שינוי סביבת המגורים הוא צורך אמיתי של כולנו לאורך חיינו. במקרים רבים שיפוץ הבית נותן מענה מצוין לצורך זה, אך חלקנו נמנעים מזה ומעדיפים לקנות דירה חדשה או לחלופין לגור לנצח בבית שמזמן לא מתאים לצרכינו או לטעמנו, אך בכולנו בוער הרצון לחדש את הבית, לשנות, לתקן ולייעל, והדבר היחיד שמונע זאת מאיתנו זה הפחד הגדול מכאב הראש הכרוך בתהליך השיפוץ.

עוד באתר לעיצוב הבית:

כלים מעשיים

בספר "איך לשפץ את הבית מבלי לאבד את השפיות" מסבירה ד"ר רות בן יקר צעד אחר צעד את תהליך שיפוץ ועיצוב הבית, ומסייעת לקוראים לתכנן ולנהל אותו תוך התייחסות מפורטת ונתינת כלים מעשיים להגדרות הצרכים והעדפות, בניית התקציב, שליטה בעלויות, עמידה בלוחות זמנים, תזמון, תיאום ציפיות זוגי וכמובן ביצוע.

גולדשטיין גלרי טפט, טפט פרחוני
טפט פרחוני מוסיף המון | צילום: טפט פרחוני של גולדשטיין גלרי טפט
רוית רוד, סלון כורסה גובה, צילום רוית רוד
פינת ישיבה נעימה בעיצוב רוית רוד | צילום: רוית רוד

הנה כמה טיפים מתוך הספר שיכולים להפוך את חוויית השיפוץ ליעילה, חסכונית, ולמרות החשש הגדול גם למהנה:

הגדרת הצרכים והעדפות: חלקו את הצרכים שלכם לשני סוגים: פונקציונליים ואסתטיים, ולאחר מכן דרגו את הצרכים לפי סדר החשיבות שלהם. הדבר יקל את ההחלטה על היקף השיפוץ באופן שיעמוד בתקציב הרצוי. השתדלו לבחון את עצמכם ולבחור את הצרכים וההעדפות שבאמת מותאמים לכם אישית, בנטרול השפעות שיווקיות ככל האפשר.

בניית התקציב: יש לתכנן את התוכנית לפי התקציב ולא להפך, אך להשאיר מרווח מסוים לבלת"מים. אספו נתוני עלויות לגבי החומרים המרכיבים של השיפוץ ובקשו הערכות מחיר מבעלי מקצוע, ובנו טבלה, רצוי בגיליון אקסל או תוכנה מקבילה, כדי לאפשר סכימה של העלויות בצורה דינמית, שבה תפרטו את כל מרכיבי השיפוץ והעלויות שלהם (רשימה מפורטת מופיעה בספר).

עיצוב גברי של המעצב דניאל חסון, רשת ביתילי. צילום
עיצוב של דניאל חסון, רשת ביתילי | צילום: שי אדם
ריקי בכר קורי למגזין - חדר שינה הורים
דברים שאפשר לעשות בחדר שינה. עיצוב: ריקי בכר קורי | צילום: שי אדם

בחירת החומרים והמרכיבים בשיפוץ: כדי לא ללכת לאיבוד בין שפע האפשרויות הקיימות, הגבילו את מספר החנויות והזמן שאתם מקדישים לקניית כל חומר או אביזר שקשור בשיפוץ. אם עושים עבודת הכנה באינטרנט, מספיק לבקר בשתיים או שלוש חנויות המכילות מבחר רחב של דגמים, אך רצוי לכלול בכל בדיקה יבואנים או חנויות בטווחי מחירים שונים.

חיסכון: תמיד כדאי לשקול אלטרנטיבות אפשריות שיחסכו כסף וייתנו תוצאה רצויה. כך למשל, צביעה של ארונות מטבח או משקופים ודלתות פנים תשדרג אותם באופן משמעותי ולא תהיה כרוכה בעלויות גבוהות. מומלץ ביותר לשוטט באתרי יד שנייה באינטרנט ולחפש מטבחים משומשים. אפשר למצוא מטבחים איכותיים במחירי מציאה ממש (אפילו מאות שקלים בלבד), להתאימם למידות המטבח שלכם, ואף להוסיף להם אלמנטים מחברים כגון מדפים או ארונות זכוכית בעלות נמוכה. ניתן להיעזר בנגר לשם התאמות מידה וחידוש צבע, ועדיין לחסוך אלפי שקלים. בדוק.

איך לשרוד את השיפוץ, מטבח לפני שיפוץ
מטבח לפני שיפוץ | צילום: רות בן יקר
איך לשרוד את השיפוץ, מטבח אחרי שיפוץ
מטבח אחרי שיפוץ. עיצוב: רות בן יקר | צילום: רות בן יקר

עבודה מול בעלי מקצוע: עבדו רק עם בעלי מקצוע מוסמכים העובדים ברישיון. מומלץ לבחור בעל מקצוע על סמך המלצות מאנשים שאתם מכירים וסומכים על חוות דעתם, ורצוי לבחון לפחות שני פרויקטים שהם ביצעו. זכרו שהמחיר הוא מרכיב חשוב, אך לא היחיד. הכינו מסמך מפורט, כתב כמויות, שבו תגדירו בפרטי פרטים את העבודה הנדרשת, כולל תוכניות, כמויות חומרים, סוגי חומרים וכדומה. מסמך זה יהווה בסיס לקבלת הצעת מחיר מדויקת מבעלי המקצוע. סכמו את כל ההבנות בכתב מראש, לטובת שני הצדדים, והימנעו מאי הבנות וסכסוכים. קבעו מנגנונים שיסייעו בידכם לשמור על מסגרת לוחות הזמנים, וסכמו מנגנון תשלומים מדורג ורב שלבי המבוסס על התקדמות העבודה.

איך לשרוד את השיפוץ, חדר נערה לפני שיפוץ
חדר נערה לפני שיפוץ | צילום: רות בן יקר
איך לשרוד את השיפוץ, חדר נערה אחרי שיפוץ
חדר נערה אחרי שיפוץ. עיצוב: רות בן יקר | צילום: רות בן יקר

ניהול בלת"מים: אמנם ככל שהתכנון מוקפד יותר ומבוסס על מספר רב יותר של נתונים, מספר הבלת"מים צפוי לפחות, אך הניסיון מראה שנכון לצאת מנקודת ההנחה שהוא לא ירד לאפס. זכרו כי לרוב לכל בעיה יש יותר מפתרון אחד. אל תחליטו בחיפזון על שינויים במהלך העבודה ותמיד דונו בהחלטה ובמשמעויות שלה במרחק מאתר הבנייה, בבית הקפה או בטיול בגן ציבורי ושנו על זה לפחות לילה אחד. הימנעו מקבלת החלטות נמהרות בשטח בזמן ההתרחשות.

איך לשרוד שיפוץ
עטיפת הספר
רות בן יקר
ד"ר רות בן יקר. צעד אחר צעד

מתוך הספר "איך לשפץ את הבית מבלי לאבד את השפיות", ד"ר רות בן יקר: מחיר 89 שקל, כריכה קשה, 120 עמ', הפצה לחנויות: ליאור שרף שיווק והפצה בע"מ.