זוג במיטה (צילום: אימג'בנק / Thinkstock)
פעמיים בשבוע זה מספיק. אם תמצאו את הזמן, כן? | צילום: אימג'בנק / Thinkstock

המוני ספרים כבר נכתבו על מוסד הנישואים, על הסוד לזוגיות המושלמת ועל איך, לעזאזל, ממשיכים להיות יחידה אחת שמחה ומאוחדת. סקר חדש ונרחב שנערך בין אלפיים זוגות המגדירים את עצמם כמאושרים אסף את הנתונים, שקלל והגיע לנוסחה של ממש, מתכון לנישואים מאושרים הכולל מינונים מדוייקים של חיבוקים, שיחות נפש וחופשות משותפות.

לצאת גם בלי בן הזוג

"הסקר שערכנו מוכיח שהנישואים הם משחק של תן וקח, ושחשוב לפנות זמן אחד לשני", אומרת קתרין קרון, דוברת רשת המלונאות "הדווטר" הבינלאומית. "בני זוג מצפים לקבל הרבה חיבה ואהבה אחד מהשני, אבל זוגות קרובים מבינים שאי אפשר לעשות זאת בלי לפחות שתי שיחות עמוקות בשבוע וויכוח בריא אחד. כל סוג של תקשורת הוא מבורך כל עוד הדברים מלובנים עד הסוף משני הצדדים. הדבר הכי חשוב, על פי התוצאות, זה לא להיכנע לשחיקת השגרה ולקחת טיים-אאוט זוגי. זה עומד בבסיס האושר לטווח ארוך. חופשות קבועות, אפילו אם הן קצרות יותר מחופשה שנתית אחת, יציאות למסעדה, כל אלה יתרמו לזוגיות בריאה וארוכת טווח".

על פי הממצאים, המתכון לאושר כולל שתי חופשות זוגיות בשנה, יציאה למסעדה לפחות שלוש פעמים בחודש, והרבה חיבוקים ונשיקות. כמה? שש נשיקות ארוכות בשבוע לפחות, סקס פעמיים בשבוע, ותשע פעמים בשבועיים בהן מושמעת ההצהרה: "אני אוהב אותך". כאמור, גם ויכוח אחד בשבוע חשוב לשמירה על הפלפל במערכת היחסים, כל עוד הוא ויכוח מהסוג הבריא, בו מגיעים בסוף לפתרון והסכמה.

58 אחוזים מהזוגות שהצהירו שהם יוצאים לשתי חופשות בשנה אמרו שהם עושים זאת כי בזמן החופשה הם נזכרים מדוע התאהבו בבן הזוג מלכתחילה. 55 אחוזים מהזוגות אומרים שבזמן חופשה קל להם יותר להתפנות לחלוטין ולהתמקד בבן הזוג. כמו כן, חוץ משלוש יציאות חודשיות עם בן הזוג למסעדה או לבר, הזוגות המאושרים מקפידים לצאת פעמיים בחודש עם חברים בלי בן הזוג. הזוגות המאושרים סיפרו שחמש פעמים בחודש לפחות הם צופים יחד בסרט בטלוויזיה, ושלוש פעמים בחודש לפחות הם יעשו מחווה רומנטית קטנה לבן הזוג כמו בישול ארוחה מיוחדת או פינוק בן הזוג בכוס קפה למיטה.

אהבה ממבט ראשון אינה מצרך הכרחי במתכון לזוגיות טובה, ורק 42 אחוזים מהזוגות המאושרים אמרו שחוו את התחושה. מה שכן משמעותי הוא חברות טובה. 47 אחוזים מהזוגות היו חברים קרובים לפני שחצו את הקווים, פצחו בזוגיות סוערת ולבסוף נישאו. 50 אחוזים מהזוגות הצהירו שהם מפנים זמן איכות מיוחד אחד לשני, 49 אחוזים הצהירו שהם תומכים זה בזה רגשית, ו-39 אחוזים אמרו שהם מקפידים לנהוג אחד בשני באדיבות ובכבוד.

חמישית מהזוגות לעולם לא הולכים לישון כועסים ומקפידים ללבן את העניינים לפני השינה. 21 אחוזים מהזוגות אמרו שמבחינתם הסוד לזוגיות טובה זה דווקא לפתח עיוורון מכוון מול ההרגלים הקטנים והמרגיזים של בן הזוג. גם סליחה היא מרכיב חשוב, ו-33 אחוזים מהזוגות הצהירו שהם ובני הזוג שלהם יודעים להתנצל בעת הצורך. 35 אחוזים מהזוגות המאושרים טוענים שהאושר שלהם טמון בכך שהם חולקים ביניהם שווה בשווה את מטלות הבית.

גם לסקסולוגית והיועצת הזוגית איריס בר-און יש מתכון משלה לזוגיות טובה.

  • לזוג טוב יש 70 אחוזים של דומה ו-30 של שונה, כך יש פחות ביקורת ורצון לשנות, ועדיין לא משעמם יחד. הביקורתיות יוצרת ריחוק.
  • שמרו על כבוד לעצמכם ואחד לשני. אל תנבלו את הפה ואל תשמיצו את משפחתו של בן הזוג.
  • אל תביאו ילד בשנה הראשונה לנישואים. כשאין בסיס טוב של חברות, בשלות ואינטימיות, הילדים יהוו נטל מרחיק.
  • אל תהיו קורבן של הילדים ושל עצמכם. שימו את עצמכם קודם. כשאדם מוותר על עצמו בשביל אחרים נוצרת מרירות.
  • פנו זמן איכות מיוחד עם בן הזוג, כולל דייטים לסקס. השגרה משתלטת על החיים ואי אפשר לחכות לספונטניות.
  • אחת לכמה זמן צא לחופשה ללא הילדים, בלי רגשות אשם.
  • הירשמו לחוג משותף. ריקוד, אמנות, סדנאות שונות. זה יוצר קרבה, תוכן משותף, ומבטיח שלא תהפכו לאחד מהזוגות ששותים יחד קפה ואין להם על מה לדבר.

>> איך ריחות משפיעים על הזוגיות שלכם?