עיצוב הבית
מגזין סוף השבוע

בדרך לבית המושלם צריך לעשות פשרות

בני הזוג מעצבי הפנים החליטו לעבור מתל אביב לבית ילדותו של חגי בכרמי יוסף. הם התמודדו עם אילוצי תקציב, מבנה מיושן ולוח זמנים לחוץ, ידעו במה להשקיע ועל מה לוותר ויצרו לעצמם בית מהחלומות

חגי ויינבלום ומיכל אינדיצקי - משרד WID STUDIO | LIVING | פורסם 31/03/22 15:00  | עודכן 01/04/22 07:27
בית בכרמי יוסף, עיצוב חגי ויינבלום ומיכל אינדיצקי - 19
במרכז הבית יש מעין "קרחת יער" עם קמין|צילום: חגי ויינבלום
בית בכרמי יוסף, עיצוב חגי ויינבלום ומיכל אינדיצקי - 26
שלושה שולחנות קק"ל משמשים כשולחן אוכל חיצוני|צילום: חגי ויינבלום

הדיירים: אנחנו - מיכל (38) וחגי (42), מעצבי פנים – ושתי בנותינו (3 ו-6). אנחנו תכננו ועיצבנו את שיפוץ הבית, ומשרד הסטודיו נמצא במרתף.

הבית: בית פרטי ביישוב כרמי יוסף בשפלה. שטח הבית 200 מ"ר והוא ניצב על מגרש של 750 מ"ר הגובל ביער המגינים. את הבית בנו הוריו של חגי בשנות ה-80 המאוחרות והוא תוכנן על ידי אדריכל לא ידוע. הבית כלל קומת קרקע ובה מטבח, סלון, פינת אוכל ויחידת הורים, קומה עליונה ובה שלושה חדרי שינה וחדר רחצה, ומרתף. המשפחה התגוררה בבית כ-15 שנה, ואז ההורים עברו לחו"ל והבית היה מושכר כ-20 שנה. אחרי שהוריו של חגי חזרו מחו"ל (הם גרים כיום בשכירות במרכז תל אביב), הם החליטו להשאיר את הבית ריק למשך שנה כדי שישמש בית נופש לסופי שבוע להם, לשלושת ילדיהם הבוגרים ולבני משפחותיהם.

אנחנו גרנו בתל אביב, אבל חגי תמיד רצה לעבור למקום שקט ומרוחק יותר. כשהגענו להתארח בבית הישן והמוזנח אך מלא הקסם, גם מיכל התאהבה בשקט וביער הסמוך לבית, והחלטנו לעשות שינוי – לשפץ את הבית ולעבור לגור בו.

החזון: אנחנו אוהבים לטייל ולשוטט עם הבנות והכלבים ביער שליד הבית, ורצינו לבטא את הבילוי ביער גם בתוך הבית, לא רק ברמת החומרים אלא ממש בהוויה עצמה. מכך נבעו שתי החלטות. הראשונה היא ליצור במרכז הבית "קרחת יער" - חלל ריק מריהוט שבו תהיה הפעילות המרכזית של היום יום. ההחלטה השנייה הייתה להגדיל את הוויטרינות והפתחים למקסימום האפשרי כדי להכניס את החוץ והנוף פנימה, ולאפשר מעברים חופשיים בין החוץ לפנים. בנוסף, רצינו שהבית יאפשר אירוח ופנאי משפחתי איכותי, כולל חדר נוח ופרטי לבני משפחה וחברים שיישארו לישון, והיה חשוב לנו לתכנן משרד גדול ומרווח שיתאים לסטודיו העיצוב המתפתח שלנו.

משך השיפוץ: התכנון נמשך כשלושה חודשים, והשיפוץ בפועל החל כשהחל הסגר הראשון. מכיוון שהבנו שאנחנו עומדים בפני שינויים רבים, התאמצנו לזרז את השיפוץ ואת המעבר. למרות הקשיים והעיכובים, השיפוץ בפועל הסתיים אחרי כחמישה חודשים.

עלות השיפוץ: כ-900 אלף שקל, כולל בין השאר עבודת קבלן שהחליף את התשתיות (חשמל, אינסטלציה, ביוב ראשי), צביעת הבית מבחוץ, חיפוי ושיפוץ המדרגות, יציקת משטחי חוץ וריצופם, החלפת חדרי רחצה, החלפת אלומיניום ומיזוג, חומרי גמר, נגרות, ריהוט ומכשירי חשמל. התקציב נמוך משמעותית מהסטנדרט, מכיוון שכמעצבי פנים במקצוענו עבדנו עם בעלי מקצוע שאנחנו עובדים איתם באופן קבוע והם עשו לנו הנחות, והרבה דברים חגי עשה בעצמו – תכננו אותם מראש בהתאם ליכולות הטכניות שלו. בנוסף, עשינו תיעדוף נכון וידענו איפה להתפשר. לא חסכנו בכל מה שקשור לתשתיות (חשמל, אינסטלציה, אלומיניום ומזגנים), אבל התפשרנו על צביעה חיצונית על השפריץ הקיים, את ריצוף העץ הדבקנו על הריצוף הישן מתוך ידיעה ש"נאבד" כ-3 ס"מ מגובה החלל ובכניסה לבית תהיה מדרגה, ועוד. 

>> לכל הכתבות בערוץ living 

>> רוצים עוד? עשו לייק ל-living בפייסבוק

 

נאלצנו לעשות לא מעט פשרות, גם בגלל מגבלות התקציב, גם בגלל אילוצי הזמן וגם בגלל הגודל ומבנה הבית. אחרי התלבטויות רבות החלטנו להגדיל את החלל הציבורי ולהעביר את יחידת ההורים לקומה העליונה, ובכך בעצם לוותר על חדר שינה אחד. כך בקומת הכניסה נמצא החלל הציבורי הפתוח, ובקומה העליונה יחידת הורים, חדר הבנות וחדר רחצה. במרתף נמצא משרד הסטודיו שלנו וכן חדר אורחים, חדר רחצה וחדר שירות.

בחרנו בחומרים טבעיים שיראו עליהם את סימני הזמן, שימשיכו להשתנות במהלך השנים. החלטנו לעשות שימוש רב בעץ אורן – הוא אמנם פחות פופולרי בישראל אבל אלה העצים המקיפים את הבית. כדי ליצור מראה של רצפה חמה אך מודרנית ונקייה הזמנו פלטות של עץ אורן וחגי חתך אותן לגודל של מטר על מטר. באמצעות מכונה מיוחדת הוא יצר בכל "אריח" עץ פתחי זכר/נקבה (כמו שיש בפרקט רגיל) כדי לחבר אותם. חגי גם עשה את המעקה המורכב מפרופיל ברזל מגולוון וקורות עץ אורן מולבנות. המדרגות והמשטחים החיצוניים חופו באבן בלוסטון בעיבוד שרוף שמזכיר את הקרקע ביער. רוב התאורה בבית מורכבת מפרופיל לד עגול שנחתך לפי הזמנתנו במידות שונות ונתלה בצורות שונות. כמעט את כל הריהוט קנינו במיוחד לבית. בעזרת חיפוש קדחתני אחרי הנחות, מבצעים והזמנות מחו"ל באינטרנט הצלחנו למצוא דברים מיוחדים ואיכותיים אך עדיין לעמוד בתקציב.

 

בית בכרמי יוסף, עיצוב חגי ויינבלום ומיכל אינדיצקי - 22
מבט אל הכניסה והמטבח|צילום: חגי ויינבלום
בית בכרמי יוסף, עיצוב חגי ויינבלום ומיכל אינדיצקי - 18
דלת הכניסה עשויה זכוכית אטומה|צילום: חגי ויינבלום
בית בכרמי יוסף, עיצוב חגי ויינבלום ומיכל אינדיצקי - 17
צילום: חגי ויינבלום
בית בכרמי יוסף, עיצוב חגי ויינבלום ומיכל אינדיצקי - 29
את רצפת העץ הכין חגי|צילום: חגי ויינבלום
בית בכרמי יוסף, עיצוב חגי ויינבלום ומיכל אינדיצקי - 24
האי מורכב מיחידות אחסון מאיקאה ומשטח נירוסטה שהוזמן במיוחד|צילום: חגי ויינבלום
בית בכרמי יוסף, עיצוב חגי ויינבלום ומיכל אינדיצקי - 21
עמוד הבטון הוחלף בעמוד ברזל דק|צילום: חגי ויינבלום
בית בכרמי יוסף, עיצוב חגי ויינבלום ומיכל אינדיצקי - 25
מבט מבחוץ אל המטבח|צילום: חגי ויינבלום
בית בכרמי יוסף, עיצוב חגי ויינבלום ומיכל אינדיצקי - 31
צילום: חגי ויינבלום
בית בכרמי יוסף, עיצוב חגי ויינבלום ומיכל אינדיצקי - 20
צילום: חגי ויינבלום
בית בכרמי יוסף, עיצוב חגי ויינבלום ומיכל אינדיצקי - 33
חלון הסלון פונה ליער|צילום: חגי ויינבלום
בית בכרמי יוסף, עיצוב חגי ויינבלום ומיכל אינדיצקי - 28
שולחן אוכל נפתח|צילום: חגי ויינבלום
בית בכרמי יוסף, עיצוב חגי ויינבלום ומיכל אינדיצקי - 30
פינת המשפחה|צילום: חגי ויינבלום
בית בכרמי יוסף, עיצוב חגי ויינבלום ומיכל אינדיצקי, ג - 5
שירותי אורחים מרווחים|צילום: חגי ויינבלום

בית בכרמי יוסף, עיצוב חגי ויינבלום ומיכל אינדיצקי, ג - 4
כיור בול עץ שמיכל עיצבה וחגי הכין|צילום: חגי ויינבלום

קומת הכניסה: דלת הכניסה עשויה זכוכית משוריינת אטומה, מכיוון שלא רצינו לאבד את אור השקיעה המקסים ממערב. מימין לדלת הכניסה יש ארון ולידו ניצבת קונסולה קטנה ומעליה תלויים פריטי אמנות אהובים שאספנו לאורך השנים. מול הכניסה, במרכז קומת הקרקע, נמצאת "קרחת היער" עם קיר אלכסוני (חלק מהמבנה המקורי של הבית) ובו קמין ומתחתיו נבנה מעין תא לעצים. מול הקמין יש שני פופים שאפשר להזיז בקלות ממקום למקום. מסביב לאזור זה נמצאות הפונקציות השונות - מטבח, פינת טלוויזיה, פינת אוכל וסלון.

משמאל לדלת הכניסה נמצא המטבח הבנוי משתי יחידות – קיר ארונות גבוהים בחיפוי פורמייקה ננו ירוקה, ואי גדול. האי מורכב מיחידות אחסון עם חזיתות נירוסטה שנקנו באיקאה בתוספת משטח מנירוסטה שהוזמן במיוחד. רצינו לבטל את העמוד במטבח, אך לאחר פגישה עם קונסטרוקטור הבנו שנצטרך להחליפו בקורה עבה מאוד, ולכן השארנו עמוד אבל עמוד בטון של 50X30 ס"מ הוחלף בעמוד ברזל של 10X10 ס"מ.

המטבח תחום בוויטרינות לצדדים שונים של הגינה – אחת לכיוון שולחן אוכל חיצוני גדול ומטבח חיצוני, והשנייה לפרגולה (שגם אותה בנה חגי) עם פינת ישיבה. שולחן האוכל החיצוני מורכב משלושה שולחנות קק"ל מאלומיניום. הם קלילים ועמידים ואפשר להזיז אותם בקלות. בגינה יש גם טרמפולינה, אומגה ומקום ייעודי למדורה.  

בצדה השני של הפרגולה נמצא הסלון, ובו חלון גדול הפונה מזרחה, ליער. הסלון מרוהט בספה בעיצוב קלאסי עם ריפוד דמוי עור ושתי כורסאות בהשראת לה קורבוזיה שהשלד שלהן נמצא בפח וחגי ליפף סביבם חבל כותנה עבה. ליד הסלון ניצב שולחן אוכל בעיצוב קליל שיכול להיפתח ל-14 סועדים.

בפינה המרוחקת, ליד גרם המדרגות, נמצאת פינת טלוויזיה שמרוהטת בספת רביצה נמוכה ועמוקה, ולידה שירותי האורחים. השירותים גדולים ומרווחים במיוחד ומתאימים גם לאמא של מיכל שמתניידת בכיסא גלגלים. בשירותי האורחים יש ארון שירות גדול וכיור הניצב על בול עץ. את הכיור עיצבה מיכל וחגי הכין, והוא מוסיף ייחוד בלי ליצור תחושת עומס.

>> במדור הקודם: מה עשו בני הזוג שהרגישו שאין להם פרטיות

>> לכל הכתבות במדור בשיפוץ

 

הקומה העליונה: גרם המדרגות מוביל לפינת משפחה עם יציאה למרפסת גדולה שמשמשת בעיקר ליצירה של הבנות. בעתיד אפשר יהיה לסגור את פינת המשפחה וליצור חדר שינה נוסף. שני חדרים אוחדו ליצירת יחידת הורים מרווחת ובה חדר רחצה פתוח, ללא קירות, עם מחיצה המפרידות את אזור האסלה והמקלחון.

בחדר הבנות בנה חגי גלריה בגודל מיטה וחצי שבה ישנה הבת הגדולה, כך שיש לה מעין חלל קטן ופרטי. הוא אף הגשים לה חלון ובנה מגלשה שיכולה לרדת ולעלות בלחיצת כפתור. הבת הקטנה ישנה במיטת יחיד מתחת לגלריה. לחדר צמודה מרפסת קטנה ומקורה המשמשת לאחסון משחקים, ולבנות יש חדר רחצה קטן אך פונקציונלי. 

 

בית בכרמי יוסף, עיצוב חגי ויינבלום ומיכל אינדיצקי, ג - 23
המעקה מורכב מפרופיל ברזל מגולוון וקורות עץ אורן מולבנות|צילום: חגי ויינבלום
בית בכרמי יוסף, עיצוב חגי ויינבלום ומיכל אינדיצקי - 12
גרם המדרגות מוביל לפינת משפחה|צילום: חגי ויינבלום
בית בכרמי יוסף, עיצוב חגי ויינבלום ומיכל אינדיצקי - 11
צילום: חגי ויינבלום
בית בכרמי יוסף, עיצוב חגי ויינבלום ומיכל אינדיצקי - 10
צילום: חגי ויינבלום
בית בכרמי יוסף, עיצוב חגי ויינבלום ומיכל אינדיצקי - 4
יחידת ההורים|צילום: חגי ויינבלום
בית בכרמי יוסף, עיצוב חגי ויינבלום ומיכל אינדיצקי - 6
צילום: חגי ויינבלום
בית בכרמי יוסף, עיצוב חגי ויינבלום ומיכל אינדיצקי - 5
חדר הרחצה מופרד במחיצת זכוכית אטומה למחצה|צילום: חגי ויינבלום
בית בכרמי יוסף, עיצוב חגי ויינבלום ומיכל אינדיצקי, ג - 9
צילום: חגי ויינבלום
בית בכרמי יוסף, עיצוב חגי ויינבלום ומיכל אינדיצקי, ג - 3
צילום: חגי ויינבלום
בית בכרמי יוסף, עיצוב חגי ויינבלום ומיכל אינדיצקי - 14
חגי בנה גלריה המשמשת כמיטה וכחלל פרטי לבת הגדולה|צילום: חגי ויינבלום
בית בכרמי יוסף, עיצוב חגי ויינבלום ומיכל אינדיצקי - 13
את המגלשה אפשר להרים ולהוריד|צילום: חגי ויינבלום
בית בכרמי יוסף, עיצוב חגי ויינבלום ומיכל אינדיצקי - 15
הגלריה של הבת הגדולה|צילום: חגי ויינבלום
בית בכרמי יוסף, עיצוב חגי ויינבלום ומיכל אינדיצקי - 16
צילום: חגי ויינבלום
בית בכרמי יוסף, עיצוב חגי ויינבלום ומיכל אינדיצקי - 9
חדר הרחצה של הבנות|צילום: חגי ויינבלום
בית בכרמי יוסף, עיצוב חגי ויינבלום ומיכל אינדיצקי, ג - 8
צילום: חגי ויינבלום
בית בכרמי יוסף, עיצוב חגי ויינבלום ומיכל אינדיצקי - 27
פינת ישיבה חיצונית מתחת לפרגולה שבנה חגי|צילום: חגי ויינבלום

בית בכרמי יוסף, עיצוב חגי ויינבלום ומיכל אינדיצקי - 32
צילום: חגי ויינבלום

פריטים אהובים: השטיח בסלון הוזמן באינטרנט עוד לפני שתכננו את הבית, אחרי שחיפשנו המון זמן שטיח שישקף את הנוף מהחלון (הנוף הוא החלק הכי חשוב בבית מבחינתנו), וכיור בול העץ בשירותי האורחים.  

דבר המעצבים: עיצוב בית לעצמנו לאחר שעיצבנו פרויקטים רבים ללקוחות אחרים היה תהליך מרתק ומהנה. כמו בכל פרויקט אחר, תקשורת היא הדבר החשוב ביותר מבחינתנו והתקשורת בינינו הייתה נהדרת. לאחר גיבוש הקונספט עשינו רשימה של דברים שאחד מאיתנו לא מוכן לוותר עליהם ורשימה של רצונות משותפים. כך הצלחנו להתקדם בלי ויכוחים ותחושה שאחד מאיתנו מתפשר. בזכות הניסיון המקצועי שלנו והיכולת הטכנית של חגי הצלחנו להגשים חלומות, להשתמש בצורות חדשות בחומרים מוכרים וליצור בית עם הרבה אלמנטים מיוחדים בעבודת יד ובהזמנה אישית. יכול לממש רעיונות שלקוחות פחות מתחברים אליהם אבל לנו מתאימים מאוד, כמו חדר הרחצה הפתוח ביחידת ההורים, מיטת הגלריה בחדר הבנות ומבנה המטבח.

טיפים: אל תתחילו פרויקט שיפוץ או בנייה בלי שיש תקציב מוגדר. כנראה תהיה חריגה מהתקציב, אבל כך תדעו מה המסגרת, מתי צריך לעצור ולוותר ומתי אפשר קצת לשחרר, להתפנק ולהגשים חלומות. בנוסף, הכינו רשימה של שלושה דברים שאתם לא מוכנים להתפשר עליהם. כך תצליחו לתעדף ולהחליט איפה כן אפשר להתפשר ולוותר.

 

עיצוב: חגי ויינבלום ומיכל אינדיצקי - משרד WID STUDIO 

 

בית בכרמי יוסף, עיצוב חגי ויינבלום ומיכל אינדיצקי, קומת קרקע
תוכנית קומת הכניסה|שרטוט: חגי ויינבלום ומיכל אינדיצקי
בית בכרמי יוסף, עיצוב חגי ויינבלום ומיכל אינדיצקי, קומה עליונה
תוכנית הקומה העליונה|שרטוט: חגי ויינבלום ומיכל אינדיצקי
בית בכרמי יוסף, עיצוב חגי ויינבלום ומיכל אינדיצקי, לפני שיפוץ - 3
הבית מבחוץ לפני השיפוץ|צילום: חגי ויינבלום ומיכל אינדיצקי
בית בכרמי יוסף, עיצוב חגי ויינבלום ומיכל אינדיצקי, לפני שיפוץ - 1
קומת הכניסה לפני השיפוץ|צילום: חגי ויינבלום ומיכל אינדיצקי
בית בכרמי יוסף, עיצוב חגי ויינבלום ומיכל אינדיצקי, לפני שיפוץ - 2
המטבח לפני השיפוץ|צילום: חגי ויינבלום ומיכל אינדיצקי
_OBJ_OBJ_OBJ 

רשימת מכולת

תאורה – אלירן תאורה אדריכלית

משטחי קוריאן – קוריאן שיק רעננה

ספה בסלון – 5,500 שקל, פנטהאוז בייסיק

שולחן אוכל וכיסאות אוכל – 8,000 שקל, טולמנ'ס דוט (מחסן 155)

שולחנות קק"ל מאלומיניום – 1,800 לשולחן, פיק אפ יונייטד סיטס 

תגובות סגור
...טוען
מקרא: = תגובה ללא תוכן   = תגובה עם תוכן