בני זוג רבים נוטים להתלונן על מקבצי הנחירות הליליים אחד של השניה, אבל לקארן לנארד מריצ'מונד שבבריטניה, זימנה השינה המשותפת חוויה מסוג אחר: באחד הלילות היא גילתה שאדם, בעלה בן ה36- מדבר מתוך שינה.

זוג במיטה 1 (צילום: istockphoto)
מה אתה אומר? | צילום: istockphoto

"המזל שלי הוא שאני לא מדבר על בחורות"

ההגיגים המקוריים והמצחיקים של בן זוגה הצליחו להפתיע אותה שוב ושוב, וקארן החליטה לחלוק אותם עם שאר העולם. לפני כחודשיים היא פתחה בלוג שמתעד את השטף הוורבלי של בעלה. הבלוג, שזכה לשם: "גבר ישן מדבר", הפך מהר מאוד ללהיט אינטרנטי. והערכה היא שמדי בוקר פוקדים אותו כרבע מיליון גולשים, שמתעדכנים במשפטי המחץ שפולט אדם בשנתו.

בנוסף, על חוסר ההיגיון וההומור ששזורים בדבריו, המשפטים של אדם מכילים המון קללות וניבולי פה. קארן אפילו פרסמה אזהרה בראשית העמוד של הבלוג כי התכנים אינם מתאימים לילדים קטנים. בין הדוגמאות העדינות תוכלו למצוא משפטים הזויים כמו:"הצנרת כבר אינה עוזרת עם המלפפונים", "אם הייתי רוצה לראות אף ארוך ותחת גדול הייתי מסתכל על סוס" , "אמא שלך שוב בדלת, קברי אותי, קברי אותי עמוק", "אני לא רוצה למות. אני אוהב סקס וחיות פרוותיות".

בינתיים, אדם די מבסוט מהקרנבל התקשרותי שדיבורי השינה שלו מעוררים. בריאיון ל"סאן" הבריטי הוא סיפר כי החשש היחידי שלו הוא שיום אחד תסתנן איזו אקסית מיתולוגית, שתפר את הרוח הספורטיבית של אשתו: "החסד היחיד ששומר על חיי הנישואים שלנו הוא שאני לא מזכיר שמות של חברות ישנות שלי", הוא אומר.

ואיך כל זה התחיל? הגילוי המפתיע של קארן התרחש בשנה שעברה. לילה אחד היא התעוררה ושמעה את אדם אומר: " כן....לישון... מספיק עם הגבינה, מספיק". בעודו מתהפך הצידה וממשיך לנחור, היא פרצה בצחוק מתגלגל: "מה שהוא אמר היה כל כך ביזארי שחשבתי שזה משעשע באופן מיוחד", מספרת קארן שהחליטה לתעד ביומן את כל המשפטים הקטועים של בעלה. במשך תקופה נהגו בני הזוג לשבת יחד ולשתות את הקפה של הבוקר, תוך שקארן מעדכנת את אדם בהגיגי הלילה שעבר.

כאמור, לפני כחודשיים החליטה קארן לאפשר גם לשאר החברים ליהנות. כיום, הזוג משתמש בציוד הקלטה כדי לא לפספס אף בדיחה או מלמול. מה גורם לאדם להגיד את כל הדברים האלו? הוא בעצמו לא יודע: "כשאני מקשיב להקלטות של עצמי אני מוצא אותן משעשות ומעט מטרידות. מה עובר לי בראש שגורם לי להגיד את הדברים האלה? בגלל שאני לא זוכר חלומות, אין לי שום מושג" .

למה אנשים מדברים בשנתם?

פרופ' אבי שדה פסיכולוג קליני, ומומחה להפרעות שינה מהחוג לפסיכולוגיה באוניברסיטת תל אביב מסביר שאין הסבר ממשי לתופעה וגורמיה. דיבור מתוך שינה מופיע בעיקר בשנתם של ילדים. "בדרך כלל המלמול או הדיבור מופיעים בגיל או תקופה מסוימים ואז חולפים, בדומה לרוב התופעות הנלוות לשינה (הליכה מתוך שינה, חריקת שינים ועוד)", הוא אומר. "תופעות אלו משמשות ביטוי לעוררות מסוימת של המוח בשעה שחלקיו האחרים רדומים. ברוב המקרים תופעות אלו חולפות במהלך גיל ההתבגרות. כאשר הן ממשיכות ללוות בן אדם בוגר הן מהוות תופעה ייחודית. התכנים המופיעים בדיבור דומים לחלום, ויכולים לשלב בין מציאות לחוסר לוגיקה וקוהרנטיות. לעיתים התכנים יהיו חסרי משמעות לחלוטין ויכללו מלמול לא מובן", הוא מוסיף.

לדברי פרופ' שדה, אצל ילדים אפשר לראות איך דיבור מתוך שינה משחזר סיטואציות קונקרטיות שקשורות ללחץ - ידוע כי מצבי לחץ מגבירים את תופעת הדיבור מתוך שינה. אצל רוב האנשים הבוגרים תופעה זו חולפת, והיא אינה מצריכה טיפול. מה שכן ניתן לעשות במידה ומדובר בדיבור שנגרם ממצב של לחץ, זה לאתר את גורמי הלחץ ולטפל בהם. כמו כן, אם הדיבור מופיע בשעה קבועה בלילה, ניתן להעיר את האדם באופן מכוון בשעה הספציפית. הערות גורמת לשיבוש מהלך השינה הרגיל שלו ועשויה לפתור את הבעיה.
 

ולסיום, הנה עוד כמה ציטוטי נבחרים מהבלוג "גבר ישן מדבר":

"אתה לא יכול להיות פיראט אם אין לך זקן. כך אמרתי. הסירה שלי, החוקים שלי"

"שקי תפוחי אדמה. אני לא מוצא את שקי תפוחי האדמה שלי, אני זקוק להם! אצל מי השקים שלי? או, פאק איט, אאלץ להשתמש במשהו אחר" .

"ממתי התחתונים שלי נראים טוב עליך? תורידי אותם, תורידי אותם מהפרצוף שלך".

"תראה את הגודל של האמבטיה שלך. אני יכול להשתין בתוכה ולעולם לא תרגיש".

>> אפרופו שינה, איך מפענחים חלומות של ילדים?