חדר השינה נתפס כמעוז הזוגיות, אבל לא אצל כולם זה כך; אם את אוהבת לישון ואתה ציפור לילה, אם אתה נוחר ואת מתעוררת מכל פיפס – שינה בנפרד היא לא מילה גסה.

זוג במיטה עם תמרור עצור (צילום: jupiter images)
"אתמול נחרת, הלילה את ישנה בסלון" | צילום: jupiter images

"רבע מהזוגות ישנים בנפרד"

לא מדברים על זה, אבל ישנם לא מעט זוגות שנוהגים לישון בנפרד בתקופות מסוימות בחייהם או כהרגל קבוע; סקר שערכה בארה"ב הקרן הלאומית לשינה מצאה כי 31% מהזוגות הנשאלים משנים את הרגלי השינה הזוגית שלהם בגלל בעיות שינה של בן הזוג.

23% מהזוגות דיווחו כי הם ישנים במיטות נפרדות, 8% משנים את מועדי השינה שלהם כדי להתאים אותם לבן זוגם ו-7% ישנים עם מסיכת שינה או אטמי אוזניים כדי שיוכלו לישון ללא הפרעה באותה מיטה.
כמו כן, 38% ממשתתפי הסקר אמרו כי הפרעות השינה של בן הזוג גרמו לבעיות בזוגיות וזה מובן; אם אחד מכם סובל מחוסר שינה בגלל הרגלי השינה של בן זוגו, אפשר לשכוח משנת לילה טובה ומסקס – מה שוודאי לא מוסיף לזוגיות. 

להשיג אינטימיות בדרכים אחרות

שינה בנפרד לא מצביעה בהכרח על פירוד רגשי, אלא על הרגלי שינה שונים. פסיכולוגים ומטפלים זוגיים טוענים שצריך להכיר בעובדה שיש זוגות עם בעיות התאמה בשינה, ללא כל קשר לתכיפות הסקס או לשביעות רצון מפרמטרים אחרים במערכת היחסים.


"אנחנו חיים בחברה עם נורמות מסוימות ואנחנו נותנים לדברים משמעות על פי נורמות אלו", מסבירה הפסיכולוגית והמטפלת הזוגית שלומית גילוני-ברק, לשעבר מנהלת פורום הריון, הורות וזוגיות בפורטל דולה. "אם שינה משותפת או נפרדת היא משמעותית עבורנו כחלק מהזוגיות, יהיה לנו קשה יותר לוותר עליה. אני חושבת שעלינו להבין מה החשיבות של השינה המשותפת בינינו – אינטימיות, שעת שיחה רגועה, סקס וכו' - ואם יש קושי אובייקטיבי לישון ביחד, שנובע מנחירות למשל, אפשר להשיג אינטימיות בדרכים אחרות, ולא רק באמצעות שינה משותפת. כל עוד נשמרים המגע, הסקס ושאר הערכים שחשובים בעיני כל אחד מבני הזוג, אין חשש מכך שהאינטימיות תתפורר". 

מתי כן יש לחשוש? אם ישנים בנפרד באופן קבוע או אם אחד מבני הזוג חושב שזו איננה נוסחה טובה לנישואין, אז עלולה להיווצר בעיה. למשל, אם אחד מבני הזוג מפרש את השינה בנפרד כדחייה או כנטישה, עלולות להיווצר בעיות, שכן נישואים בריאים מושתתים על הבנה הדדית של צרכי בן הזוג. אבל כל עוד הדבר מקובל על שניכם, שינה בנפרד היא לא בעיה אלא פתרון.


יחד עם זאת, כדאי לעשות מאמץ זוגי בשימור הזוגיות הרגשית והפיזית. אם הבעיה היא רעש הנחירות, הפתרון הטוב ביותר היא פירוד באמצע הלילה ממש לפני ההירדמות, כשהנוחר עובר לחדר אחר. אם השינה בנפרד משקפת בעיות אחרות בזוגיות, צריך לבדוק בכנות את מערכת היחסים ולחשוב איך להתמודד עם הבעיה, כדי שהשינה בנפרד לא תוביל לפירוד מלא.

>> לזוגיות בשלט רחוק יש סיכוי? זה תלוי בכם