אין תמונה
סיפור מתח לחובבי מסעות. רואים סיפור

איך מעודדים ילד להיות יצירתי? מקפידים שיצייר, ידביק ויגזור. בגיל שבו ילדים יכולים לצייר עיגולים חסרי משמעות ועדיין לזכות למחמאות מקיר לקיר, לא יזיק להם ללמוד איך זה עובד במגרש של הגדולים. ספרי אומנות יכולים להיות יופי של עיסוק, ועל הדרך גם לגרום לילד לחבב אומנות שימושית.

נחום תקום

ספר מתח לחובבי מסעות; טלי מבקרת עם אמא במוזיאון נחום גוטמן בתל אביב ומתבוננת מוקסמת בציור שבו נראה גן קטן בלב פרדס. פתאום משב רוח קל וצליל פעמונים סוחפים אותה אחורה בזמן לתל אביב-יפו של שנות השלושים. טלי יוצאת למסע מרתק בתוך ציוריו של הצייר נחום גוטמן.
טלי יוצאת בעקבות תיבה מסתורית, נעולה ומאובקת המסתירה בתוכה סוד אותו תגלה דרך הסמטאות והאנשים בציוריו של גוטמן.

קהל היעד: בני חמש עד שבע, חובבי מסעות בזמן עם נגיעות אומנותיות.

הפואנטה: להכניס את הקוראים הצעירים לעולם הנחשב במושגים שלהם פרה היסטורי.

ציטוט: "איזה יופי, איזה נוף כל כך יפה שם", קראה טלי ולא יכלה למוש ממקומה. כמה נפלא, חשבה, להריח את ניחוח התפוזים, להקשיב לקרקור הצפרדעים, לחוש את הרוח המלטפת. היא נזכרה בחברותיה: איך אספר להן על כל זה ?"

מילה שלי: ציוריו של גוטמן מביאים את תל אביב האחרת; נקייה מבניינים ענקיים, עשירה בפרדסים ובבתי אבן. את המכוניות והאוטובוסים מחליפות כרכרות רתומות לסוסים ואת רשתות האופנה הגדולות מחליפות חנויות לניקוי ושיפוץ כובעים. טלי לומדת להכיר את העולם של פעם ואפילו ליהנות ממנו. היא רק חוששת שחברותיה לא יאמינו לה שפעם אכן התקיים עולם שכזה.

רואים סיפור - מסע בזמן בעקבות ציורי נחום גוטמן. מאת: רות יצחקי ; ציורים: נחום גוטמן; איורים: ליאורה גרוסמן; הוצאה: עם עובד 2008 מחיר מומלץ: 68 שקל

קרעו את הספר

אין תמונה
לא נינט, נינה אחרת. ספר הדברים הקטנים של נינה

האמן האמריקני הנודע קית' הרינג העניק לראשונה את "ספר הדברים הקטנים של נינה" לבת של אמן חבר ליום הולדתה השביעי. לספר צורפו הוראות מיוחדות בהן ביקש האמן מהילדה לא לפחד לצייר, להדביק, לגזור ולנעוץ את כל מה שמתחשק לה בתוך הספר כי לשם כך הוא נועד.

קהל היעד: חובבי אומנות שימושית בני שלוש עד שבע.

הפואנטה: לא סתם ללמד את הילד אומנות, אלא להניח לו להתנסות בה.

ציטוט: "להדביק בדבק פלסטי או בנייר דבק תמונות קטנות של חברים קטנים, או תמונות קטנות של חברים גדולים, או ציורים של חברים קטנים, או ציורים של חברים גדולים - שאפשר לגזור אותם כדי שיהיו קטנים".

מילה שלי: קית' הרינג מלמד אותנו שאין שום דבר קדוש בתהליך הלמידה, גם לא ספר שעולה 74 שקלים שקנינו במיטב כספנו. בהוראות ההפעלה המפורטות בין דפי הספר מורה הרינג לקורא להכניס עלים יבשים בין הדפים, להדביק בדבק פלסטי תמונות של החברים הכי טובים, להכניס דברים קטנים וטיפשיים לדף המיועד רק להם ולאסוף את כל המרכיבים הקטנים והיומיומיים שיוצרים אומנות גדולה.

ספר הדברים הקטנים של נינה. כתב ואייר: קית' הרינג; הוצאה: כנרת/איגואנה 2008; מחיר מומלץ: 74 שקל

גשש בלש

אין תמונה
האם תצליחו לזהות את הזיופים? הבלש הצעיר ואספן האמנות המסתורי

ספר מסדרת "הבלש הצעיר" שכתבה האמנית עטורת הפרסים אנה נילסן, המשמשת גם כמורה להיסטוריה של האומנות. הנרי הוא מנהל בית מכירות פומביות המקבל מייל מסתורי בו מודיעים לו כי 16 מהציורים שעומדים למכירה הוחלפו בציורים מזויפים. המנהל המבוהל זקוק עכשיו לבלש שיגלה מיהי חבורת הזייפנים. עתיד האמנות נמצא בידיים של הקורא.

קהל היעד: בני חמש עד שמונה, חובבי הרפתקאות והיסטוריה.

הפואנטה: אנה נילסן לא עושה הנחות לקורא הצעיר ומצרפת לסיפור הבלשי הקליל קטלוג ובו מיטב הציירים ויצירות האמנות שנלקחו מהמוזיאונים הגדולים בעולם.

ציטוט: "הזמן אוזל. אם תצליחו לזהות את הזיופים, לספור את הטעויות ולחשב כמה כסף קיבלה כל כנופיה, אולי נוכל לעזור למשטרה לאתר את האספן הנוכל ולמצוא את הציורים הגנובים".

מילה שלי: הקטנים שלי לא ממש התחברו לספר הבלשי שדורש יכולת ריכוז מקסימלית וכישורים בלשיים מיוחדים. כשבדקתי את הספר על ילדים של חברים בני חמש ומעלה היתה התעניינות בעיקר בסיפור הבלשי ויצירות האומנות המפוארות נשארו כחומר רקע בלבד. אבל הרעיון נראה מבטיח, ובהחלט יכול לעבוד על ילדים סקרנים.

הבלש הצעיר ואספן האמנות המסתורי. מאת: אנה נילסן; הוצאה: כנרת 2008. מחיר מומלץ: 69 שקל