הנקה עד גיל מאוחר (צילום: MailOnline)
"שתי הבנות שלי ינקו ממני יחד". ג'סיקה דניאלס | צילום: MailOnline
על אף שכל המחקרים מראים זאת באופן ברור, ויש לא מעט קבוצות הלוחמות על כך בחירוף נפש, הנקה היא עדיין אחד התחומים הכי מעוררי מחלוקת בהורות. מספיק להעיף מבט חטוף במאמאזון בכל רגע נתון על מנת למצוא שם נשים שמוכנות לתלוש אחת לשנייה את השיער סביב שאלה הקשורה בנושא. אחד הדברים הכי מעוררי מחלוקת הוא הנקה למרחקים ארוכים. נשים הממשיכות להניק את הילדים כשהם כבר מתרוצצים, מפטפטים ומסוגלים ללעוס סטייקים נוטות לעורר תגובות חריפות במיוחד בציבור. קבוצת נשים בריטיות מעוניינות לנרמל את המראה הזה, ולהזכיר לכל המלעיזים שמדובר בדבר בריא לאם ולילד.

>> לעמוד פייסבוק "להיות הורים טובים" עשיתם לייק?

"זה מוריד את הסיכוי למחלות"

מחקר בריטי שיצא בשבוע שעבר חשף כי מרבית הנשים שהניקו את ילדיהן אחרי גיל שנה חשו לא בנוח בעקבות הערות שספגו מהסביבה בנושא. המחקר, שפורסם בכתב העת הרפואי Maternal & Child Nutrition מצא כי הנקה שמתמשכת מעבר לגיל זה נחשבת לנורמלית רק בעיני אחוז אחד בודד באוכלוסיה האנגלית, ושמרבית האמהות בממלכה יניקו מקסימום עד גיל חצי שנה. הנתון הזה מעניין בעיקר מאחר וארגון הבריאות העולמי ממליץ לאמהות להמשיך להניק עד גיל שנתיים ויותר, לצד המזון הרגיל. בארה"ב עורר הנושא סערה גדולה עם שער בלתי נשכח של מגזין טיים, ובקנדה יצאה הממשלה בקמפיין חוצות שכותרתו היתה: "הנקה זה לא רק לתינוקות בני יומם".

עוד כתבות בערוץ בית ומשפחה:

אחת האמהות שמעוניינות להציף את הנושא היא ג'סיקה דניאלס בת ה-24 שהניקה את בתה האחת עד גיל שלוש וחצי ואת השנייה עד גיל 14 חודשים. "אני מרגישה שהבנות שלי נהנו מאוד מההנקה", אומרת דניאלס לדיילי מייל. "וגם אני וגם הן הרווחנו מהעובדה שזה נמשך כל כך הרבה זמן. בתי הבכורה מאוד קשורה אלי ויש לנו קשר נפלא. ההנקה עזרה גם ליצור קשר עם אחותה הקטנה, כששתיהן ינקו יחד. היא לא חשה כאילו דחקו אותה החוצה. אנשים הגיבו בהפתעה להנקה המתמשכת, אבל בעיקר חשבו שאני בטח מותשת. להיפך, בעיניי הנקה היא הפתרון הפחות מעייף".

הנקה עד גיל מאוחר (צילום: MailOnline)
"בתי הבכורה מאוד קשורה אלי ויש לנו קשר נפלא". הבת הבכורה של ג'סיקה | צילום: MailOnline

עוד אם שדוגלת בהנקה היא ג'יין הודג'ס בת ה-46, שהניקה את ילדיה עד גיל שנתיים. "שני הבנים שלי היו אכלנים בררנים וסירבו לשתות מים או חלב, כך שהשלימו את הנוזלים בעזרת ההנקה. זה היה נפלא לקשר בינינו. אני לא מתחרטת על רגע אחד".

"אני ממשיכה להניק מסיבות בריאותיות", אומרת האנה פרקינס, בת 30 ואם לילד בן שנתיים. "ההנקה מורידה את הסיכוי לסכרת, אסתמה, סרטן ועוד. זה חשוב לי. על הדרך למדתי גם להיות אם מקושרת וקשובה, ולהיות רגישה יותר לבני. ההנקה הזו בפומבי גוררת לא מעט עצות ותגובות שאיש לא ביקש לקבל, אנשים אמרו לי שאני מפנקת אותו ושזה צורך שלי ולא שלו. אני מבינה שזה גורם לאנשים מסויימים אי נוחות, זה עוד לא מראה שגרתי פה בבריטניה, אבל אין ספק שהפלוסים גדולים מהמינוסים".