ברק גל, סלון חלון (צילום: שי אפשטיין)
הנוף שייך לכולם | צילום: שי אפשטיין
הדיירים: בני זוג בשנות השלושים לחייהם, היא רופאה והוא איש היי-טק. לבני הזוג שלושה ילדים. לפני השיפוץ, הם ציפו לילד השלישי, ולכן ביקשו להרחיב את הדירה, ולהתאימה למשפחה הגדלה.

הדירה: דירת שלושה חדרים המתפרשת בשטח של 100 מ"ר בבניין שנבנה בשנות ה-70 בגבעתיים. הדירה הייתה מחולקת בצורה מוזרה: היו בה סלון ושני חדרי שינה, כאשר באחד החדרים, חלון הפונה למרפסת סגורה. הפלוס הגדול של הדירה הוא ללא ספק הנוף הפתוח לכיוון צפון ולכיוון מערב. בימים של ראות טובה, אפשר לראות את הים.

החזון: הדיירים ביקשו להוסיף חדר ולהפוך אותה לדירת ארבעה חדרים. היה להם חשוב לשמור על חלל ציבורי מאוחד שכולל מטבח, סלון ופינת ילדים. שבו יוכלו לבלות יחד, ושניתן יהיה לשמור על קשר עין בין כל אחד מהאזורים. מנגד, היה לבני הזוג חשוב ליצור לעצמם פינה שקטה בחדר השינה עם חצר רחצה נפרד שיהיה רק שלהם. ואם אפשר, אז גם מחסן קטן ופינת כביסה

ברק גל, סלון (צילום: שי אפשטיין)
בימים של ראות טובה אפשר לראות את הים | צילום: שי אפשטיין

ברק גל, קיר לבנים בסלון (צילום: שי אפשטיין)
חלל ציבורי מאוחד | צילום: שי אפשטיין

משך השיפוץ: תכנון הבית ועיבוד התכניות ארכו כחודשיים, שיפוץ הדירה ארך כשלושה חודשים.

עלות השיפוץ: 400 אלף שקלים שכללו הכל: שבירת קירות, החלפת תשתיות, ריצופים חדשים, מקלחות, פרקט למינציה, רהיטים, פריטי  נגרות ומוצרי חשמל חדשים.

תיאור כללי של השיפוץ: המטבח היה מנותק מהחלל הציבורי והוחלט למקמו מחדש בחלל שהיה חדר השינה הישן של ההורים, ונמצא בהמשך הסלון. חדר השינה עבר למיקומו הישן של המטבח. לצד חדר הרחצה המקורי נוסף עוד חדר. מלבד מיטות הילדים, שהיו במצב מצוין, חידשנו רהיטים ישנים ובנינו רהיטים חדשים לפי מידות. קירות הבית נצבעו בצבעי לבן מוקה, וחדרי השינה בצבע לבן עם נגיעות אפורות. בחדרי השינה הותקן פרקט למיניציה, בחללים הציבוריים הריצוף הוא גרניט פורצלן דמוי פרקט.

החלל הציבורי:  בכניסה לבית מבואה קטנה שממנה נפתח החלל הציבורי - הסלון, המטבח ופינת הילדים. הדיירים לא רצו פינת אוכל, אלא שולחן גדול במטבח. המחשבה הייתה שפינת הילדים תוכל להפוך לפינת אוכל בעתיד.

ברק גל, שולחן מטבח (צילום: שי אפשטיין)
פעם היה כאן חדר שינה, עכשיו ה מטבח | צילום: שי אפשטיין

ברק גל, מטבח שולחן וכסאות (צילום: שי אפשטיין)
לא כולל ארונות גבוהים, לטובת המראה הפתוח | צילום: שי אפשטיין

הסלון: החלון הגדול שנפתח לאורך הסלון והמטבח היה קיים לפני השיפוץ והוא הכתיב במידה רבה את התכנון המחודש. באמצע הסלון ניצב עמוד באורך 160 ס"מ וברוחב 30. עמוד שתומך את כל הפינה הצפון מערבית של הבניין, וכנתון בשטח החלטתי להפוך אותו לעמוד חיץ בין אזור המטבח לאזור הסלון. כאשר מצד אחד, הוא משמש כקיר לטלוויזיה ומצדו השני כקיר לדלפק הגדול במטבח. העמוד צופה באריחי קרמיקה דמוי לבנים, רחיץ וקל לניקוי. .

במקום שולחן קפה שניצב במרכז הסלון, נרכשו שני שולחנות קטנים, שנכנסים האחד מתחת לשני, והם גם בדיוק בעומק של הספה ויכולים לעמוד על ידה כמו שולחן צד. כשרוצים שולחן לכיבוד, פשוט מזיזים אותם למרכז הסלון.

פינת הילדים: לצד הסלון המשפחתי עוצבה פינת ילדים מרווחת, הכוללת ספרייה לספרים ומדפים לצעצועים. הסלון ופינת הילדים הינם המשך רצוף זה של זה, ודאגנו לחבר ביניהם בכמה דרכים. האחת, באמצעות ספת ריש, שהמשענת שלה לא מגיעה עד הסוף, וכך היא לא חוסמת את החלל והמעבר בין החללים.
בבדי הכריות של הספה, רופד גם ההדום בפינת הילדים, ושטיח זהה לזה שבסלון הגדול, הוזמן במידות קטנות יותר לפינת הילדים. בעצתו של הלקוח, נצבעה פינת היצירה הישנה בגוון מוקה כמו שאר גווני המטבח והסלון, והיא יצאה מקסימה ועדכנית. מתקן התלייה החמוד בפינת היצירה, הוא הברקה של הלקוחה - מדובר במתקן תלייה לעציצים מאיקאה, שקיבל תפנית והפך לכלי יצירה של הילדים.

ברק גל, חדר שינה דלת (צילום: שי אפשטיין)
רק של ההורים | צילום: שי אפשטיין

ברק גל, חדר שינה (צילום: שי אפשטיין)
פינה שקטה בחדר השינה | צילום: שי אפשטיין

המטבח: בצורת ריש, מרווח ומודרני, ללא ארונות גבוהים – דבר המשווה לו מראה קליל ופתוח. בחרנו בצבע חום מוקה כהה יחסית לארונות - צבע שיהיה מנוגד מצד אחד לרצפה הבהירה ויצור עניין, אבל שיהיה גם פרקטי לילדים קטנים. חזיתות הארונות נצבעו בצביעה בתנור.

בכניסה לבית, על גבי קיר שנראה מהסלון ומהמטבח, תכננתי ספרייה גדולה - לבקשת בעלת הבית.  חלקה של הספרייה עשוי מפורניר אגוז, כמו הבוצ׳ר במטבח, ומדף הטלוויזיה בסלון. וחלקה עשוי בצביעה בתנור בגוון מוקה. והיא מדברת באותה שפה עיצובית עם ארונות המטבח ועם ספריית הילדים שניצבת מולה.

חדר הילדים: מכייוון שאת החדר חולקים בן ובת, ניסינו לשמור על פלטת צבעים שתתאים לשניהם. בארון הבגדים הלבן הותקנו ידיות בצבעי ירוק וורוד.
שני חדרי הרחצה בבית קטנים אך נוחים. בריצופם שילבנו אריחים מאוירים בסגנון רטרו, שמעניקים לחלל אופי וחום.

ברק גל, כיור (צילום: שי אפשטיין)
עם מקלחת צמודה | צילום: שי אפשטיין

ברק גל, שירותים (צילום: שי אפשטיין)
אריחים מאוירים בסגנון רטרו | צילום: שי אפשטיין

דבר המעצב: אחד הפרויקטים המהנים שעשיתי, וזאת בשל החיבור האישי שנוצר עם הלקוחות. מתחילת העבודה הייתה כימיה נהדרת, גם אישית וגם מקצועית.

טיפ: לכל משפחה יש את הדרישות שלה, את החלומות שלה ובעיקר, את דרך ההתנהלות האישית שלה בבית. לכן, אני ממליצה לא לוותר או להתפשר על צרכים לצד משאלות, ולזרום עם תחושות הבטן - ככה יצא לכם בית ייחודי ושונה, שמשקף רק אתכם.

איפה קנינו: שולחנות זכוכית בסלון - 400 שקלים, רהיטי קיבוץ השלושה. ספת ריש - 9,000 שקלים רהיטי אסף. דיזיין סנטר..

ברק גל, תוכנית לפני (צילום: שי אפשטיין)
לפני: סלון ושני חדרי שינה | צילום: שי אפשטיין

ברק גל, תוכנית אחרי (צילום: שי אפשטיין)
אחרי: ארבעה חדרים מרווחים | צילום: שי אפשטיין

מעצבת פנים והנדסאית אדריכלות: גל ברק

במדור הקודם: לשפץ בית שכור ב-40 אלף שקלים ועשרה ימים
לכל הכתבות במדור בשיפוץ

מעצבים ודיירים, יש לכם בית שעבר שיפוץ ואתם רוצים להציג אותו במדור? כתבו לנו