אם הורות בכלל היא עניין מורכב, אין ספק שהורות לילד עם צרכים מיוחדים - הופכת לעניין מאתגר ומורכב הרבה יותר. מציאות כזו לעיתים מערימה קשיים על זוגות שנאלצים לחיות ולהתמודד ביחד תחת לחצים ועומסים - רגשיים, כלכליים ופיזיים - כדי לצלוח את המצב ולעשות הכל לטובת הילד שלהם. ואם זה לא מספיק - תכניסו לזה גם את סיר הלחץ שהגיח אל חיינו בשנה האחרונה - משבר הקורונה.

אולי בגלל זה, הנתונים שפרסמו לאחרונה בתי הדין הרבניים לא מפתיעים. לפי הדו"ח - אחוז הגירושים בקרב כלל הציבור, ירד בכשלושה אחוזים במהלך השנה האחרונה בתקופת הקורונה. מנגד, אחוז הגירושים בקרב משפחות עם ילדים בעלי צרכים מיוחדים נמצא במגמה הפוכה. למעלה מ-80 אחוזים מהזוגות שבוחרים להתגרש. 

"אני לא מעוניינת במלחמות נוספות"

לפני כשלוש וחצי שנים, הגר שלו, אמא של אמה בת החמש וחצי, הבינה שביתה אובחנה בטעות עם אוטיזם. באותה התקופה, תוך כדי הליך הגירושים, התגלה כי אמה הקטנה שלא מצליחה לדבר או להחזיק פריט כלשהוא בידיה, מתמודדת עם תסמונת רט, הפרעה נוירולוגית התפתחותית שמופיעה בעיקר בקרב בנות.

אמה כרמון (צילום: צילום משפחתי)
אמה הקטנה | צילום: צילום משפחתי

הגר מיד הבינה שמעתה, יש משימה אחת דחופה מהכל, הטיפול בבתה. "רציתי להבין מה יש לה לפני שהולכים על משמורת משותפת", היא מספרת, "ברגע שהבנתי שיש לה את התסמונת ואיזו התמודדות מחכה לי, קלטתי שאהיה חייבת את העזרה יומיומית של הגרוש שלי". 

המסלול למאבק משפטי התגמד לנוכח המציאות, והמטרה של הגר הייתה משמורת משותפת, אפילו במחיר של ויתור על דמי המזונות. "אני דרשתי משמורת משותפת", היא מסבירה, "הוא רצה פעמיים בשבוע. בהתחלה, כשהוא הבין את המצב של אמה הוא הסתייג ואמר שהוא לא יצליח לעמוד בזה, אבל בסוף הוא נכנע. בין היתר בגלל הכסף. זה הרי הביא לכך שהוא שילם פחות דמי מזונות. העדפתי שהוא ייקח אחריות ויטפל בה גם, ולא ישלם בכלל מזונות. אני משכתי את כל התביעות, אנחנו מתחלקים בקצבת הנכות שלה, העיקר שיהיה שלום בית ושהוא ייתן יד. היא המלחמה שלי ואני לא מעוניינת במלחמות נוספות". 

כשהגר אומרת מלחמות נוספות, היא מדברת על המורכבות בגידול ילדה עם צרכים מיוחדים, ללא כל קשר לסטטוס הזוגי של הוריה. "אמה היום בת חמש והתקשורת איתה לא פשוטה. להכין ארוחת בוקר זה אומר לעבור דבר דבר במקרר ולחשוב מה היא רוצה. היא לא יכולה לומר לנו מה היא רוצה או להצביע וזה מתסכל אותה. התסכול לפעמים מלווה בהתפרצויות זעם, לפעמים רק בגלל שהיא רוצה קורנפלקס עם חלב, ואני לא מבינה מה היא רוצה. אני לא תמיד יודעת איך לעזור לה".

"במדינת ישראל, הסכמי גירושין של הורים לילדים עם צרכים מיוחדים שונים מהסכמי גירושין 'רגילים'", מסבירה עו"ד דלית יניב מסר, מומחית לדיני משפחה וגישור, את ההבדלים במקרים השונים. "הסכם גירושים 'רגיל' מתייחס לסוגיות המשמורת, זמני השהות והמזונות עד להגיעו של הקטין לבגרות. אולם, כשמדובר בהסכם גירושין של הורים לילד בעל צרכים מיוחדים, אחריותם המשותפת של ההורים, אינה מסתיימת עם הגעת הילד לגיל 18 או 21, שכן ילד בעל צרכים מיוחדים זקוק לאפוטרופוס פעיל במשך כל חייו, גם לאחר שיהפוך לבגיר. עקב כך על ההורים לקבוע הוראות מפורשות בנוגע לחלוקת האחריות ההורית שלהם גם לאחר שהילד יגיע לגיל 18. כך למשל, בשונה מהסכם גירושין 'רגיל' נמצא בהוראות הסכם גירושין להורים לילד בעל צרכים מיוחדים התייחסות לשאלות כדוגמת היכן יתגורר הילד בבגרותו, היכן ישהה במהלך חופשות וחגים וכיוצא בזה". 

עו"ד דלית יניב מסר (צילום: סם יצחקוב)
עו"ד דלית יניב מסר | צילום: סם יצחקוב

"ישנם גם רגעי אור"

אלא שבדיוק כשהחלו להתרגל בני הזוג לסטטוס החדש, הגיע משבר הקורונה. הגר מספרת על שורה של אתגרים חדשים שנאלצה להתמודד מולם. "יש גן למשך חצי יום ולא ליום שלם", היא משתפת, "התחושה שלי היא שלא מבינים שילד כזה שמפסיד שעות לימוד זו פגיעה בהתפתחות שלו. ברגע שבו לוקחים לילדים את המסגרת, הופכים להם את העולם, וזה נזק נוראי עבורם". 

הסגר הראשון היה לדבריה "שוק של ממש", אבל גם אז, היא בחרה להסתכל דווקא על חצי הכוס המלאה. "בסגר הראשון הייתי מסתובבת איתה במשך שעות באוטו כי זה היה הדבר היחידי שהיה שמרגיע אותה", היא נזכרת, "מעבר לזה, אין ספק שצריך להיות חזקים וצריך תמיכה".

הגר מדגישה שקיים גם יתרון מסוים בגירושים וחלוקת הטיפול לשני בתים. "נכון שמאז שהיא נולדה היו בעיות ביננו, אבל היינו מתגרשים גם אם היא הייתה ילדה רגילה. זה יצא לטובה כי לגדל ילד כזה בבית אחד זה לא הגיוני, כשזה מתחלק זה הרבה יותר אפשרי".

הגר שלו עם בתה אמה (צילום: צילום משפחתי)
הגר שלו עם בתה אמה | צילום: צילום משפחתי

כיום הגר מתגוררת ברמת גן ובן זוגה לשעבר ברעננה. הגן נמצא קרוב לבן הזוג ובימי השבוע הם מחלקים את הימים באופן קבוע, כדי לא לשבור את שגרת החיים של אמה. מאז הגירושים הגר הספיקה להינשא בשנית לבן זוגה קרני וכעת היא מאושרת מרגעים קטנים עם אמה "בן הזוג שלי מכיל, שומע, מקשיב ומבין, והוא מתמודד איתי יומיום. בנוסף לכך ישנם גם רגעי אור, לאחרונה גיליתי שהיא מבינה הכול, כל מה שאנחנו מדברים איתה, וזה היה מדהים ומרגש".