תינוק - כמו אבא ואמא (צילום: zefrank)
רואים את הדמיון? | צילום: zefrank

כשנולד תינוק, מיד מתגודדים כולם מעל העריסה ומחלקים את איבריו: האף של אמא, העיניים של אבא, והסנטר בדיוק כמו שיש לסבתא. בלוג חדש לוקח את הדמיון המשפחתי צעד קדימה ומדרבן גולשים בכל העולם להיכנס לכמה רגעים לנעליים של אלה שבלעדיהם לא היו מגיעים לעולם: אמא ואבא. אם לא במציאות, לפחות בתמונות.

לא רק דמיון פיזי

זיפראנק הוא כינויו האינטרנטי של בחור אמריקני בן 38 בשם הוסאה ז'אן פראנק, אמן ידוע ומשגשג בתחום הוידיאו והאינטראקטיב, שהעלה כבר מספר פרויקטים מצליחים לרשת. האחרון שבהם הוא הבלוג "כמו אמא, כמו אבא", בו מוזמנים משתמשי אינטרנט מסביב לעולם, לשלוף את האלבום המאובק של הוריהם מהבוידעם, למצוא שם תמונה אהובה במיוחד שלהם ולשחזר אותה.

מדובר בעצם בפרויקט המשך לבלוג נוסף של פראנק שנקרא "אני הצעיר/אני עכשיו", בו שחזרו הגולשים תמונות מימי ילדותם, אך ההבדל ביניהם הוא בכך שהפעם הגולשים מתחפשים להוריהם. כמה גולשים אף עשו יותר מזה ומצאו תמונות של הוריהם איתם כשהיו קטנים, ובתמונות המחודשות הילדים שלהם כיום מככבים בדמותם.

"התגובה לפרויקט מצויינת", אומר פראנק. "לאנשים יש הרבה מה לומר על הוריהם. מעבר לדמיון הפיזי, הפרויקט נותן אפשרות לדבר על דמיון באישיות ועל בחירות דומות שעשו בחיים, ולהתגאות בכך. המשתתפים נשארים בעילום שם, אבל רובם מלווים את התמונה באיזו אנקדוטה שקשורה בה".

התמונות הנבחרות יאוגדו בקרוב לספר, ועוד לא מאוחר להשתתף. לרוב התמונות מצורפים הסברים אישיים של המצולמים, ומהצפייה בבלוג מתקבלת תחושה של הומאז' מרגש להורים, אלה שפעם נתפסו בעינינו כגדולים ויודעי כל, ועכשיו אנחנו מוצאים את עצמנו במקומם. קבלו כמה בלוגים נבחרים.

"אני רואה את בתי וחושב: זה לא הולך להיות פשוט"

בשמלה אדומה - כמו אבא ואמא (צילום: zefrank)
אנחנו מקווים שזה לא אתה בשמלה האדומה | צילום: zefrank

"אני בן 29 וסילה היא בתי השנייה, ונכדתו השנייה של אבי. אני והיא דומים בכל כך הרבה דברים, וכל הזמן אני נזכר בעצמי כילד, וחושב: זה עומד להיות לא פשוט בכלל. אני מקווה שחלק מהתכונות היותר אגרסיביות שלי יפסחו עליה, אבל בינתיים זה לא נראה ככה. היא מתרגזת כשהיא רעבה, בדיוק כמוני, ומצד שני היא מאוד אוהבת ומחבקת, ואלה התכונות הטובות ביותר שלי".

"לא האמנתי שהיא כזאת אופנתית"

גניבת זהות - כמו אבא ואמא (צילום: zefrank)
אפילו הספה נראית אותו דבר | צילום: zefrank

הבלוגרית הזאת לא היתה צריכה לעשות הרבה כדי להיראות דומה לאמה. המשקפיים כמעט זהות, ואפילו הספה שעליה היא יושבת נראית כאילו הועתקה מהתמונה. מזל שיש רהיטי וינטאג'. "זו תמונה של אמי כשהיתה בת 16. כשראיתי אותה לראשונה לא האמנתי כמה אופנתית ומעודכנת היא נראית", היא כותבת.

"האהבה לאופרה דילגה דור"

תינוק - כמו אבא ואמא (צילום: zefrank)
מי קונה לילד שלו ספרים על אופרה? | צילום: zefrank

"אלה תמונות של אבא שלי ושל בני. אבי משוגע על אופרה, ובילדותי היה קונה ספרי ילדים על אופרה. כן, יש דבר כזה. האהבה לאופרה דלגה דור. אותי הם לא עניינו, אבל בני מטורף עליהם, ובכל פעם שאנחנו מבקרים אצל אבי בבית, הם נהנים יחד מענייני האופרה שלהם".

"נדהמנו כשראינו עד כמה אני דומה לאבי"

עמידת ידיים - כמו אבא ואמא (צילום: zefrank)
שיווי המשקל עבר בירושה זה בטוח | צילום: zefrank

"רציתי לשחזר את התמונה האהובה עלי בה אבי מרים אותי על יד אחת. אשתי התנדבה לצלם, ושנינו נדהמנו כשראינו עד כמה אני דומה לאבי לפני 40 שנה. אני רוצה שההבדל הבא ירשם: אבי הרים אותי באויר בחוץ, בצד הדרך, ואני הרמתי את בני מעל ספה רכה".

"בסוף הרגליים מגיעות לקרקע"

אופנוע - כמו אבא ואמא (צילום: zefrank)
מעניין אם מתחת לקסדה מסתדר גם שפם? | צילום: zefrank

לבלוגר הזה יש דבר אחד ללמד את בנו: "בסוף הרגליים מגיעות לקרקע". אז הבנו שהאופנוע ומעלי העור עוברים בירושה, אבל אנחנו רק מקווים שהשפם לא.

"ירשתי ממנו גב שעיר, את הכרס עדיין לא"

הגבות של האב קעקועים הבן - כמו האבא והאמא (צילום: zefrank)
וממי ירשת את הזקנקן? מאמא? | צילום: zefrank

"כולם אומרים שלי ולאבי יש הגיון בריא. ירשתי ממנו גב שעיר. בינתיים לא ירשתי ממנו את הכרס. הלוואי שהייתי יורש את החריצות שלו בעבודה. אני מוצא את עצמי מתנהג כמותו כשאני נותן לאנשים עצות שלא ביקשו".

"גם אני אוהב פאות"

פאות - כמו אבא ואמא (צילום: zefrank)
זה בסדר שאתה רוצה לחקות את אבא, אבל אתה חייב להשאיר את הפאות? | צילום: zefrank

"מאבי למדתי מהי נדיבות. זה היה קצת אחרי שהתמונות האלה צולמו, כשגדלתי קצת. היום, כאבא, אני מוצא את עצמי לפעמים הופך לאבא סטריאוטיפי, אבל בינתיים עוד לא הפכתי לאבא שלי. מה שבטוח, ירשתי ממנו את האהבה לפאות".

"לכולנו יש את העיניים של אמא שלי"

בנות - כמו אבא ואמא (צילום: zefrank)
אפילו נשארה עם הקרה של אמא. חבל | צילום: zefrank

"לכולנו יש את העיניים של אמא שלי", כתבה הבלוגרית, אבל זה לא רק העיניים, אלא גם החיוך, הסנטר והשיער. אפילו התספורת של שתי האמהות מאוד דומה. אולי בזה היה כדאי לה להתעדכן.

"וואו! זאת נעל ממש זקנה"

נעל זקנה - כמו אבא ואמא (צילום: zefrank)
אז מי יותר זקנה? האמא או הנעל? | צילום: zefrank

בתי: "זאת אותה נעל שאת הצטלמת בה כשהיית ילדה?"

אני: "בדיוק אותה אחת"

בתי: "וואו! זאת נעל ממש זקנה"

ואנחנו אומרים: תמיד כיף לקבל מחמאה מהבת.

>> קבלו עוד בלוג נוסטלגי