עיצוב הבית
מגזין סוף השבוע

קטנה ומושלמת: המרתף הפך ליחידת דיור

אחרי שנים שהמרתף עמד ריק, בזמן הקורונה החליטו בעלי הבית בשרון להפוך אותו ליחידת דיור. במסגרת השיפוץ היצירתי מחזרו את המטבח הישן, בחרו צבעים לא שגרתיים והתקינו פינת ישיבה גם בחוץ. כמה עלה השינוי?

קרן גולדשטיין, LIVING | LIVING | פורסם 09/12/21 15:00  | עודכן 10/12/21 16:27
יחידת דיור בנתניה, עיצוב שלי דותן - 1
רחבת הכניסה הפכה לפינת ישיבה נוספת|צילום: חגית אריאלי
יחידת דיור בנתניה, עיצוב שלי דותן - 4
המטבח הורכב מיחידות המטבח הישן|צילום: חגית אריאלי

במשך שנים עמד המרתף בביתם של בני הזוג חסר שימוש. השניים בשנות ה-50 לחייהם, הורים לשני ילדים בוגרים (אחד בתיכון והשני סטודנט), ובעבר שימש המרתף כקליניקה של בעל הבית. הבית נבנה לפני כ-15 שנה בקצה שכונה בשרון, קרוב לים, לחורשה, לחוות סוסים ולפרות רועות, שלעתים מגיעות עד פתח החצר. בתקופת הקורונה עשו בעלי הבית שיפוץ, שכלל צביעה מבחוץ ומבפנים, החלפת דלתות פנים, חידוש וצביעת דלת הכניסה והתקנת פרגולה חדשה, והחליטו לשפץ גם את המרתף ולהפוך אותו ליחידת מגורים, כך שיוכלו לארח בו חברים ובני משפחה ובעתיד יוכל לגור בו אחד הבנים. לשיפוץ הייתה אחראית חברה טובה של בני הזוג, מעצבת הפנים שלי דותן, וגם רבים מבעלי המקצוע האחרים שנעזרו בהם היו מכרים וחברים מתושבי השכונה.

המרתף, ששטחו 28 מ"ר, הוא בצורת מלבן (7X4 מטרים), עם חזית צרה הפונה דרומה, למפלס הגינה ולשדות. חזית זו הייתה עשויה כולה זכוכית עם דלת הזזה ועליה סורג. במרתף היה מטבחון (הוא פורק במהלך השיפוץ וחלקים ממנו שימשו למטבח החדש), והיה צורך להתקין חדר רחצה, כולל שוחת ביוב והתקנת משאבה (מכיוון שהיחידה ממוקמת מתחת למפלס הרחוב). דותן בחרה בצבעי תכלת, ירוק וטורקיז, ולאזן את הצבעוניות בחיפוי הרצפה באריחים דמויי בטון ובשימוש בעץ בצבע דומה. כדי להמחיש את התכנון הצבעוני והאלמנטים יוצאי הדופן הכינה דותן הדמיה לפני תחילת השיפוץ. "הם מאוד אהבו את ההדמיה, וזה קיצר את תהליך הבחירות", היא מספרת.

שיפוץ המרתף נמשך כחודש וחצי, ובהתאם לתקציב שהוגדר מראש עלותו עמדה על 90 אלף שקל, כולל עבודות גבס, הזזת והוספת נק' אינסטלציה, חשמל ותאורה, שוחת ביוב ומשאבה, הדבקת ריצוף פנים וחוץ, צבע, התקנת דק בהמשך לריצוף חוץ, התקנת פרגולה, עבודות נגרות (בניית במה ומחיצה, שולחן עבודה, התאמת ארונות מטבח לתכנית החדשה, מדפים, דלת אסם), כלים סניטריים, כיריים חשמליות ומקרר, וילון האפלה ומנורות.

>> לכל הכתבות בערוץ living 

 

יחידת דיור בנתניה, עיצוב שלי דותן, ג - 2
בכניסה ליחידה הותקן דק שמעליו פרגולה|צילום: חגית אריאלי
יחידת דיור בנתניה, עיצוב שלי דותן - 3
על הקיר מודבק עיגול מאריחי קרמיקה כחולים שחיפו שולחן מרוקאי|צילום: חגית אריאלי
יחידת דיור בנתניה, עיצוב שלי דותן - 19
קירות כחולים מקיפים את חדר הרחצה|צילום: חגית אריאלי
יחידת דיור בנתניה, עיצוב שלי דותן, ג - 6
דלת אסם צבועה בתכלת אטום|צילום: חגית אריאלי
יחידת דיור בנתניה, עיצוב שלי דותן, ג - 18
הרצפה חופתה באריחים עם הדפס צמחים ופרפרים בגוני ירוק, כחול וכתום חמרה|צילום: חגית אריאלי
יחידת דיור בנתניה, עיצוב שלי דותן - 5
כדי להגדיל את המשטח בין הכיריים לכיור נוספה יחידה של תאים פתוחים מלביד ליבנה|צילום: חגית אריאלי

יחידת דיור בנתניה, עיצוב שלי דותן, ג - 17
על הקיר הותקנו מדפים מעץ אורן|צילום: חגית אריאלי

הכניסה ליחידה עוברת לצד הבית, בשביל שמצדו השני שמורת טבע והוא עובר בין עצי פרי, פרחים ועשבי תיבול. בכניסה ליחידה הותקן דק שמעליו פרגולה ובו ספסל ופינת ישיבה. "מכיוון שהיחידה מאוד קטנה, היה חשוב לי להרחיב את רחבת הכניסה כך שאפשר יהיה להשתמש בה כחלל אירוח נוסף", מסבירה דותן. על הקיר מודבק עיגול מאריחי קרמיקה כחולים שחיפו שולחן מרוקאי. "השולחן התיישן והתפרק, וכשבעלי הבית רצו לזרוק אותו ביקשתי שישמרו את האריחים ואמרתי להם 'אנחנו כבר נמצא מה לעשות איתם'", מספרת דותן. היא שרטטה עיגול על הקיר בעזרת מחוגה מאולתרת ממסמר, עפרון וחוט, ועליו הדביקה את האריחים בדבק קרמיקה ומילאה את הרווחים מילאתי בכוחלה.

קיר הכניסה לבית עשוי זכוכית עם פרופיל ברזל בירוק מרווה (התואם לפרופיל החלונות בכל הבית). משטח הזכוכית מחולק לחלק קבוע, חלון שניתן לפתיחה ודלת. חלל היחידה פתוח כולו מלבד חדר הרחצה שמשמאל לכניסה, הנמצא בקובייה הצבועה בכחול. הדלת לחדר הרחצה היא דלת אסם צבועה בתכלת אטום. במקור הייתה הדלת אמורה להיות צבע עץ טבעי, מספרת דותן. "מסרתי תוכנית מדויקת, אבל הדלת הוכנה לא לפי השרטוט, מקורות עבות הרבה יותר ולא תאמה לעדינות של המחיצה בין החללים. שברתי את הראש מה לעשות עם זה, ואז קולגה הציעה לצבוע את הדלת בצבע אטום כדי לטשטש את גודל הקורות. זה בהחלט עזר".

בחדר הרחצה הרצפה חופתה באריחים עם הדפס צמחים ופרפרים בגוני ירוק, כחול וכתום חמרה, ששימשו לדיוק צבעי הקירות, והודבקו גם מעל הכיור. הקירות נצבעו בכתום, כמו כל הקיר המערבי של היחידה, וחופו בחלקם באריחים לבנים מלבניים, מונחים לגובה, וביניהם רובה אפורה. "רציתי שהקירות של קוביית חדר הרחצה לא יגיעו עד התקרה ובחלק העליון תהיה זכוכית, כדי לאפשר חדירת אור ולפתוח את החלל, אבל ויתרנו בגלל מגבלות קונסטרוקטיביות ותקציב", מספרת דותן.

>> במדור הקודם: השפלה: חשבנו שהבריכה היא וואו, ואז ראינו את המטבח

>> לכל הכתבות במדור בשיפוץ

 

מימין לכניסה נמצא המטבח, שמורכב מיחידות המטבח הישן שפורקו והורכבו מחדש. הארונות צבועים בתכלת, וכדי להגדיל את המשטח בין הכיריים לכיור נוספה יחידה של תאים פתוחים מלביד ליבנה. אריחים שנותרו מחדר הרחצה הודבקו מעל משטח העבודה. על הקיר הותקנו מדפים מעץ אורן, ועל התקרה הותקן פס צבירה עם ספוטים. בהמשך החלל יש פינת ישיבה קטנה המרוהטת בספה, כורסה ושולחן קטן, ומולה יש פינת עבודה ובה מדף עמוק המשמש כשולחן ועליו מסך טלוויזיה.

בחלק הפנימי של היחידה נמצא אזור השינה. כדי להפריד בין שתי הפונקציות נבנתה במת עץ בגובה של 34 ס"מ (שתי מדרגות של 17 ס"מ), ומשני צדי המדרגות הותקנה מחיצה המורכבת מסרגלי עץ בעובי 7 ס"מ, במרחקים שווים של כ-10 ס"מ. "ההפרש בין המפלסים והמחיצה יוצרים הפרדת חללים ויחד עם זאת משאירים מרחב ראייה פתוח ומאוורר", אומרת דותן.

 

עיצוב: שלי דותן

 

>> רוצים עוד? עשו לייק ל-living בפייסבוק

>> הירשמו לניוזלטר של living

יחידת דיור בנתניה, עיצוב שלי דותן - 12
פינת ישיבה קטנה המרוהטת בספה, כורסה ושולחן קטן|צילום: חגית אריאלי
יחידת דיור בנתניה, עיצוב שלי דותן - 8
צילום: חגית אריאלי
יחידת דיור בנתניה, עיצוב שלי דותן - 9
ינת עבודה ובה מדף עמוק המשמש כשולחן ועליו מסך טלוויזיה|צילום: חגית אריאלי
יחידת דיור בנתניה, עיצוב שלי דותן - 7
מחיצה המורכבת מסרגלי עץ|צילום: חגית אריאלי
יחידת דיור בנתניה, עיצוב שלי דותן - 16
צילום: חגית אריאלי
יחידת דיור בנתניה, עיצוב שלי דותן - 13
צילום: חגית אריאלי
יחידת דיור בנתניה, עיצוב שלי דותן - 14
צילום: חגית אריאלי
יחידת דיור בנתניה, עיצוב שלי דותן, ג - 10
צילום: חגית אריאלי
יחידת דיור בנתניה, עיצוב שלי דותן, ג - 15
צילום: חגית אריאלי
_OBJ_OBJ

תגובות סגור
...טוען
מקרא: = תגובה ללא תוכן   = תגובה עם תוכן