עיצוב הבית
מגזין סוף השבוע

"הטלפון הראשון אחרי הפרידה מאסיף היה לבעל הבית שלי. רציתי להיאחז בקירות, הרגשתי שהאדמה רועדת מתחתיי"

מעיין אדם נפרדה מבן זוגה אסיף אלקיים, ובמשך חודשיים שיפצה את הדירה השכורה שבה התגוררו יחד בפתח תקווה. "החלטתי שאני מחדשת לבית הזה את הצורה, כי בית זה לא מקום, זאת הרגשה, והרגשתי בו לא טוב"

דנה גוטרזון | | פורסם 05/03/20 15:00 
הבית של מעיין אדם
"תוך שבוע נהיה לי אושר מאוד גדול". מעיין אדם|צילום: עידן גור
הבית של מעיין אדם
"חדר הארונות החלום הגשמי היחיד שהיה לי אי פעם"|צילום: עידן גור

הדבר הראשון שמעיין אדם עשתה לאחר הפרידה מאסיף אלקיים, בן זוגה בשנה וחצי האחרונות, היה להתקשר לבעל הבית ולהאריך את חוזה השכירות של הדירה שלה בפתח תקווה. בדירה הזו, שבה שלושה חדרים, היא מתגוררת מאז שנת 2014, כשעברה לשם עם מי שהיה אז בעלה. "עברתי לשם כי רציתי דירה גדולה, יפה וחדשה, שלא עולה כמו בתל אביב ושלא אצטרך לחפש חניה או לעלות במדרגות עם קניות מהסופר", מספרת אדם, מגישה בקשת 12 ופאנליסטית ב"חדשות הבוקר עם ניב רסקין" בקשת 12 (א'-ה'). אדם המשיכה לגור שם גם אחרי גירושיה. "עברתי המון בדירה הזו, החיים שלי השתנו מקצה לקצה – התחתנתי והתגרשתי, הקריירה שלי התהפכה וגם הפרידה מאסיף עשתה את שלה".

>> לכל הכתבות בערוץ living 

 

"זה תהליך רגשי לרוקן את הדברים מהבית"

הפרידה התרחשה על רקע רצונה של מעיין אדם, בת 32, להביא ילדים לעולם בעתיד הקרוב, בעוד שאלקיים, 28, הרגיש שהוא לא מוכן לכך עדיין. "אסיף ואני היינו אמורים לעבור לדירה חדשה, כבר הודעתי לבעל הבית שאנחנו עוזבים, והגיעו שוכרים לראות את הדירה", מספרת אדם. "זה בדיוק הצומת הזה – אם עוברים לדירה באזור גני ילדים, או נפרדים. נשארתי בדירה אחרי הפרידה, כי רציתי להיאחז בקירות, הרגשתי שהאדמה רועדת מתחתיי. הדירה הפכה להיות הדבר היציב והבטוח, למרות שעד לפני שנייה לא יכולתי לסבול אותה. ראיתי בה סמל לכישלון שלי. הסתכלתי על רהיטים שאיתי עוד מתקופת הצבא, ארונות בני 10-12 שנים, מראות - כלום לא קשור לשום דבר. הספה שישבתי עליה כשנפרדנו הייתה אותה ספה שישבתי עליה כשהתגרשתי. החלטתי שאני לא יושבת עליה יותר והיא לא 'יושבת עליי', שאני מחדשת לבית הזה את הצורה, כי בית זה לא מקום, זאת הרגשה, והרגשתי בו לא טוב".

אדם החלה את תהליך השיפוץ לבדה, האמינה שניסיונה בריהוט דירות שכורות יספיק לה, ודחתה פניות ממעצבים שהציעו לה עזרה. "אבל אז קרו שני דברים", היא מספרת. "אחד, הוא ששמתי את הריהוט החדש בבית ולא קרה כלום. הייתה, למשל, ספה בצבע בז' במקום אפור, אבל הבית לא הרגיש יפה או חדש, לא הרגיש טוב. דבר שני הוא שהייתי מאוד בודדה, זה תהליך רגשי לרוקן את הדברים מהבית, לעבור את כל השינוי הזה. כשמשפצים זה גם מבחוץ וגם מבפנים".

כאן נכנסה לתמונה אוריין איפרגן, מתכננת ומעצבת פנים בת 29, אחת מתוך 109 אלף האנשים שעוקבים אחרי אדם באינסטגרם, והציעה את שירותיה בעיצוב הדירה. "אוריין מדהימה, הפכנו להיות חברות, יש בינינו כימיה מטורפת. היא פשוט עשתה בבית קסם שאני לא יודעת להסביר. בכמה מהלכים ממש פשוטים – היא ידעה מה כן ומה לא, תוך שבוע נהיה לי אושר מאוד גדול", מספרת אדם.

"הבקשה הכללית של מעיין הייתה להיכנס לדירה ולהרגיש בבית, גם אם היא גרה בדירה שכורה, וההשקעה הייתה צריכה להיות בהתאם", מספרת איפרגן. "כל הדברים שהיא רכשה, לדוגמה, יכולים לעבור איתה הלאה בעתיד למקומות אחרים. בעצם עשינו 'הלבשת דירה', לקחנו את הפריטים והפקנו מהם את המיטב, הם אלו שיוצרים בעצם את האווירה".

אדם השקיעה בשיפוץ הדירה כמה עשרות אלפי שקלים. בעל הבית התלהב מהמוטיבציה של הדיירת שמעלה את ערך הדירה שלו, והחליט להירתם למאמץ ולהחליף את כל דלתות העץ החומות לדלתות לבנות חדשות. את כל הריהוט הישן היא מסרה, איך לא, באמצעות סטוריז שפרסמה באינסטגרם: "הגיעו אנשים משמונה בערב ועד אחת בלילה, הכול היה סולד אאוט".

מעיין אדם ואסיף אלקיים
מעיין אדם ואסיף אלקיים|צילום: מתוך עמוד האינסטגרם של אסיף אלקיים
הבית של מעיין אדם, ג
דלת הכניסה חופתה בטפט|צילום: עידן גור
הבית של מעיין אדם, ג, לפני שיפוץ - 4
הכניסה לפני השיפוץ|צילום: מעיין אדם
הבית של מעיין אדם
השידה בכניסה לבית|צילום: עידן גור
הבית של מעיין אדם, ג
צילום: עידן גור
הבית של מעיין אדם
צילום: עידן גור

הבית של מעיין אדם, ג
צילום: עידן גור

 

"לא רציתי להשאיר מקום לאכזבה"

שינוי מתחיל כבר בכניסה. הקיר נצבע בכחול ודלת הכניסה כוסתה בציפוי מגנטי דמוי עץ (Make Cover). לידה הוצבה קונסולה מעץ וברזל (אגדה גלריה לעיצוב קסום). לסלון בחרה אדם ספה בצבע קפה (קאזה), עמידה לשריטות של החתולה לוסי, ומעליה תלויה תמונת קקטוס מחוטי מתכת (Eva Metal Art) שהגולשים התלהבו ממנה במיוחד – "כמעט 9,000 איש לחצו על התיוג שלהם", מספרת אדם. גם שידת הטלוויזיה הוחלפה, ונוספו שולחן עץ עם רגלי ברזל וכורסה חדשה עם ריפוד פפיטה (infiniti furniture). "אף פעם לא הייתה לי כורסה משלי, רק ספה. היא סופר מדליקה, לא מתאים לי להעז ככה עם הדפסים", היא אומרת.

על החלונות הגדולים נתלו וילונות לבנים ארוכים (Jules Curtains) ולידם תלויה תמונה גדולה של אישה עם שיער אפרו עשוי מפרפרים (דון דה פלור). "היא מסמלת בשבילי חופש", אומרת אדם על התמונה. בסלון פזורים עציצים רבים ובהם קקטוסים. "הכנסתי הרבה קקטוסים הביתה, כי אני לא רוצה להיות עבד של הבית. אין כאן צמחים שדורשים השקיה ובסוף מתים", אומרת אדם. היא גם החליפה את כל המנורות בבית (מחסני תאורה) וקנתה כיסאות בר למטבח (Menzzo).

הבית של מעיין אדם
הספה עמידה לשריטות של החתולה|צילום: עידן גור

הבית של מעיין אדם
צילום: עידן גור
הבית של מעיין אדם, ג
צילום: עידן גור
הבית של מעיין אדם
תמונת האישה "מסמלת בשבילי חופש"|צילום: עידן גור
הבית של מעיין אדם, לפני שיפוץ - 2
הסלון לפני השיפוץ|צילום: מעיין אדם
הבית של מעיין אדם, ג
"אף פעם לא הייתה לי כורסה משלי"|צילום: עידן גור
הבית של מעיין אדם
צילום: עידן גור
הבית של מעיין אדם, ג
"אין כאן צמחים שדורשים השקיה ובסוף מתים"|צילום: עידן גור
הבית של מעיין אדם, ג
צילום: עידן גור
הבית של מעיין אדם
צילום: עידן גור
הבית של מעיין אדם, ג
צילום: עידן גור

הבית של מעיין אדם, ג
צילום: עידן גור

בחדר השינה היו טפט "מכוער ומיושן", אומרת אדם, ושידה מתפוררת ועליה טלוויזיה שלא הודלקה במשך שש שנים. "צבעתי על הטפט בוורוד עתיק, וקניתי ארון חדש, שחור עם מראות, בעיצוב שהוא גם קלאסי וגם מודרני (ריביירה)". גם המיטה ושידות הלילה השחורות חדשות, על הרצפה פרוש שטיח (השטיח האדום) והמנורה הוחלפה במנורה עם אהיל קלוע מוזהב. "קניתי שטיח סקנדינבי בצבעי אפור-שחור-ורוד עתיק. היו בחדר וילונות קצרים, והחלפתי אותם בווילונות ארוכים מבד מבריק, שיצר מראה יותר כפרי. הכריות הן מקטיפה (ארוטקס). אוריין כל הזמן שיחקה בין מראה לא מתאמץ ליוקרתי, ויצא חדר שינה מהיפים שראיתי", מספרת אדם. 

גם שירותי האורחים וחדר הרחצה עברו שינוי משמעותי. "זה היה החלק הכי מגעיל בבית, כיור כמו בצבא ומתחת ארונית לבנה מאיקאה. עמוס, מבולגן, ללא טיפת סטייל", אומרת אדם. "תמיד התביישתי בחלל הזה, והוא אחת הסיבות המרכזיות שהפסקתי לארח בבית. הכל היה מלוכלך, מוזנח ולא נעים". במהלך השיפוץ הוחלפה ארונית הפלסטיק בארון כיור מעץ בצבע טורקיז (חברת ריצופים). אליו נוספו סלסילה למגבות, נר ואגרטל, וילון חדש לאמבטיה, שטיחון ומדפים ובהם עציצים. "מדובר בהשקעה קטנה יחסית, אבל השירותים נראים עכשיו כמו ספא. כשהעליתי את הסטורי קיבלתי מבול של תגובות, אנשים התעלפו מהכל", מתגאה אדם.

אבל גולת הכותרת מבחינת אדם היא השיפוץ בחדר הארונות, "החלום הגשמי היחיד שהיה לי אי פעם". "חדר ארונות היה החדר הכי מתסכל בבית, היה בו ברדק לא נורמלי", מספרת אדם. "אני ואסיף לא רבנו במשך שנה וחצי, אבל אם היה משהו שגרם לחיכוכים בינינו – זאת הייתה הצפיפות בחדר הארונות. אמא שלי לימדה אותי שהבלגן בבית מאוד משפיע על הבלגן בראש ובלב. החדר הזה היה עקב אכילס שלי, הוא עשה לי רע". בחדר הארונות החדש (חברת ריביירה) הותקנה תאורת לדים פנימית. "זה יעיל, כל הזמן המתחם מואר, גם אם האור כבוי", מספרת אדם. "מתחת לחלון בחדר עומד ספסל, שאפשר לשבת עליו כשמתלבשים או נועלים נעליים והוא גם משמש לאחסון. היום אני מתארגנת ברבע מהזמן שהתארגנתי לפני, ולא כי אני ממהרת יותר, אלא כי אני רואה את כל האפשרויות מולי, שום דבר לא מוחבא ולא מוסתר".  

הבית של מעיין אדם
צבע ורוד במקום טפט מיושן. חדר השינה|צילום: עידן גור
הבית של מעיין אדם, לפני שיפוץ - 3
חדר השינה לפני השיפוץ|צילום: מעיין אדם
הבית של מעיין אדם
צילום: עידן גור
הבית של מעיין אדם
צילום: עידן גור
הבית של מעיין אדם, ג
צילום: עידן גור
הבית של מעיין אדם, ג
צילום: עידן גור
הבית של מעיין אדם, ג
"השירותים נראים עכשיו כמו ספא"|צילום: עידן גור
הבית של מעיין אדם, ג, לפני שיפוץ - 1
שירותי האורחים לפני השיפוץ|צילום: מעיין אדם
הבית של מעיין אדם
"היום אני מתארגנת ברבע מהזמן שהתארגנתי לפני". חדר הארונות|צילום: עידן גור
הבית של מעיין אדם
צילום: עידן גור
הבית של מעיין אדם, ג
צילום: עידן גור
הבית של מעיין אדם, ג, לפני שיפוץ - 6
חדר הארונות לפני השיפוץ|צילום: מעיין אדם
_OBJ_OBJ_OBJ_OBJ_OBJ_OBJ

_OBJ

>> רוצים עוד? עשו לייק ל-living בפייסבוק

בן הזוג לשעבר, אלקיים, שנמצא עכשיו בבית "האח הגדול", ידע שהיא מתחילה שיפוץ אבל לא הספיק לראות אותו. "אני לא יודעת מה יהיה בעתיד, אני מניחה שהוא עוד יראה את הבית", אומרת אדם. "חדר הארונות הקודם היה נוראי והפך למוקד החיכוכים בינינו. החלל הזה הסב לי סבל, תחושת מחנק ואי סדר, אז אותו שיפצתי לפני הכל. אסיף שאל אם לקחתי אותו בחשבון בארון ואמרתי לו שלקחתי, אבל בסוף לא השארתי שום מגירה ריקה, כי זה מעשה של ציפייה ולא רציתי להשאיר מקום לאכזבה".

"כל התהליך לקח חודשיים מרגע שיצאתי לדרך. בהתחלה היה מאוד קשה, עד שהגיע רגע שיא שבו פשוט התפרקתי בבכי. אבל מרגע שאוריין נכנסה, הגיע האושר הזה. עכשיו אני מגיעה כל יום הביתה, ואני פשוט בהיי. מסתובבת בין החדרים, פשוט מסתכלת עליהם, הכול כל כך יפה – ופשוט אני", מסכמת אדם.

 

תגובות סגור
...טוען
מקרא: = תגובה ללא תוכן   = תגובה עם תוכן