אין תמונה
בסימן קריאה. עטיפת הספר הנקודה
נקודה למחשבה

הנה לכם ספר רגיש וחכם שהפך ללהיט היסטרי בכל העולם. הספר "נקודה" עוסק בציורי ילדים מזווית מקורית: הילדה עמליה בטוחה שהיא לא יודעת לצייר. "רק תעשי סימן ותראי מה יקרה", מעודדת אותה המורה שלה לאומנות. עמליה לוחצת את הטוש על הדף בכל הכוח ומשאירה עליו נקודה קטנה. כך מתחיל המסע שלה אל עולם הציור, שבסופו היא מציגה תערוכה שלמה של נקודות בפני כל בית הספר.

קהל היעד: ילדים פרפקציוניסטים בני ארבע עד שבע שרוצים לצייר אבל חוששים.

הפואנטה: לטפל באופן יצירתי בנושא הדימוי העצמי של הקטנטנים, ועל הדרך גם לתת עצות להורים איך להתמודד עם הבעיה. למשל: להציע לילד לצייר רק סימן אחד קטן, להחמיא על הציור ולהפעיל את הדמיון כדי להגיד לילד מה אנחנו רואים בסימן שצייר.
בסוף המורה תולה את הציור בכיתה ובכך למעשה גורמת לגיבורה להבין שלכל אחד יש את הכישרון ליצור בדרכו הייחודית.

 ציטוט: "עמליה ציירה וציירה. נקודה צהובה ונקודה ירוקה, נקודה אדומה ונקודה כחולה".

מילה שלי: הספר מציב מראה מדויקת לצורך של הקטנטנים שלנו לקבל את האישור שלנו כהורים לחופש היצירה. אני זוכר שלפני כמה שנים הגננת של בתי הגדולה התעקשה שילדים צריכים לצייר רק בתוך הקווים, והילדה הייתה עסוקה כל הזמן בשינון המנטרה. לקח לנו כמעט חודשיים לחנך מחדש גם את הגננת וגם את הילדה ולהסביר שגם גדולי הציירים בעולם ציירו מחוץ לקו ובכל זאת זכו לתהילת עולם.

הנקודה, מאת פיטר ה' רינולדס; הוצאה: כנרת 2008; מחיר מומלץ: 64 שקל

 

אין תמונה
איך תדעו מה קורה כאשר ציורים מתאהבים? עטיפת הספר קשקוש
קשקש לי כבשה

אמה אוהבת לצייר נסיכות. אחותה הקטנה לוסי מעדיפה לצייר חתלתולים. אמה ולוסי לא תמיד מסתדרות ביניהן ומבקרות בצורה עוקצנית ומשעשעת זו את ציוריה של זו ולעיתים גם מקשקשות על הציורים. אבל מה קורה כאשר הציורים מתאהבים נגד רצונן?
דבורה פרידמן היא אדריכלית אמריקאית, ו"קשקוש" הוא ספרה הראשון.

קהל היעד: אחים תחרותיים במיוחד, והורים שלא מצליחים לפשר בין אחים תחרותיים במיוחד.

הפואנטה: לדברי הסופרת, הספר עוסק בבנותיה שגם הן נקראות באופן מפתיע כמו גיבורות הספר, ואף הן אוהבות לצייר חתולים ונסיכות. דרך השימוש בציור הספר עוסק בבעיה גורלית של כל הורה טרי, והיא מריבות בין אחים.

ציטוט: "וכשקשקוש ראה את עיניה העצומות היפות של אורורה ואת הלחיים הוורודות שלה, הוא הבין מה זו יפהפייה ומיד השתוקק להציל אותה".

מילה שלי: מבחינתי הספר הזה רלוונטי מתמיד; המריבות בין הילדים שלי מתחילות ממש עכשיו, כשהם בני שנתיים וארבע. הספר מבטא היטב גם את נושאי המריבות בין הקטנים שלי, כמו מי למשל מצייר יפה יותר. בסיפור הילדות רבות דרך הדמויות שאותן הן מציירות, וגם מתפייסות דרכן – וזה כל הקסם.
הספר מאפשר לילד למצוא את הפיתרון למריבה ללא התערבות הורה מבוגר, מה שבעיניי הופך אותו למורכב ומהנה הרבה יותר. הספר זכה, ובצדק, בפרס מיוחד לקולות חדשים בספרות ילדים.

קשקוש. כתבה וציירה: דבורה פרידמן; הוצאה:כינרת/איגואנה, 2007; מחיר מומלץ: 64 שקל.

 

אין תמונה
מומלץ להורים פדנטים. הציור של איתי
מטפסים על הקירות

איתי מקבל קופסת צבעים, אך במקום על הדף הוא בוחר לצייר על השולחן ועל המדף ועל הקיר, ובכל מקום אפשרי, בעצם. חגיגת הציורים של איתי מסתיימת כאשר אמו הזועמת מגלה את המיצג האומנותי של הילד ומענישה אותו. איתי מנסה לפייס אותה בדרך מקורית, ומצייר לה ציור על דף.

קהל היעד: ילדים בני שנתיים עד ארבע, חובבי גרפיטי ואומנות סביבתית.

הפואנטה: באמצעות טקסט אוורירי ופשוט מאוד להבנה גם לבני השנתיים, הכותב מטפל בסוגיה שקרובה לילדים והורים כאחד: ציורים על קירות. עידו פרידמן הוא מאייר חביב המשרטט בקווים פשוטים סיטואציה בעייתית למדי, ואת אימו של הילד שאינה בוחרת בפתרונות יצירתיים במיוחד אלא שולחת אותו לחדרו כאקט של עונש. כמה פשוט ככה עובד.

ציטוט: "איתי לחדר נכנס, כי לא רצה שאימא תכעס. לקח את הקופסה עם הצבעים, מהמדף לקח גם דפים, וצייר לאימא ציור של פרחים".

מילה שלי: ספר לא מתחכם המעביר את המסר בצורה יעילה וממוקדת. הילדים מאוד אוהבים לדבר על מה מותר ומה אסור בעקבות הקריאה וזה בדיוק הזמן להעלות את נושא הגבולות בבית.

הציור של איתי. כתב ואייר: עידו פרידמן. הוצאה: אות ועודף 2006. מחיר מומלץ: 46 שקל.