היריון ולידה מהווים חוויות מכוננות בחייה של כל אישה ויש הרבה ציפיות סביבה. זה מתחיל ממעקב היריון שהנשים עוברות בקופות החולים, תהליך ארוך ואינדיבידואלי מאוד לכל אישה ואישה. במידה והכול עובר חלק רק בלידה עצמה הנשים פוגשות את בית החולים. במקרה הטוב זה קורה קצת לפני, כשהן מגיעות לבחון מה מציעים בבית החולים על מנת לקבל החלטה היכן ללדת. בבית חולים ליולדות "ליס" זה עובד אחרת. "התפיסה שלנו היא הוליסטית, כשהחזון הוא שכל אישה תלד בדרך שלה", מסביר מנהל בית החולים פרופ' יוגב.

ב"ליס" רוצים להכיר אותך לפני שאת מגיעה לחדר הלידה, אם זה דרך מסע היולדת במועדון "מאמי ליס" החדש או כשאת מגיעה לשבוע 39, אז את מוזמנת להגיע ל"ליס" ללא עלות וללא צורך בטופס 17.

מעקב לידה במרפאות מיוחדות להיריון בסיכון
בית החולים "ליס", מציע לנשים שנכנסו להריון ומוגדרות בהריון בסיכון להיות מלוות באופן צמוד על ידי צוות המומחים עד הלידה. ״יש לנו מרפאת פריון מעולה לליווי שלב הכניסה להיריון", מסביר פרופ' יוגב. "במידה ומתפתח היריון בסיכון גבוה, יש לנו מרפאות מיוחדות שנותנות מענה לכל בעיה וגם מרפאה מיוחדת להיריון עם תאומים. חלק מהמרפאות משולבות, כך שאם לאישה יש למשל קרוהן היא יכולה להגיע למרפאה משותפת עם רופאי גסטרו".

איתך - מרפאה ייחודית לנשים שחוו טראומה
מרפאה ייחודית נוספת שפועלת במסגרת "ליס" ייעודית לנשים שחוו טראומה בלידה קודמת או פגיעה מינית בעבר. ״'איתך' היא המרפאה הייחודית שלנו שפועלת במקביל והיא הוקמה במיוחד עבור נשים לאחר לידה טראומטית, נשים שעברו פגיעות ותקיפות מיניות ונשים שתופסות את חווית הלידה כטראומטית", מסביר פרופ' יוגב.

"ב'איתך' האישה יכולה לפגוש עובדות סוציאליות, מיילדות ורופאות, המסייעות בהכנה מסודרת לקראת הלידה ויש לנו הצלחות מדהימות כי אנו מציעים גם שירותי תכנון לידה לקראת ניתוח קיסרי. את התהליך הזה עושים יחד עם רופא בכיר ובמהלכו ישנה אפשרות לפגוש רופא מרדים במידת הצורך״. 

ליס - חדר פרטי (צילום: סטודיו פינצ'וק)
חדר פרטי בבית חולים ליס | צילום: סטודיו פינצ'וק

תכירו את מאמי ליס –מועדון יולדות היחיד מסוגו בארץ
ל"ליס" חשוב הקשר איתך מהרגע הראשון ולשם כך פועל בו "מאמי ליס" - המועדון הגדול ביותר בארץ שמלווה את הנשים מרגע כניסתן להיריון. נציגות מועדון יעניקו לך מענה על כל שאלה באמצעות שירות "מאמי קול" שבו מיילדת מחדרי הלידה עונה לשיחות וגם תקבלי מידע אישי לפי שבוע ההיריון שלך. בנוסף, תוכלי גם לעבור קורסים מגוונים של הכנה ללידה, כמו למשל קורס הכנה ללידה באנגלית וקורס ייעודי לאימהות יחידניות. ב"ליס" גם עורכים סיורים בבית החולים על מנת שתכירי את המסע שאת הולכות לעבור וכדי שתרגישי בטוחה ושלווה לקראת הגעתך ללידה.

מה קורה בלידה עצמה
עברת דרך ארוכה ואת מלאת ציפייה לקראת הלידה. ב"ליס" את תמיד בידיים טובות, גם בלידה עצמה. ״יש בבית החולים 16 חדרי לידה, אליהם נשים מגיעות ממחלקת אם ועובר או ממיון יולדות" מסביר פרופ' יוגב. "יש בחדרים זמינות גבוהה מאוד לאלחוש ובכל זמן נתון נמצאים במקום לפחות 2 מרדימים בכירים. בנוסף, אנו מציעים במשך כל ימות השבוע גם שירותי רפואה משלימה בחדר לידה כמו דיקור למשל. בזמן הלידה, בניגוד לבתי החולים האחרים, אנו לא מגבילים את מספר המלווים בחדר הלידה, למעשה "ליס" הוא בית החולים היחיד בארץ שבו אין הגבלת כמות המלווים".

לידה קיסרית? גם כאן "ליס" חושבים עלייך
"גם במקרה של ניתוח קיסרי חשוב לנו להבטיח לנשים חוויית לידה מלאה וייחודית", אומר פרופ' יוגב ומרחיב, "לשם כך אנו משתמשים בפרגוד שקוף ונשים שמעוניינות בכך במהלך הלידה יכולות בכל שלב לבקש שנסיר אותו כדי לראות את התינוק יוצא".

בנוסף, ב"ליס" מאפשרים למלווה אחד להיות נוכח בחדר הניתוח ולאחר סיום ההליך משתמשים בסיכות נמסות שאין צורך להוציאן והן מאפשרות איחוי אסתטי, יפה ובטוח. הנשים שילדו בניתוח קיסרי מקבלות ב"ליס" אלחוש מיוחד במהלך 24 השעות שלאחר הלידה וזה מבטיח שיעורי כאב נמוכים מאוד. חשוב גם לדעת כי במהלך יומיים בשבוע מבוצעים ניתוחים קיסריים ללא הפרדה, שבסיומם הילוד יכול להישאר עם היולדת להתאוששות במשך שעתיים, עד לחזרתה למחלקה.

ליס - לובי (צילום: סטודיו פינצ'וק)
לובי ביה"ח ליס | צילום: סטודיו פינצ'וק

זמני המתנה הכי קצרים בארץ
ב"ליס" מבינים שחווית הלידה שלך מתחילה מרגע ההגעה למיון נשים ולכן זמני ההמתנה במיון קוצרו משמעותית. ״המיון שלנו מאויש במספר גבוה של רופאים ומיילדות וכך אנחנו עומדים מאחורי ההבטחה לזמן ההמתנה הקצר ביותר בארץ" מסביר פרופ' יוגב.

"המנטרה שלנו היא שכל יולדת שתצא מפה תגיד שהייתה לה חוויה מדהימה, כי אנו מבינים שמדובר בחוויה הכי חשובה שנטמעת לאורך השנים. אף אישה לא שוכחת את הרגע הזה, ואנחנו מבינים שזה קריטי שמעבר לחוויה בטוחה ומקצועית, כל יולדת צריכה לקבל גם חוויית שירות ברמה הגבוהה ביותר״.

שירותים ייחודיים לאחר לידה
גם לאחר הלידה התנאים שמוצעים ליולדות בבית חולים "ליס" עולים על כל ציפייה: ״תנאי האשפוז לאחר הלידה אצלנו הם הטובים בארץ" מסביר פרופ' יוגב. "אנו מאפשרים לכל יולדת חדר פרטי ואנחנו בית החולים היחיד בארץ שחשב גם עם נוחיות המלווה, לכן אצלנו יש בחדר מיטה גם עבורו".

חדרי האשפוז שממתינים לך ב"ליס" מפנקים, פרטיים ויש בהם שירותים ומקלחת מאובזרים במחמם מגבות הליווי המקצועי של צוות בית החולים לא עוצר בלידה. ״הטיפול המקיף ניתן לאחר הלידה גם לאם וגם ליילוד" מסביר פרופ' יוגב. "נשים שבוחרות ללדת אצלנו יכולות לקבל הנגשה של כל מסגרת הטיפולים שאנו מציעים עד לחדר שלהן, כולל שקילת היילוד, חיסונים, ביקור רופא ילדים וגם ייעוץ הנקה. לעומת זאת, במידה והכול תקין לאחר הלידה, נדאג להמעיט בביקורים כדי לשמור על פרטיות היולדת ולהעניק לה שקט להתאוששות מלאה".

בקיצור אם עוד לא הפנמתן, ב"ליס" מגדירים מחדש את תהליך הלידה, משלב הכניסה להיריון ועד לרגע השחרור מבית החולים ולכן היולדות עטופות בטיפול מקצועי וקשוב של הצוות שעושה את הכול על מנת להעניק להן את החוויה המושלמת ואת הזיכרונות הטובים ביותר לחזור איתם הביתה.