאני אוהבת ומשתמשת בהם בעצמי".

איך היחסים עם גרושתך, ציפי רומנו?
"אנחנו ביחסים טובים מאוד".

ומה עם זוגיות חדשה?
"כרגע אני לבד וטוב לי אבל אני פתוחה לכל מה שיגיע. מחפשת גבר שנמצא במקום דומה בחיים, יציב, אמיד, חם. אני אשמח גם לעוד ילד".

>> רוצים עוד? עשו לייק ל-living בפייסבוק

 

רימה רומנו - 6
צילום: עופר חן
רימה רומנו - 20
צילום: עופר חן
רימה רומנו - 21
צילום: עופר חן
רימה רומנו - 8
ספה נפתחת לאורים|צילום: עופר חן
רימה רומנו - 5
צילום: עופר חן
רימה רומנו,  ג - 9
מיטת ברזל עם מסגרת דקה|צילום: עופר חן
רימה רומנו, לפני שיפוץ, ג - 2
רימה רומנו|צילום: אלון חן
רימה רומנו,  ג - 19
ציור של אורי ליפשיץ|צילום: עופר חן
רימה רומנו - 10
צילום: עופר חן
רימה רומנו - 27
"זמן האיכות עם הילדים לפני השינה". חדר הרחצה|צילום: עופר חן

רימה רומנו,  ג - 40
צילום: עופר חן

למתחם רעיונות לשדרוג גדול בתקציב קטן

פרקטים: פרקט בשרון

וילונות: מחסניה הנמל דקורציה

חיפויים בחדרי רחצה וכלים סניטרים: נגב

קוסנטינו: דקטון מטבח

ארונות בחדרי השינה: אומנות בית העץ

תגובות סגור
...טוען
מקרא: = תגובה ללא תוכן   = תגובה עם תוכן