LIVING
מגזין סוף השבוע

עפרה: עברו מווילה לדו משפחתי והרוויחו בענק

אסתר תכננה למשפחתה בית מרווח, מואר ופרקטי. כדי לאפשר כניסת אור ואוויר, למרות הבית הצמוד, היא יצרה במרכז הבית פטיו משגע

אסתר ברוט | אורית שבח | living | פורסם 03/12/20 15:00  | עודכן 05/12/20 12:15
בית בעפרה
בכניסה נמצא הפטיו, המאפשר כניסת אור טבעי ומשמש כפינת ישיבה פרטית ואינטימית|צילום: ברוך גרינברג

בית בעפרה
פרייה שתוכננה במיוחד מברזל עם קוביות עץ בשני גדלים ומדפים מעץ ממוחזר|צילום: ברוך גרינברג

הדיירים: נצח (35, עורך דין) ואסתר (35, הנדסאית אדריכלות) וילדינו נעם (10), שיר (8) ואור (4.5). אסתר ושותפתה למשרד גזוזטרא אורית שבח תכננו את הבית.

הבית: בית ששטחו 247 מ"ר על מגרש ששטחו 330 מ"ר ביישוב עפרה. הבית הוא חצי מדו משפחתי, וגם החצי השני תוכנן על ידי משרד גזוזטרא.

החזון: עברנו מבית בודד על מגרש ששטחו 590 מ"ר, עם ארבעה כיווני אוויר וגינה גדולה. האתגר היה ליצור אותה אווירה במגרש של דו משפחתי. רצינו בית מרווח, מואר, פרקטי ומפנק, מחומרים עמידים, שיתאים לגידול ילדים וייבנה בבנייה ירוקה כדי להקטין את צריכת האנרגיה ולשמור על בריאות בני הבית.

משך התהליך: כשנה.

עלות התהליך: 1,650,000 שקל, כולל עלות בנייה, חומרי גמר, נגרות קבועה (לא כולל שטח ופיתוח).

>> לכל הכתבות בערוץ living 

 

בית בעפרה
הכניסה לבית מבחוץ|צילום: ברוך גרינברג
בית בעפרה
המבואה|צילום: ברוך גרינברג
בית בעפרה
פסל הברונזה הוא ירושה מסבתו של בעל הבית|צילום: ברוך גרינברג
בית בעפרה
קירות הפטיו הם קירות זכוכית עם פרופיל אלומיניום שחור |צילום: ברוך גרינברג
בית בעפרה
קירות מחופים שליכט אקרילי ירקרק|צילום: ברוך גרינברג
בית בעפרה
צילום: ברוך גרינברג
בית בעפרה
הארונות הנמוכים מחופים פורמייקה והארונות הגבוהים עשויים מפורניר עץ בוק |צילום: ברוך גרינברג
בית בעפרה
צילום: ברוך גרינברג

הבית מחופה אבן ירושלמית עם גג רעפים, על פי הנחיות התב"ע באזור. יש בו שתי קומות. בקומת הקרקע נמצא החלל הציבורי הכולל מטבח, סלון, פינת אוכל, ממ"ד המשמש חדר משחקים, חדר רחצה וחדר עבודה המשמש גם לאירוח. בקומה זו יש גם פטיו (12 מ"ר). בקומה העליונה נמצאים שני חדרי שינה לילדים, פינת משפחה, חדר רחצה, חדר שירות ויחידת הורים עם מרפסת פרטית.

שביל מוקף צמחייה עשירה מוביל מהכניסה למגרש למבואה החיצונית המחופה בשליכט אקרילי בגוון ירוק. מול דלת הכניסה נמצא הפטיו, המאפשר כניסת אור טבעי ומשמש כפינת ישיבה פרטית ואינטימית. רצפת הפטיו היא דק במבוק בגוון טבעי, שניים מקירותיו הם קירות זכוכית עם פרופיל אלומיניום שחור (בשאר הבית האלומיניום לבן וקלאסי), וקיר אחד מחופה שליכט אקרילי ירקרק.

הרצפה בקומת הכניסה מחופה באבן קבטיה טבעית בשמונה גדלים שונים. משמאל לדלת הכניסה נמצא החלל הציבורי הכולל פינת אוכל, מטבח וסלון, מכיוון שאנחנו אוהבים לבשל ולארח, היה חשוב לנו שנוכל לעשות זאת בו זמנית ועדיין שתהיה הפרדה ברורה שתשמור על הסדר בבית. המטבח בנוי בצורת חי"ת בתוספת חצי אי, עם ארונות נמוכים מחופים פורמייקה פרקטית עם ידיות זהב מוברש וארונות גבוהים מפורניר עץ בוק ממוחזר שנחתך בצורות שונות ליצירת פלטה ייחודית. נצח רצה אי במרכז המטבח, אבל אני התעקשתי על חצי אי המורכב מחלק המשמש לעבודה וחלק המשמש לישיבה, וכך עשינו. החלק המשמש לעבודה הוא המשך של הארונות הנמוכים, והחלק המשמש לעבודה עשוי מפורניר עץ בוק ממוחזר, כמו הארונות הגבוהים, והוא בגובה של שולחן אוכל. ליד המטבח ניצב שולחן אוכל עשוי עץ ומעליו מנורה מפוסלת מפורניר.

בסלון יש ספרייה שתוכננה במיוחד מברזל עם קוביות עץ בשני גדלים ומדפים מעץ ממוחזר. הריהוט כולל ספה גדולה וספה קטנה יותר, שתיהן מרופדות בבד ארוג בגוני מנטה ואפור בהיר, וארבעה שולחנות ברזל עגולים. דלת זכוכית ועליה וילונות משי ארוכים מובילה לגינה ולפינת ישיבה חיצונית.

מימין לדלת הכניסה נמצאים חדר העבודה וחדר המשחקים. בחדר העבודה, המשמש גם לאירוח, יש שולחן ולידו ארון צבוע בתכלת, וכן ספה הנפתחת למיטה זוגית. בחדר המשחקים הצבעוני יש ארון גדול צבוע ירוק וכוורת לבנה לאחסון. בחדר הרחצה הסמוך, המיועד לאורחים, הרצפה מחופה באריחי פסים כחולים שהונחו בדוגמת משולשים. אחד מקירות המקלחון חופה באריחים כחולים.

>> במדור הקודם: זה הדופלקס הכי מטריף בת"א. אין שאלה

>> לכל הכתבות במדור בשיפוץ  

בית בעפרה
חצי אי המורכב מחלק המשמש לעבודה וחלק המשמש לישיבה|צילום: ברוך גרינברג
בית בעפרה
מנורה מפוסלת מפורניר מעל שולחן האוכל|צילום: ברוך גרינברג
בית בעפרה
חדר העבודה משמש גם לאירוח|צילום: ברוך גרינברג
בית בעפרה
צילום: ברוך גרינברג
בית בעפרה
חדר משחקים|צילום: ברוך גרינברג
בית בעפרה
חדר רחצה לאורחים|צילום: ברוך גרינברג
בית בעפרה
צילום: ברוך גרינברג

לקומה העליונה מוביל גרם מדרגות, שגם הוא מחופה אבן קבטיה. המדרגות מוארות במנורות קטנות בתחתית הקיר, ובשתי מנורות קיר בפודסט. הרצפה בקומה העליונה מחופה בפרקט עץ אלון מבוקע ויש בה מקומות אחסון רבים המאפשרים סידור מהיר ונוח. גרם המדרגות מוביל למסדרון שמצדו האחד יש חלון המשקיף לפטיו. תקרת המסדרון והקיר שבקצה צבועים בכחול כהה ומרשים. מול גרם המדרגות נמצאת פינת המשפחה ובה ספה עם ריפוד אפור וטלוויזיה.

הילדים ישנים בחדר אחד, שבו מיטת קומותיים ומיטה נוספת. קירות החדר נצבעו בחלקן התחתון בצבע מג'נטה עליז, ובחלק העליון הודבקו מדבקות עננים צבעוניות. בין שני החלקים מפריד קרניז לבן. לכל ילד יש את המדף הפרטי שלו בחדר וכן המיטה עם הפריטים עם הדברים האהובים עליו. בחדר יש ארון קיר גדול עם ידיות מאוירות שאפשר יהיה להחליף בהמשך. מול לחדר הילדים יש חדר נוסף שכיום משמש לאירוח ובעתיד ישמש את אחד הילדים. חדר הרחצה של הילדים מחופה בחלקו באריחים בגוון אבן (60X60 ס"מ), ובחלקו באריחים בצבע טורקיז (20X20 ס"מ). להשלמת המראה נצבעה חצי מהתקרה בצבע טורקיז זהה.

בקצה השני של המסדרון נמצאת יחידת ההורים. בחדר השינה יש מיטה עם לוח ראש מרופד ומשני צדיה שידות שונות ומנורות דומות בצורתן – אחת תלויה ואחת עומדת. בדרך לחדר הרחצה יש ארון גדול ומולו שידה גדולה. בחדר הרחצה קיר אחד נצבע בכחול ושאר הקירות והתקרה מחופים באריחי פורצלן דמוי שיש קלקטה. המקלחון מחופה באריחים בצורת משולש תלת מימדי של חברת XYZ האיטלקית. פרופיל המקלחון, הברזים ומשטח ארון הכיור שחורים. ליחידת ההורים צמודה מרפסת פרטית.

בית בעפרה
צילום: ברוך גרינברג
בית בעפרה
גרם המדרגות מחופה אבן קבטיה|צילום: ברוך גרינברג
בית בעפרה
הרצפה בקומה העליונה מחופה בפרקט עץ אלון מבוקע|צילום: ברוך גרינברג
בית בעפרה
תקרת המסדרון והקיר שבקצה צבועים בכחול כהה ומרשים|צילום: ברוך גרינברג
בית בעפרה
חדר המשפחה|צילום: ברוך גרינברג
בית בעפרה
הילדים ישנים בחדר אחד|צילום: ברוך גרינברג
בית בעפרה
חדר הרחצה של הילדים|צילום: ברוך גרינברג
בית בעפרה
חדר השינה של ההורים|צילום: ברוך גרינברג
בית בעפרה
צילום: ברוך גרינברג
בית בעפרה
מבט מחדר השינה לחדר הרחצה|צילום: ברוך גרינברג
בית בעפרה
הקירות והתקרה מחופים באריחי פורצלן דמוי שיש קלקטה|צילום: ברוך גרינברג
בית בעפרה
צילום: ברוך גרינברג
בית בעפרה
הבית מחופה אבן ירושלמית|צילום: ברוך גרינברג
בית בעפרה
צילום: ברוך גרינברג

>> רוצים עוד? עשו לייק ל-living בפייסבוק 

דבר המעצבות: בתכנון ועיצוב של בית מושקעות שעות של עבודה וחשיבה. כמות הפרטים והפריטים שצריכים להשתלב יחד וליצור את היצירה הסופית היא עצומה, ולכל פרויקט יש את המגבלות שלו. תכנון נכון מאזן את כל אלה כדי להגיע לתוצאה הטובה והמדויקת ביותר.

פריטים אהובים: הפטיו, שהוא לב לבו של הבית, ריצוף האבן בקומת הכניסה, ופסל הברונזה בכניסה שיצר הפסל אלפרד טיבור, של יהודי עם טלית מחזיק ספר תורה. הפסל הוא ירושה מסבתא של נצח, אחות הפסל.

טיפ: מטרת הבנייה הירוקה היא להבטיח נוחות אקלימית, יעילות אנרגטית ואיכות אוויר. ביצענו ניתוח שמש/צל ורוח כדי למקסם כניסת אור טבעי ורוח לאוורור הבית, וזו מטרתו העיקרית של הפטיו. מעטפת הבית כוללת בידוד תרמי של הקירות, החלונות והגג כדי למנוע יציאת חום בחורף ולמנוע כניסת חום בקיץ. התקנו בבית מערכות תאורה ואקלום יעילות ככל הניתן, ולגינה בחרנו צמחים המתאימים לאקלים המקומי מתוך רשימת הצמחים החסכוניים במים של משרד החקלאות. הקפדנו לבחור חומרים (צבע, טיח, עץ ועוד) הפולטים מינימום תרכובות אורגניות נדיפות (VOC's), וגם הבטון עבר בדיקה לבחינת רמות הקרינה הרדיואקטיביות לפי ת"י 5098.

 

אדריכלות ועיצוב פנים: גזוזטרא אדריכלות ועיצוב פנים - אורית שבח ואסתר ברוט

 

קונסטרוקטור: חננאל כפיר

פיקוח: דביר חביב

 

בית בעפרה
תוכנית קומת הקרקע|שרטוט: סטודיו גזוזטרא
בית בעפרה
תוכנית הקומה העליונה|שרטוט: סטודיו גזוזטרא

רשימת מכולת

שולחנות קפה – 2,500 שקל, הרמוני

מנורה בפינת האוכל - 3,500 שקל, LZF באתר dmlights.com

ספריית עץ - 24,000 שקל, מומיס נגרים

כיסאות מטבח - 450 שקל לכיסא, פיק אפ כיסאות

ספה נפתחת - 9,000 שקל, הולנדיה 

תגובות סגור
...טוען
מקרא: = תגובה ללא תוכן   = תגובה עם תוכן