הדיירים: חברות יזמות - קבוצת גפן זרצקי בע"מ ולביץ יזמות והשקעות בע"מ. 

הדירה: הדירה ממוקמת במרכז תל אביב, באזור כיכר דיזנגוף. שטחה 105 מ"ר והיא ממוקמת בקומה ראשונה בבניין בן שלוש קומות משנות ה-50. הדירה הייתה מוזנחת, וחלוקת החלל הייתה מיושנת ולא יעילה, כך שהדירה לא מימשה את הפוטנציאל הגלום בה. היא כללה שלושה חדרי שינה, סלון, מטבח קטן, חדר רחצה אחד ומרפסת חנוקה ולא מזמינה.

החזון: הלקוחות ביקשו דירה מזמינה ונעימה הכוללת חלל מרכזי גדול, שלושה חדרי שינה ושני חדרי רחצה, עם מקום אחסון רב. הם התאהבו בצמחייה הירוקה המקיפה את הדירה וביקשו לשמור על קשר בין הדירה לבין הנוף הירוק הנשקף ממנה. החלטנו למקם את החלל הציבורי לאורך החלונות גדולים, כדי להכניס אור טבעי שישטוף את הדירה. נוסף לכך רצינו לתת מענה למרפסת הצדדית והלא מנוצלת.

משך השיפוץ: התהליך ארך כשלושה חודשי תכנון ועוד חמישה חודשי שיפוץ.

אחרי השיפוץ (צילום: גדעון לוין)
חלונות גדולים לאורך החלל הציבורי | צילום: גדעון לוין
סיון ליבנה חכים, סלון  (צילום: גדעון לוין)
קיר הנישה נצבע בכחול כהה | צילום: גדעון לוין
סיון ליבנה חכים, סלון (צילום: גדעון לוין)
ספה בהתאמה אישית | צילום: גדעון לוין
סיון ליבנה חכים, ג, מטבח  (צילום: גדעון לוין)
מטבח גדול ומאוורר | צילום: גדעון לוין

סיון ליבנה חכים, ג, פינת אוכל  (צילום: גדעון לוין)
צילום: גדעון לוין

עוד בערוץ עיצוב הבית:

חלל מרובע מקווים אלכסוניים

על מנת לממש את בקשות הלקוחות ולאור מצב הדירה, היה עלינו לשבור את כל הקירות הפנימיים של החלל. נשארנו למעשה רק עם המעטפת וכמה אלמנטים קונסטרוקטיביים שהעלמנו מאוחר יותר בתוך אלמנט נגרות מורכב. תכנון הדירה הושפע רבות מקוויה האלכסוניים של הדירה ומתוך הניסיון ליצור חלל מרובע ככל הניתן. אזורים שונים מוסגרו על ידי תחימתם בנישות של צבע וחומר. נישות אלו קיבלו כמה פרשנויות ברחבי הדירה, בכל חלל הופיעו בצורה וחומר שונים.

בחרנו לפרויקט רצפת מיקרוטופינג בהירה במראה טבעי, ששמרה על רצף ואחידות ברחבי הדירה. במקומות שבהם הופיעו נישות הצבע, רצפת המיקרוטופינג הוחלפה בפרקט עץ שנצבע בגוון תואם לגוון הנישה המיועדת.

סיון ליבנה חכים, ג, דלת  (צילום: גדעון לוין)
צילום: גדעון לוין

סיון ליבנה חכים, עבודה (צילום: גדעון לוין)
צילום: גדעון לוין

חלל מרכזי - מטבח ,סלון ומרפסת: מיקום המטבח המקורי, שהיה דחוק בצד הבית, הועתק לאזור החלל המרכזי, וכך יצרנו מטבח גדול ומאוורר. כדי לאפשר אחסון מרבי בחרנו בארונות שחורים שהותקנו מרצפה עד תקרה. כמו כן נרכשו מראש מדיח ומקרר בילד אין שחופו בנגרות ונטמעו בארונות המטבח. עבור משטח העבודה השתמשנו בפורמייקה דמוית עץ שמטפסת סביב המגרעת בארונות. הקונטרסט בין מסגרת הפורמייקה לצבע הארונות השחור יוצר מסגרת לאזור העבודה. כדי להוסיף משטחי עבודה במטבח תכננו דלפק אלומיניום שחור. גב הדלפק ממשיך את קו הספה ויוצר מעבר לאזור הסלון.

בחלל המרכזי רצינו להדגיש את המגרעת בקיר הטלוויזיה. בחרנו לצבוע את קיר הנישה בגוון כחול כהה. בשאר החומרים טיפלנו בעזרת תהליך צביעה מיוחד. שלחנו את פרקט העץ, הרמקולים ואת דלת הזכוכית לצביעה, וכך הצלחנו ליצור כתם צבע אחיד. על מנת לקבל גימור נקי בתקרה התקנו פס ניתוק דקיק בחיבור בין הגוונים.

כדי לתת אשליה של מרפסת גדולה יותר בחרנו למשוך את עץ האיפאה מקיר המרפסת ועד פנים הדירה. המשכיות זו יצרה תחושה של מרפסת גדולה ומרווחת יותר והפכה אותה לאלמנט עיצובי בפני עצמו. האלמנט השתלב באופן טבעי עם הצמחייה הירוקה. שתי המדרגות נבנו מאותו העץ והותקנה תאורה נסתרת שנתנה תחושה של הפרדה ויצירת מפלס חדש.

את מבואת הדירה החלטנו לתחום ולהגדיר בכתם צבע בגוון אפור. גם פה מופיע כתם צבע המיושם במספר אלמנטים: ברצפה העץ, ארון הכניסה, הקירות והתקרה.

כדי לא להכביד על החלל תוכננו ונרכשו פריטים דקים ומינימליסטיים. הספות הן custom made, בהן תוכננו קופסאות מתכת חלולות ודקות שעליהן ניצבות הספות. קווים דקים נותנים לספה תחושה קלילה יותר ומאווררת. לפינת האוכל רכשנו שולחן לבן ודק, שהותאמו לו כיסאות בהירים. נרכש שולחן סלוני עגול מברזל שחור. נגיעות של צבע הוספו בעזרת כריות, שטיח ותמונות שתוכננו במיוחד והתאימו לסגנון הדירה. התמונות נוצרו על ידי המעצבת הגרפיקאית, מורן מור ערן. תמונה צבעונית נוספת הוספה במסדרון, מחתיכות גזרי מניפת צבעים, אשר הוכנה על ידי אחת המעצבות.

סיון ליבנה חכים, שינה  (צילום: גדעון לוין)
רקע טורקיז עז בחדר השינה | צילום: גדעון לוין
סיון ליבנה חכים, שינה  (צילום: גדעון לוין)
צילום: גדעון לוין
סיון ליבנה חכים, חדר  (צילום: גדעון לוין)
חדר השינה השלישי. תריסים דקים שמבטיחים פרטיות | צילום: גדעון לוין

סיון ליבנה חכים, חדר  (צילום: גדעון לוין)
צילום: גדעון לוין

חדרי רחצה: בדירה תוכננו שני חדרי רחצה גדולים ומפנקים. בחדר הרחצה הראשי בחרנו באריחים מרובעים בשחור ולבן עבור הרצפה והקירות. כדי להדגיש את הגריד שמתקבל מהאריחים בחרנו להשתמש ברובה שחורה בקירות הלבנים ורובה לבנה ברצפה השחורה. לצד המקלחון המרווח ניצב ארון גדול ולבן. בחרנו בארון מרצפה עד תקרה המאפשר אחסון רב, והסתרנו בו את מכונת הכביסה והמייבש. בארון הרחצה בחרנו לשלב קוביית אלומיניום שחורה ופתוחה לצד ארונות עץ צבועים בלבן. בחלונות חדר הרחצה נבחרה זכוכית חלבית כדי להשיג פרטיות. החלונות כמו בכל הבית בעלי מסגרת שחורה, שהדגישו את הניגוד שחזר באריחים.

בחדר הרחצה מאסטר נעשה שימוש שוב באותם האריחים אך באופן שונה. כל שטח המקלחון נצבע בכתם שחור - הונחו אריחים בגוון שחור מט מרצפה עד תקרה. יתר חדר הרחצה חופה באריחים לבנים שיוצרים הפרדה בין האזורים.  בצורה זו הכתם השחור למעשה הגדיר ותחם את אזור המקלחון. כדי להדגיש את נוכחות הצבע תקרת המקלחון גם כן נצבעה בשחור. הצלחנו להגיע למפגש מדויק ונקי בתקרה על ידי התקנת פס ניתוק דק.

חדר שינה מאסטר: בחדר השינה הראשי החלטנו לצבוע את אזור גב המיטה בגוון כחול טורקיז שנתן רקע נעים ומרגיע לאזור השינה. כתם הצבע גלש מהקיר אל הרצפה ולאורך דלת ארון הבגדים (פרקט העץ ודלת הארון נשלחו לצביעה בגוון תואם). תוכננה מיטה זוגית לבנה ומרחפת, ושידה צמודה למיטה שנצבעה אף היא בגוון הטורקיז ונטמעה בקיר. בחדר המאסטר בחרנו לשלב גופי תאורה של אסף ויינברום המשלבים פליז ועץ. 

חדר שינה ילדים: באזור זה מוקם לפני כן המטבח. זהו החדר הכי קטן בדירה, וכדי לתת תחושה של מרחב גדול תוכננו פריטי נגרות בצבע הקירות הלבנים הכוללים מיטה נפתחת עם ארגז אחסון, שני ארונות בגדים וספרייה צהובה. הוספנו שולחן עץ מינימליסטי ופריטי סטיילינג כדי לחמם את האווירה.

חדר שינה שלישי: בחדר זה חלונות גדולים מאוד שמכניסים המון אור מבחוץ, החדר כמעט נטול קירות. בחרנו להתקין תריסים ברחבי הבית, ובעיקר בחדר זה. התריסים דקיקים ושחורים אך מאפשרים פרטיות מלאה. כדי לספק תחושה קלילה ואוורירית בחדר תוכננה מיטה מרחפת צבועה לבן עם ראש מיטה נקי ומינימליסטי. לצד המיטה שתי שידות באטלר ניתנות להזזה. בחדר תוכנן ארון בגדים גדול שבו מופיעות מגרעות צבע בתוך הארון, קוביות של צבע.

סיון ליבנה חכים, רחצה  (צילום: גדעון לוין)
אריחים מרובעים בשחור ולבן בחדר הרחצה | צילום: גדעון לוין

סיון ליבנה חכים, ג, רחצה (צילום: גדעון לוין)
צילום: גדעון לוין

נגרות: בדירה תוכננו כל פרטי הנגרות על ידי המעצבות ובוצעו על ידי "גיא גולד- נגרות אישית". הפריט המאתגר והמורכב ביותר היה הארון הלבן הגדול שממוקם במסדרון. קשה להבחין אך צורת הארון טרפזית, והוא למעשה מורכב ממספר רב של חלקים. הארון תוכנן בקפידה רבה בשל מורכבותו. הארון משמש לאחסון מכל צדדיו ובנוסף מסתיר בתוכו עמוד וקורה רחבה. הארון למעשה מאפשר חציצה בין מבואת הכניסה, חדר הילדים והמסדרון ללא צורך בבניית קיר. בארון עצמו מסתתרת דלת לחדר הילדים שכמעט לא ניתן להבחין בה.

>> כבר עשיתם לנו לייק בפייסבוק?

דבר המעצבות: שמחנו להיענות לאתגר לקחת חלק בשיפוץ הדירה ולעבוד בצמוד לקבוצת יזמים. מהביקור הראשון בדירה היה לנו ברור שגלום בה פוטנציאל בלתי ממומש. קוויה האלכסוניים של הדירה ניתבו אותנו לכוון של יישור וריבוע הדירה כדי לייצר אווירה יותר נעימה ונינוחה בבית. דרך הסקיצות שלנו ומתוך ההתמודדות עם המגבלות, לאט לאט גובש הקונספט. החלטנו לייצר מעין מגרעות צבע בחלל, ששירתו אותנו גם מבחינה פונקציונלית וגם מבחינה עיצובית. כל מגרעת או נישת צבע באה לידי ביטוי בגוון ובחומר המגדירים אותה. התוצאה שהתקבלה הייתה הגדרת פונקציות ואזורים בבית בעזרת כתמי צבע שהשתלבו יפה זה בזה ובגוני הבית. נהנינו מכל התהליך ואנחנו מרוצות מאוד מהתוצאה.

טיפ: אל תשכחו שעיצוב חייב להיות פונקציונלי ונוח. תמיד יהיו טרנדים מפתים ותמיד צריכה להישאל השאלה אם הם באמת עונים לצרכים שלכם ולנוחיותכם. עיצוב טוב הוא קודם כל עיצוב נוח ומפנק.

פריט אהוב: קערה דקורטיבית דקיקה של By Lassen שהזכירה לנו את קוביות המתכת הפתוחות שתכננו בארונות הרחצה. מדובר בפריט מדהים שמשתלב בכל מקום ויכול לשמש לכמה פונקציות, לא בהכרח לשתילה. את ה-Kubus רכשנו בסטודיו Pas normal.

אין תמונה
המטבח לפני
אין תמונה
חדר רחצה לפני

אין תמונה
מבט למבואה לפני

רשימת מכולת:

שלישיית אגרטלי זכוכית, 150 שקל, הביתה, בינימינה.
שולחן פינת אוכל, 1900 שקל, קסטיאל As is, נתניה.
מתלה רשת, 190 שקל, Collectie פשוט לעצב יפה, יקנעם.
שטיח סלון ,4160 שקל , סטורי, תל אביב יפו.
אביזרים משלימים, TWO.M, חולון.
שולחן כתיבה עם מגירות, 750 שקל, רהיטי אלברט, תל אביב יפו.

סיון ליבנה חכים, תוכנית לפני
התוכנית לפני

סיון ליבנה חכים , תוכנית אחרי
ה תוכנית אחרי

מעצבות פנים: סיון ליבנה חכים ,רותם חנן, בליווי אדריכל אמיר נבון במסגרת תוכנית המנטורינג של סטודיו 6B.

במדור הקודם: על חורבות הטמפלרים במושב בני עטרות
לכל הכתבות במדור בשיפוץ