LIVING
LIVING

אחרי שנה של סגרים - זה הזמן לחלום

היינו יותר מדי בבית בשנה החולפת, ואנחנו כבר מודעים לכל החסרונות שלו. לשנות אותו לא תמיד אפשר, אז חיפשנו פנטזיה וביקשנו משתי אדריכליות ומעצב פנים לתכנן לנו דירה אידאלית, כזו שתתאים אפילו אם נצטרך להעביר בה ימים ארוכים. הנה ההצעות

שהרון היבש | living | פורסם 08/04/21 16:37  | עודכן 10/04/21 10:32
דירת חלומות, תכנון מעצב הפנים רועי זליחובסקי
95 מ"ר - שלוש תכניות שונות. תכנון מעצב הפנים רועי זליחובסקי|הדמיה: סטודיו מעיין גולן

אחרי שנה שבה בילינו הרבה יותר מדי זמן בבית והרגשנו את כל החסרונות שלו, רצינו קצת לפנטז. פנינו לשתי אדריכליות ומעצב פנים וביקשנו מהם לתכנן דירת חלומות, כזו שתתאים גם אם נצטרך להעביר בה ימים ארוכים. הם קיבלו את אותה תוכנית - דירת ארבעה חדרים ששטחה 95 מ"ר ועוד 12 מ"ר מרפסת, הנבנית בקומה החמישית מסגרת פרויקט תמ"א 38/2. אדריכלית נורית בן-יוסף התבקשה לתכנן דירה לדייר אחד, אדריכלית מרין פרי-אלי התבקשה לתכנן דירה לזוג, ומעצב הפנים רועי זליחובסקי התבקש לתכנן דירה למשפחה. זה מה שקיבלנו.

>> לכל הכתבות בערוץ living 

דירת חלומות, ג
תוכנית הדירה המקורית|שרטוט: באדיבות קרסו נדלן

 

דירת יחיד: חוויה של חופשה בבית מלון, אדריכלית נורית בן יוסף

אדריכלית נורית בן יוסף תכננה את הדירה כך שתספק לאדם יחיד עסוק מענה לצורכי עבודתו וכן תשמש כמתחם מפנק לחיים טובים. לשם כך ביקשה האדריכלית שהדירה תכלול מגוון פונקציות, אזורי פנים ואזורי חוץ, ובהם ספא פנימי וחיצוני, אזור ישיבה בשמש, אזור ירוק ועוד. "הדירה תוכננה כך שלאחר שעות העבודה היא תספק לרווק חוויה של חופשה בבית מלון", אומרת בן יוסף.

כדי למקסם את תחושת המרחב של מעטפת הדירה, בוטלו הקירות והדלתות הפנימיים, והארונות שתוכננו שקופים כדי לא ליצור חסימות. המטבח פתוח, הוא כולל פס ארונות נמוכים שמעליו הותקן חיפוי קיר עם ווים לתלייה, וארון יין גבוה. חלון זכוכית ארוך וצר מאפשר הצצה לאזור הספא. 

דירת חלומות, ג, תכנון אדריכלית נורית בן יוסף
תוכנית הדירה שיצרה אדריכלית נורית בן יוסף|שרטוט: נורית בן יוסף

החלל הציבורי כולל ספה מודולרית לישיבה ומולה מסך גדול שמשמש לפגישות עבודה בזום, וגם לצפייה בסרטים או הופעות. גודלו מאפשר חוויה של הליכה לקולנוע ומעמיק בכך את תחושת הנופש כמו גם את החיבור לחוץ (באמצעות פגישות זום). בגב הספה תוכנן שולחן עבודה גדול שפונה לספרייה. כדי לא לתפוס מקום מיוחד לתליית מכשירי הכושר כשאינם בשימוש.

"סגר כל כך ארוך הופך את שטחי החוץ לחשובים לפחות כמו שטחי הפנים", קובעת בן יוסף, שמאמינה ששטחי החוץ מסייעים בהפחתת תחושות הבדידות האופייניות לסגר. בן יוסף ביטלה את אחד החדרים לטובת תכנון של מרפסת נוספת, מקורה, המיועדת לגידול תבלינים וצמחי מרפא. במרפסת המקורית, הסמוכה לחלק הציבורי של הדירה, יש ג'קוזי ואזורי ישיבה. בין שתי המרפסות מפריד קיר שעליו צומחת גינה ורטיקלית. כך אפשר לבלות בחוץ גם בזמן סגר. "היה לי חשוב לתכנן מקומות שכיף לשהות בהם, ושיש מה לעשות בהם", מסבירה בן יוסף.

חדר השינה נמצא בממ"ד והוא כולל מיטה גדולה שתופסת את מרבית שטחו. לידו יש אזור ארונות שקופים פתוח ובקצה הדירה ספא ביתי שכולל מקלחון מרווח עם מתזים מפנקים וספסל בנוי, וחדר סאונה עם ספסל בנוי בצורת האות רי"ש. האסלה מוסתרת באמצעות ארון כיור נמוך, ועל גבי הקירות סביבה יש עוד מקום לאחסון. הדירה מרוצפת באבן טבעית כהה, ואת כתמי הצבע מוסיפים הספה, הספרייה והצמחייה הירוקה. "בחרתי גוונים רגועים ולא צבעוניים, שיוצרים סדר", אומרת בן יוסף.

 

דירת חלומות, תכנון אדריכלית נורית בן יוסף
בין שתי המרפסות מפריד קיר שעליו צומחת גינה ורטיקלית|הדמיה: BENYO 3D
דירת חלומות, תכנון אדריכלית נורית בן יוסף - 5
מכשירי הכושר תלויים על הקיר כשאינם בשימוש|שרטוט: נורית בן יוסף
דירת חלומות, תכנון אדריכלית נורית בן יוסף - 6
שרטוט: נורית בן יוסף
דירת חלומות, תכנון אדריכלית נורית בן יוסף - 1
ארונות שקופים כדי לא ליצור חסימות|שרטוט: נורית בן יוסף
דירת חלומות, תכנון אדריכלית נורית בן יוסף - 4
בגב הספה תוכנן שולחן עבודה גדול|שרטוט: נורית בן יוסף
דירת חלומות, תכנון אדריכלית נורית בן יוסף - 3
שרטוט: נורית בן יוסף
דירת חלומות, תכנון אדריכלית נורית בן יוסף - 2
שרטוט: נורית בן יוסף
דירת חלומות, תכנון אדריכלית נורית בן יוסף - 7
גינת תבלינים|שרטוט: נורית בן יוסף

דירה לזוג: חלל שמאפשר שימושים שונים, אדריכלית מרין פרי אלי

אדריכלית מרין פרי אלי יצרה דירה מפנקת שמאפשרת לדייריה תכנון גמיש ומקום רב לאחסון. היא חילקה את הדירה לאורך ויצרה בה שני חלקים – בסמוך לכניסה החלל הציבורי, ובעומק החללים הפרטיים. לכל החדרים חלונות גדולים המכניסים אור ואוורור. כדי להעמיק את אפקט השקיפות תכננה פרי אלי דלתות פנים מזכוכית שקופה, שמאפשרות מעבר של אור.

פרי אלי הקדישה תשומת לב רבה לרושם המתקבל בכניסה לדירה: "יצרתי מבט ארוך ופתוח. כשנפתחת הדלת המבט חודר מבעד למדפים פתוחים בקיר הספרייה, שמאפשרים להביט אל עבר חלון גדול בחדר השינה. פעולה זו מייצרת תחושה של שכבות בחלל. היא מכניסה אור טבעי נוסף ומייצרת נקודת פוקוס", מסבירה פרי אלי. על המדף התחתון של הספרייה היא הציבה מנורת זכוכית אייקונית של FLOS, והחומר מאפשר למבט לעבור הלאה, לכיוון החלון.

דירת חלומות, ג, תכנון אדריכלית מרין פרי אלי
תוכנית הדירה שיצרה אדריכלית מרין פרי אלי|שרטוט: אדריכלית מרין פרי אלי

החלל הציבורי נקי ומוקף בקירות שמחולקים לפונקציות שונות - קיר ארונות מחופה ברזל ובתוכו הוטמעו קמין ומסך טלוויזיה; קיר ספרייה מעץ טבעי שתוכנן במטרה להדגיש את ציר האורך המפריד בין שני חלקי הדירה (הדלת לממ"ד סמויה ומוטמעת בתוכו); קיר זכוכית שממנו יוצאים למרפסת וקיר לארונות המטבח הצבועים לבן ומורכבים על רקע מחופה בטון. כל קיר מחופה בחומר שונה, וכל הקירות יחדיו יוצרים הרמוניה עיצובית.

>> רוצים עוד? עשו לייק ל-living בפייסבוק

>> הרשמו לניוזלטר של living

במרכז החלל הציבורי מוקמה באופן חופשי ספה מודולרית, שאפשר לשבת עליה מכל הצדדים – מול מסך הטלוויזיה או מול האי, כך שיש גמישות רבה באפשרויות השימוש בחלל. מעל אזור הישיבה נתלו שתי מנורות לבנות (moooi). אי המטבח הוצב ממול לנוף, הוא מייצר מעין מחיצה נמוכה בחלל, שמעניקה ליושבים בסלון תחושה של פרטיות. בחלקה השני של הדירה נמצאים חדר השינה וחדר עבודה וביניהם הממ"ד שמשמש לפעילות ספורטיבית.

הדירה מעוצבת בסגנון מודרני. הרקע הוא רצפת בטון מוחלק ועליה אלמנטים מחומרים טבעיים ובצבעוניות מונוכרומטית מתונה על טהרת שחור-לבן-אפור ועץ. "זוהי צבעוניות מתונה ומרגיעה, שמכילה ומשאירה גם מקום מכובד להלבשה", מסכמת פרי אלי.

דירת חלומות, תכנון אדריכלית מרין פרי אלי - 1
קיר זכוכית שמוביל למרפסת|הדמיה: אלכס קנטור הדמיות
דירת חלומות, תכנון אדריכלית מרין פרי אלי - 3
דרך הספרייה אפשר לראות את החלון|הדמיה: אלכס קנטור הדמיות
דירת חלומות, תכנון אדריכלית מרין פרי אלי - 2
קיר ארונות מחופה ברזל ובתוכו הוטמעו קמין ומסך טלוויזיה|הדמיה: אלכס קנטור הדמיות
דירת חלומות, תכנון אדריכלית מרין פרי אלי - 4
קיר המטבח עם ארונות לבנים|הדמיה: אלכס קנטור הדמיות

  

דירה למשפחה: המרפסת בוטלה ונוספו גלריות, מעצב הפנים רועי זליחובסקי

"ביקשתי ליצור חלל קומפקטי שתהיה בו תחושת מרחב ואפשרויות מגוונות לשהות. פתחתי את הדירה ככל האפשר ויצרתי בה מקומות נוספים", מתאר מעצב הפנים רועי זליחובסקי, שתכנן דירה למשפחה הכוללת הורים ושני ילדים.

זליחובסקי חילק מחדש את חלל הדירה והוסיף שתי גלריות. שטח המרפסת צורף לסלון ונסגר בחלונות זכוכית, אבל הוא הוגבה וחופה בפרקט ובתוך הבמה הוטמעו מערכות טכניות. פינת האוכל הוצבה מול המטבח וכהמשך שלו. בצד השני יצר זליחובסקי הגבהה נוספת שמתחתיה בריכה שקועה. בסמוך לה יש ספרייה והיא יכולה לשמש כפינת קריאה שקטה. היא הוגבהה מהחלון מטעמי בטיחות ומאפשרת להסתכל החוצה ללא הפרעות.

דירת חלומות, ג, תכנון מעצב הפנים רועי זליחובסקי
תוכנית הדירה שיצר רועי זליחובסקי|שרטוט: רועי זליחובסקי

מעל למבואה תוכננה גלריה המיועדת למשחקי הילדים. לגלריה עולים בעזרת סולם נייד שנשען על ארונות המטבח, והיא מאובטחת באמצעות מעקה מרשת. שאר ארונות המטבח נמוכים ומסתיימים בדלפק ישיבה שפונה לכיוון הנוף. באי שממול מוקמו כיריים ואדניות לצמחי תבלין. הוא משמש כגב לספה מודולרית, ומסתיים בשולחן עבודה שניתן לעבוד בו מכיוון המטבח או מכיוון הספה.

גלריה נוספת תוכננה מעל חדר הילדים והממ"ד הסמוך לו. היא מציצה על שני החדרים, באחד מהם שולחן עבודה ומיטות, ובשני שולחן מרכזי, שסביבו הורכבו ספסלים ומגירות. ניתן לשבת סביב השולחן, לטפס על המדרגות או הסולם ולבחור אם ישנים גבוה או נמוך.

"סך הכל מוקמו בתכנון ארבעה מזרונים לשני ילדים. הם יכולים לישון יחד, להפריד כוחות, לברוח לממ"ד כשצריך פרטיות או שקט. יצרתי להם מגוון אפשרויות, גם לצרכים שימושיים כמו שיעור בזום, וגם לטובת מצב הרוח", אומר זליחובסקי.

בחדר ההורים יצר זליחובסקי הגבהה שעליה מונחת המיטה, באחד הצדדים תוכננה פינת עבודה. המדרגות שמובילות למיטה ולפינת העבודה נוצלו למקום אחסון נוסף. בשביל לחסוך מקום בוטל חדר רחצה אחד ובמקומו תוכננו שירותים וארון כביסה. לחדר הרחצה שנותר יש שתי כניסות – אחת מכיוון הסלון והשנייה מחדר ההורים. בתוך החלל תוכנן מערך המים כך שמהקיר נופלים מפלים לתוך האמבטיה. בחדר יש צמחים רבים ומטרתו ליצור תחושה של חופשה בחו"ל.

 

דירת חלומות, תכנון מעצב הפנים רועי זליחובסקי - 2
גלריה מעל המבואה למשחקי הילדים|שרטוט: רועי זליחובסקי
דירת חלומות, תכנון מעצב הפנים רועי זליחובסקי
רשתות מסביב לגלריה|הדמיה: סטודיו מעיין גולן
דירת חלומות, תכנון מעצב הפנים רועי זליחובסקי
שרטוט: רועי זליחובסקי
דירת חלומות, תכנון מעצב הפנים רועי זליחובסקי - 1
שרטוט: רועי זליחובסקי
דירת חלומות, תכנון מעצב הפנים רועי זליחובסקי - 3
הגבהה למיטה בחדר ההורים|שרטוט: רועי זליחובסקי
דירת חלומות, תכנון מעצב הפנים רועי זליחובסקי - 4
שרטוט: רועי זליחובסקי
_OBJ

 

לחשבון האינסטגרם של הכתבת שהרון היבש

 

תגובות סגור
...טוען
מקרא: = תגובה ללא תוכן   = תגובה עם תוכן