הרומן של מעצבת הפנים מיכל מטלון עם עכו החל עוד בילדותה. משפחתה אמנם מחיפה, אבל היא ואביה נהגו לטייל בחוף הסוסים מול שער העיר העתיקה של עכו. בבגרותה טיילה בעיר פעמים רבות עם ילדיה. "אחרי סיור אדריכלי בעכו, התחברתי למה שראיתי ועלה בי רעיון לקנות נכס, לנצל את הכישורים שלי כמתכננת ומעצבת ולשפץ אותו מהיסוד", היא מספרת. "חשבתי שאם לא נצליח עם היחידות כמלון, לכל היותר נשכיר אותן לסטודנטים". מטלון רכשה מבנה עות'מאני נטוש ששטחו 60 מ"ר סמוך לבזאר הטורקי, שיפצה אותו, והפכה אותו ליחידת אירוח בשם מליסנדה. לאחר מכן הרחיבה את העסק עם שתי יחידות אירוח נוספות בכיכר עבוד, ולאחרונה נוסף מתחם חדש של שלוש יחידות - מליסנדה אואזיס.

>> לכל הכתבות בערוץ living 

במקביל לעבודה על היחידות החדשות נאלצה מטלון גם לשפץ את היחידות הוותיקות, שנפגעו קשה במהומות שהתרחשו בעכו ובערים מעורבות נוספות במאי 2021. "חברים ערבים מקומיים הודיעו לנו על השריפה, אבל לקח כמה ימים עד שיכולנו לגשת לשם כי זה היה שטח הפקר, בלי נוכחות משטרתית. כשראיתי את היחידה התחלתי לבכות והרגשתי כאילו תקעו לי סכין בלב. תחושה של בגידה. היה לי משבר גדול. האירוע היה נגוע בלאומנות אבל הייתה תחושה שהפעולות נגרמו ממרמור של נוער מדורדר, שצפה בתיירות הפורחת ולא היה חלק ממנה", היא אומרת. "חלק מהכאב היה על כך שפנינו למשטרה וביקשנו שיגיעו לשם, אבל אמרו לנו שהמשטרה לא נכנסת לעיר העתיקה. תקופה ארוכה התקשיתי להבין למה החברים בעכו העתיקה לא מחו על מה שקרה ומדברים על זה רק בשיחות סגורות, אבל באיזשהו שלב הבנתי שהמצב לא פשוט וגם הם חוששים". היום, היא מוסיפה, "הדברים התחילו להשתנות. פנינו קבוצת יזמים בעיר העתיקה לראש העירייה שמעון לנקרי ואמרנו שלא נחזור להשקיע. בינתיים פתחו שם במבצע ניקוי הפשע, הרחובות רושתו במצלמות ויש שם נקודת משטרה".

מליסנדה שיפוץ, עיצוב מיכל מטלון, ג, חדר 3 לפני השיפוץ (צילום: מיכל מטלון)
הנזק שנגרם ליחידות האירוח במהומות 2021 | צילום: מיכל מטלון

"בעכו כולם אחד בתוך השני" 

מציאת המתחם למליסנדה אואזיס הייתה קשה יותר ממציאת הנכסים הקודמים. "לא היה פשוט למצוא שוב משהו טוב. כשראיתי את הנכס לראשונה, הפְנים שלו היה מכוסה גבס ופסלתי אותו מיד. רק אחרי הפעם השלישית נפל לי האסימון שזה זה", מספרת מטלון. "ראיתי כמה קשתות, הבנתי שהאבן המקורית במצב טוב וידעתי שאני נכנסת לתהליך של שימור חמור".

מליסנדה שיפוץ, עיצוב מיכל מטלון, ג, לפני השיפוץ - 1 (צילום: מיכל מטלון)
המתחם שבו הוקם מליסנדה אואזיס | צילום: מיכל מטלון
מליסנדה שיפוץ, עיצוב מיכל מטלון, ג, לפני השיפוץ - 2 (צילום: מיכל מטלון)
"הבנתי שהאבן המקורית במצב טוב". המתחם לפני השיפוץ | צילום: מיכל מטלון

המתחם ששטחו כ-170 מ"ר נמצא כ-20 מטר מכיכר עבוד ומחומות העיר. בפיקוח צמוד של רשות העתיקות בוצעה חפירה והמבנה הוחזר לצורה שהייתה לו בתקופה העות'מאנית. "פינינו מילוי בגובה של יותר ממטר וחצי, שיצר חלל נמוך יותר, והמבנה המקורי החל להיחשף אט אט. במקום להגדיל ולמצות במקסימום את המבנה, העדפתי להקטין אותו ולהגדיל את החצר, מה שאפשר להוסיף את בריכת הג'קוזי המחוממת ואת הגינה הטרופית שמתכתבת כל כך יפה עם אבן הכורכר העות'מאנית", היא מתארת. מטלון מסבירה כי בתהליך שימור לא נוגעים באוֹמְנוֹת (עמודי תמך), לא מבצעים חפירות ולא פותחים פתחים ללא ליווי של רשות העתיקות. "יכולנו לשנות גובה של פתח, אבל לא לגעת בקורה העליונה שמחזיקה את המִפתח, כמו שעשינו בשירותים של היחידה האמצעית (המכונה בתוכנית 5). מבחוץ רואים את הקשת עם אבן הָרֹאשָׁה שחודשה, אבל מבפנים זהו חלון שמתחתיו קיר רגיל שבנינו".

המתחם המשופץ כולל שלושה חדרים, וחצר פנימית שבה פינת ישיבה ובריכה. בעוד שתי יחידות האירוח האחרות של מטלון מתאימות גם למשפחות, מליסנדה אואזיס מיועד למבוגרים בלבד, והחדרים מיועדים לזוגות (מחיר ללילה: 800-1,500 שקל). "כאן רציתי ליצור מקום עם תחושה של ריטריט", היא אומרת.

לחדר השמאלי (6) מבנה מוארך. "גילינו עיטור של קשת במעבר בין שני החללים, מעין פס אבנים שהיה בעבר קיר. החלטתי לא לשמר את האבן בתוך החללים כדי שאבן הכורכר המקורית המתפוררת לא תיפול, ויצרנו חיפוי טיח בשכבות רבות – קודם טיח מינרלי לשימור שיתחבר לאבן, ומעליו טיח דקורטיבי ערבה של טמבור בגוון ורדרד דהוי", מסבירה מטלון. בחדר האמצעי (5) נחשפה במהלך השיפוץ כותרת שהוסתרה בעבר בגבס.

מליסנדה שיפוץ, עיצוב מיכל מטלון, ג - 7 (צילום: קרין רבנה)
הכניסה למליסנדה אואזיס | צילום: קרין רבנה
מליסנדה שיפוץ, עיצוב מיכל מטלון - 5 (צילום: קרין רבנה)
צילום: קרין רבנה
מליסנדה שיפוץ, עיצוב מיכל מטלון - 8 (צילום: קרין רבנה)
מליסנדה שיפוץ, עיצוב מיכל מטלון - 8 | צילום: קרין רבנה
מליסנדה שיפוץ, עיצוב מיכל מטלון - 3 (צילום: קרין רבנה)
צילום: קרין רבנה

בחדרים 5 (הגדול ביותר) ו-6 יש חדר שירותים תחום בקירות, וכן מקלחון ואמבטיה עגולה הפתוחה לחדר. בחדר הימני (4), הקטן ביותר, יש חדר רחצה הכולל שירותים ומקלחון ואמבטיה אליפטית ולא עגולה בתוך החדר. הרצפה בחדרים מחופה בגרניט פורצלן בצבע אפור רגוע עם נגיעות עדינות של טרצו. רהיטי העץ תוכננו במיוחד ועשויים מאלון בהיר בצבע טבעי, כולל מיטות במה עם לוח ראש מפורניר, ארונות וכיסאות עם מושבים קלועים. משטחי הכיורים ופינת הקפה עשויים קוריאן. את המנורות הדקיקות יצר אסף וינברום לפי סקיצה של מטלון.

בחצר יש צמחים רבים באדניות קורטן, והיא מוארת במנורות תקרה המאירות את הקשתות והדלתות וגרילנדה שתלויה באזור הישיבה. "במבנים בעכו אין מקום להסתיר מערכות והגגות תפוסים על ידי שכנים, לכן יצרתי קונסולה בולטת בגובה הקיר, מתחת לחלון השכנים, מיקמנו שם את מערכות המזגן וחימום הבריכה, ועטפנו בעץ כדי שלא תבלוט", מסבירה מטלון. "בעכו כולם אחד בתוך השני, ואתה חלק ממארג שיש בו חיים. לפעמים שומעים צחוק של ילדים, לפעמים רואים את השכנים. אין סטריליות. הסוד בשיפוץ בעיר העתיקה הוא לכבד ולשמור על איזון של תן וקח".

 

סניטציה וריצוף: מודי

טיח פנים וחוץ: טמבור

אבן חוץ וג'קוזי: טופולסקי 

מליסנדה שיפוץ, עיצוב מיכל מטלון - 4 (צילום: קרין רבנה)
צילום: קרין רבנה

מליסנדה שיפוץ, עיצוב מיכל מטלון - 2 (צילום: קרין רבנה)
צילום: קרין רבנה
מליסנדה שיפוץ, עיצוב מיכל מטלון - 9 (צילום: קרין רבנה)
צילום: קרין רבנה
מליסנדה שיפוץ, עיצוב מיכל מטלון, ג, חדר 4 - 1 (צילום: קרין רבנה)
הרצפה בחדרים מחופה בגרניט פורצלן בצבע אפור. חדר 4 | צילום: קרין רבנה
מליסנדה שיפוץ, עיצוב מיכל מטלון, ג, חדר 4 - 2 (צילום: קרין רבנה)
אמבטיה מוארכת בחדר 4 | צילום: קרין רבנה
מליסנדה שיפוץ, עיצוב מיכל מטלון, חדר 5 - 5 (צילום: קרין רבנה)
החדר הגדול ביותר, חדר 5 | צילום: קרין רבנה
מליסנדה שיפוץ, עיצוב מיכל מטלון, ג, חדר 5 - 4 (צילום: קרין רבנה)
צילום: קרין רבנה
מליסנדה שיפוץ, עיצוב מיכל מטלון, ג (צילום: קרין רבנה)
צילום: קרין רבנה
מליסנדה שיפוץ, עיצוב מיכל מטלון, ג - 2 (צילום: קרין רבנה)
צילום: קרין רבנה
מליסנדה שיפוץ, עיצוב מיכל מטלון, חדר 5 - 1 (צילום: קרין רבנה)
צילום: קרין רבנה
מליסנדה שיפוץ, עיצוב מיכל מטלון, ג, חדר 5 - 6 (צילום: קרין רבנה)
צילום: קרין רבנה
מליסנדה שיפוץ, עיצוב מיכל מטלון, ג, חדר 5 - 5 (צילום: קרין רבנה)
צילום: קרין רבנה
מליסנדה שיפוץ, עיצוב מיכל מטלון, ג - 1 (צילום: קרין רבנה)
צילום: קרין רבנה
מליסנדה שיפוץ, עיצוב מיכל מטלון, ג, תוכנית (שרטוט: מיכל מטלון)
תוכנית המתחם | שרטוט: מיכל מטלון
_OBJ_OBJ_OBJ_OBJ_OBJ

_OBJ