LIVING
מגזין סוף השבוע

השרון: שיפוץ הווילה התחיל באבנים שנפלו

הבית נבנה בשנות ה-70 ועבר מאז שני שיפוצים, אבל כמה שנים אחרי שבני המשפחה עברו להתגורר בו - כשאבנים החלו ליפול מהחזית - הם הבינו שהגיע הזמן לשיפוץ יסודי. הם רצו בית מואר ולא מנקר עיניים - וזו התוצאה

מיכל שירון דרימר | living | פורסם 28/02/19 15:00 

בית בשרון, עיצוב מיכל שירון דרימר - 11
החזית מחופה בטיח, בטון ולבנים למראה עשיר|צילום: שירן כרמל
בית בשרון, עיצוב מיכל שירון דרימר - 22
המטבח עבר למיקום מרכזי יותר|צילום: שירן כרמל

הדיירים: בני זוג ושלושת ילדיהם. בני הזוג הם אנשי העולם הגדול ורגילים לחיות בסטנדרט גבוה.

הבית: בית באזור השרון שגודלו כ-500 מ"ר והוא כולל שתי קומות ומרתף. הבית נבנה במקור בשנות ה-70 על ידי אדריכל לא ידוע ואז הורחב. כשהמשפחה עברה לבית, נעשה שיפוץ קטן נוסף. אחרי שאבנים נשרו מהחיפוי בחזית הבית, הם פנו אליי. מכיוון שבשנים שעברו מאז שנכנסו לבית הם גיבשו את הרצונות שלהם, הוחלט להרחיב את השיפוץ גם לפנים הבית ולהתאים אותו לצורכיהם.

החזון: הדיירים חלמו לקבל בית נוח ומפנק. עם זאת, הם רצו בית "בגובה העיניים", לא מנקר עיניים אלא מואר, משפחתי וחם, כזה שמזמין לשבת בו, להתרווח וללכת יחפים.

משך השיפוץ: יותר משנה, כולל תכנון וסטיילינג לאחר השיפוץ. השיפוץ עצמו נמשך כחצי שנה.

>> לכל הכתבות בערוץ living 

קומת הקרקע מאוד גדולה והייתה בעיה של כניסת אור לחלק הפנימי. לכן פתחתי כמה שאפשר את המרחב והשתמשתי בצבעים בהירים ובמחיצות עץ מחוררות (משרביות) שעובדות יפה עם אור טבעי ומלאכותי ויוצרות הצללות מעניינות. "חיממתי" את החלל באמצעות שימוש בעץ, טקסטיל, יצירות אמנות פלסטיות מאוד ופריטים כמו עבודת אריגה על שלדת ברזל. עבדתי עם חומרים איכותיים כמו עץ אמבויה, זכוכית וחיפוי רצפה בדוגמת פישבון בשילוב חומרים פשוטים יותר כמו חיפוי בטון. הוספתי צבע, בעיקר גוונים המזכירים את הים, בפריטים קטנים. הוספתי גם הרבה מקומות אחסון מעבר לארונות קונבנציונליים. חדרי השינה נמצאים בקומה העליונה – יחידת הורים ויחידה שכוללת חדר שינה ומקלחת לכל אחד מהילדים (לא כל החדרים צולמו).  

החזית: בני המשפחה חששו להחליף את חיפוי האבן באבן אחרת, אבל רצו חזיתות עשירות בטקסטורה. מכיוון שלא רצינו לשנות את מבנה הבית, הצעתי לחפות את הקורות והעמודים הגבוהים בחיפוי בטון דק (מיקרוטופינג). את קירות הבית השארתי מחופים בטיח גס בהיר כדי לקבל קונטרסט. את עמודי הפרגולה חיפיתי בלבנים במראה גס, כך שהאפקט נשאר עשיר גם בלי לחפות באבן את הכל.

קומת הקרקע: דלת הכניסה נמצאת במרכז הבית, כשמצד אחד הסלון והמטבח הפונים לחצר ולבריכה, ומצד שני פינת המשפחה, פינת קריאה ושירותי האורחים. במקור, הסלון ופינת המשפחה היו ממוקמים ליד קיר הזכוכית הפונה לחצר ולבריכה, והיו דומים מדי בסגנון ובאופי. המטבח היה מרוחק מהסלון, בפינה נסתרת יותר של הבית. מכיוון שלמדתי שהחלק הכי פעיל בבית הוא המטבח, כמו בבתים רבים, רציתי לתת לו את המקום הכי מרכזי והחלפתי בין המטבח לפינת המשפחה. הדיירים רצו להצניע את המטבח חלקית, לכן השתמשתי במחיצת עץ בחיתוך CNC כדי ליצור הפרדה חלקית בין הסלון למטבח. המחיצה גם מעשירה את הבית בעוד טקסטורה ומתאימה לתריסים הפונים החוצה. יש הרגשה של שכבות בין החוץ לפנים, ובשעות שונות של היום נוצרות הצללות מעניינות.

בית בשרון, עיצוב מיכל שירון דרימר - 25
שולחן האוכל מחובר לאי|צילום: שירן כרמל
בית בשרון, עיצוב מיכל שירון דרימר - 26
מנורות עם אור רך במראה אמורפי|צילום: שירן כרמל

המטבח: כדי לתת תחושה יותר משפחתית ובלתי אמצעית, הכנסתי את שולחן האוכל למטבח והוא מחובר לאי המשמש לעבודה. לאורך המטבח יש חלונות גדולים עם תריסים, ובצד יש קיר זכוכית עם דלת המובילה לפינת אוכל חיצונית. האור והצל בעיניי הם חלק מהחומר במטבח. הארונות עשויים משילוב של עץ אמבויה וצבע לבן. הקיר מעל הכיריים מחופה בלוח זכוכית שחור שאפשר לצייר ולכתוב עליו. התאורה מורכבת ממנורות תקרה בצורות אמורפיות עם אור רך ומפסי צבירה בתקרה. 

בית בשרון, עיצוב מיכל שירון דרימר - 23
בין המטבח לסלון מפרידה משרביה|צילום: שירן כרמל
בית בשרון, עיצוב מיכל שירון דרימר - 24
צילום: שירן כרמל

הסלון: השולחן, העשוי מדלת ישנה ועליה פלטת זכוכית, היה בבית ואליו הוספתי ספה בצבע חום חמרה, שתי כורסאות קלילות בצבע כחלחל ולבן, הדום בוורוד קורל והדומים בשילוב אריגה בעבודת יד.

בית בשרון, עיצוב מיכל שירון דרימר - 21
צילום: שירן כרמל
בית בשרון, עיצוב מיכל שירון דרימר - 12
צילום: שירן כרמל
בית בשרון, עיצוב מיכל שירון דרימר - 13
צילום: שירן כרמל
בית בשרון, עיצוב מיכל שירון דרימר - 14
הדום בשילוב אריגה|צילום: שירן כרמל

חדר המשפחה: רציתי לייצר חוויה שונה מהותית מהסלון, מוצנעת יותר ואינטימית. שאבתי השראה מעיצוב אירופי ו"חורפי" יותר, ושילבתי עץ, בדים בצבעים עזים וקמין. זאת פינה שבני הבית מאוד אוהבים. קיר הטלוויזיה צבוע בכחול, ובצדו השני יש ספרייה מינימליסטית שמורכבת ממדפים מרחפים. היא יוצרת קומפוזיציה מעניינת אבל לא משתלטת ברמה העיצובית. בני הבית רצו מקום אחד שבו אפשר להתבודד ולקרוא בשקט, לכן ליד הספרייה יש מעט פריטים: שזלונג קלאסי בעיצוב לה קורבוזיה, כמה פופים במראה חלוקי נחל ושטיח.

בית בשרון, עיצוב מיכל שירון דרימר - 20
שולחן הסלון עשוי מדלת ישנה ועליה פלטת זכוכית|צילום: שירן כרמל
בית בשרון, עיצוב מיכל שירון דרימר - 17
פינת משפחה אינטימית|צילום: שירן כרמל
בית בשרון, עיצוב מיכל שירון דרימר - 27
צילום: שירן כרמל
בית בשרון, עיצוב מיכל שירון דרימר - 15
פינת הקריאה|צילום: שירן כרמל
בית בשרון, עיצוב מיכל שירון דרימר - 16
שזלונג קלאסי בעיצוב לה קורבוזיה|צילום: שירן כרמל
בית בשרון, עיצוב מיכל שירון דרימר - 28
ספרייה מינימליסטית שמורכבת ממדפים מרחפים|צילום: שירן כרמל
בית בשרון, עיצוב מיכל שירון דרימר - 29
צילום: שירן כרמל

שירותי האורחים: השירותים נמצאים ליד הכניסה לבית ולכן לא רציתי שהחלון יפנה החוצה. תכננתי משרביה שמסתירה את החלונות אך מכניסה אור מרוכך (גם בלילה, באמצעות תאורה נסתרת). את החורים תכננתי כמעין הפשטה של עלי העץ שמחוץ לחלון. 

בית בשרון, עיצוב מיכל שירון דרימר - 18
שירותי האורחים|צילום: שירן כרמל
בית בשרון, עיצוב מיכל שירון דרימר - 19
צילום: שירן כרמל

הקומה העליונה: חדרי השינה

יחידת ההורים: את עיצוב חדר ההורים התחלנו ממחיצה קיימת ומיטה שהדיירים רצו להשאיר. במקום חדר ארונות מיקמתי מאחורי המחיצה ארון קיר גדול, כך שאפשר להתלבש בפרטיות. את חדר הארונות הפכתי לחלל עבודה קטן עבור האם. חדר הרחצה תוכנן בהשראה של חופש עם צבעים רכים קצת ניגודים של צבע וחומר, הרבה אור טבעי ומבט לנוף. המקלחון והשירותים נמצאים מאחורי קיר זכוכית, ובחלל הפונה לחצר נמצאת אמבטיה בנויה. לעומת החיפויים הניטרליים שבחרתי לקירות, רציתי מראה מאוד חומרי לרצפה והשתמשתי בשברי צפחה שחורה. זו רצפה שנעים מאוד לדרוך עליה יחפים. ארון הכיור עשוי עץ אמבויה הבולט לעומת הגוונים הבהירים של החדר. על הארון יש משטח אבן אפורה עם טקסטורה המזכירה צפחה ושני כיורים. על הקיר תלוי ארון תרופות עם חזית מראה.

בית בשרון, עיצוב מיכל שירון דרימר - 2
חדר השינה של ההורים|צילום: שירן כרמל
בית בשרון, עיצוב מיכל שירון דרימר - 1
הארונות נמצאים מאחורי המחיצה|צילום: שירן כרמל
בית בשרון, עיצוב מיכל שירון דרימר - 5
חדר הרחצה. הרצפה מחופה בשברי צפחה שחורה|צילום: שירן כרמל
בית בשרון, עיצוב מיכל שירון דרימר - 3
צילום: שירן כרמל
בית בשרון, עיצוב מיכל שירון דרימר - 4
צילום: שירן כרמל

חדרה של הילדה: האתגר היה לשלב בעיצוב הנקי את המיטה הקיימת – מיטת ענתיקה עם עמודים מוזהבים במראה קלאסי. בחדר יש פינת עבודה ארוכה לילדה ולחברות, נישות אחסון פתוחות ומספיק ארונות כדי לא ליצור מראה עמוס.

בית בשרון, עיצוב מיכל שירון דרימר - 9
מיטה עתיקה עם עמודים מוזהבים|צילום: שירן כרמל

חדרו של הילד: בחרתי צבעוניות ניטרלית ולא ילדותית – שחור לבן קלאסי עם רהיטים בצבע לבן בשילוב אלון. זה רקע שמתאים גם כשהחדר מלא צעצועים ויתאים גם בעתיד. בחדר יש ארון קיר גדול וגם נישות פתוחות לפריטים שהילד בוחר להציג. חדר הרחצה שלו מעוצב בצבעי ירוק וכחול, בחירה שהתחילה ממקלחון מזכוכית כחולה שהילד מאוד התחבר אליו. את אריחי הקרמיקה סידרתי כך שנוצרה קומפוזיציה המדמה תנועה. בקיר יש נישה מקוריאן בצבע ירוק שאפשר לשים בה צעצועים או פריטים דקורטיביים.

בית בשרון, עיצוב מיכל שירון דרימר - 10
צבעוניות ניטרלית ולא ילדותית|צילום: שירן כרמל
בית בשרון, עיצוב מיכל שירון דרימר - 6
בחירת הצבעים החלה מהמקלחון הכחול|צילום: שירן כרמל
בית בשרון, עיצוב מיכל שירון דרימר - 7
צילום: שירן כרמל
בית בשרון, עיצוב מיכל שירון דרימר - 8
נישה מקוריאן בצבע ירוק לצעצועים או פריטי נוי|צילום: שירן כרמל

פריט אהוב: קירות המשרביה שחוזרים במספר מקומות בבית בצורות שונות, בפרט בשירותי האורחים. באסתטיקה היפנית, שתמיד נותנת לי השראה, יש הרבה עיסוק באור וצל שיוצרות מחיצות הפנים. המחיצה היא לא העיקר, אלא ההתבוננות בטבע דרך שינוי התאורה במשך היום ובמשך עונות השנה.

במדור הקודם: בחוץ או בפנים? מטבח כפול בווילה בשרון

לכל הכתבות במדור בשיפוץ 

דבר המעצבת: חוויית התכנון והעיצוב הייתה מאוד אינטנסיבית כי הבית גדול, אבל מאוד מאתגרת ומהנה. בני הזוג הם אנשי העולם הגדול שאוהבים עיצוב וחשוב להם לבטא את עצמם בבית, לכן היה צורך לשהתכנון האדריכלי ייצור רקע לחפצים שבני הבית אספו עם השנים ושפה הרמונית. קומת הקרקע הייתה מורכבת לתכנון מכיוון שיש בה הרבה חללים והיה צריך ליצור תחושה נעימה בלי להעמיס בפרטים. הקפדתי ליצור מספר שכבות בכל מבט באמצעות עבודה עם מחיצות, חומרים שונים וטקסטורות ופחות עם קירות.

טיפ: היכרות עמוקה של האדריכל או המעצב עם בני המשפחה היא קריטית. זה כמו פאזל שדורש הרכבה - לדעת לזקק את כל האהבות האסתטיות ביחד עם הפונקציה. זה דורש הקשבה וסבלנות. רק מכאן אפשר לצאת לתכנון. מבחינתי התכנון הוא קודם כל הבנה איך חיים בבית ורק אחר כך העיצוב: אני מתחילה לחשוב מה קורה ברגע הכניסה לבית, לאן ואיך ינועו בבית, לאן יביטו כשיושבים על הספה, איך ירגיש אורח שייכנס, היכן ארצה לצפות החוצה וכו'. אחר כך מגיע תורו של תכנון פונקציונלי מדויק כדי שכל פעולה בבית תרגיש נוחה וכיפית. רק אחר כך אני ניגשת לעיצוב שהמשפחה תרגיש שהוא טבעי, ושכל אחד ירגיש שמשהו ממנו מתבטא בבית.

אדריכלות פנים ועיצוב: מיכל שירון דרימר

סטיילינג לצילום: עדי הולנדר

קבלן: טימסית

נגרות כולל מטבח: מטבחי הבית

>> רוצים עוד? עשו לייק ל-living בפייסבוק

רשימת מכולת

ספה – 15,000 שקל, טולמנס דוט

שטיח עגול בחדר הילדים – 2,000 שקל, Fun Love Do

פוף סרוג בחדר הילדים – 400 שקל, איקאה

עבודת אריגה על הדום ברזל – 800 שקל, Knotstrings 

תגובות סגור
...טוען
מקרא: = תגובה ללא תוכן   = תגובה עם תוכן