הילדים והנשים ששוחררו משבי חמאס מטופלים בבתי החולים בישראל, ובמערכת הבריאות נערכים לפעימה נוספת של קליטת שבים נוספים במסגרת העסקה. אמיליה אלוני בת ה-6 ואוהד מונדר בן ה-9, כמו גם חטופים נוספים ששוחררו, נפגשו בבתי החולים עם בני משפחותיהם. יאיר מוזס, בנה של מרגלית בת ה-77 ששוחררה, העלה את תמונתם המשותפת לחשבון הפייסבוק שלו וכתב: "אימא חזרה".

אמיליה אלוני במפגש ראשון עם סבתה (צילום: דוברות שניידר)
אמיליה אלוני במפגש ראשון עם סבתה | צילום: דוברות שניידר
אוהד מונדר בשניידר (צילום: מתוך עמוד האינסטגרם של רועי זיכרי)
אוהד מונדר בשניידר | צילום: מתוך עמוד האינסטגרם של רועי זיכרי

לאחר בדיקות שנעשו במהלך הלילה בבתי החולים שניידר, וולפסון ואסף הרופא נמצא שכל החטופים בהכרה ובמצב טוב ואלו ממשיכים לקבל טיפול רפואי ונפשי לפי הצורך האישי של כל אחד מהם. כמו כן, רשימה של החטופים שצפויים להשתחרר היום כבר הועברה לישראל אך הפרטים עדיין אינם סופיים. לפי ההערכה גם היום מספר דומה של חטופים ישובו לישראל, עם מספר גבוה יותר של ילדים מתוך המשוחררים.

משפחת אשר  (צילום: דוברות שניידר)
משפחת אשר - אביב, רז ודורון שחזרו מהשבי, יחד עם האב יוני | צילום: דוברות שניידר

אמיליה אלוני בת ה-6 ואימה דניאל, ששוחררו משבי חמאס אתמול, הגיעו למתחם הייעודי שהוקם במרכז שניידר לרפואה ילדים. בבית החולים נפגשה אמיליה עם סבתה ובני משפחה נוספים. אוהד מונדר בן ה-9, שחגג יום הולדת בשבי חמאס, נפגש עם בני משפחתו, שיחק בקוביה הונגרית שהוא אוהב במיוחד וגם הפריח בועות סבון.

משפחת אשר  (צילום: דוברות שניידר)
משפחת אשר - האב יוני התאחד עם בנותיו ואשתו שחזרו מהשבי | צילום: דוברות שניידר

על פי הנחיות משרד הבריאות, משפחות לא הופרדו לאחר השחרור מהשבי ולכן בבית החולים שניידר שוהים ארבעת הילדים ששוחררו יחד עם האמהות שלהן: אוהד בן ה-9, ששוחרר עם אימו קרן וסבתו רותי, אמיליה בת ה-5 מטופלת יחד עם אימה דניאל, הילדות רז ואביב אשר, שנמצאות לצדן של אימן דורון כץ-אשר ששוחררה יחד עימן. החטופים התאחדו עם בני המשפחה הגרעינית במתחם נפרד ומבודד שהוכן עבורם בכל אחד מבתי החולים.

משפחת אשר חוותה איחוד מרגש במיוחד – האבא יוני חיכה מאז ה-7 באוקטובר לאשתו דורון ולבנותיהם אביב בת ה-2.4 ורז בת ה-4.5 שחזרו אתמול לישראל. הם הגיעו למתחם הייעודי בשניידר – שם המשפחה הייתה שוב יחד.

קרן ואוהד מונדר בתמונה משפחתית ראשונה (צילום: דוברות שניידר)
קרן ואוהד מונדר בתמונה משפחתית ראשונה | צילום: דוברות שניידר

"התגעגעתן אליי? חשבתן על אבא? מה אמא אמרה עליי?", שאל יוני את בנותיו בהתרגשות. "חלמתן שהלכתן הביתה? הנה עכשיו החלום התגשם, אנחנו כאן ותכף חוזרים לבית שלנו. אנחנו באנו לכאן רק שהרופא יבדוק אותנו ואז נחזור הביתה".

המרכז הרפואי שניידר הודיע כי דאג לייצר אווירה נינוחה לילדים שנחטפו והכין להם משחקים וצעצועים, ביגוד, שירותים ומקלחת פרטיים. "מצבם של ארבעת הילדים וארבע הנשים ששבו אמש ארצה מוגדר טוב", נמסר משניידר. "הם נמצאים יחד עם בני משפחתם במתחם היעודי והנפרד, עטופים בצוותים רפואיים ופסיכו-סוציאליים".

מרגלית מוזס עם משפחתה
מרגלית מוזס עם משפחתה

פרופ' גילת לבני, מנהלת המחלקה הייעודים שאליה הגיעו הילדים החטופים, אמרה: "זה אחד הרגעים המרגשים ביותר בכל הקריירה שלי – לראות את הילדים וההורים נפגשים, את החיבוקים והדמעות וההתרגשות של כולם מסביב". היא הוסיפה כי הילדים במצב כללי טוב, ומלווים בצוותים רב תחומיים ועטופים בידי המשפחה ומספרים סיפורים".

יפה אדר ומשפחתה
יפה אדר עם משפחתה

"כל הצוות מאוד נרגש ואנחנו ממש אישית, חייבת להגיד שאני מודה על ההזדמנות שניתנה לי לקחת חלק בתהליך הזה", סיפרה פרופ' לבני. "המצב של חלק מהם סביר, חלק במצב טוב יותר וחלק פחות. הם עברו בדיקות ומניחה שישתחררו לביתם בימים הקרובים. הם דיברו וסיפרו, גם הילדים, גם האימהות וחלקו חוויות. היינו איתם אתמול עד השעות הקטנות של הלילה, זה היה מעניין, מטלטל ומרגש".

בבית החולים וולפסון מטופלות חמש הנשים המבוגרות ששוחררו מן השבי. ארבע מהן תושבות קיבוץ ניר עוז: יפה אדר בת ה-85, מרגלית מוזס, חנה קציר בת ה-77 ועדינה משה בת 72. משוחררת נוספת שמטופלת בוולפסון היא חנה פרי בת 79 מנירים. כולן פגשו את בני משפחותיהן בחדר נפרד שהוכן עבורן במתחם בית החולים. לאחר הבדיקה הראשונית הנשים, שחלקן סובלות מבעיות רפואיות קודמות, קיבלו בחזרה את התרופות שנהגו לקחת לפני שנחטפו.

בהודעת בית החולים וולפסון, נמסר שמצבן של 5 השבות מוגדר יציב. "כל אחת מהן מטופלת בהתאם לבדיקה שעברה אתמול על ידי הצוות הרפואי, והן מחובקות על ידי משפחתן", נכתב.

13 החטופים בפעימה הראשונה של עסקת החטופים
13 החטופים ששוחררו בפעימה הראשונה אתמול

בבית החולים אסף הרופא מטופלים 11 אזרחים זרים בהם עשרה אזרחי תאילנד ואזרח הפיליפינים שנחטפו לרצועה ושוחררו אתמול ביוזמת חמאס. זאת, על אף שלא נכללו בתנאי העסקה שהושגה עם ישראל.

בשלב זה הכניסה לחדר משפחות החטופים תיעשה רק על פי רצונם של החטופים עצמם ובהתאם לאישור של הצוות הרפואי. משרד הבריאות מסר כי "אלו רגעים רגישים עבור השבים והמשפחות ואנו מבקשים לשמור על פרטיותם".  עם קבלת החטופים המשוחררים בבתי החולים הם נבדקו על ידי שורה של רופאים מקצועיים, כאשר נשים נבדקות בעדיפות על ידי רופאות ואחיות. יחד עם גורמי הביטחון הצוות הרפואי יבדוק חשדות לפגיעה מינית או עינויים בתקופת השהות בשבי.