אין תמונה
כמו קפטן האנטפרייז רק יותר קשה. מתוך עמוד הפייסבוק "יומן הקפטן-אבא"
הורות היא אחריות גדולה שכוללת בתוכה את המשימה המורכבת של ניווט הילד לכיוון הנכון, כדי שיוכל להגיע אל היעד הטוב ביותר עבורו. אב ישראלי אחד לקח את משימת הניווט ברצינות רבה (או בעצם די בצחוק), ועם לידת בנו פתח לו עמוד פייסבוק בשם 'יומן הקפטן אבא', המבוסס על יומני הקפטן בסדרת מסע בן כוכבים, בו הוא מתאר בצורה אינטלקטואלית ועניינית את מעלליו של ילדו המתוק.

"כשיגדל ילמד על עצמו מהתמונות"

ד"ר רועי צזנה, חוקר במרכז לחיזוי טכנולוגי באוניברסיטת תל אביב ובעל הבלוג 'מדע אחר', חנך את העמוד ב-10 במאי 2012, עם לידת בנו עומר, אז כתב:  "יומן הקפטן-אבא, 0 שעות לאחר הלידה: הילד הגיח לאוויר העולם בקול צרחה דקה. קדימה והליכוד מתאחדות מיד, רק ליתר ביטחון".

העולל הטרי המשיך להרשים את בעליו, שתיעד: "יומן הקפטן-אבא, 54 שעות לאחר הלידה: הילד למד למצוץ אצבע ולהירדם מרוצה בכוחות עצמו. אין ספק שמדובר ביצור בעל אינטלקט מזהיר. רק עוד עשרים שנים עד לצבא הרובוטים הראשון שיקים כדי לכבוש את העולם". היצור גילה עוד יכולות והעדפות מרשימות: "יומן הקפטן-אבא, 65 שעות לאחר הלידה: הילד עשה היום את האמבטיה הראשונה בחייו. שונא מים. כשיכבוש את העולם, יאסור על אמבטיות והחזקת מים בבתים פרטיים", ו"יומן הקפטן-אבא, 76 שעות לאחר הלידה: הילד טעם לראשונה מוצץ, וירק אותו מיד על העין של אבא. קואורדינציה מושלמת!".
מאז העלילה רק מסתבכת, והפוסטים מצחיקים יותר ויותר ככל שה'יצור' גדל ומתפתח.

"הרעיון עלה מיד לאחר הלידה", מספר צזנה על התגלגלות העניינים. "רציתי לתעד את ההתפתחות של הילד, את ההפיכה שלו ליצור בעל מודעות עצמית, תבונה ויופי. התיעוד הוא עבורי ועבור אשתי, כמובן, אבל גם בשביל החברים, המשפחה, ובעצם – לכולם, ואני מקווה להמשיך עד שהוא יגיד לי להפסיק".

צזנה מקווה שהעמוד יאפשר לבנו הצצה מעניינת לעולם שבו גדל. "אני מקווה שיזכה ללמוד על עצמו, בעיקר. שיראה כיצד הוא היה רגע לאחר הלידה, ואת הצעדים שלקח מאז, את האתגרים שעבר - החל מהתהפכות מהגב לבטן, וכלה בהתרוממות לזחילה. שיקבל פרספקטיבה על החיים שלו דרך העיניים של הוריו, ודרך ההערות שאני מצרף לתמונות, אני מקווה שילמד גם להכיר את ההורים שלו כבני אדם, את הרגשות שלהם כלפיו, ואת המאמצים שעשו עבורו".

באמצעות העמוד ניתן ממש לראות הילד גדל ומתפתח מול עיניו המשתאות והכה-אוהבות של הקפטן-אבא, שבדיוק כמו הקפטן של חללית האנטרפרייז מבין שהוא חלק ממשהו גדול ועוצמתי ממנו. הנה כמה דוגמאות מרנינות במיוחד מהמסע המשותף, שרק מתחיל:

ביולוג ימי? אין סיכוי

יומן הקפטן 1 (צילום: רועי צזנה, צילום ביתי)
מהרגע הראשון שילד נולד הוא מחפש מקצוע לעתיד. עומר צזנה | צילום: רועי צזנה, צילום ביתי

"יומן הקפטן-אבא, 29 ימים לאחר הלידה: נמצא מקצוע חדש לילד: ביולוג ימי. האתגר הבא: לגרום לו לשנות את דעתו. זאת לא הדרך לקנות לאבא מכונית חדשה!"

חוקר מוח עדיף

יומן הקפטן 2 (צילום: רועי צזנה, צילום ביתי)
האם הוא הולך להיות חוקר מוח? | צילום: רועי צזנה, צילום ביתי

"יומן הקפטן-אבא, 55 ימים לאחר הלידה: אולי הוא יהיה חוקר מוח?"

מה עשית לילד שלי?

יומן הקפטן 3 (צילום: רועי צזנה, צילום ביתי)
משהו השתנה בילד | צילום: רועי צזנה, צילום ביתי

"יומן הקפטן-אבא, 88 ימים לאחר הלידה: הדלקתי את האור בסלון הבוקר, ומיד שמתי לב שמשהו שונה בילד. האם אתם, הקוראים חדי-העין, תוכלו לזהות את ההבדלים?"

יום אחד כל זה יהיה שלך

יומן הקפטן 4 (צילום: רועי צזנה, צילום ביתי)
חביבי, יש לך את הירושה הכי שווה | צילום: רועי צזנה, צילום ביתי

"יומן הקפטן-אבא, 100 ימים בדיוק לאחר הלידה: לרגל התאריך החגיגי, החלטתי להבהיר לילד כמה מזל יש לו שנולד למשפחה הנכונה. יום אחד, בני, כל זה יהיה שלך".

כבר כותב ספר

יומן הקפטן 5 (צילום: רועי צזנה, צילום ביתי)
הספר הראשון יצא לדרך | צילום: רועי צזנה, צילום ביתי
"יומן הקפטן-אבא, 101 ימים לאחר הלידה: הילד התחיל הבוקר לכתוב את הספר הראשון שלו. משהו על ערפדים".

זה הבן של אבא

יומן הקפטן 6 (צילום: רועי צזנה, צילום ביתי)
מצויינות זה דבר חשוב | צילום: רועי צזנה, צילום ביתי

"יומן הקפטן-אבא, 154 ימים לאחר הלידה: הילד שוקל בכובד ראש איך להגיע למצוינות אינטלקטואלית, כלכלית וחברתית".

גם זאת עבודה

יומן הקפטן 7 (צילום: רועי צזנה, צילום ביתי)
תכיר: זה המקצוע של אבא | צילום: רועי צזנה, צילום ביתי

"יומן הקפטן-אבא, 173 ימים לאחר הלידה: הילד מתוודע לעבודה של אבא שלו ככתב ב- 'בלייזר'. הילד מעריך את מה שהוא רואה".

מנוחת הלוחמים

יומן הקפטן רועי צזנה (צילום: רועי צזנה, צילום ביתי)
וזאת העבודה הכי משתלמת | צילום: רועי צזנה, צילום ביתי
"אני מלטש עכשיו את ההרצאה שאני אמור להעביר הערב במלון מצפה הימים, על מקצועות העתיד. משבץ תמונות של הילד בכל מקום. דוגמן אמיתי! ידעתי שהוא ישתלם בסוף".

>> תכירו את בלוגי האבות הכי שווים ברשת