הדיירת: אליאן פארי-יובל (51), אדריכלית ומעצבת פנים, בוגרת לימודי ארכיטקטורה בטכניון.

"תמיד נמשכתי ליצירה ובפרט לסטרוקטורה ולמבנים. בבית ספגתי אמנות, אבל לתחום לא הגעתי מהפן העיצובי דווקא. אני זוכרת שבכיתה י' היה לנו שיעור שרטוט פרספקטיבה שמאד נהנתי ממנו וזה כנראה הצית אצלי את הרצון ללכת לכוון האדריכלות.

העדפתי ללמוד בטכניון ולא בבצלאל בגלל שהרגשתי ששם הזיקה היא יותר לתכנון ופחות לאמנות. כבר מהשנה הרביעית ללימודים התחלתי לעבוד במשרד, ובעצם תמיד הייתי שכירה, עד לפני תשע שנים. במשך השנים עבדתי בכמה משרדים, והייתי שותפה לתכנון של פרוייקטים מגוונים, בהם המשרדים הראשונים של בזק בינלאומי בפ"ת (שזכה בפרס על התכנון), מכללת נתניה, בית המשפט בבאר שבע, מבנה משרדים לחברת אל-אופ ברחובות ועוד - איפשהו, בין שתי הלידות, הגעתי לרוויה והרגשתי שאני צריכה פסק זמן. לא עסקתי באדריכלות כמה שנים, ובמקום זה התחלתי לעצב תכשיטים עם חברת ילדות שלי, עד שלאחרונה הרגשתי צורך לחזור לתחום, כנראה שזה טבוע בי עמוק".

אליאן פארי, סלון ומטבח (צילום: איתמר שיקלר)
בסיבוב הראשון הבית רוהט כולו באיקאה | צילום: איתמר שיקלר

אליאן פארי, סלון (צילום: איתמר שיקלר)
השידה הכתומה עוד מהדירה הקודמת | צילום: איתמר שיקלר

דיירים נוספים בבית: גדעון (44) מהנדס אלקטרוניקה, נועה (13), גלעד (8.5), ושתי החתולות ניקה ושלג (5).

"בעלי ואני הכרנו בטיול בספרד, במקרה. באופן סמלי, הצבעוניות של הבית שלנו נוטה לצבעוניות ספרדית ומרפררת לתקופת ההיכרות שלנו".

הבית: דירת גג בלב תל אביב, 108 מ"ר בנוי + 65 מ"ר מרחב חיצוני. המשפחה מתגוררת בדירה משנת 2002.

אליאן פארי, כוננית (צילום: איתמר שיקלר)
אליאן פארי, כוננית | צילום: איתמר שיקלר

אליאן פארי, פינת אוכל (צילום: איתמר שיקלר)
פינת האוכל נפתחת. ביומיום משמשת לשיעורי בית של הילדים | צילום: איתמר שיקלר

"מיד כשעברנו לכאן שיפצנו, אבל התעסקנו בעיקר בשינויים המבניים שהיו נחוצים בדירה ואת נושא הריהוט פתרנו באיקאה. הבית נראה אז כמעט כמו קטלוג של איקאה, והפריטים האלה היו איתנו עד לפני שנתיים, כשהחלטנו לעשות שינוי נוסף והחלפנו אותם בפריטי נגרות בהתאמה אישית, כי זה מחמיא לחלל הרבה יותר. אני תכננתי את הנגרות ועל הביצוע אחראי שלמה צור מ"ארגו".

אליאן פארי, אריחי מטבח (צילום: איתמר שיקלר)
את האריחים במטבח הרכבתי כמו פאזל | צילום: איתמר שיקלר
אליאן פארי גופי תאורה (צילום: איתמר שיקלר)
בהתחלה המטבח היה נראה לבן מדי | צילום: איתמר שיקלר
אליאן פארי, קומקום (צילום: איתמר שיקלר)
אז מצאנו דרכים להכניס לו צבע | צילום: איתמר שיקלר

אליאן פארי, דלפק (צילום: איתמר שיקלר)
כמו למשל גופי תאורה ירקרקים | צילום: איתמר שיקלר

באנו להתרשם מהבית הזה פעמיים. בפעם הראשונה שחיפשנו דירה, הגענו ולא התחברנו, כעבור שנה באנו שוב וכבר ראינו את הפוטנציאל. בשיפוץ הראשון החלפנו את הריצוף בכל הבית לפרקט, גם את הדלתות ובעצם את כל הסממנים הקבלניים. דבר אחד שמאד הפריע לי ובגללו פסלתי את הדירה בפעם הראשונה, הוא גרם המדרגות שתוכנן ללא מחשבה, הועמד במרכז החלל בצורה מגושמת ותפס מקום רב. הפכתי אותו כך שהתפנה ספייס בחלל המגורים, ועכשיו הגישה לקומה העליונה היא מכיוון אחר מה שאפשר לנו להוסיף שם פינת עבודה.

בכניסה לבית הוספתי מבנה גבס עם מגירות גדולות בצד אחד וארון שירות בצד השני. אנשים אוהבים היום לבנות חללים פתוחים, זה נורא מקובל, אבל בשורה התחתונה – איפה שמים את המטאטא? לנו היה חשוב שיהיו הרבה מקומות אחסון".

אליאן פארי, מדרגות (צילום: איתמר שיקלר)
גרם המדרגות הוזז והפך אלגנטי ושקט במרחב | צילום: איתמר שיקלר

אליאן פארי, ספרייה (צילום: איתמר שיקלר)
ספריה מתחתיו | צילום: איתמר שיקלר

המטבח מאיקאה החזיק עשור

המטבח הראשון שעשינו היה של איקאה, הוא החזיק מעמד יפה במשך עשור והחלפנו אותו לאחרונה. כשהרכיבו את המטבח הנוכחי הוא נראה לי לבן מידי, מיד רצתי לקנות ידיות ארוכות כדי שנוכל לתלות עליהן מגבות ולהכניס קצת צבע. האריחים הצבעוניים נקנו בפלורנטין, ולפני ההדבקה ממש ישבתי במשך שעות וסידרתי אותם על הרצפה כמו פאזל, כדי שהצבעוניות תהיה מאוזנת.

הספה האדומה בסלון היא עוד מהסיבוב הראשון באיקאה. את התמונה הקטנה שמעליה אני ציירתי, זו נועה כשהיתה קטנה. השידה הכתומה הגיעה מהדירה הקודמת שלנו וקיבלה מקום של כבוד בחלל הסלון. התמונה שמעל הכורסה היא צילום מעובד של קו החוף של תל אביב, פרי עבודתו של האמן רוני בן שמחון. ידענו שנקנה תמונה שלו, לכן מראש צבענו את הקיר בצבע כהה יותר שיבליט את הרקע הלבן של התמונה.

בסלון אין לנו טלוויזיה מתוך בחירה. במקום זה, עיצבתי את הקומה העליונה בתור חדר משפחה עם טלוויזיה ו-2 פינות עבודה עם מחשבים.

פינת האוכל נקנתה ב"חדרים". כשאנחנו מארחים היא ניתנת להגדלה, וביומיום הילדים משתמשים בה כדי להכין שיעורים ולצייר. בשטח שמאחורי פינת האוכל ומתחת למדרגות יצרתי בעזרת הנגר שטח אחסון נוסף, שבו יש גם דברים של הילדים ואולי זה מאפשר לחדרים שלהם להישאר יותר מסודרים".

אליאן פארי, חדר שינה (צילום: איתמר שיקלר)
מבט לחדר השינה הזוגי | צילום: איתמר שיקלר
אליאן פארי, מיטה (צילום: איתמר שיקלר)
הכירה את בעלה בטיול בספרד | צילום: איתמר שיקלר

אליאן פארי, כיור (צילום: איתמר שיקלר)
תהיתם למי יש מחמם מגבות בבית? | צילום: איתמר שיקלר

פילוסופיית העיצוב של הבית: "אני חושבת שאפשר לקרוא לזה סדר ומינימליזם פלוס איזה שהוא טוויסט. אפשר לראות את זה בצבעוניות של הבית – למשל האריחים הצבעוניים על קירות המטבח, אבל זה נכון גם מבחינת התכנון – כמו הקיר האלכסוני הירוק שמשמש מעקה למדרגות מצד אחד, מקשר בין שתי הקומות ויוצר מחיצה למשרד בגלריה. כמובן שהיו מגבלות מבניות אבל ניסיתי לתת את הטאץ' שלי. עוד מחשבה שהובילה אותי היא שהבית לא גדול וניסיתי לא להעמיס".

הכי אוהבת בבית: "הפנינה של הבית היא המרפסת בגג. השקענו בריצוף דֶק, הצללה וצמחיה (אנחנו מגדלים זיתים, קלמנטינות ומלא צמחי תבלין) והיא משמשת אותנו כמקום אירוח נוסף – לארוחות, מסיבות וגם כמגרש משחקים. בגלל הקומה הגבוהה, יש תחושה של פרטיות – רואים משם בעיקר צמרות עצים, דודי שמש ושקיעות מדהימות".

אליאן פארי, חדר משחקים (צילום: איתמר שיקלר)
חדר שינה של הילד | צילום: איתמר שיקלר
אליאן פארי, חדר ילדים (צילום: איתמר שיקלר)
ועוד חדר למתבגרת | צילום: איתמר שיקלר

אליאן פארי, פינת מחשב (צילום: איתמר שיקלר)
הכי מרוצה מפינת העבודה שאלתרתי | צילום: איתמר שיקלר

הייתי משנה בדיעבד: "בכל הדירות בבניין הדיירים סגרו מרפסות קטנות בסלון, ואנחנו לא. יש ימים שאנחנו מצטערים שאין לנו מרפסת במפלס הסלון. האפשרות קיימת אבל מדובר בפרוצדורה מול העיריה, בעיקר בגלל שזה בניין לשימור.

"בתוך הבית הייתי רוצה להחליף את המעקה שבחרנו למדרגות. בזמנו פשוט בחרנו משהו זריז בגלל לחץ זמן וקצת פספסנו את זה. הייתי רוצה מעקה הרבה יותר עדין, כי בכל זאת מדובר בפיצ'ר שנמצא במרכז הבית".

אליאן פארי, חדר טלוויזיה (צילום: איתמר שיקלר)
פינת הטלוויזיה המשפחתית | צילום: איתמר שיקלר

אליאן פארי, שירותים (צילום: איתמר שיקלר)
עיצוב מנימליסטי ונקי גם בשירותים | צילום: איתמר שיקלר

חלום מעוצב להמשך: "יש לי חברה טובה שגרה במנהטן, עבדנו יחד במשרד אדריכלים לפני שנים ועד היום אנחנו שולחות אחת לשניה תכניות כדי להתייעץ בנוגע לפרוייקטים. החלום שלי הוא לגור קצת בניו יורק ולתכנן איתה לופטים ומסעדות וכל מה שהולך שם, אבל זו כנראה לא פנטזיה שתתממש כבר".

אליאן פארי יובל (צילום: איתמר שיקלר)
חולמת לעצב מסעדות ולופטים במנהטן. אליאן פארי יובל | צילום: איתמר שיקלר

טיפ אחד חשוב למי שמעצב בית: "אני ממליצה לבחור בקווים נקיים באלמנטים הנייחים בבית, ולתת לאיבזור להכתיב את האמירה והדינמיקה. בבית שלנו בחרנו לבנות את כל מה שסמוך לקירות, בגוונים נייטרליים של הקיר. ככה הריהוט משתלב במעטפת ומאפשר תחושה של מקסימום מרחב, והדירה נראית גדולה מכפי גודלה האמיתי".

אליאן פארי, גג (צילום: איתמר שיקלר)
67 מ"ר של שטחי חוץ | צילום: איתמר שיקלר

אליאן פארי, בוגנביליה (צילום: איתמר שיקלר)
מי צריך יותר מזה? | צילום: איתמר שיקלר

אליאן פארי יובל, אדריכלות ועיצוב פנים

הילה עפרי וסיון איינהורן, מעצבות פנים בעלות סטודיו לעיצוב H a n d S  
לדף הפייסבוק של הילה וסיון

במדור הקודם: הבית הפסטורלי של הבלוגרית
לכל הכתבות במדור "קופצים לביקור"