עיצוב הבית
עיצוב הבית

ת"א: היחידות הישנות אוחדו לבית יפהפה, עטוף בחצר מחבקת

מעטפת המבנה הקלאסי נשמרה מבחוץ, אך מבפנים הבית תוכנן מחדש, עם מבואות שמעבירות את בני המשפחה בנעימים בין אזורים, חללים ותחושות, מוקפים בשפע אור טבעי ונוף ירוק של הגינה המפנקת מכל פינה

חגית קן דרור | LIVING | פורסם 11/04/24 14:59  | עודכן 13/04/24 20:08
בית במרכז הארץ עיצוב חגית קן דרור - 9
צילום: שי אפשטיין

בית במרכז הארץ עיצוב חגית קן דרור ג - 12
צילום: שי אפשטיין
בית במרכז הארץ עיצוב חגית קן דרור - 22
צילום: שי אפשטיין

בית במרכז הארץ עיצוב חגית קן דרור - 26
צילום: שי אפשטיין

הדיירים: זוג הורים סביב גיל 50 העוסקים ברפואה וחינוך, וארבעת ילדיהם (בטווח גילים 15-3).

הבית: בית דו משפחתי ישן בת"א שנבנה בשנות ה-60-50. הבית נבנה על מגרש בגודל 800 מ"ר ושטחו 170 מ"ר; הוא מתפרש על קומה אחת ויש בו ארבעה חדרי שינה: שלושה חדרים לילדים ויחידת מאסטר להורים עם חדר ארונות וחדר רחצה נפרד.

 

>> לכל הכתבות בערוץ living 

>> הוד השרון: עושר פונקציונלי בשקט ויזואלי

 

 

החזון: בזמן רכישת המגרש היו הבית והחצר הגדולה שהקיפה אותו במצב מוזנח מאוד, אבל המיקום של הבית על המגרש, המרחק הגדול שלו מהרחוב הראשי והבסיס התכנוני היו נכונים, ולכן הוחלט שאין צורך בהריסה ובניה מחדש. תפקידי בפרויקט היה לאחד שתי יחידות ישנות לבית אחד שיתאים לצרכי המשפחה; שינוי חזיתות בהתאם לתכנון הפנימי החדש, פיתוח שטח חדש ועיצוב פנים. בני המשפחה ביקשו לשמר את המעטפת ואת המראה המייחד את הבית בסגנון הבניה של שנות ה-50-60, המאופיין בקווים נקיים, פשוטים ופונקציונליים. זהו סגנון בנייה שאהוב עלי במיוחד, ולשמחתי גם על בעלי הבית.

המבנה המקורי הותאם לחיים עכשוויים

כתוצאה מהרצון לשמר את מעטפת המבנה המקורי, הייתה התלבטות כמה חדרי שינה ניתן להכניס אליו כך שיתאימו מבחינה פרופורציונלית. לבסוף התקבלה ההחלטה שמספר חדרי הילדים יופחת לשלושה במקום ארבעה, כדי ליצור חדרים מרווחים יותר, ובעתיד תיבנה קומה נוספת שבה יהיו חדרים לכל ארבעת ילדי המשפחה באופן מרווח ונוח (כשזה יקרה, במקום חדרי השינה במפלס הכניסה יורחב הסלון ויהי מקום למדרגות לקומת העליונה). בנוסף, היה צורך לשמור על המפלסים המקוריים של התקרה והרצפה, כדי להישאר באותם גבהים של השטח הקיים מסביב לבית. בזמן ההריסה נתקלנו בעמודים שאת חלקם לא יכולנו להרוס ושילבנו אותם בתכנון החדש. לצורך התאמה למגורים עכשוויים היה צורך בהתקנת מערכות חדישות של חימום, מיזוג,  פתרונות הצללה וחשמל מתקדמים. הליך השיפוץ נמשך כשנה וכלל בחירת חומרים, תכנון נגרות ותאורה, תכנון ותאום בין כל המערכות.

בית במרכז הארץ עיצוב חגית קן דרור - 45
צילום: שי אפשטיין

בית במרכז הארץ עיצוב חגית קן דרור - 23
צילום: שי אפשטיין
בית במרכז הארץ עיצוב חגית קן דרור ג - 24
צילום: שי אפשטיין
בית במרכז הארץ עיצוב חגית קן דרור - 37
צילום: שי אפשטיין
בית במרכז הארץ עיצוב חגית קן דרור - 25
צילום: שי אפשטיין
בית במרכז הארץ עיצוב חגית קן דרור ג - 17
צילום: שי אפשטיין
בית במרכז הארץ עיצוב חגית קן דרור ג - 15
צילום: שי אפשטיין
 

מפלס קומת הכניסה גבוה בכמה מטרים ממפלס הכניסה הראשית למגרש, וכדי לאפשר עלייה מתונה לבית תוכנן שביל מסלעים שהונחו ויצרו מדרגות, בתוך גינה מגוונת ועשירה בצמחיה ונוף ישראלים. בדרך ניתן להבחין בחצר הבית הקדמית, בה בנוי בית עץ לבן עם רחבת דשא. בסוף השביל מגיעים לפטיו, המשמש כמבואת כניסה לפני הדלת הראשית, וכשנכנסים אליו כבר יש תחושה שהגעתם לבית עוד לפני שנכנסתם אליו. למרות עמודים קיימים בשלד הבית, הצלחנו לייצר פתחים גדולים וחלונות המשקיפים אל הגינה מכל כיוון, ובזכותם הבית מואר באור טבעי ונעים במהלך היום. נכנסים פנימה, היישר לחלל הסלון המרכזי התחום בוויטרינות, שמהן ניתן להיכנס הן לחצר הקדמית והן לאחורית. במרכז החלל ובין הוויטרינות עומדת הספה המרכזית, כך שנוצרים מעברים ראשיים מכיוון הכניסה הראשית ליציאה לחצר. בסמוך לסלון נמצא המטבח, הבנוי סביב אי מרווח עם מקום אחסון רב, כפי שביקשו בעלי הבית. המטבח תוכנן כך שמאזור העבודה, שבו ממוקמים הכיור והכיריים, יש חלון גדול אל החצר האחורית המשקיף על עץ רימון בוגר ושופע, ובנוסף יש יציאה לחצר האחורית. באזורים בהם יחידות המטבח גבוהות בחרנו בגוון רגוע שדומה לריצוף, וכדי לייצר אווירה חמימה יותר החלקים הנמוכים בחלל הם מעץ אגוז בעל גוון עמוק. רצינו לקבל מראה ביתי וחם עם גוונים טבעיים, כך כל ריהוט שייכנס בהמשך ישתלב בצורה הרמונית. על יד המטבח ממוקמת פינת אוכל מרווחת שמתאימה לאירוח רב משתתפים. 

בית במרכז הארץ עיצוב חגית קן דרור ג - 30
צילום: שי אפשטיין

בית במרכז הארץ עיצוב חגית קן דרור ג - 21
צילום: שי אפשטיין
בית במרכז הארץ עיצוב חגית קן דרור ג - 22
צילום: שי אפשטיין
בית במרכז הארץ עיצוב חגית קן דרור - 5
צילום: שי אפשטיין
בית במרכז הארץ עיצוב חגית קן דרור ג - 28
צילום: שי אפשטיין
בית במרכז הארץ עיצוב חגית קן דרור ג - 14
צילום: שי אפשטיין
בית במרכז הארץ עיצוב חגית קן דרור - 1
צילום: שי אפשטיין
  

בין החלל הציבורי לאזור חדרי השינה מפרידות מבואות, דרכן ניתן להגיע אל האזור הפרטי של בני המשפחה. המבואות נותנות תחושה של כניסה לאזור אחר בו קיימת אווירה אחרת, כמו מבואת הכניסה ליחידת ההורים שחופתה בריצוף פסיפס ייחודי לה ומגדיר אותה וכך נוצר מעבר הדרגתי אליה מהחלל הציבורי. מהמבואה ניתן גם להגיע אל שירותי האורחים הצדדיים. אל חדר ההורים המבודדת נכנסים דרך דלת כפולה ורחבה, שמולה ויטרינה גדולה המאירה את החדר ודרכה נשקפת חצר הבית הקדמית. בחדר נמצאים גם שולחן איפור ושולחן עבודה המשמשים את ההורים ביום יום. חדר הארונות והרחצה של יחידת ההורים נמצאים מאחורי קיר הפרדה ויש להם מסדרון נפרד שבסופו חלון בגובה הקיר, שמאיר את החלל. נוסף לרחבת דשא מרווחת, בחצר האחורית נמצאת גם רחבה מרוצפת מקורה בפרגולה עם מטבח חוץ ופינת ישיבה – אזור אירוח כיפי גם בחוץ.

 

טיפ ממעצבת: אני תמיד ממליצה להתעכב על שלב התכנון - לבחון אותו בראיה עכשווית ועם זאת בראיה עתידית של עשור קדימה, כלומר להבין שהחיים בבית משתנים עם הזמן ועם השנים. לכן כדאי לא למהר בקבלת החלטות, ולהקשיב אחד לשני דווקא בגלל שנוצרים צרכים חדשים שלפעמים לא נראים רלוונטיים בזמן התכנון. לגבי עיצוב פנים ובחירת חומרים, כאשר לבית נכנסים אור וצל בצורה נכונה, הריהוט יושב טוב ונכון. פתרונות רבים של בחירות חומרים יראו טוב, ולכן שם ניתן לאפשר ביטוי לטעם האישי של בעלי הבית, עם מעט הכוונה וניסיון מהמעצבים.

  

אדריכלות ועיצוב פנים: חגית קן דרור

קבלן ראשי של עבודות שלד וגמר: גלאור פרויקטים

אדריכלות נוף, תכנון ועיצוב גינות: סטודיו רותם

בית במרכז הארץ עיצוב חגית קן דרור - 7
צילום: שי אפשטיין

בית במרכז הארץ עיצוב חגית קן דרור - 4
צילום: שי אפשטיין
בית במרכז הארץ עיצוב חגית קן דרור - 3
צילום: שי אפשטיין
בית במרכז הארץ עיצוב חגית קן דרור ג - 26
צילום: שי אפשטיין
בית במרכז הארץ עיצוב חגית קן דרור - 18
צילום: שי אפשטיין
בית במרכז הארץ עיצוב חגית קן דרור - 24
צילום: שי אפשטיין
בית במרכז הארץ עיצוב חגית קן דרור - 33
צילום: שי אפשטיין
בית במרכז הארץ עיצוב חגית קן דרור ג - 19
צילום: שי אפשטיין

בית במרכז הארץ חגית קן דרור תמונת לפני
הבית לפני השיפוץ, ישן ומוזנח|צילום: חגית קן דרור

 

תגובות סגור
...טוען
מקרא: = תגובה ללא תוכן   = תגובה עם תוכן