עיצוב הבית
מגזין סוף השבוע

נופית: חזרו מרילוקיישן לבית האהוב אבל בגרסה המשופצת

אחרי חמש שנים בהולנד חזרו בני המשפחה לביתם בנופית שנבנה לפני 25 שנה. לקראת החזרה הם ביקשו להתאים אותו לצרכים החדשים ולהכניס בו רוח חדשה: חדר השינה של ההורים ירד למפלס התחתון ונפתח לגינה, חדרי הבנות הוקפצו למפלס העליון והממ"ד הפך לממלכה של הבן. ועוד לא דיברנו על הרהיטים שעשו עלייה והמטבח היפהפה והדרמטי בשחור. תתחדשו וברוכים השבים והשבות

ליאת מנדלסון | | פורסם 28/11/23 16:10  | עודכן 01/12/23 22:14

וילה בנופית ליאת מנדלסון - 47
צילום: עינת דקל
הדיירים: זוג + 3 ילדים. המשפחה חזרה ארצה אחרי 5 שנים של רילוקיישן בהולנד מטעם עבודה בתחום ההייטק. הבן בן 14, בת אחת בת 17 ועוד חיילת שהתחילה את שירותה בזמן שהמשפחה שהתה בחו"ל.

הדירה: וילה בנופית בגודל 260 מ"ר, בנויה בשני מפלסים וכוללת 6 חדרים, שני חדרי רחצה ומרפסת גג. שטח המגרש כ-340 מ"ר. הבית בן 25 שנים, היה נראה מיושן וחשוך. במקור נבנה עם מאפיינים של שנות ה-90 - קווים אלכסוניים, תוספות קישוטיות בהם פתחים קטנים וממוסגרים, עמודים לא קונסטרוקטיביים ונישות גבס.
מבחינת תכנונית, במפלס הקרקע מוקמו חדר המגורים, המטבח, חדרי הילדים וחדר המשפחה. ובמפלס העליון, יחידת הורים גדולה עם מרפסת ענקית - שתיהן חסרות פרופורציה ולא מאוד פרקטיות.

החזון: הדיירים חזרו מרילוקיישן לאותו בית מוכר ואהוב אבל ביקשו לערוך בו שינויים משמעותיים להתחלה חדשה. הם רצו לעצב בית שתואם לתקופה, לצרכים ולדרך שעברו בעשור האחרון. הקונספט שהנחה אותנו הוא לאפשר זרימה והמשכיות בין החללים ובין הבית לחוץ. בנוסף, היה חשוב לבעליו שנשים חללים משפחתיים בלי לוותר על הצורך בפרטיות של כל אחד.

>> לכל הכתבות בערוץ living 

 

וילה בנופית ליאת מנדלסון ג - 46
צילום: עינת דקל

וילה בנופית ליאת מנדלסון ג - 47
צילום: עינת דקל
וילה בנופית ליאת מנדלסון ג - 48
צילום: עינת דקל

וילה בנופית ליאת מנדלסון ג - 50
צילום: עינת דקל

משך השיפוץ: כ-3 חודשים של הכנה ושיתוף תוכניות בזום בין יבשתי (הולנד -ישראל) ,4 חודשים של שיפוץ בפועל.

עלות השיפוץ: כ- 750,000 שקל, לא כולל כל פריטי הריהוט והלבשת הבית, מוצרי חשמל, עבודות נגרות צמחייה וגינת חוץ.

תיאור השיפוץ: השארנו רק את המעטפת של הבית והתחלנו לתכנן את הפנים מחדש. עבודות הריסה, בנייה, תשתיות חשמל אינסטלציה, חשמל חכם, מטבח חדש, נגרות, חימום תת ריצפתי (גם בחדרי רחצה), מיזוג, ריצופים וחיפויים, צבע קומפלט חוץ ופנים, הנמכות תקרה, אלומיניום ומסגרות. כל מפלס קיבל ייעוד חדש: במפלס התחתון מוקמה יחידת הורים ויציאה פרטית לגינה אחורית. בנוסף הממ"ד הוסב ליחידת מתבגר עם כניסה נפרדת וחדר רחצה פרטי. המפלס העליון הוקדש לחדרי הבנות, חדר רחצה משותף וחדר משפחה. כמו כן, הגדלו את הפתחים של הבית, ככל שהעין מצליחה לראות רחוק יותר ולא נבלמת על ידי אלמנטים, כך הבית נראה מרווח ושלם מבחינה עיצובית. מאזור הכניסה ניתן לראות את הבית מקצה לקצה, כך גם מאזור המדרגות. הוספנו פתח יציאה לגינה ומרפסת שתורמים לזרימת האור, האוויר  וההמשכיות בין הבית לגינה. 

וילה בנופית ליאת מנדלסון - 46
צילום: עינת דקל
וילה בנופית ליאת מנדלסון - 48
צילום: עינת דקל
וילה בנופית ליאת מנדלסון - 45
צילום: עינת דקל
וילה בנופית ליאת מנדלסון ג - 40
צילום: עינת דקל
וילה בנופית ליאת מנדלסון ג - 33
צילום: עינת דקל
וילה בנופית ליאת מנדלסון ג - 41
צילום: עינת דקל
וילה בנופית ליאת מנדלסון ג - 39
צילום: עינת דקל
וילה בנופית ליאת מנדלסון ג - 51
צילום: עינת דקל

סלון ופינת האוכל עשו עלייה מהולנד

אל הכניסה לבית מוביל גרם מדרגות רחב שרוצף באבן טבעית אפורה - "בלו סטון". דלת כניסה מרשימה מעץ מקבלת את פני הבאים, ומכניסה אותם היישר למבואה אינטימית, שם גם הוקצה מקום לתליית מעילים ושירותי האורחים. משמאל לכניסה מוקמו פינת האוכל, הסלון והמטבח. החלל המרכזי רוצף באריחים בגודל 120X120 בעלי מראה של בטון מוחלק וממשיכות עד קו היציאה לגינה. חלק מהגינה חופה בדק עץ, ופינות ישיבה מזמינות להתרווח ולצפות בשקיעה.

הריהוט בסלון ובפינת האוכל הגיעו מהולנד והם מכניסים שיק נורדי ושקט לחלל, בעוד המטבח (של חברת סמל)   דרמטי יותר בגוון שחור ושילוב של עץ. המטבח: המשפחה הדגישה את חשיבות התכנון והפונקציונאליות של המטבח, לכן הוא תוכנן כאלמנט מרכזי בחלל פתוח עם אי רחב שמאפשר מבט על הנעשה מסביב. האי כאלמנט מרכזי תוכנן עם משטח עבודה שחור וכיסאות בר מעץ בגוון תואם לארונות.

מצדה הימני של המבואה ישנן שלוש מדרגות, מרוצפות באותו אריח בטוני, המובילות לשתי יחידות מגורים פרטיות עם אופי אינטימי ומבואה משותפת. הקומה חופתה בפרקט עץ אלון שמכניס חום לחלל. דלת דו כנפית מובילה לחדר ההורים, הכולל חדר רחצה וחדר ארונות. העיצוב שנבחר לו מינימליסטי, ושני חלונות צד חדשים שנפערו בקיר מכניסים אור טבעי. מחדר ההורים פתחנו יציאה לגינה פרטית וסודית רק שלהם. חדר הרחצה עוצב עם אריחים מבטון,  ארון כיור מעץ אגוז פראי מכניס ניגודיות ועניין לחלל.

וילה בנופית ליאת מנדלסון ג - 58
צילום: עינת דקל

וילה בנופית ליאת מנדלסון ג - 57
צילום: עינת דקל

וילה בנופית ליאת מנדלסון ג - 52
צילום: עינת דקל

יחידת מתבגר מוקמה בממ"ד, אך כדי להסתיר את דלת הפלדה, נתחמה עבורו יחידה עם חדר חרצה פרטי וכניסה נפרדת .לחדר הרחצה נבחרו אריחים כהים המדמים מתכות, חלודה ובטון.

גרם המדרגות עבר שיפוץ יסודי, ודלתות ברזל וזכוכית חושפת פינת משפחה חמימה עם תקרה משופעת. אור טבעי שוטף את החלל בזכות חלון חדש שנפתח בקיר, וחלון המדרגות שהורחב, נותן הצצה למרפסת. בסוף המסדרון ישנה יציאה למרפסת גג ענקית, שכלל לא הייתה בשימוש ונשקף ממנה נוף הכרמל והים. במרפסת הוצבו אדניות חלודות עם עצים בדומה למרכיבים בגינה במפלס תחתון ובנוסף הוכנו בה תשתיות למטבחון חוץ עתידי.

חדר הרחצה של הבנות נמצא במקום שהיה חדר שינה במקור והתאפשר בזכות שינוי בתשתיות. הוא מתהדר ברצפה וקירות בהירים, ארון אגוז פראי עם שני כיורים לבנים ומקלחון מרווח עם ספסל.  

וילה בנופית ליאת מנדלסון ג - 62
צילום: עינת דקל

וילה בנופית ליאת מנדלסון ג - 54
צילום: עינת דקל
וילה בנופית ליאת מנדלסון ג - 55
צילום: עינת דקל
וילה בנופית ליאת מנדלסון ג - 34
צילום: עינת דקל
וילה בנופית ליאת מנדלסון ג - 64
צילום: עינת דקל
וילה בנופית ליאת מנדלסון ג - 53
צילום: עינת דקל
וילה בנופית ליאת מנדלסון ג - 31
צילום: עינת דקל
וילה בנופית ליאת מנדלסון ג - 32
צילום: עינת דקל
וילה בנופית ליאת מנדלסון ג - 30
צילום: עינת דקל
וילה בנופית ליאת מנדלסון ג - 37
צילום: עינת דקל
 

דבר המעצבת: בכל התהליך לא הייתה התפשרות על התכנון והעיצוב והוא נעשה בשיתוף פעולה מלא ביני לבין הלקוחות. זרמנו והתלהבנו ביחד לאורך כל הדרך. גם הבעיות נפתרו תוך כדי תנועה, אף אם לעיתים התחבטנו בסוגיה. למרות שבתחילת התהליך, לא דובר על שינויים מקיפים, אלא על בחינת אפשרויות - ברגע שהצגתי להם את החלופות בתלת ממד, הבנו את הפוטנציאל והלכנו על כל הקופה.
בנוסף, ישנם אלמנטים שהוכנו להם תשתית בלבד מתוך כוונה לחוש את הצרכים במשך הזמן - כמו מטבחון חוץ בגינה ובמרפסת גג .

מבחינה עיצובית הבית הוא שילוב של אקלקטיות, שקולעת בול לעקרונות שאני כל כך מחוברת אליהם. שילוב של ריהוט מונוכרומטי וקליל, שילוב של חומרים וגוונים חמים וקרים, פרטי וינטג' ואוספים ייחודיים- תרומה מיוחדת יש להשפעת השהות בהולנד ולחוש העיצובי של הדיירים.

טיפ למשפצים: ללא ספק הצלחתו של פרויקט תלויה גם ברמתם המקצועיות של אנשי המקצוע - למזלנו הורכב צוות מקצועי וקשוב. חשוב לא להתפשר על בחירתם, ויש להקפיד על שיתוף פעולה מפרה בין כל השותפים.

וילה בנופית ליאת מנדלסון - 35
צילום: עינת דקל

וילה בנופית ליאת מנדלסון ג - 36
צילום: עינת דקל
וילה בנופית ליאת מנדלסון ג - 38
צילום: עינת דקל
וילה בנופית ליאת מנדלסון לפני השיפוץ
צילום: צילום פרטי
וילה בנופית ליאת מנדלסון לפני השיפוץ
צילום: צילום פרטי
וילה בנופית ליאת מנדלסון לפני השיפוץ
צילום: צילום פרטי
_OBJ

_OBJ

פריט אהוב: שילוב דלתות מברזל בסגנון בלגי. במקור במטבח היה חלון מעל הכיור, פתחנו קיר שלם כיציאה לגינה עם דלתות ברזל שיצרו המשכיות בין הפנים לפטיו החיצוני. בעיצוב כמעט תואם למטבח, שילבנו דלתות ברזל גם בפנים הבית, בחדר המשפחה - השקיפות תורמת לתחושת המרחב ויוצרת דרמה בין האזור המשותף לפרטי.

אדריכלית ליאת מנדלסון – תכנון אדריכלי ועיצוב פנים

 

תגובות סגור
...טוען
מקרא: = תגובה ללא תוכן   = תגובה עם תוכן