ילד שנשרט בגן בלוד
שריטות על אחד הילדים בגן | צילום: אלבום פרטי

גננת מלוד שנעצרה ביחד עם הסייעת שלה בחשד לאלימות כלפי ילדים בני שלוש, שוחררה היום (א') למעצר בית.

הגננת מאיה דוידוב (44) והסייעת סבטלנה צ'רשני (49), נעצרו ביום שני שעבר בחשד לאלימות והזנחה בגן פרטי שניהלו בעיר, בעקבות ממצאים שנתפסו במצלמות האבטחה בגן.

עובר אורח ששמע צעקות ובכי מהגן ביום ראשון שעבר התקשר למוקד 100 של המשטרה. בנוסף, אם שבנה נמצא במשך חודשיים בגן דרשה מדוידוב לבדוק את מצלמות הבטחה, ואז מיהרה להגיש תלונה. "בכל פעם שרצינו לראות את המצלמות מאיה טענה שהיא עסוקה וממהרת. שהיא חייבת ללכת, שהמצלמות לא עובדות ובכל יום תירוץ חדש. בינתיים הראו לנו רק יום אחד", אומרת נעמה (כל השמות בכתבה בדויים, השמות האמיתיים שמורים במערכת), אמא לילדה בגן, בשיחה עם mako.

לדברי נעמה, היא צפתה בסרטון שבו נראית הסייעת סוטרת לילדה שמפריעה לה לדבר בטלפון. במקרה אחרת, נראית הסייעת מרימה ילדה באוויר ובועטת בה.

כבר ביום ראשון הגיעו שוטרים לגן וביקשו את החומרים ממצלמות האבטחה. למרות זאת, ביום שני נפתח הגן כרגיל. בחצות קיבלו ההורים הודעה שהוא נסגר עד להודעה חדשה.

המשפחתון פעל בדירת גן בבית מגורים וטיפל ב-22 ילדים מגילאי שלושה חודשים ועד שלוש שנים. את המקום הפעילה דוידוב, כלתה (שיצאה לאחרונה לחופשת לידה) וסבטלנה צ'רשני.

"היינו בגן כמעט שנה, מינואר שעבר. לא מעט פעמים בסרטונים ובתמונות ראיתי שבתי ישבה כל היום בכיסא ולא עשתה שום דבר" מתארת נעמה. "בתי ישבה על כסא האוכל שעות שלמות, לפעמים שעתיים ולפעמים הרבה יותר. היא כבר ילדה פעילה אבל למטפלות לא היה רצון לטפל בה. כל הילדים מעל גיל שנתיים ישבו בכסא קשורים ולא עשו כלום".

"כבר בחודש יולי האחרון הרגשתי שמשהו מוזר קורה", מספרת אושרת (שם בדוי), שבנה היה במשפחתון מגיל שלושה חודשים. "ראיתי את הבן שלי שכשמשהו נפל לו, הוא נתן לעצמו סטירות. הוא לא התנהג רגיל כמו שילד צריך להיות. אם נתתי לו לגו, הוא מיד היה אוסף אותו. ההתנהגות שלו הייתה לי חשודה. לא הרגשתי שהוא מתנהג כמו ילד רגיל. החלטתי לפתוח קבוצת ווטסאפ להורים ואמרתי שלמרות שאנחנו סומכים על מאיה כדאי לצפות במצלמות".

לדברי אושרת, בכל פעם שפנתה לדוידוב כדי לצפות במצלמות היא סירבה בטענה שיש תקלה. "אמרתי  לה שאני חושבת שיש דברים לא טובים קורים בגן. לא מעט הורים יצאו עלי בהתחלה אמרו לי שאני מדברת שטויות ושאני מגזימה, ממש לא קיבלו את דעתי. כבר לפני שנה הבן שלי חזר עם סימנים של שריטות על פניו וגופו, וכאשר שאלתי את מאיה מה זה, היא אמרה שהיא לא ראתה ולא יודעת. הוא מלווה כעת על ידי צוות מקצועי".  

ההורים מספרים בין יתר על ישיבה ממושכת בכסא אוכל, סטירות, בעיטות, החזקה בידיים, האכלה בכוח ועוד.

"היא האשימה את הילד שלי שפגע בעצמו. אבל אין לילד שלי ציפורניים של אישה", אומרת סנדרה, אמא נוספת מהגן. "הבן שלי היה אצלה שנה וחצי. מגיל שנה וחצי. כשהייתי מביאה אותו בבוקר לגן הוא היה הולך ישר לכסא. היה יודע איפה המקום שלו, עכשיו אני מקשרת את זה אבל בהתחלה לא הבנתי למה. הוא  הפך ביום אחד להיות מאוד אלים. התחיל לתת לי סטירות וגם לילדים בפארק ומאז שעזבנו את הגן אחרי שבועיים שלושה העניין הזה נפסק – עזבנו את הגן בספטמבר. חשבתי שהיא כמו סבתא לילדים, הייתה נראית לי מאוד מחבקת ומנשקת".

לא מדע בדיוני: איך יראו גני הילדים בעתיד?
"חשבתי שהיא כמו סבתא לילדים" | אילוסטרציה: By Dmitri Ma, shutterstock

"התמונה תתבהר בהקדם"

עורכי דינה של מאיה דוידוב, ניר ושגיב רוטנברג מסרו בתגובה: "תיק החקירה דל, אין כל ראיה הקושרת את גברת דוידוב לעבירות המיוחסות לה. המשטרה חקרה אותה פעם אחת בלבד ולא הטיחה בפניה חשדות קונקרטיים ולא עימתה אותה עם העובדות. חבל שמיהרו לעצור גננת מסורה מבלי לבדוק באופן ראוי את החשדות ומקורם. סבירות גבוה שהתיק ייגנז".

עו״ד לימור בן עמי ממשרד סולש, בן עמי, המייצגת את סבטלנה צ'רשני מסרה בתגובה: "החשודה שוחררה היום בתנאים מגבילים. עם כל הרגישות והאמפתיה לנושא, יש לזכור כי בשלב הזה של ההליך חזקת החפות עומדת לכל אדם והחשודה מכחישה בתוקף את המיוחס לה. לא בכל מקרה אדם צריך להישאר במעצר בשלב החקירה ואנו שמחים שבסופו של דבר בית המשפט שיחרר את החשודה בתנאים מגבילים שיש בהם לאזן את הפגיעה בזכויותיה אל מול צורכי החקירה. אנו בטוחים שהתמונה תתבהר בהקדם".

ממשטרת ישראל נמסר: "מדובר בחקירה שעודנה מתנהלת, במסגרתה נעצרו הגננת והסייעת ומעצרן הוארך בהתאם להחלטת בית המשפט. מטבע הדברים איננו מפרטים אודות חקירות מתנהלות, אולם נציין כי נמשיך לחקור את המקרה ביסודיות במטרה להגיע לחקר האמת".