אייל זוארץ, גנן בגן ילדים בכפר מעש, לא חשב שיחווה אי-פעם את הסיטואציה ההזויה הזאת - אבל גם אחרי 20 שנה מסתבר יש הפתעות. אתמול (ג') לאחר שאחד הגנים שבניהולו נכנס לבידוד, הגיע ילד אחד לגן שמוגדר כמחלים, וכל הפעילות השוטפת, כולל המפגש הידוע נערכו רק לכבודו. תיעוד מהסיטואציה ההזויה נשלח להוריו של הילד והפך לוויראלי.

"אני ואשתי יעל, יחד עם אחותי לירז, מנהלים שלושה גני ילדים בכפר מעש - מגילאי תינוקייה ועד גילאי טרום חובה", מספר זוארץ. "אתמול קרה משהו שמאוד חששנו שיקרה, ואחד הגנים, של גילאי השנתיים נכנס לבידוד בגלל ילדה מאומתת. מכיוון שהם לא יכולים להתחסן בגיל הזה הגיע רק עומר- שמוגדר כמחלים".

ולא חשבתם להגיד להורים שלא ישלחו את הילד?

"מה פתאום. כל מי שמחוסן או מחלים בא לגן, כולל הצוות. אנחנו שומרים על שגרה מלאה גם עבוד ילד אחד. אתמול עומר היה איתנו משבע וחצי בבוקר עד ארבע אחר הצהריים. מה שרואים בווידאו זה את המפגש הרגיל שאנחנו עושים בגן, עם גיטרה או אורגן. צילמנו את הסיטואציה ההזויה ושלחנו להורים שלו, שיהנו. הם שלחו לסבא והסבתא שבתורם הפיצו את זה הלאה, והשאר היסטוריה".

איך עומר מגיב לסיטוציה?

"הוא בן שנתיים וחצי אז הוא לא מבין כל כך מה הולך. מה שכן הוא מתפנק בטירוף, והוא ימשיך להתפנק כל השבוע לבד. אנחנו שומרים איתו על השגרה הרגילה. אפילו יצאנו לחצר לנטוע עץ לכבוד טו בשבט. הוא יודע להגיד שהחברים שלו לא בגן בגלל שיש קורונה".

איך אתה בתור בעל עסק מצליח להסתדר במצב כזה?

"ההורים יודעים שכל עוד אין חל"ת- אני לא יכול להחזיר להם כסף על בידודים. זאת סיטואציה לא קלה בה הורים משלמים ממיטב כספם עבור גן פרטי, ולוקחים סיכון שהם יהיו בבידוד, כי כל רגע ילד אחר יכול להיות מאומת, אבל אין לי מה לעשות", אומר זוארץ בעצב. "תביני, יש לי כאן צוות איכותי ואני לא יכול לוותר עליו. יש כאן מטפלות שאיתי כבר 18 ו- 20 שנה. אם אני לא אשלם להן אז לא יהיה לי צוות מקסים כזה".

איזה תגובות קיבלת על הסרטון?

"אני עדיין קצת בשוק. אני בסך הכל שלחתי סרטון להורים ופתאום קיבלתי עשרות תגובות מכל מיני מקורות שונים בארץ. התקשר אלי ראש המועצה של טירה, צחק ואמר לי לבוא לראות מה קורה בגנים שלו. שזאת הזיה מה שהולך. צלצלו אלי גם חברים מקנדה ומניו יורק ואמרו לי שזה רץ חזק מאוד בקהילות היהודיות. אצלם אגב הגנים סגורים לגמרי".

"זה הזוי מה שקורה כאן. זה כל כך עצוב שזה כבר מצחיק", הוא מסכם. "קיווינו שיהיו לנו מספר גדול של מחלימים אבל אין, אבל אנחנו מקווים לטוב בהמשך".