הקורונה אמנם לא הביאה עמה את הבייבי בום שציפו לו בתחילת דרכה ובכנות, אנחנו גם יכולים להבין למה. מצד שני, העולם לא עצר מלכת, נשים המשיכו להיכנס להריון ומשפחות ממשיכות להתרחב וימשיכו גם הרבה אחרי הקורונה. אז קודם כל, שיהיה בשעה טובה. אין ספק שהוא/היא קופי אבא/אמא/סבא/סבתא וברור שהיא/הוא גאונים קטנים. הנה כמה דברים שחשוב לעשות כשהמשפחה מתרחבת, מלבד כמובן רכישה של בגדי ניו בורן שזו ללא ספק "המטלה" הכי מהנה ברשימה.

עשו מקום

בין אם מדובר בילד ראשון במשפחה או רביעי, כל אדם צריך שיהיה לו מקום. ותינוק קטן, כמה אירוני, זקוק להרבה מקום. זמן טוב להבין ולארגן את הבית בהתאם. מקום לעריסה, הצבת שידה או פינוי חלק בארון לכל הבגדים הקטנים שנוטים לתפוס הרבה מקום, מקום למזרן הפעילות, אולי גם לפוף או טרמפולינה. יש משפחות שזה זמן נכון להרהר בנוגע לתנאי הדירה ומעבר ממנה במידת הצורך. שום דבר לא לחוץ על היום הראשון אבל יש לכם תשעה חודשים להתדיין בנושא. 

אח אחות ותינוק - משפחה מתרחבת (צילום: shutterstock)
פתחו תכנית חסכון לכל ילד | צילום: shutterstock

הכינו מראש

בהנחה ומדובר בילד שני ומעלה במשפחה, נדרשת הכנה מראש לאחים בבית - נפשית אך גם מעשית. אתם כמובן תחליטו באיזה שלב אתם רוצים לחשוף את הבשורה המשמחת ובאיזה אופן לאחים בבית, אבל במובן המעשי – זה הזמן להבין האם האחים יישנו ביחד או שאולי הגדולים כבר יכולים לעבור למיטה אחרת ואולי גם אף לחדר סמוך. השינוי הוא גדול ומשמח אך הוא עדיין שינוי מלטלטל ולכן מומלץ שלא לעורר מהפך בבית בלחץ וביום אחד. מה שנקרא: ערכו את השינויים מבעוד מועד בצעדי תינוק.

כדאי לזכור שהילדים מתרגשים מהתוספת החדשה, אבל גם ככל הנראה חוששים מהמקום שהאח או האחות החדשים יתפסו במשפחה. לכן, מומלץ לארגן יום כיף עם כל אחד מהאחים בנפרד, להסביר לו או לה שמחכה תקופה שבה ההורים יצטרכו יותר את העזרה שלהם, אבל שהם עדיין כאן בשבילם לכל מה שהם צריכים. וכמובן, שהאהבה שלהם אליהם לא משתנה. אולי רק גדלה כל יום עוד קצת. 

פעילויות לכל המשפחה >>

דברים שרק במשפחה גדולה יבינו >>

הדברים הכי כיפיים במשפחה גדולה >>

שקלו לעבור לרכב גדול יותר

תינוק כאמור תופס הרבה מקום בחלל – בין אם בסלון ובין אם ברכב. כסא בטיחות הוא כמובן חובה ומדובר בכסאות שלרוב זקוקים לספייס, שלא לדבר על העגלה והאמבטיה שתופסים מקום בבגאז'. בהנחה וזהו ילדכם השלישי למשל, הזדמנות טובה לשדרג גם את דרכי ההתניידות שלכם. אתם צריכים גישה נוחה למיקום התינוק במכונית, בגאז' מרווח שיאפשר לכם להכניס את כל מה שהתינוק זקוק לו, כמו גם שאר הילדים זקוקים (קורקינט? כדורסל? תיקים? צידנית? גלשן? שנמשיך?) וחלל פנימי שבו כל אחד מרגיש מלך.

ברכב 7 מקומות כמו NISSAN X-TRAIL אתם יכולים להיות מסודרים מבחינת נוחות, מרחב וחלל מרווח - עם תא מטען ענק בנפח של 445 ליטר, הכנה לחיבור כסא תינוק, מיני בר לנשנושים של הילדים ועוד המון פיצ'רים שיקלו על החיים החדשים שלכם. 

NISSAN (צילום: יח"צ NISSAN)
NISSAN | צילום: יח"צ NISSAN

בדקו ביטוחים וחשבונות

אתם כבר לא שניים, ואולי גם לא שלושה או ארבעה אבל הביטוחים שלכם טרם קיבלו את הממו לגבי התוספת החדשה במשפחה. בדקו את הביטוחים הפרטיים שלכם והוסיפו את התינוק הרך, כנ"ל לגבי ביטוח חיים ואף קרן הפנסיה שתתעדכן על המצב המשפחתי. באותה נשימה ולא פחות חשוב, עדכנו גם את תאגיד המים במספר הנפשות החדש במשפחה כי את התינוק המתוק תצטרכו לקלח לפחות פעם ביום. לפחות. 

פתחו תכנית חסכון לכל ילד

החל מינואר 2017 משרד האוצר והביטוח הלאומי מעניק תוכנית חסכון לכל תינוק בישראל ועד הגיעו לגיל 18, שזה כמובן נחמד אבל אם יש לכם יכולת להוסיף עוד כמה שקלים משלכם, מדובר בהשקעה שקטה אך חשובה שתקל עליכם בצמתים הגדולים של החיים של הילד - החתונה, הלימודים ועוד תחנות צפויות ובלתי צפויות במהלך הדרך. נקודה למחשבה. _OBJ

עברו על העו"ש

בשלב הראשון תינוק צריך אהבה, אוכל ושינה אבל כמובן שהרשימה הזו הולכת ומתרחבת בכל יום בחייו. חשוב שהנושא הכלכלי יעמוד על הפרק על מנת שתוכלו להיערך אליו כראוי. זמן טוב להבין את טבלת ההוצאות וההכנסות שלכם. הפן הפיננסי עשוי לגרום לכם לשנות תפקיד בעבודה למשל או אולי להוסיף הכנסה. כמו כן, צלילה אל תוך החיובים החודשיים יכולה ללמד אתכם רבות על הדרכים למזער או לשנות את ההוצאות. זו מטלה לא קלה אך מתבקשת, שתעשה לכם קצת סדר ועשויה בהחלט למנוע מכם מלהיכנס למינוס או לטלטלה. 

אל תשכחו לנשום

תינוק במשפחה הוא ברכה ואושר גדול. זה גם קצת לא לישון ולא תמיד להבין מה הוא רוצה. זה גם לתת מקום וזמן לאחים הגדולים, לזוגיות, ובעיקר לעצמנו. לא פשוט אבל מדהים. ולכן, זה זמן חשוב לנשום, להיפטר מייסורי המצפון שלא מועילים לנו, להיעזר בסביבה הקרובה, לבקש עזרה, לדעת שהכביסה תחכה ולשתות קפה. עדיף חם. ומזל טוב - הוא/היא באמת קופי שלכם.