עיצוב הבית
מגזין סוף השבוע

"אמרתי לדיירים לא לקנות את הבית. הם החליטו לקנות וביקשו ממני: 'תעשה קסם'"

בני הזוג קנו במושב נווה ירק בית משנות ה-90 עם שלל בעיות עיצוב ותכנון. המעצב סמי שלום כנפו עבד קשה – אבל עשה ממנו בית חם שמתאים למשפחה שאוהבת לארח: "זה היה כמו למצוא יהלום בתוך הבוץ"

סמי שלום כנפו | living | פורסם 13/09/18 15:00 

בית בנווה ירק, עיצוב סמי שלום כנפו - 22
המבואה מחופה במרצפות גלוסקא מצוירות|צילום: סוזי כהן לוינסון

הדיירים: בני זוג ושלושת ילדיהם הקטנים – שתי בנות ובן. הגבר הוא בכיר בתעשיית המוזיקה וההפקות בישראל והאישה היא עורכת דין שעוסקת בנדל"ן.

הבית: במושב נווה ירק בדרום השרון על מגרש ששטחו 670 מ"ר. הבית כולל ארבעה חדרי שינה וסלון. שטחו 206 מ"ר: קומת קרקע ששטחה 136 מ"ר, וקומה עליונה ששטחה 70 מ"ר, כולל מרפסות. הבית נבנה ככל הנראה בשנות ה-90 ולפני השיפוץ הוא היה "אנדרלמוסיה מבחינה עיצובית".

החזון: אני מיודד עם בני הזוג וכשראיתי את הבית בפעם הראשונה ייעצתי להם לא לקנות. אבל הבית נמצא ברחוב שבו הם גרו בשכירות והמחיר היה טוב. הם החליטו לקנות וביקשו ממני "תעשה קסם". בני הזוג ביקשו בית עם מרחב, כמה פינות ישיבה, מטבח מרווח והרבה מקום לאירוח, כי הם נוהגים לארח עד עשרות אנשים, בין היתר חברים מהתחום. הם רצו בית שבו ירגישו שקט ושלווה אחרי העבודה האינטנסיבית והלוחצת ביומיום. ההשראה הייתה בית טוסקני, בסגנון וינטג', שמשרה תחושת חום וחמימות, וזה מתבטא, בין היתר, בתריסי העץ, רצפת הפרקט בכל הבית, הקמין בסלון והלבנים האדומות במטבח, בסלון ובקיר החיצוני של הבית.

משך השיפוץ: התכנון ארך כחודשיים והשיפוץ בפועל נמשך חמישה חודשים. 

לכל הכתבות בערוץ living 

בית בנווה ירק, עיצוב סמי שלום כנפו - 1
צילום: סוזי כהן לוינסון

בית בנווה ירק, עיצוב סמי שלום כנפו - 18
צילום: סוזי כהן לוינסון

היו אילוצים רבים להתמודד איתם, ובראש ובראשונה הקונסטרוקציה, מכיוון שתכנון הבית מורכב מאלכסונים רבים, הקירות בנויים בצורת משושה, והוא משופע בקורות ועמודים פנימיים. הבית היה מאוד "מקושקש" מבחינת אדריכלות, עיצוב פנים, חומרים וצבעים. הצבעים של הבית והריצוף בחדרי האמבטיות ובחדרים היו מקושקשים וצעקניים: צהוב, כחול וסגול.

בהתחלה היה צריך לנקות, לשבור ולפנות את כל המיותר. הקירות האלכסוניים והחלונות הזוויתיים בתוך הבית יושרו וגם המרפסת האחורית. קירות אלכסוניים נותרו בחזיתות המבנה, מכיוון שכדי להרוס אותם היה צריך תוכניות מיוחדות, קבלת אישורים מהרשויות ועשרות אלפי שקלים.

הסלון היה קטן לכן הוחלט להעביר אותו למקום שבו עמד המטבח ולוותר על חדר שינה אחד בקומה התחתונה כדי להגדיל את המרחב הציבורי. בבית נעשה שימוש בחמישה חומרים – פרקט עץ לרצפה, ברזל בחלונות, לבני אבן, זכוכית ומתכות כמו פליז לידיות. הבית נצבע בצבעים מונוכרומטיים עם תוספת צבעוניות בפריטים כמו כורסאות, כריות, ספרים בספרייה ועוד. 

בית בנווה ירק, עיצוב סמי שלום כנפו - 19
דלת הכניסה היא דלת ישנה ששוחזרה|צילום: סוזי כהן לוינסון

בית בנווה ירק, עיצוב סמי שלום כנפו - 8
צילום: סוזי כהן לוינסון

הכניסה: הכניסה לשטח היא דרך שער הברזל שממנו נמשך שביל מרוצף העובר בגינה הקדמית. מגיעים למבואה חיצונית מחופה במרצפות גלוסקא מצוירות. דרכה נכנסים בדלת כניסה ישנה ששוחזרה ונוסף לה סורג מקורי (בתכנון הסטודיו).

המטבח ופינת האוכל: משמאל למבואה הפנימית נמצא מטבח מרווח עם פינת ישיבה ולידו פינת האוכל. קיר המטבח מחופה לבנים שהובאו מהבית הקודם של הדיירים בצבעי אדום, חול ושחור-אפור. במטבח יש משטח שיש קררה איטלקי ומשטח בוצ'ר מעץ. בין המטבח לפינת האוכל מפריד דלפק ישיבה הנמשך בין העמודים שהיו בבית. על העמודים הותקנו מנורות מספינות שנצבעו באדום. שולחן האוכל עומד בפינה מרווחת שמוקפת כולה בחלונות ענקיים עם פרופיל בלגי המשקיפים לחצר. מעל החלונות נמשך קיר הלבנים. מסביב לשולחן הוצבו כיסאות שקופים כדי שלא יתחרו בשולחן או ברצפת הפרקט. בראש השולחן יש שני כיסאות קולנוע ישנים, שנמצאו בשוק ושוחזרו כך שיהיה אפשר לשבת עליהם.

בית בנווה ירק, עיצוב סמי שלום כנפו - 9
קיר המטבח ופינת האוכל מחופה לבנים|צילום: סוזי כהן לוינסון
בית בנווה ירק, עיצוב סמי שלום כנפו - 10
סביב השולחן יש כיסאות שקופים ובראשו כיסאות קולנוע|צילום: סוזי כהן לוינסון

בית בנווה ירק, עיצוב סמי שלום כנפו - 7
צילום: סוזי כהן לוינסון

הסלון וחדרי הילדות: מימין למבואה נמצא הסלון. בגלל המקצוע של הבעלים המוזיקה מאוד נוכחת בבית ובסלון יש ספרייה גדולה מאוד, שאני תכננתי, עם דיסקים ותקליטים, בהם עותקים נדירים. אפשר להפעיל את מערכת המוזיקה באמצעות הטלפון ולשמוע ברמקולים גדולים שמפוזרים בבית (במטבח, בפינת האוכל, בסלון, בגינה ובפרגולות). בסלון יש גם כורסאות קלאב (כורסאות עשויות עור משנות ה-40) שנקנו בארץ בשוק הפשפשים וקמין. בסלון תלויים ציורים שלי ועבודות צילום של אשתי נעמה. בהמשך נמצאים שני חדרים לילדות: חדר אחד הוא חדר שינה והשני חדר משחקים. החדרים מחוברים בדלת אקורדיון ובעתיד יהיה אפשר להפריד ביניהם. בקומת הקרקע נמצאים גם חדר הרחצה של הילדות ושירותי האורחים.

בית בנווה ירק, עיצוב סמי שלום כנפו - 6
צילום: סוזי כהן לוינסון
בית בנווה ירק, עיצוב סמי שלום כנפו - 11
כורסת קלאב משוק הפשפשים|צילום: סוזי כהן לוינסון
בית בנווה ירק, עיצוב סמי שלום כנפו - 12
צילום: סוזי כהן לוינסון
בית בנווה ירק, עיצוב סמי שלום כנפו - 5
המוזיקה מאוד נוכחת בעיצוב הבית|צילום: סוזי כהן לוינסון
בית בנווה ירק, עיצוב סמי שלום כנפו - 3
חדר השינה של הילדות|צילום: סוזי כהן לוינסון
בית בנווה ירק, עיצוב סמי שלום כנפו - 2
צילום: סוזי כהן לוינסון
בית בנווה ירק, עיצוב סמי שלום כנפו - 23
שירותי האורחים|צילום: סוזי כהן לוינסון
בית בנווה ירק, עיצוב סמי שלום כנפו - 17
צילום: סוזי כהן לוינסון

בית בנווה ירק, עיצוב סמי שלום כנפו - 4
צילום: סוזי כהן לוינסון

במדור הקודם: זו לא עוד וילה בהרצליה פיתוח

לכל הכתבות במדור בשיפוץ

הקומה השנייה: המדרגות מובילות לחדר משפחה וטלוויזיה המחובר למרפסת עורפית. חדר השינה של ההורים כולל חדר ארונות וחדר רחצה. מהמיטה אפשר להשקיף אל הנוף. מחדר הרחצה של ההורים ומחדרו של הילד יש יציאה למרפסת קדמית גדולה.

בית בנווה ירק, עיצוב סמי שלום כנפו - 14
חדר ההורים|צילום: סוזי כהן לוינסון
בית בנווה ירק, עיצוב סמי שלום כנפו - 16
צילום: סוזי כהן לוינסון
בית בנווה ירק, עיצוב סמי שלום כנפו - 15
צילום: סוזי כהן לוינסון

בית בנווה ירק, עיצוב סמי שלום כנפו - 13
צילום: סוזי כהן לוינסון

הגינה: בגינה יש ספת קש גדולה וכן מטבח חיצוני, שכולל ברביקיו וכיור נירוסטה. מתחת לפרגולה הגדולה, המחוברת למטבח ולגינת התבלינים, יש פינת ישיבה נוספת וערסל. 

בית בנווה ירק, עיצוב סמי שלום כנפו - 21
פינת ישיבה בחצר|צילום: סוזי כהן לוינסון

בית בנווה ירק, עיצוב סמי שלום כנפו - 20
צילום: סוזי כהן לוינסון

פריט אהוב: ספה שתכננתי במיוחד לזוג, עם כיסוי שאפשר לשנות, רגליים מברזל, עומק לא סטנדרטי ונוחות ללא פשרות. אגב, חלק נכבד מהריהוט בבית הוא בעיצוב הסטודיו, כולל גופי תאורה מקוריים. 

>> רוצים עוד? עשו לייק ל-living בפייסבוק

דבר המעצב: זו הייתה חוויה לעבוד עם מכרים וחברים, לקחת בית מורכב מאוד מבחינה אדריכלית, שבאינסטינקט אמרתי לבעלים לא לרכוש, ולאחר שהם החליטו לקנות - להתעמת עם הנכס בכל הצורות. מבחינתי, זה היה כמו למצוא יהלום עמוק בתוך הבוץ, להוציא, לגרד את כל שכבות הלכלוך, לשייף ולהבריק, והתוצאה מדברת בעד עצמה. בעלי הבית נתנו לי יד חופשית ובטחו בי. עשיתי לא מזמן יום צילום בבית, ויש פה אווירה והרגשה שקטה ונעימה, הכל באמת מתחבר ביחד.  

בית בנווה ירק, עיצוב סמי שלום כנפו, לפני שיפוץ - 2
הבית לפני השיפוץ|צילום: סמי שלום כנפו
בית בנווה ירק, עיצוב סמי שלום כנפו, לפני שיפוץ - 1
צילום: סמי שלום כנפו
בית בנווה ירק, עיצוב סמי שלום כנפו, לפני שיפוץ - 3
צילום: סמי שלום כנפו
בית בנווה ירק, עיצוב סמי שלום כנפו - 4
תוכניות אדריכליות|שרטוט: סמי שלום כנפו
בית בנווה ירק, עיצוב סמי שלום כנפו - 1
שרטוט: סמי שלום כנפו
בית בנווה ירק, עיצוב סמי שלום כנפו - 2
שרטוט: סמי שלום כנפו

בית בנווה ירק, עיצוב סמי שלום כנפו - 3
שרטוט: סמי שלום כנפו

טיפ: לנסות להתחבר לסביבה שעובדים בה ולא לכפות את עצמך על הסביבה או לכפות סגנון מסוים שאתה נוהג לעבוד איתו. בנוסף, לא לעשות מהפכים גדולים מדי ללא תכלית אמיתית. 

עיצוב: סמי שלום כנפו

צוות סטודיו: אבי כהן

רשימת מכולת

כורסה ורודה – 1,700 שקל, פיק אפ
ספרייה בעיצוב הסטודיו – 12,000 שקל
ספה בעיצוב הסטודיו – 11,000 שקל

השתתפה בהכנת הכתבה: דנה גוטרזון

תגובות סגור
...טוען
מקרא: = תגובה ללא תוכן   = תגובה עם תוכן