"12 שנים אנחנו נשואים. אנחנו בני 40. אף פעם לא היה לנו טוב. אבל זה הלך והידרדר עם הזמן. עכשיו זה כבר מצב בלתי נסבל", מספרת לי אירית בבכי.

"בעלי מתייחס אלי כמו לזבל שלו. צועק עלי בלי סוף, יורד עלי, מקלל אותי גם אם זה ליד הילדים. הוא לא שולט בעצמו. גם עושה לי סנקציות בכסף, לא בא איתי לשום אירוע וגם לא רוצה לשכב איתי. הוא אומר לי במפורש, את מגעילה אותי.

"אני באמת משתדלת לרצות אותו. מכינה לו אוכל שהוא אוהב, מנסה ליזום סקס, נחמדה אליו והוא ממשיך בשלו. עשרות פעמים אמרתי לו: 'אל תצעק עלי ליד הילדים, אל תקלל אותי לידם', והוא בשלו. פעם בתקופה הוא מרגיש לא נוח עם עצמו וקונה לי מתנה ומבקש סליחה ומיד אחר כך חוזר לסורו.

"כשהעליתי את רעיון הטיפול הזוגי הוא שלל לחלוטין. ביטל את הרעיון ואמר שאני זאת שצריכה טיפול. הוא 100% בסדר לדעתו.

"לאחרונה גם הילדים יורדים עלי וקוראים לי בשמות גנאי. אני כבר לא יודעת מה לעשות. אני מרוסקת מהמצב. כל מה שאני עושה לא עוזר".

בעלך יזדעזע

אירית,

כל מה שאת עושה את עושה מתוך חולשה ולכן את לא משיגה שינוי. כל פעולה מתוך חולשה רק מחלישה אותך יותר, התלות המלאה שלך בבעלך בצירוף ההערכה העצמית המאד נמוכה שלך יצרה מצב בלתי נסבל בו הפכת לשק אגרוף של הבית. את סימנת שהכל מותר. לשאוב לך את האנרגיות, להשפיל אותך, לקלל. כל בקשתך מבעלך היא שלא יעשה זאת מול הילדים. ולא מול הילדים זה נראה לך נורמלי?

בכך שאת עדיין באותו מקום משתבללת בחולשתך ולא זזה את מסמנת ברגלייך שאת מסכימה למצב.מסכימה ונחלשת עוד יותר. לא להסכים במקרה שלך זה אומר לנקוט צעדים חזקים וחד משמעיים.

אין לך מנוס. הדרך היחידה לשנות את החיים שלך זה לקרוא לבעלך לשיחה קשה ונוקבת ולומר בפה מלא – "אני רוצה להתגרש". את מיד תרגישי עוצמה. תרגישי שהתגברת על פחד. שלא נתת לפחד להיות הבוס הגדול. הצעד הבא מיד אחרי השיחה זה לפנות לעורך דין ולשלוח לבעלך מכתב רשמי בו את מפרטת את רצונך בגט ומדוע.

בעלך יקבל זעזוע מהבלתי צפוי שנפל עליו. הוא יופתע, כי כרגע הוא אפילו לא חולם שאת מסוגלת לזה. הוא מכיר את חולשותיך ומנצל אותם. אין לך ברירה אלא לקום על רגליים אחוריות ולבעוט.

שחקן נבחרת ארצות הברית בכדורגל מבקיע במשחק מול נבחרת קנדה
את יכולה לנצח במשחק הזה | צילום: Jonathan Ferrey, GettyImages IL

יש כאן שתי אפשרויות ושתיהן טובות יותר מהמצב הקיים ולכן זאת סיטואציה מנצחת עבורך. לשיחה שלך איתו יהיה אפקט. יתכן שבעלך רוצה להיתגרש כבר מלפני שנים אבל סוחב את זה ואין לו אומץ, מפחד להיות היוזם ובהיתנהגותו האלימה כלפיך דוחק אותך ליזום מהלך כזה. במקרה כזה הוא יקפוץ על הרעיון ויחטוף אותו בשתי ידיו.

האפשרות השניה והסבירה יותר שהוא יבהל ויהיה המום מהיתחזקותך הפיתאומית, אפקט ההפתעה ישגע אותו. אולי הוא ילחם על הבית. פתאום הוא ירגיש שהוא מאבד אותך והמשפחה מתפרקת. בסיטואציה כזאת השליטה במצב עוברת אליך. ההגה בידייך משמע הכוח בידייך. את תבחני כך את היחסים. הוא יעריך אותך יותר זה בטוח וגם את תעריכי את עצמך יותר וזה הפיתרון. אין לך מה להפסיד. כי אם הוא רוצה גירושים ורק הפחד משאיר אותו – ניצחת. אם הוא ילחם עליך, גם ניצחת וכל היחסים איתו, היחסים עם סובביך וכל החיים שלך יהיו במקום אחר הרבה יותר טוב. זה ישפיע עליך כאימא, כאישה, כאדם וגם בעבודה יהיה לך קל יותר.

הרבה יותר קל  להיתנהל בעולם בכל התחומים ממקום של שליטה והעצמה פנימית מאשר ממקום של זבוב חלוש ומבוהל. תתגברי על הקושי פעם אחת ותביני לבד כמה כוח יש לך בידיים.