משפחה צעירה - אבא אמא וילדים (צילום: H-Gall, Istock)
רואים שהוא נהנה יותר | צילום: H-Gall, Istock

מחקרים רבים נעשים על אושר של הורים מול זוגות ללא ילדים, ולרוב מסתמן שעל אף הקשיים הרבים בהורות, ידם של ההורים היא על העליונה במדדי האושר והסיפוק שהם חשים בחייהם. אך מחקר חדש וגדול של האוניברסיטאות בריטיש קולומביה וסטנפורד בקליפורניה, מצא שיש הבדל נוסף, דווקא בתוך המשפחה - אמהות, הכונו להתעצבן: מסתבר שאבות נהנים יותר.

להיות הורה זהו צורך אנושי בסיסי

במסגרת המחקר, שנקרא "כתב הגנה להורות – ילדים אחראים ליותר אושר מקושי" ויתפרסם בכתב העת 'מדע פסיכולוגי', נאספו נתונים מאלפי הורים בארה"ב וקנדה, ונותחו תוצאות של עשרות מחקרי עבר. המסקנה הברורה ביותר שנמצאה היא שהורים לילדים מרגישים שיש משמעות גדולה יותר לחייהם. כמו כן, נמצא שהורים מאושרים יותר בזמן שהם מבלים עם ילדיהם מאשר בעת שעות בהן הילדים לא נמצאים, אך החוקרים לא עצרו בכך, ובדקו את מה שמתרחש גם בתוך הבית.

"אבות מפגינים רמות אושר גבוהות יותר מאמהות", אומרת סוניה ליבומירסקי, פרופ' לפסיכולוגיה שלקחה חלק במחקר. "הם מפגינים רגשות חיוביים כלפי החיים, יותר מעמיתיהם ללא הילדים. הממצא הזה מצריך עוד מחקר, אך לפי דעתנו הסיבה לכך היא שברוב המקרים האבות נהנים מתענוגות ההורות ועל כתפיהם נופלת פחות אחריות ועבודת בית שמזוהה לרוב עם התפקיד האמהי".

"אנו לא באים לטעון שהורות עושה את האנשים מאושרים יותר", מבהירה ליבומירסקי. "אלא רק שהיא משויכת ליותר רגשות אושר וסיפוק. המדיה ומחקרים השונים נותנים בשנים האחרונות תחושה שמציירת את ההורות כדבר עגום ומתיש, אך מדעית אנו רואים שזהו צורך אנושי בסיסי, שאכן מגיע עם מידה גדולה של קושי, אך מביא המון משמעות לחיים. אם תלכו למסיבה של מבוגרים, רמות האושר של ההורים ושל האנשים נטולי הילדים יהיו שוות, אך בזמן השהות שלהם עם ילדיהם, רמות האושר והסיפוק יעלו. כאמור, האבות הם המרוצים ביותר, ובעיקר אלה מהם הנשואים, שנמצאים במערכת יחסים ארוכה ויציבה. אחריהם יבואו אלה שנשואים ויש להם מספיק ממון ותמיכה משפחתית. מצאנו שאוכלוסיית ההורים המתקשה והבלתי-מאושרת ביותר היא הורים צעירים מאוד, גרושים או הורים יחידנים".

"אני חשה שהמחקר הזה מאוד תואם את המציאות", אומרת ד"ר ליאת ברש, פסיכותרפיסטית ומטפלת משפחתית. "בטיפולים אני נפגשת שוב ושוב בנשים שמרגישות שעליהן נופל יותר, ויש בעיה עם שביעות הרצון. אדם מחפש בחייו משמעות, וילדים נותנים משמעות, אך האינדבידואל מאבד סיפוק אם אין לו כל פנאי לעצמו. נשים מאבדות את עצמן בתוך האמהות כי באופן ביולוגי הן יותר כלי קיבול להכלה, ונוטות לשאת הכל על הכתפיים ולהתנהל אוטומטית מתוך תחושת אחריות. החיים של הגברים לא עוברים כזה מהפך בעקבות הילדים, הם ממשיכים פחות או יותר בתפקידם הקודם, לפני הלידה, וזו כנראה הסיבה שהם חשים יותר שבעי רצון".

>>תכירו אבא אחד שנהנה במיוחד ומתעד את בנותיו בתמונות מצחיקות