לא משנה אם חלפו חודשיים או עשור מאז שנולד לכם תינוק, הקונטציות שעולות מהגיל הרך והמוקדם הזה לרוב ינועו מחיתולים וטיטולים ועד מעט מאוד שעות שינה, כשאחד הזיכרונות המשמעותיים ככל הנראה יהיה גרבר – אותו מאכל ראשוני במרקם מחיתי עם תמונה של תינוקת מתוקה להפליא. אבל האם ידעתם שיש גם בני 40 בקרבנו שנוהגים לזלול גרבר להנאתם? או למשל שאותו אייקון זהוב שיער על גבי הצנצנת, אן טרנר קוק, חוגגת השנה 95 ולפי הנתונים האחרונים – היא חיה ובועטת.

לרגל תחרות "תינוק השנה של גרבר" שמתקיימת זו השנה הראשונה בישראל, ביקשנו לנפץ כמה מיתוסים שקשורים ב במחית הפירות האהובה. בשיחה עם רוית דגן, דיאטנית קלינית ומנהלת שיווק רפואי ותוכן מדעי בחטיבת מזון תינוקות וילדים באסם-נסטלה, מצאנו כמה הפתעות שלא ציפינו להן.

מחיות גרבר איכותיות כמו מחיות בהכנה ביתית

נכון. "כולנו יודעים שפירות וירקות הם מרכיבים חשובים מאוד בתזונה שלנו, על אחת כמה וכמה כשמדובר בתינוקות וילדים", אומרת לנו דגן. "מה שאנשים פחות יודעים הוא שבניגוד לתפיסה הרווחת, המחיות המוכנות והקנויות של גרבר ומיועדות לתינוקות מיוצרות בסטנדרט איכות גבוה של נסטלה - חברת מזון התינוקות המובילה בעולם".

עוד מדגישה דגן שמכיוון שהמזון מיועד לתינוקות, בקרת האיכות מתחילה כבר בגידול הפרי והירק בשדות ובבדיקות איכות של הקרקע. "אני כמובן אמליץ ואדגיש את חשיבות ההכנה הביתית, אבל חשוב לזכור שכשמדובר במחית של גרבר, אנחנו יודעים בוודאות את המקור של  כל שרשרת הגידול מהשדה ועד לצנצנת והמיתוס שמחית קנויה פחות מזינה – אינו נכון".

הורה שמאכיל את התינוק במוצר קנוי - בוחר בנוחות

ובכן, נכון ואין כל רע בכך. אין ספק שקל יותר לקחת כפית, לשלוף מחית ולהאכיל ללא הבלגן שקודם להכנה במטבח ולניקיון לאחר מכן, אך האפשרות הקלה במקרה הזה היא לא שם נרדף לבחירה לא טובה או ל"הורה שלא חשובה לו תזונת הילדים". דגן מסבירה, כמובן שההמלצה היא לגוון . לא כל יום צריך או מומלץ לתת מוצר קנוי אך כשקונים מחית מוכנה של גרבר, אפשר להיות סמוכים ובטוחים שאתם נותנים מזון איכותי ולא מתפשר", אומרת דגן.

סוס מנצח לא מחליפים

לא נכון. הפעוט לא יכול בלי גרבר תפוחים על הבוקר? מצוין, עם זאת – מנטרת "הסוס המנצח" פחות מומלצת כשמדובר בהאכלות ראשוניות, לדברי דגן. "אני ממליצה לגוון בין המחיות השונות על מנת שלא להרגיל את התינוק לאותו הטעם. גיוון הוא חשוב כדי לייצר טעמים נרכשים: מחמצמצות ועד מתיקות. במחיות של גרבר, שכולן כאמור ללא תוספת סוכר וללא חומרים משמרים, ניתן למצוא גם פירות שמשתמשים בהם פחות במטבח הביתי כגון: משמש ופירות יער המציעים את הצבע הסגול ולו ערכי תזונה חשובים. בנוסף שילובי טעמים מעניינים ולא שגרתיים כגון תפוח, בטטה וגזר ירקות מעורבים ועוד".

שמות לפי הקבלה  (צילום: By Dafna A.meron, shutterstock)
לא נשנוש ולא ארוחה | צילום: By Dafna A.meron, shutterstock

גרבר זה נשנוש ולא ארוחה

נכון ולא נכון. "תלוי בגיל התינוק", מסבירה דגן. כאשר מדובר בשלב הטעימות ובשלב שילוב ארוחות על בסיס מחיתי, מחית גרבר יכולה ללא ספק להוות ארוחה. בשלבים מאוחרים יותר, המחית יכולה לשמש כבסיס לארוחה: ניתן לשלב אותה בפנקייק ובדייסה למשל, ובגילאי שנה וחצי-שנתיים, זו גם יופי של מנת ביניים. בנוסף, דגן ממליצה להוסיף למחית גם מרכיב חלבוני לדוגמא למחית ירקות מעורבים הוסיפו אפונה, עדשים, עוף ועוד. עוד היא מפתיעה כי אותה מחית ירקות שמוגשת לרוב בטמפ' החדר, יכולה בהחלט לשמש כמרק שכן ניתן לחמם אותה.

גרבר זה אוכל תינוקות

נכון ולא נכון. ובכן, כבר גילינו שלא (ולא ננקוב בשמות) אך ללא ספק ישנם מבוגרים רבים שנהנים עד היום ממחיות גרבר. כיום יש גם גרבר בסקוויז שילדים רבים אוהבים לקחת כתוספת לכריך בבית הספר. "המוצרים של גרבר מיועדים מגיל חצי שנה ועד 99", אומרת דגן. "תמיד נחמד ומזין לצרוך פירות וירקות, גם אם במרקם מחיתי".

יש תינוקת גרבר אחת בעולם

נכון ולא נכון. יש את אן טרנר קוק, שתבורך לשנים ארוכות, אבל היא ממש לא היחידה. בעשור האחרון, מתקיימת תחרות "תינוק השנה של גרבר" בארצות הברית והשנה זו הפעם הראשונה שהיא מגיעה גם לישראל. השראת התחרות מגיעה מהמוני תמונות שנשלחו לאורך השנים על ידי הורים שראו את התינוק הקטן שלהם בתמונת התינוקת המפורסמת של לוגו גרבר.

התחרות מגיעה לישראל תחת הקונספט Feeding cuteness to the world והיא נועדה לספר את הסיפור של כל תינוק שמביא את הקסם הייחודי שלו לעולם הזה. לכל תינוק סיפור מעניין משלו וזו ההזדמנות להציג אותו לעולם ואולי גם לזכות בחדר חלומות לתינוק בהתאמה אישית.

מה צריך לעשות? ובכן, את מה שאתם עושים כל יום: מעלים תמונה של התינוק, בוחרים ממגוון תכונות שמאפיינות אותו (לדוגמא: חיוך מיליון דולר, ישן כמו תינוק, חברותי, מסמר האירוע, אח מושלם, כובש לבבות, גאון של אמא ואבא, מאהב קטן) ומשתפים בסיפור הייחודי שלו.

התחרות תחל ב-5 ליולי 2021, במהלכה ייבחר כל שבוע תינוק זוכה אחד בקטגוריית "חביב הקהל" אשר יזכה בערכת מוצרים מפנקת מתנת גרבר. בנוסף, מדי שבוע יבחרו 4 פיינליסטים אותם יבחרו צוות השופטים. בשיאה של התחרות יבחר צוות שופטים מבין כלל חביבי הקהל והפיינליסטים את התינוק עם הסיפור ששבה את לבם ויזכו אותו בתואר "תינוק השנה של גרבר".