לפעמים נדמה שאנחנו יודעים את כל מה שיש לדעת על משפחת קרדשיאן, אבל בחיים יש הפתעות. בכתבה שהשתתפה בה במגזין הארפרז בזאר גילתה קיילי ג׳נר, המיליארדרית בת ה-22, כי היא מנהלת בית נקי מבוטנים. "היא אלרגית לבוטנים, אבל לכל האגוזים, בעצם," הבהירה קיילי.

קיילי סיפרה עוד על התזונה של סטורמי, הילדה, לכל המעוניינים לדעת, אוהבת מאוד בייגלים, בלובריז ונקניק. "תמיד תהיתי על מה הילדה הקטנה שלי חולמת בלילה, ואז לפני כמה ימים היא קמה בלילה ואמרה: בייגל. מתוך שינה! היא פשוט חלמה על בייגל!". קיילי עצמה מבשלת לסטורמי, בעיקר כי לפני כמה חודשים הפעוטה סבלה מתגובה אלרגית אחרי שאכלה בחוץ משהו שכנראה היו בו בוטנים, והובהלה לבית החולים. גם בנה של קורטני קרדשיאן, מייסון, אלרגי לבוטנים.

חטיף בוטנים, במבה
ההבדל העיקרי בין ילדים ישראליים לבין סטורמי, חוץ מאימפריה של מיליארדים | צילום: David Orcea, Shutterstock

בארה"ב מדובר באחת האלרגיות הנפוצות ביותר בין ילדים, ובמרבית בתי הספר ובגנים חל איסור גורף להכניס את הבוטנים בשער. האלרגיה מתבטאת בפריחה, בקוצר נשימה, בירידה חדה בלחץ הדם ובמקרים קיצוניים אף במוות. מן הסתם, ברור שהזהירות מובילה את ההורים שנמנעים מחשיפה, והופכים את ביתם לסטרילי, אבל יכול להיות שהדרך הזו, טובת לב ככל שתהיה, היא שגויה. מחקרים מצאו שדווקא החשיפה בגילאים צעירים עשויה לחזק את המערכת ולעזור לה לגבור על האלרגיה.

לפני מספר שנים קבוצת מחקר בריטית הבחינה כי שכיחות האלרגיה לבוטנים בבריטניה גבוהה פי עשרה משכיחותה בישראל. אחד ההסברים האפשריים היה רקע גנטי שונה, וכדי להתגבר על ההבדל הזה החוקרים השוו בין צריכת בוטנים של יהודים שחיים בבריטניה ובין צריכת בוטנים של יהודים שחיים בישראל. אמנם הרקע הגנטי זהה, אך הרגלי אכילת הבוטנים היו שונים לגמרי - בישראל סביב גיל שנה תינוקות ישראליים אוכלים חטיפי בוטנים מסוג במבה, בעוד התינוקות הבריטיים נמנעו מבוטנים לחלוטין. לאחר מחקרים וניסויים, סיכמו החוקרים שאכן החשיפה המוקדמת לבוטנים היא שאחראית לשיעורי האלרגיה הנמוכים, כפי שנצפה בישראל. אז מי שולח לסטורמי במבה ליומולדת?