הרבה נשים, בעיקר אלה הבועטות, האופנתיות והמעודכנות, חוששות שברגע שילדו הן יפסיקו להיות מגניבות בעיני הסביבה, ויהפכו לאותם יצורים מביכים שהילדים לא מסכימים להיראות איתם באותו צד של המדרכה. להדס בן ארצי, 35, אמנית, שחקנית ויזמית, זה לא קרה. הדס, ששנים חיה ונושמת את התרבות האלטרנטיבית והפרינג׳ית, ויוצרת בקהילה הזו, מצליחה להמשיך לבעוט בכל הכח בזמן שהיא מחליפה חיתולים ללביא בן התשעה חודשים.

הדס, שחיה עם לביא ועם בן זוגה אריק, מתגרה בתפיסות רווחות באופן שיטתי, ולא חוששת מאתגרים. היא למדה משחק בסמינר הקיבוצים והפקות באוניברסיטה, חיה תקופה באנגליה, ואז שבה ארצה והחלה ליצור אמנות קהילתית. "כשחקנית ומפיקה חיפאית שמעתי לא מעט שאין לי מה לחפש פה והכל קורה בתל אביב, אז במקום לעבור ולחפש הזדמנויות החלטתי ליצור אותן וכך הקמתי מספר פרויקטים שהבסיס שלהם הוא תשתית מקומית לתרבות אינדית, כמו ערבי פרינג' בעלות סמלית ונוחה לכל הקהלים״.

"חיפשתי נושאים כמו הפלה, לידה שקטה והתמודדויות בהריון"

הגישה הזו, שיש עוד דרכים לעשות דברים, לא השתנתה כאשר הרתה לראשונה, הריון שהסתיים, למרבה הצער, בהפלה. ״כשנכנסתי להריון הראשון והעובר נפל הרגשתי חוסר אונים״, היא מספרת. ״זה משהו שלא מדברים עליו ולא כל כך מצאתי חומר או דרך להתמודד, רק מיליון אמהות בפורומים שמדברות על אותם נושאים, עם אותן בעיות ׳שאפשר לדבר עליהן׳ כמו בעיות גזים, צמיחת שיניים וחוסר שינה או במילים אחרות - צרות של עשירים. היו חסרים לי נושאים כמו הפלה, לידה שקטה, בעיות או התמודדויות בהריון, כן או לא לעשות ברית, איך הסקס אחרי לידה ולא רק סיסמאות. מישהי שתדבר על הכל, ומניסיון, כזו שאזדהה איתה, שגם לה יש פחדים, שיש לה עליות וירידות. עם הזמן, ככל שהבטן גדלה, התפקידים פחתו, בכל זאת, כבר אי אפשר לשחק עם בטן או להפיק דברים כשכולם נזהרים על כל צעד שלי והחלטתי להפוך את הדפקט לאפקט. במקום שהתהליך החדש ירחיק אותי מהקריירה, נהפוך אותו לקריירה.״

אין תמונה
"יש לגיטימציה לקריזות" הדס ולביא

כבר בהריון יצרה הדס עמוד פייסבוק של העובר, בשם הקליט ׳ברי עוברי׳, על מנת להתעסק בכל השלבים והשאלות של ההריון, וההפיכה הזו של החוויות האימהיות לנחלת הכלל לא פסקה שם. ״ההתייחסות שלי לבואו של לביא הייתה אולי טיפה מוגזמת אך בהחלט משקפת אותי״, היא מתוודה. ״במקום למסגר תמונת אולטרסאונד למזכרת פיזרתי תמונות בתלת מימד בין אומנים רב תחומיים אשר יצרו אומנות לטובת תערוכה. אפילו את הברית תרגמנו בדרך שלנו. ׳ברית מילה׳ קיבלה משמעות אחרת - ברית של מילים, כוונות, ברכות מאיתנו ההורים לתינוק החדש וכל זאת בטקס שיצרנו מתחת לחופה כשהעגלה עוצבה בפרווה לבנה, כנפיים ותאורה בגלגלים״. כיום כבר חזרה הדס להופיע בכל הכוח, היא עובדת על הצגה חדשה,יש לה טור שבועי בעיתון והיא מעבירה הרצאות כנות עד כאב בהן היא פותחת הכל.

אין תמונה
"אלטרנטיב הוא לא רק ז'אנר"

הנה כמה טיפים אלטרנטיביים, עם קריצה, לאמהות הטריות מהאמא של הפרינג׳ הישראלי:

1. את לא פרה - את פרה קדושה
נשארה לך בטן? מעולה!. תמשיכי ליהנות מפריבילגיית ההריונית מבלי להיות כבדה, עייפה, מבוחלת ומבוצקת. אל תתקני, תזרמי .שימשיכו לקום בשבילך, ידאגו לשלומך, אין בדיקות ינשוף. יש לגיטימציה לקריזות, תוכלי להמשיך להיות מפונקת במסעדות מבלי שיסתכלו עקום: הניקיון, שינוי התפריט, הקפדה על טריות ובקיצור שיהיה בשעה טובה.

2. בלי השוואות!
אל תשווי את ערימת הכביסה המלוכלכת שלך לזו של השכנה. גם הדשא שלה לא כזה ירוק.

3. תהיי מציאותית
את כן דומה לאמא שלך, את כן תשרטי את הילד ולא תמיד תהיי האמא שתכננת להיות. אז במקום לבזבז את האנרגיות באיך להימנע מעצמך, השקיעי אותן בלהבין שאין כזה דבר אמא מושלמת, יש אמא מספיק טובה ואם בהשקעות עסקינן, פסיכולוג זו לא מילה גסה, זו השקעה טובה.

אין תמונה
"את כן תשרטי את הילד ולא תמיד תהיי האמא שתכננת להיות"

4. הכל זמני
הפחד שיחליפו אותך בגרסה צעירה יותר, הדוקה יותר ומעניינת הרבה יותר מוצדקת לחלוטין ובעיקר ריאלית. הרי היום שבו הוא יעבור מזרועותיך לזרועותיה של הבת של השכנה (זאת שכיסחה את הדשא בסגנון ברזילאי) יגיע ואז באמת לא תשני בלילה. תהני מלילות חסרי השינה ומצעקות אמצע הלילה שהוא רוצה רק את אמא, בקרוב זאת תהיה דנה או דני.

5. אל תוותרי (ע)ל עצמך
אחד העיסוקים המרכזיים שלי בעולם האמהות הוא שבירת מיתוסים ולהוכיח שאפשר גם אחרת, להמשיך לבלות יחד עם התינוק ואפילו בזכותו. במקום להיתקע בבית, קבלי רעיונות מתוך סליק הפתרונות שלי:

אוהבת הופעות/פסטיבלים או אפילו סתם חתונה? הצטיידי באוזניות מתאימות לריכוך הסאונד, בשבילו זה בכלל חזרה לרחם. בא לך אילת או טיסה לחול? תכנני את הנסיעה עצמה לשעות הלילה. כך תחסכי לעצמך את הרצון לחזור עוד לפני שנסעתם. יש הרבה יתרונות עם תינוק כמו המקום הכי טוב במטוס "בגללו", הקרח שהוא שובר והחיוך שהוא מעלה (אני לוקחת אותו לסגירת עסקאות), לא עומדים בתור, לא עוברים בדיקות ביטחוניות ובגדול את נראת תמימה מתמיד.

אין תמונה
"דרך נוספת לחסן את הילד ולנטרל אותו מאלרגיות"

6. לא עוצרת באדום
לכל כל מה שצריך חובה ולא כל מה שאסור חובה לוותר עליו. נתנו לך רשימת חיסונים או תרופות. תחשבי, תבדקי, תשאלי ותחקרי. אולי יש דרכים אלטרנטיביות, או אולי בכלל לא צריך.

7. בית מבולגן זה בית שחיים בו
זה לא הופך אותך לאמא פחות טובה או כזו שלא אכפת לה, פשוט מצאת דרך נוספת לחסן את הילד ולנטרל אותו מאלרגיות.

8. טיפ אחרון - אל תקחי טיפים מאפ'חד
כמו כל שריר אחר בגוף, גם האינטואיציה צריכה חיזוק, אימון ואמון. לא תתני להם מקום, הם יתנוונו. אין בעיה לקבל עצות והמלצות מד"ר גוגל, מבעלי תעודה למיניהם או מאיזו אמא טריה מומחית מטעם עצמה. חשוב להשאיר מקום והחלטה סופית לבטן. בכל זאת, היא יודעת הכי טוב.

אין תמונה
"חשוב להשאיר מקום והחלטה סופית לבטן. בכל זאת, היא יודעת הכי טוב."

>> לעוד אמהות ששווה לכם להכיר