שני זוגות יושבים בארוחה עם סלט, יין ונרות (צילום: jupiter images)
לפעמים הדשא של השכן רק נראה ירוק יותר. אילוסטרציה | צילום: jupiter images

אתם רואים זוגות אחרים ולא יכולים שלא לתהות לגביהם - איך חיי המין שלהם, איך הם מתנהגים בבית, והאם הם באמת מאוהבים כמו שהם נראים? חלק מזה נובע מסקרנות טהורה, וחלק אחר פשוט משתוקק לדעת איך מערכת היחסים שלך נראית ביחס לשלהם. "טבעי לגמרי להשוות את הזוגיות שלכם לזו של אחרים ולהשתמש בה כאמת מידה", אומרת קופר לורנס, מחברת הספר  "Been There, Done That, Kept The Jewelry". "אפשר ללמוד לקח חשוב מהדרך שבה חבריכם מנהלים את מערכת היחסים שלהם כלפי חוץ". הבעיות מתחילות כשההנחות שאתם מניחים - לטוב או לרע - שגויות, ושהמידע המוטעה משפיע על האופן שבו אתם תופסים את מערכת היחסים שלכם ופועלים בתוכה.

זו הסיבה לכך שחיוני להבין מה באמת קורה מאחורי הדלתות הסגורות של זוגות אחרים. המידע הזה עשוי לתת לכם פרספקטיבה טובה יותר על חיי האהבה שלך ואולי אפילו לעזור לכם להבין עד כמה המצב הזוגי שלכם טוב. אלה הדברים שעליכם לדעת על מרבית הזוגות.

לפעמים הם מנסים לעמוד בציפיות שלכם

בכל חבר'ה יש את הזוג הזה שמפגין דינמיקה זוגית מושלמת, אהבה אינסופית, עניין אמיתי בפרטנר, ובאופן כללי עושה רושם של זוג יונים מאוהב עד מעל הראש. בטח יצא לכם פעם או פעמיים לומר להם עד כמה הם מדהימים בעיניכם. "התוצאה היא שהזוג הזה יתאמץ במיוחד להמשיך להיות מדהים כל כך, כי הם אוהבים את הדימוי שנוצר להם או כי הם לא רוצים לאכזב אתכם", אומר הפסיכולוג ד"ר רוברט פיליפס.
בשפה המקצועית זה נקרא מוטיבציה חברתית: המודעות לאופן בו אחרים תופסים אותנו משפיעה על התנהגותנו. לרוע המזל, העמדת הפנים הזו עלולה לייאש את הזוגות שבודקים את עצמם. "אתם עלולים להרגיש שהזוגיות שלכם פחות טובה מזו של הצוות המנצח, ושההתאמה הזוגית שלכם הייתה יכולה להיות הרבה יותר טובה", מזהיר יועץ הזוגיות ד"ר ג'ון טאונסנד.

הנה הדבר הכי חשוב שעליכם לזכור: זוגות מושלמים כאלה בדרך כלל הופכים לעוד זוג רגיל כשאין להם קהל. "לא בטוח שהקרבה הזוגית הנערצת שלהם היא חלק מיחסיהם הרגילים", אומר ד"ר טאונסנד. "יכול להיות שכשהם פוגשים אתכם הם מגייסים את ההתנהגות המושלמת הזו, אבל בשאר הזמן הם כנראה מתמודדים עם אותם נושאים שמעסיקים את כל הזוגות האחרים".

גם לפוצי-מוצי יש לפעמים שלדים בארון

הם לא מסוגלים לשלוט בעצמם ונמרחים אחד על השני בטירוף. מדובר בזוגות האלה שבכל מקום שאליו הם מגיעים מיד הם מחפשים פינה חשוכה לנשיקות ולהתלטפויות. על פניו זה נראה כמו אידיליה, אבל קחו בחשבון שמראה עיניים מטעה לפעמים. מומחים אומרים שככל שבני זוג מתמזמזים יותר או מדברים בשפה תינוקית בפרהסיה, כך הקשר שלהם פחות חזק.

"סביר להניח שזוג שמפגין חיבה גופנית גדולה כל כך בפני אחרים מחפה על חוסר באינטימיות זוגית בבית", מסבירה ד"ר לינדה אולסן, פסיכולוגית קלינית שמתמחה בדייטינג. "מערכת יחסים שמתפתחת בה חיבה מוגזמת עלולה להסוות תחושות של חוסר התאמה".
מצד שני, זה לא אומר שיש בעיה כלשהי אצל זוגות שלא מפגינים חיבה בפומבי. "הם כנראה מעדיפים לשמור לעצמם את הרגעים האינטימיים שלהם", אומר ד"ר טאונסנד.

לכל מטבע שני צדדים

לא פעם נשים מקנאות בחברה בגלל טבעת האירוסין הענקית שמתנוססת לה על האצבע, אבל כדאי לזכור שלכל דבר יש מחיר. "לכל מערכת יחסים יש צדדים חיוביים וצדדים שליליים", אומר ד"ר פיליפס. "אולי החבר של החברה הזאת מרוויח המון כסף, אבל יכול להיות גם שהוא אף פעם לא בבית ושהעבודה נמצאת בראש סדר העדיפויות שלו".

בכל פעם שרגשות קנאה יעטפו אתכן, נסו לקחת בחשבון את הוויתורים שאותה חברה אולי עשתה. אף פעם אי אפשר לדעת, ומאוד יכול להיות שאם היו נותנים לה את אפשרות הבחירה, החברה הזו הייתה מחליפה בשמחה את הכסף של החבר שלה בזמן איכות עם חברתו.

ההרפתקאות המיניות שלהם הן יוצאות מן הכלל

אחרי שלוש שנים עם אותו בן זוג, סיון, 32, השלימה עם העובדה שחיי המין שלה כבר לא יהיו סוערים כמו שהם היו פעם. "חשבתי שזה נורמלי, עד שחברה שלי סיפרה לי בפרטי פרטים על הדברים הקינקיים שהיא ובעלה עשו. התחלתי לחשוב שאולי משהו אצלנו לא בסדר אם זוגות אחרים ממשיכים לחרוך את הסדינים על בסיס קבוע".

זוג רב 2 (צילום: istockphoto)
דוקא לזוגות וכחניים עשויה להיות זוגיות טובה יותר | צילום: istockphoto

נשמע לכם מוכר? אם כן, אתם יכולים להתעודד. אולי הם מספרים לכם סיפורי סקס נועזים רק בגלל שזה משהו שלא קורה כל יום, ואולי אפילו די נדיר. "אם זה היה קורה הרבה, זה לא היה משהו ששווה לשתף בו אחרים", אומר ד"ר פיליפס. "אולי הם בעצמם מתקשים להאמין שזה קרה להם".

התחושות שלכם יכולות לרמוז על צורך לנער קצת את ההתנהלות הנוכחית של חיי האהבה שלכם. "במקום להצטער על כך שאתם והפרטנר שלכם לא בודקים את הגבולות המיניים שלכם לעתים קרובות יותר כמו הזוג ההוא, פשוט תחליטו לעשות את זה", אומרת לורנס.

זוגות שרבים הרבה הם דווקא קרובים

זה לא בדיוק נעים לבלות ערב שלם עם זוג וכחנים סדרתיים. אבל האמת היא שבעוד אתם מרחמים עליהם ומרגישים לא נעים להיות נוכחים בסיטואציה הלא ממש מלבבת - היחסים שלהם כנראה הרבה יותר טובים ממה שנראה לכם.
"ויכוחים הם בדרך כלל סימן שבני הזוג עדיין מושקעים רגשית זה בזה, שאכפת להם אחד מהשני מספיק כדי לפתוח דברים לא בהכרח נעימים לדיון במקום לשתוק", אומרת לורנס. הם גם בטוחים בזוגיות שלהם כדי לדעת שריב אחד קטן לא יחרב אותה.

ברור שריבים קטנים ומריבות גדולות הם לא אותו הדבר. זה בסדר שזוגות מתווכחים על שטויות, אבל כשהם רבים ריב של ממש, זה בדרך כלל על עניינים גדולים יותר שנמצאים על הפרק. וגם זה בסדר. "אין שום דבר רע בחוסר הסכמה, כל עוד מגיעים לפתרונות ומתקשרים בצורה מכובדת", מסבירה ד"ר אולסן. "אם בני זוג אף פעם לא רבים, זה אומר שהם שומרים הרבה דברים בבטן, ואין להם את כישורי הזוגיות הנדרשים כדי לתקן אותם".

כולם מטילים ספק לפעמים

כל מי שמדביק על הפרצוף חיוך מאוזן לאוזן וטוען כי אין לו שום ספקות במערכת היחסים שלו, משקר. כולנו מפקפקים בזוגיות שלנו לפעמים, גם אם אנחנו לא מצהירים על זה בקולי קולות. העניין הוא שאותן דאגות קטנות יכולות דווקא לעזור למערכת היחסים שלכם בטווח הארוך. "מדי פעם צריך לעצור, לחשוב על כל מה שיש לכם ולוודא שאתם באמת מאושרים, במקום לפעול על טייס אוטומטי", אומר ד"ר טאונסנד. "או שזה יחזק את הרגשתכם לגבי מערכת היחסים, או שזה יגרום לכם להחליט שהעניינים יכולים להיות הרבה יותר טובים, מה שידרבן אתכם לנקוט בצעדים כדי לשפר את המצב".

>> לקבלת גיליון מקבוצת מוטו תקשורת מתנה לחץ כאן