דפנה בת 40 ועדיין רווקה. הקשר האחרון היציב והארוך שהיה לה היה בצבא ומאז כל הקשרים היו קצרים מאד ולא החזיקו יותר מחודש - בהחלט לא מה שייחלה לעצמה. היאוש הרס אותה ומביא אותה לכל דייט עם תחושת כישלון וחוסר ביטחון שזועק לשמיים. הבעיה היא שהיא לא מודעת לכך ולא רואה את המקום שלה בקשרים. בעיניה, אלו הגברים שבעייתים - "כולם נצלנים ולא אמינים", לדבריה. 

מה שבטוח הוא שלדפנה יש טייפ קאסט בגברים שהיא לא מוכנה לזוז ממנו: ברשימת המכולת - הגבר שלה צריך להיות צעיר, רווק, לא גרוש, בהיר עור, גבוה ומעודכן באופנה. היא ניסתה כבר כל אפליקציית היכרויות בשוק וכך היא מכירה עשרות גברים, מסתמסמת עם רבים אך לרוב זה אפילו לא עובר שלב לשיחת טלפון ונשאר תקוע בוואטסאפ. לדבריה, כשהם שומעים שהיא בת 40, הם נלחצים וחותכים. 

במפגש עם דפנה, אני מגלה שהיא יפה, חתיכה ונראית צעירה בהרבה מגילה. היא מספרת לי שכל גבר שפוגש אותה מתלהב מהמראה שלה, ומאוד מעוניין בהתחלה. גם היא מצדה נלהבת מאוד. לפני כל פגישה היא מתארגנת כמו לחתונה ומתרגשת כאילו שהיא הכלה. ללא ספק מכונה משומנת של דייטים. הבעיה היא שאחרי זמן קצר של היכרות, הגברים מתעייפים ומתחילים בתרגילי התחמקות אלגנטיים או פשוט מתאדים. דפנה מיואשת ולא מבינה למה זה לא הולך.

אני מבינה למה זה קורה. אחרי שניים-שלושה דייטים, דפנה כבר מדברת על חתונה וילדים, על מחוייבות לכל החיים, על האופן שבו הייתה רוצה לגדל את הילדים ועל העיר בה היא רוצה לגור. בשלב הזה הוא עוד משתף פעולה ונהנה מהשיח המחמיא, אבל דפנה מיד עוברת שלב: שלב הלחץ. השיחות הופכות לוויכוחים ואפילו מריבות. וכך מבחורה כיפית היא הופכת לאישה חשדנית, מבוהלת וממורמרת. זה השלב שהגבר נעלם. 

דפנה סופגת אכזבה אחר אכזבה וכבר לא מאמינה באף אחד באופן קיצוני. כולם נראים לה שקרנים, בוגדניים ולא אמינים. כל מילה שהגבר מוציא מפיו נראית לה כמו שקר ומניפולציה לסיפוק צרכיו המיניים בלבד. וכך זה נמשך כבר אצלה מעל לעשור. ״כל הגברים רק רוצים סקס״, היא אומרת. ״אף אחד לא רציני".

בוחרת גברים לפי מודל מכני, ללא קשר לחיבור הרגשי

עד שדפנה לא תבין את מקומה, את החלק שלה בעניין, ככה ייראו מערכות היחסים שלה. העתק-הדבק מאות פעמים. היא באמת נראית נפלא והיא בחורה טובה, אבל זה לא מספיק. נתוני הפתיחה שלה כבר קשים (40 רווקה) והיא מביאה איתה המון לחץ וחשדנות מוגזמת לפעמים עד כדי אובססיה.

אישה בוכה
"כל מילה שהגבר מוציא מפיו נראית לה כמו שקר ומניפולציה לסיפוק צרכיו המיניים בלבד" | צילום: Shutterstock

בשיחות איתה אני מראה לה את המקום שלה ואת הטעויות שהיא לא מפסיקה לעשות: את ההתרפסות שלה ואת ההתשה שהיא מעבירה את הגברים בחייה. היא חופרת להם בלי סוף על מוסר ועל כמה זה קריטי עבורה. עוד לא חלפו שעתיים והיא כבר כולה מסורה לקשר. דפנה לא באמת מפנימה את דבריי וממשיכה בשלה. היא לא מתגברת על הפחדים שלה ובקושי מודעת להם. היא בוחרת גברים לפי מודל מכני ללא קשר לחיבור הריגשי - כל עוד הוא צעיר ומצודד - זה עושה לה את זה ומעלה את ערכו בעיניה. היא מאבדת לגמרי את חוש ההומור וכל מילה שנאמרת בכיף של הרגע, היא לוקחת כאילו היתה זו התחייבות בכתובה. דפנה חשדנית עוד לפני שהוא נושם. היא מחטטת בנייד אחרי יומיים של היכרות ומסתכלת על כל תנועה שלו ומלאה ביקורת.

ככה זה לא יילך. דפנה חייבת קודם כל לקחת אחריות ולהבין שהכל קשור אליה. היא זו שמדליקה ובאותה העוצמה גם מכבה. קשה לה לשנות את דרכיה ולכן היא עסוקה בצידוקים והסברים למה היא מעולה ומצויינת. היא מחזקת את המקום הזה במנטרות וסיסמאות על כמה היא נפלאה ואין עוד כמוה. היא עדיין לא בשלה לזוז ולכן היא מסרבת להפנים. אבל עד שהיא לא תעצור ותבין ותנהג אחרת, הימים השבועות והחודשים יעברו בדיוק כמו קודמיהם. אני חדורת אמונה שאפשר להבין, להיפתח, לשנות ולהגיע למטרה.

> רוצים להתייעץ עם יעל ברון בנושא זוגיות? בבקשה: Yaely_b4@walla.com

>> לכל הטורים של יעל ברון