צחי (43) מספר לי שכל השנים שהיה עם אישתו היו שנים קשות. היא אישה קשה ואובססיבית, פדנטטית על גבול המופרעות, לא לגמרי בריאה בנפשה.

"היא תמיד אמרה לי וחזרה על המשפט: 'אם תבגוד בי זה יהיה סוף הקשר ביננו. ואנקום בך כל חיי'. לא הבנתי כמה רצינית היא היתה.

"אני בחור טוב, אני איש משפחה. לא חשבתי שכך יראו חיי. יום אחד זה פשוט קרה. התאהבתי באישה אחרת. ניהלתי שנתיים רומן בסתר. הייתי מאוהב אבל ידעתי שאני לא עוזב בית ומשפחה. אבל כנראה שאין פשע מושלם. עשיתי טעות אחת קטנה והיא עלתה עלי. אישתי נפגעה מאד והפכה מרגע זה לשטן. דבר ראשון העיפה אותי מהבית. לא הסכימה לדון בחזרה הביתה. זרקה אותי ולמרות תחנונים, בכי והבטחות מצידי היא עמדה על שלה. זה היה סוף פסוק מבחינתה. גירושים. לקחה סוללת עורכי דין והוציאה ממני ערימות של כסף. אחרי שהיתאוששתי והבנתי שאין דרך חזרה הביתה חזרתי לאהובתי האסורה שהפכה למותרת.

"כל יום אני מודה לאישתי שלא נתנה לי צ'אנס לחזור הביתה. אבוי לחיי האומללים שלי אם הייתי נשאר איתה. היום אני מבין למה נשארתי איתה מבין את הפחד שאחז בי. לפרק? לתת הרבה כסף? מה יהיה עם הילדים? איך אראה מול הסובבים?

"מזל גדול שלי שאני היום היכן שאני. אני ואהובתי חיים ביחד בהרמוניה ובכיף. הילדים של שנינו מחוברים ומשחקים ביחד. היום יש לי אישה שפויה. יש לי אהבה וסקס וחמימות ואוכל טוב. לאחרונה התחלתי לחשוב על חתונה ועל עוד ילד. אני מאושר.

"רק דבר אחד לא עוזב אותי. גרושתי. מה לא עשיתי בשבילה. הבנתי שהיא פגועה. ריחמתי עליה והשארתי לה הכל. מזונות גבוהים. אני אבא שמעורב. מה עוד? היא ממררת לנו את החיים. היא קוראת לבת זוגי 'זונה' בכל העיר. היא מרעילה את הילדים, מספרת לכולם על המקרה. לא מפסיקה להיתעסק בזה. משגעת אותי בכל הנוגע לילדים. ממש מציקה".

לצאת מהטירוף

צחי,

אישה פצועה זה לא פשוט. אבל אתה תמשיך לבנות את חייך כך או כך.  אז עדיף כך.

אין לך הרבה מה לעשות. עכשיו זה הזמן שלך  להיות מלאך ולספוג את הקריזות שלה. לא להיכנס לוויכוחים ללא סוף, לא להיגרר לשיחות ללא מוצא ולהבין היטב שגרושתך, שאתה מתאר אותה עם רגישות גבוהה מהנורמה גם לפני המקרה, נפגעה פגיעה מאד קשה והיא מתמודדת איתה יום יום. כל ה"רעל" שיוצא לה לכיוונך זה כאב איום שהיא לא מצליחה להכיל.

גרושתך במצב של פוסט טראומה. היא נעולה בעקרונות הברזל שלה ומטעינה את עצמה בטונות של שינאה וזעם. בגדת בה מבחינתה זה סוף העולם. הכל חרב לה. שיקרת לה ועוד היא צריכה להיתמודד עם החיוכים שלך, עם האושר בזוגיות החדשה שלך ואולי בעתיד גם עם ילד - אח למחצה לילדיה שלה.

איש מחייך ומניף שני אגודלים
שמור על גישה חיובית, לא משנה מה קורה | צילום: kitty, ShutterStock

אל תתנצח איתה. אין לך פריוולגיה לכעוס עליה. תעזור לה לצאת מהטירוף.

כשהיא מקשה עליך, ואני מבינה שזה קורה הרבה מאד, מיד תחשוב על הכאב שלה ולא על איך אתה נכנס בה. תוריד את הטונים. דבר ברוגע אך לא ביהירות. תהיה גמיש לבקשותיה. בוא מולה תמיד ברכות ועם נכונות לתת. אל תתקע על קטנות. תעגל פינות. תבליג על השמצות, תבליג על הגידופים. תהיה לך תקופה לא נוחה זמן מה אך אם תמשיך בקו רציף בעיקביות בגישה של רכות לב ולא תיפול למלכודות הנקמה תוכל לשרוד את התקופה. גרושתך תבין בסופו של דבר שזאת המציאות החדשה, שאתה לא מפלצת, שפניך לשלום, שאתה בא בטוב, שאתה אבא טוב והיא תסתגל בעזרתך ובעזרת שחיקת הזמן שעובר.  

אני כמובן מאחלת גם לה לטפל בעצמה מיד. להבריא, להתחזק, להבין את מה שקרה, לקחת אחריות על החיים ולהמשיך בגאון עם תובנות חדשות עם חוכמה ועם כלים משוכללים ולא לבזבז את כל האנרגיה על שלילי ונקם.  יש חיים אחרי הגירושים.

>> רוצים להתייעץ עם יעל ברון בנושא זוגיות? בבקשה: Yaely_b4@walla.com

הורים - כל מה שאתם צריכים לדעת