נאוה (30) ודורון (27) נשואים שנה. לנאוה אלה נישואים שניים ואת דורון היא קטפה בשיא רווקותו. היא הגיעה לקשר עם תסמונת פוסט-טראומטית על רקע בגידה. אבי שני ילדיה נטש אותה לטובת אישה אחרת. דורון הגיע לקשר אחרי שנות הוללות נטולות מחוייבות.

גבר שולח הודעה אישה עצובה מאחור (צילום: STEFANOLUNARDI, Istock)
רוצה שהיא לא תקנא? תשתף אותה (אילוסטרציה) | צילום: STEFANOLUNARDI, Istock

נאוה היא אנטיתזה לכל בנות זוגו של דורון עד היום. היא אישה צנומה וקטנת גוף, מופנמת ושקטה, מרצה ותלותית. אישה של פעם, ביתית ואימהית. חוץ ממשפחה לא מעניין אותה כלום. גם לנאוה הבחירה בדורון אינה שגרתית. הוא חתיך, צעיר ממנה ורווק שזולל את החיים.

היא התאהבה בו מההתחלה. היא חיכתה לו, בישלה לו, פינקה אותו ועשתה בשבילו הכל. אי אפשר היה לטעות. היא משוגעת על דורון. הוא היה מרוצה מהמצב. יש לו הכל. יציבות, אישה טובה, סקס מתי שרק רוצה, כביסות, אוכל משובח ואפילו שני ילדים חמודים. הם נישאו כעבור מספר חודשי חברות. נאוה היתה מאוד לחוצה ודורון נכנע ונשבע לה בכתובה.

נאוה חושבת שהידרדרות היחסים החלה מיד אחרי החתונה. הבעיה היתה שם כבר קודם, אבל היא היתה חדורת מטרה מבלי להתייחס למה באמת יש ביניהם ביחד.

החיים שלהם התנהלו כך: בתשע בערב נאוה נופלת שדודה למיטה סחוטה מיום מתיש של עבודה וטיפול בילדיה ונרדמת מיד. בערך בשלוש בלילה היא מתעוררת ורואה שדורון לא לצידה. היא קמה לחפש אותו בבית ומוצאת אותו מצ'וטט בפייסבוק. ככה כל לילה, כל הלילה.

דורון חוזר מהעבודה לבית מבריק עם אוכל על הכיריים, חוטף משהו מהסירים, ממלמל כמה מילים ויושב לזפזפ בערוצים או משחק בנייד, אדיש רוב הזמן ולא מוצא עניין. אין ביניהם שום מגע, אף לא ליטוף ובטח שלא נשיקות.  השיחות קצרות וענייניות. הוא לא משתף אותה בכלום והיא מרגישה מחוץ לענייניו. נאוה מתחילה לחשוד שיש לו מישהי אחרת. היא מחטטת בנייד ובודקת במחשב, מרחרחת את בגדיו וחוקרת על כל איחור של חמש דקות. כשהטלפון של דורון מצלצל היא נדרכת, אולי זו "היא", האחרת, ומתחילה חקירה צולבת. דורון לא מספק תשובות מרגיעות ונאוה הופכת לאובססיבית ואינה מרפה. הוא מרגיש חנוק. הוא כועס וצועק שאינו מוכן לסבול את זה יותר. הריבים הופכים לשתיקות ארוכות והכל מט ליפול.

הם פונים אליי ומגיעים לפגישה.

היא קנאית, הוא שולט

נאוה חוותה בגידה כואבת של בעלה הקודם. הכל נראה לה חשוד יותר מהסביר. יש לה רגישות לצלצול של טלפון בלילות ולאדישות מצד בן הזוג, וכשזה בא ביחד -  זה מפעיל אצלה את הכאב במלוא העוצמה. דורון לא מקל עליה. הוא לא מספק לה תשובות מרגיעות, אלא להיפך, הוא מסתיר ומוחק היסטוריה במחשב.

זוג במיטה, האישה לא מעוניינת (צילום: אימג'בנק / Thinkstock)
פתיחות וכנות יעזרו לפתור את הבעיה (אילוסטרציה) | צילום: אימג'בנק / Thinkstock
יש כאן טנגו הרסני. נאוה רגישה ודורון דורך לה על היבלות. הוא טוען גם בפניי שאין לו שום יחסים רומנטיים מחוץ לנישואין. יש לו כמה ידידות שאין ביניהם כלום וזהו. הוא מודה שהקשר אינו תקין, אך טוען שהוא טיפוס נאמן ועומד על כך שאין אישה אחרת בתמונה.

הקנאה המתפרצת של נאוה נובעת מכמה כיוונים: הטראומה שמלווה אותה, היחס הקר של דורון כלפיה, היעדר מגע ביניהם, והתנהגות מחשידה של דורון שאינו מאפשר שקיפות אלא תוקף וגוער בה על החטטנות שלה. הוא יכול לפתור את זה. לפחות את זה. לאפשר לה לבדוק, להשאיר הכל פתוח, להרגיע. אך כל אלה שייכים לאהבה וליחס חם שחסרים בבסיס הקשר.

דורון מתקשה להודות בכך, אך הוא בעצם נהנה מהתקפי הקנאה. זה נותן לו תחושת עליונות ושליטה במצב. אם היא משתגעת מקנאה משמע היא אוהבת אותי. ואם היא אוהבת אותי, אני שולט במצב.

קנאה היא פועל יוצא של אהבה ורכושנות. היא רגש עתיק ימים, טבעי ואנושי. האבולוציה הכתיבה לנו לשמור על בלעדיות מינית. הבסיס הביולוגי של קנאה קשור בהולדת צאצאים ודאגה לכלכלתם. גבר שומר שאשתו שלא תקיים יחסי מין עם אחר מהחשש שתהרה לזר ותלד צאצאים עם גנים זרים - שלא זו בלבד שלא ימשיכו את השושלת שלו, אלא שהוא יאלץ לפרנס אותם בדם, יזע ודמעות. אישה דואגת שהגבר שלה לא יעבר אישה אחרת ויוליד לה ילדים והפרנסה תחולק לעוד משפחה. מכאן זה מתחיל ומתפרס עד להיבטים פסיכולוגיים נוספים כמו פחד מנטישה, פגיעה באגו ואובדן אמון.

דורון ונאוה צריכים לדבר על "יחסינו לאן", כי הקנאה היא רק הסימפטום. הבעיה האמיתית עמוקה הרבה יותר.

דורון משתעמם. הוא אמנם מתענג על הנוחות, אך הקשר ריק מתוכן. ואקום. הוא מצא אישה ובית, אבל הנפש צמאה ליותר מזה. האושר וההנאה נמצאים ברגש ולא בנוחות הפרקטית, ועם הסוגיה הזאת הוא חייב להתמודד.

נאוה בטוחה באהבתה לדורון וברצונה לחיות איתו וללדת לו ילדים. היא צריכה לעבוד על הערכתה לעצמה, על הביטחון העצמי והתגברות על הפחד מפני נטישה. על שניהם לצקת ליחסיהם תוכן נוסף מעבר למילוי התפקידים המסורתי של מפרנס טוב ועקרת בית למופת.

קנאה היא סימן לבעיה אחרת

יעל ברון
הצד הבוגד תוקף את הצד הקנאי. יעל ברון
לקנאה על רקע רומנטי גוונים וצורות רבות. יש קנאה נורמלית, סבירה ומאוזנת בתוך קשר. אף בן זוג לא רוצה להיות מקורנן ולכן לא נם בשמירה. ערנות כזו מוסיפה לקשר קצת מתח חיובי שמזכיר לכם שאתם לא רק מכונות להעמדת צאצאים אלא אנשים נחשקים ונפשות שמחוברות עם רגש וחום ומינוני פחדים סבירים, הישרדותיים.

אבל קנאה יכולה להיות הרסנית ופוגענית ובמקרים קיצוניים אף מסוכנת. בדרך כלל קנאה אובססיבית היא באחריות שני הצדדים. בן זוג רגיש מצד אחד, ובן זוג פלרטטני ומועד לפורענות מצד שני. החיים בכנות, פתיחות ושקיפות זה לזו פותרים את הסימפטום. אך למען האמת,  בהרבה מקרי קנאה חזקה ואובססיבית שנתקלתי יש אש מתחת למסך העשן  כך שלא יכולה להתאפשר שקיפות. הצד הבוגד תוקף את הצד הקנאי ומחליש אותו במטרה לטשטש ולהתיש את החקרן המנג'ס כדי שירד מהעניין. בכל מקרה, אם אתם חיים לצד בן זוג קנאי וסובלים מהתקפי קנאה חוזרים ונשנים, זהו סימן לבעיה בקשר ביניכם. הקנאה היא רק הפועל היוצא.

נאוה ודורון מנסים לשרוד. הם עדיין לא מוותרים. נאוה מנסה להרגיע את קנאתה ודורון מאפשר לה לחטט בטלפון שלו ובמחשבו האישי. הם במגמת התקרבות. הוא מגיע למיטה בלילה בשעות שמקובלות על שניהם. הוא שם לב לנעשה בבית ומביע חמימות. אחת לשלושה חודשים הם יוצאים למסע משותף, טיול, ספא, צימר, או חופשה בחו"ל ומנסים לקרב לבבות  אם יגיעו לסוף היחסים לפחות ידעו שניסו לפני שוויתרו.

*השמות בטור בדויים ופרטי הדמויות שונו

>> בטור הקודם: סקס הוא מראה ליחסים ביניכם

לכל הטורים של יעל ברון