אין תמונה
מה מתחת לערימת החיתולים? אחלה אח

אחים קטנים יכולים להיות חברים טובים או אויבים מרים, ובדרך כלל – גם וגם. יש המון ספרים שעוסקים ביחסים בין אחים, וגם הולדת אח קטן הוא נושא פופולרי למדי בקרב ספורי ילדים. הרחבת המשפחה עלולה להיות חוויה טראומטית למדי עבור מי שהיה שם לפניו. אפשר לדבר ולהסביר, חלשי האופי שבינינו ירעיפו על הילד מתנות כדי להשקיט את המצפון, אבל הכי פשוט – לספר לילד הבכור סיפור על האח החדש, שיעזור לו בהתמודדות החדשה. הפעם במדור ספרים על אחים קטנים, בכל מיני גילאים. 


סליחה, איפה פה מחליפים תינוק?

לגיבורת הספר (נטולת השם, אגב) נולד אח, זאת למרות שאבא ואימא הבטיחו לה אחות. האחות הגדולה מתקשה לקבל את הפעוט החדש ומבקשת מההורים להחזיר אותו לבית החולים או אולי להחליף אותו בתינוק אחר קצת פחות מפוצלח.

קהל היעד: בני שלוש עד שש שהיו שמחים להיפטר מהאחים החדשים שלהם.

הפואנטה: דרמה ריאליסטית מרירה ומשעשעת כאחד, שבה גיבורת הסיפור מבקשת להחזיר את הפעוט הבכיין לחדר היולדות. הוריה זורמים עם העניין וחוזרים עם הגדולה לחדר היולדות כדי לבחור אח חדש לגמרי. יבין משכיל לעצב עולם ילדותי נפלא שבו הכול אפשרי. הוא מניח לילדה להבין בעצמה מה ערכו של האח הקטן והחדש שלה.

ציטוט: "בין ערימות של חיתולים הצלחתי להחליף עם אבא כמה מילים והצעתי שנחזיר את התינוק לבית החולים וניקח לי אח שיודע כמה מילים".

מילה שלי: לפני שלוש שנים בדיוק הגיע אלינו הביתה מבית החולים אוריה, אח חדש לדניאל, שהפכה באופן רשמי לאחות הגדולה. החודשים הראשונים היו לא קלים, דניאל ניסתה לבדוק באופן פיזי אלו קולות משמיע הצעצוע החדש כאשר מנערים אותו והתחושה הכללית הייתה שעבורה מדובר במטרד לא קטן. הספר הזה פתרון מאוד מעשי: לדבר על הכל בגובה העיניים.

"אחלה אח". מאת: יונתן יבין; איורים: גלעד סופר; הוצאה: עם עובד 2008; מחיר מומלץ: 54 שקל

 

הצל שלי ואני

דוריס, האחות הקטנה של שירלי, רוצה ללכת עם שירלי לכל מקום; לגן המשחקים, לחוג בלט, לטיול על האופניים ואפילו למיטה - כמה שיותר קרוב יותר טוב. לאימא של דוריס ולשירלי יש פתרון מצוין לבעיית שנת הלילה המשותפת: היא קונה מיטת קומותיים.

אין תמונה
בלי פואנטה. יש לנו מיטת קומתיים


קהל היעד: בני שנתיים עד חמש שמוכנים לישון בלילה רק עם האח הגדול.

הפואנטה: אין. מדובר ספר חסר פואנטה לחלוטין, שכן גם בסוף הסיפור כשאימא מוצאת פיתרון גאוני לשנת הלילה המשותפת של שירלי ודוריס וקונה מיטת קומתיים שתגרום לקטנה להרגיש קרובה לגדולה - בוחרת דוריס לטפס אל המיטה של שירלי ומחרבת לנו את הסוף החינוכי.

ציטוט: "לא משנה איפה שירלי הייתה, אחותה הקטנה דוריס תמיד הייתה לידה. דוריס רצתה להיות עם שירלי בכל מקום. לא תמיד זה היה מוצלח, אבל אם אימא לא ידעה איפה דוריס, היא לא הייתה צריכה לחפש רחוק".

מילה שלי: אח קטן שנדבק לאח הגדול זה מעצבן, אבל הספר הזה מראה שבסך הכל מדובר בתופעה משעשעת שתחלוף מעצמה מתישהו. הספר הוא מעין מראה שמשקפת את תופעת האח הקטן והנודניק ששום דבר בעולם לא יזיז אותו מהאח הגדול והנערץ.

"יש לנו מיטת קומתיים". מאת פולה מטקאף; הוצאה: כנרת, 2008. מחיר מומלץ: 64 שקל

 

אולי יהיה לי אח ארנב?

אין תמונה
התנ"ך של ההורים. האח החדש של איתמר

קלאסיקה נפלאה של דויד גרוסמן מסדרת "סיפורי איתמר", הילד הג'ינג'י המקסים והשובב. בספר הזה לאיתמר עומד להיוולד אח חדש. בזמן האמבטיה איתמר משוחח עם אבא על הלידה הקרבה ומנסה לחשוב איך ייראה אחיו החדש; פעם הוא כדורגל ופעם אריה, פעם ארנב ופעם שוקולד. דרך הדימויים האלה לומד איתמר להתמודד עם האח שיגיע בקרוב. 

קהל היעד: בני שלוש עד חמש שממתינים להולדת אח חדש.

הפואנטה: להמחיש לילד היטב את החרדות שלו רגע לפני שהוא הופך לאח גדול.

ציטוט: "'אז אולי אולי', אומר איתמר, 'אולי יהיה לי אח ארנב?'. 'אח ארנב?', שואל אבא, 'מה תעשה באח כזה?' 'אני אגדל אותו', אומר איתמר, 'אני אתן לו לאכול את הקשה של הלחם שאני לא אוהב ואת הצהוב של הביצה'". 

מילה שלי: התנ"ך של ההורים לספרי האח הקטן .

"האח החדש של איתמר". כתב: דויד גרוסמן; איירה: אורה איל; הוצאה: עם עובד, 2007; מחיר מומלץ: 49 שקל